Linia horyzontu na fotografiach Tadeusza Czerniawskiego

Od 2 sierpnia 2007 roku w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie można oglądać wystawę fotografii Tadeusza Czerniawskiego "Do linii horyzontu". Wystawa zbiega się z finałem międzynarodowego zlotu żaglowców "The Tall Ships Races" jaki odbywa się w Szczecinie w dniach 4-7 sierpnia.
fot. Tadeusz Czerniawski z wystawy " Do linii horyzontu"

Tadeusz Czerniawski urodził się w 1957 roku w Szczecinie. Fotografik, producent telewizyjny, absolwent Akademii Filmowej (FAMU) w Pradze na Wydziale Fotografii (1990). Jest reżyserem i producentem głównie filmów reklamowych i promocyjnych, realizowanych dla firm krajowych i zagranicznych. Poza tym, pracuje jako pedagog w Pomaturalnym Studium Fotografii w Szczecinie.

Fotografie Czerniawskiego publikowane były w wielu czasopismach i magazynach, w tym dla wydawnictwa "Graphis". Na swoim koncie ma prezentacje w Niemczech, Norwegii, Czechach oraz w Polsce. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze, w Muzeum Haus am Check-Point-Charlie w Berlinie oraz w zbiorach prywatnych.

fot. Tadeusz Czerniawski z wystawy " Do linii horyzontu"

Widok morskiej dali, choć ograniczony linią horyzontu, zawsze ma zdolność pobudzania naszych zmysłów. - napisał w tekście towarzyszącym wystawie Tadeusz Czerniawski - Nie ma tak wyjątkowej przestrzeni jak morze, gdzie światło potrafi zaskakiwać tak różnymi nastrojami. Wiele zdjęć wykonanych zostało w skrajnych warunkach oświetleniowych, o świcie i o zmierzchu, często przy bardzo słabym świetle. Wymagało to użycia długich czasów naświetlania. Wydłużona ekspozycja wymuszana była często poprzez użycie szarych filtrów (2xND8). Długie czasy otwarcia migawki w aparacie fotograficznym pozwalają zarejestrować obrazy, które normalnie nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Z fotograficznego punktu widzenia, ludzkie oczy mają tylko jeden czas otwarcia "migawki". Fotografia może przekroczyć tę granicę. Obrazy, które wtedy powstają, nie przypominają "naszego" widzenia.

Wszystkie fotografie prezentowane na wystawie zostały wykonane na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.


Tadeusz Czerniawski Do linii horyzontu
Termin: 2 - 31 sierpnia 2007

Muzeum Narodowe w Szczecinie
gmach muzeum przy Wałach Chrobrego 3, Szczecin

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
1
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4