"Protest 2007" Wojtka Wieteski i Macieja Niesłonego

Warszawska Galeria Le Guern zaprasza 19 września 2007 roku na prezentację najnowszego projektu Wojtka Wieteski zrealizowanego podczas wakacyjnych protestów pielęgniarek. W ciągu ostatnich dni Wieteska razem z Maciejem Niesłonym wykonali ponad 150 czarno-białych portretów mieszkanek Białego Miasteczka.
Wojtek Wieteska urodził się w 1964 roku. Ukończył wydział operatorski i realizacji w łódzkiej Filmówce, historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz historię sztuki na paryskiej Sorbonie. W 1993 rozpoczął współpracę z największymi agencjami reklamowymi w Polsce. Jest jednym z najbardziej znanych polskich fotografów wyrosłych z europejskiej szkoły fotografii reporterskiej.

Więcej informacji o artyście można znaleźć na pod adresem: www.wojtekwieteska.com.pl

fot. Wojtek Wietetska

Od 19 czerwca do 15 lipca 2007 roku przed Urzędem Rady Ministrów w Al. Ujazdowskich w Warszawie rozbiło namioty Białe Miasteczko pielęgniarek.Determinacja kobiet - "białych sióstr" służby zdrowia, walczących o swoje prawa socjalne, wzbudziła szacunek i powszechne odruchy sympatii ze strony mieszkańców Warszawy. Spektakularną formę protestu wspierały osoby publiczne i warszawiacy. Był wśród nich także Wojtek Wieteska, uznany autor fotografii artystycznej i syn pielęgniarki. Z pomocą studenta Łódzkiej Szkoły Filmowej Macieja Niesłonego w ciągu ostatnich dwóch dni protestu wykonali wspólnie ponad 150 fotografii portretowych mieszkanek Białego Miasteczka. Czarno-biały dokumentalny zapis utrwala powierzchnię rzeczywistości - wizerunki schludnych i zadbanych kobiet, koczujących czwarty tydzień na ulicy Warszawy w sytuacji kończącego się bez żadnych rozstrzygnięć protestu. 10 lipca strona rządowa przerwała prowadzone z pielęgniarkami negocjacje, ponieważ pracownicy Ministerstwa Zdrowia udali się na wakacje.

W dniu 5 września 2007 Sejm RP uchwalił ustawę o "zmianie ustawy o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń oraz o zmianie ustawy o zakładach opieki społecznej". Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP. Nie byłoby jej bez protestu Białego Miasteczka.


19 września 2007 roku o godzinie 18 odbędzie się spotkanie z Dorotą Gardias, przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz z uczestniczkami protestu pielęgniarek w czerwcu i lipcu 2007. Godzinę później nastąpi prezentacja prezentację projektu Protest 2007 Wojtka Wieteski i Macieja Niesłonego.

Dorota Gardias, Wojtek Wieteska, Dorota Monkiewicz - kurator wystawy, Bożena Czubak, Agata Smoczyńska-Le Guern.


Wojtek Wieteska we współpracy z Maciejem Niesłony Protest 2007
19 września 2007 godzina 18

Galeria Le Guern
ul. Widok 8, Warszawa
tel. 048/ 22 690 69 69

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0