"Protest 2007" Wojtka Wieteski i Macieja Niesłonego

Warszawska Galeria Le Guern zaprasza 19 września 2007 roku na prezentację najnowszego projektu Wojtka Wieteski zrealizowanego podczas wakacyjnych protestów pielęgniarek. W ciągu ostatnich dni Wieteska razem z Maciejem Niesłonym wykonali ponad 150 czarno-białych portretów mieszkanek Białego Miasteczka.
Wojtek Wieteska urodził się w 1964 roku. Ukończył wydział operatorski i realizacji w łódzkiej Filmówce, historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz historię sztuki na paryskiej Sorbonie. W 1993 rozpoczął współpracę z największymi agencjami reklamowymi w Polsce. Jest jednym z najbardziej znanych polskich fotografów wyrosłych z europejskiej szkoły fotografii reporterskiej.

Więcej informacji o artyście można znaleźć na pod adresem: www.wojtekwieteska.com.pl

fot. Wojtek Wietetska

Od 19 czerwca do 15 lipca 2007 roku przed Urzędem Rady Ministrów w Al. Ujazdowskich w Warszawie rozbiło namioty Białe Miasteczko pielęgniarek.Determinacja kobiet - "białych sióstr" służby zdrowia, walczących o swoje prawa socjalne, wzbudziła szacunek i powszechne odruchy sympatii ze strony mieszkańców Warszawy. Spektakularną formę protestu wspierały osoby publiczne i warszawiacy. Był wśród nich także Wojtek Wieteska, uznany autor fotografii artystycznej i syn pielęgniarki. Z pomocą studenta Łódzkiej Szkoły Filmowej Macieja Niesłonego w ciągu ostatnich dwóch dni protestu wykonali wspólnie ponad 150 fotografii portretowych mieszkanek Białego Miasteczka. Czarno-biały dokumentalny zapis utrwala powierzchnię rzeczywistości - wizerunki schludnych i zadbanych kobiet, koczujących czwarty tydzień na ulicy Warszawy w sytuacji kończącego się bez żadnych rozstrzygnięć protestu. 10 lipca strona rządowa przerwała prowadzone z pielęgniarkami negocjacje, ponieważ pracownicy Ministerstwa Zdrowia udali się na wakacje.

W dniu 5 września 2007 Sejm RP uchwalił ustawę o "zmianie ustawy o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń oraz o zmianie ustawy o zakładach opieki społecznej". Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP. Nie byłoby jej bez protestu Białego Miasteczka.


19 września 2007 roku o godzinie 18 odbędzie się spotkanie z Dorotą Gardias, przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz z uczestniczkami protestu pielęgniarek w czerwcu i lipcu 2007. Godzinę później nastąpi prezentacja prezentację projektu Protest 2007 Wojtka Wieteski i Macieja Niesłonego.

Dorota Gardias, Wojtek Wieteska, Dorota Monkiewicz - kurator wystawy, Bożena Czubak, Agata Smoczyńska-Le Guern.


Wojtek Wieteska we współpracy z Maciejem Niesłony Protest 2007
19 września 2007 godzina 18

Galeria Le Guern
ul. Widok 8, Warszawa
tel. 048/ 22 690 69 69

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8