Linia horyzontu na fotografiach Tadeusza Czerniawskiego

Od 2 sierpnia 2007 roku w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie można oglądać wystawę fotografii Tadeusza Czerniawskiego "Do linii horyzontu". Wystawa zbiega się z finałem międzynarodowego zlotu żaglowców "The Tall Ships Races" jaki odbywa się w Szczecinie w dniach 4-7 sierpnia.
fot. Tadeusz Czerniawski z wystawy " Do linii horyzontu"

Tadeusz Czerniawski urodził się w 1957 roku w Szczecinie. Fotografik, producent telewizyjny, absolwent Akademii Filmowej (FAMU) w Pradze na Wydziale Fotografii (1990). Jest reżyserem i producentem głównie filmów reklamowych i promocyjnych, realizowanych dla firm krajowych i zagranicznych. Poza tym, pracuje jako pedagog w Pomaturalnym Studium Fotografii w Szczecinie.

Fotografie Czerniawskiego publikowane były w wielu czasopismach i magazynach, w tym dla wydawnictwa "Graphis". Na swoim koncie ma prezentacje w Niemczech, Norwegii, Czechach oraz w Polsce. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze, w Muzeum Haus am Check-Point-Charlie w Berlinie oraz w zbiorach prywatnych.

fot. Tadeusz Czerniawski z wystawy " Do linii horyzontu"

Widok morskiej dali, choć ograniczony linią horyzontu, zawsze ma zdolność pobudzania naszych zmysłów. - napisał w tekście towarzyszącym wystawie Tadeusz Czerniawski - Nie ma tak wyjątkowej przestrzeni jak morze, gdzie światło potrafi zaskakiwać tak różnymi nastrojami. Wiele zdjęć wykonanych zostało w skrajnych warunkach oświetleniowych, o świcie i o zmierzchu, często przy bardzo słabym świetle. Wymagało to użycia długich czasów naświetlania. Wydłużona ekspozycja wymuszana była często poprzez użycie szarych filtrów (2xND8). Długie czasy otwarcia migawki w aparacie fotograficznym pozwalają zarejestrować obrazy, które normalnie nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Z fotograficznego punktu widzenia, ludzkie oczy mają tylko jeden czas otwarcia "migawki". Fotografia może przekroczyć tę granicę. Obrazy, które wtedy powstają, nie przypominają "naszego" widzenia.

Wszystkie fotografie prezentowane na wystawie zostały wykonane na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.


Tadeusz Czerniawski Do linii horyzontu
Termin: 2 - 31 sierpnia 2007

Muzeum Narodowe w Szczecinie
gmach muzeum przy Wałach Chrobrego 3, Szczecin

 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13