"Protest 2007" Wojtka Wieteski i Macieja Niesłonego

Warszawska Galeria Le Guern zaprasza 19 września 2007 roku na prezentację najnowszego projektu Wojtka Wieteski zrealizowanego podczas wakacyjnych protestów pielęgniarek. W ciągu ostatnich dni Wieteska razem z Maciejem Niesłonym wykonali ponad 150 czarno-białych portretów mieszkanek Białego Miasteczka.
Wojtek Wieteska urodził się w 1964 roku. Ukończył wydział operatorski i realizacji w łódzkiej Filmówce, historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz historię sztuki na paryskiej Sorbonie. W 1993 rozpoczął współpracę z największymi agencjami reklamowymi w Polsce. Jest jednym z najbardziej znanych polskich fotografów wyrosłych z europejskiej szkoły fotografii reporterskiej.

Więcej informacji o artyście można znaleźć na pod adresem: www.wojtekwieteska.com.pl

fot. Wojtek Wietetska

Od 19 czerwca do 15 lipca 2007 roku przed Urzędem Rady Ministrów w Al. Ujazdowskich w Warszawie rozbiło namioty Białe Miasteczko pielęgniarek.Determinacja kobiet - "białych sióstr" służby zdrowia, walczących o swoje prawa socjalne, wzbudziła szacunek i powszechne odruchy sympatii ze strony mieszkańców Warszawy. Spektakularną formę protestu wspierały osoby publiczne i warszawiacy. Był wśród nich także Wojtek Wieteska, uznany autor fotografii artystycznej i syn pielęgniarki. Z pomocą studenta Łódzkiej Szkoły Filmowej Macieja Niesłonego w ciągu ostatnich dwóch dni protestu wykonali wspólnie ponad 150 fotografii portretowych mieszkanek Białego Miasteczka. Czarno-biały dokumentalny zapis utrwala powierzchnię rzeczywistości - wizerunki schludnych i zadbanych kobiet, koczujących czwarty tydzień na ulicy Warszawy w sytuacji kończącego się bez żadnych rozstrzygnięć protestu. 10 lipca strona rządowa przerwała prowadzone z pielęgniarkami negocjacje, ponieważ pracownicy Ministerstwa Zdrowia udali się na wakacje.

W dniu 5 września 2007 Sejm RP uchwalił ustawę o "zmianie ustawy o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń oraz o zmianie ustawy o zakładach opieki społecznej". Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP. Nie byłoby jej bez protestu Białego Miasteczka.


19 września 2007 roku o godzinie 18 odbędzie się spotkanie z Dorotą Gardias, przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz z uczestniczkami protestu pielęgniarek w czerwcu i lipcu 2007. Godzinę później nastąpi prezentacja prezentację projektu Protest 2007 Wojtka Wieteski i Macieja Niesłonego.

Dorota Gardias, Wojtek Wieteska, Dorota Monkiewicz - kurator wystawy, Bożena Czubak, Agata Smoczyńska-Le Guern.


Wojtek Wieteska we współpracy z Maciejem Niesłony Protest 2007
19 września 2007 godzina 18

Galeria Le Guern
ul. Widok 8, Warszawa
tel. 048/ 22 690 69 69

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
0
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4