"Protest 2007" Wojtka Wieteski i Macieja Niesłonego

Warszawska Galeria Le Guern zaprasza 19 września 2007 roku na prezentację najnowszego projektu Wojtka Wieteski zrealizowanego podczas wakacyjnych protestów pielęgniarek. W ciągu ostatnich dni Wieteska razem z Maciejem Niesłonym wykonali ponad 150 czarno-białych portretów mieszkanek Białego Miasteczka.
Wojtek Wieteska urodził się w 1964 roku. Ukończył wydział operatorski i realizacji w łódzkiej Filmówce, historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz historię sztuki na paryskiej Sorbonie. W 1993 rozpoczął współpracę z największymi agencjami reklamowymi w Polsce. Jest jednym z najbardziej znanych polskich fotografów wyrosłych z europejskiej szkoły fotografii reporterskiej.

Więcej informacji o artyście można znaleźć na pod adresem: www.wojtekwieteska.com.pl

fot. Wojtek Wietetska

Od 19 czerwca do 15 lipca 2007 roku przed Urzędem Rady Ministrów w Al. Ujazdowskich w Warszawie rozbiło namioty Białe Miasteczko pielęgniarek.Determinacja kobiet - "białych sióstr" służby zdrowia, walczących o swoje prawa socjalne, wzbudziła szacunek i powszechne odruchy sympatii ze strony mieszkańców Warszawy. Spektakularną formę protestu wspierały osoby publiczne i warszawiacy. Był wśród nich także Wojtek Wieteska, uznany autor fotografii artystycznej i syn pielęgniarki. Z pomocą studenta Łódzkiej Szkoły Filmowej Macieja Niesłonego w ciągu ostatnich dwóch dni protestu wykonali wspólnie ponad 150 fotografii portretowych mieszkanek Białego Miasteczka. Czarno-biały dokumentalny zapis utrwala powierzchnię rzeczywistości - wizerunki schludnych i zadbanych kobiet, koczujących czwarty tydzień na ulicy Warszawy w sytuacji kończącego się bez żadnych rozstrzygnięć protestu. 10 lipca strona rządowa przerwała prowadzone z pielęgniarkami negocjacje, ponieważ pracownicy Ministerstwa Zdrowia udali się na wakacje.

W dniu 5 września 2007 Sejm RP uchwalił ustawę o "zmianie ustawy o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń oraz o zmianie ustawy o zakładach opieki społecznej". Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP. Nie byłoby jej bez protestu Białego Miasteczka.


19 września 2007 roku o godzinie 18 odbędzie się spotkanie z Dorotą Gardias, przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz z uczestniczkami protestu pielęgniarek w czerwcu i lipcu 2007. Godzinę później nastąpi prezentacja prezentację projektu Protest 2007 Wojtka Wieteski i Macieja Niesłonego.

Dorota Gardias, Wojtek Wieteska, Dorota Monkiewicz - kurator wystawy, Bożena Czubak, Agata Smoczyńska-Le Guern.


Wojtek Wieteska we współpracy z Maciejem Niesłony Protest 2007
19 września 2007 godzina 18

Galeria Le Guern
ul. Widok 8, Warszawa
tel. 048/ 22 690 69 69

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0