Linia horyzontu na fotografiach Tadeusza Czerniawskiego

Od 2 sierpnia 2007 roku w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie można oglądać wystawę fotografii Tadeusza Czerniawskiego "Do linii horyzontu". Wystawa zbiega się z finałem międzynarodowego zlotu żaglowców "The Tall Ships Races" jaki odbywa się w Szczecinie w dniach 4-7 sierpnia.
fot. Tadeusz Czerniawski z wystawy " Do linii horyzontu"

Tadeusz Czerniawski urodził się w 1957 roku w Szczecinie. Fotografik, producent telewizyjny, absolwent Akademii Filmowej (FAMU) w Pradze na Wydziale Fotografii (1990). Jest reżyserem i producentem głównie filmów reklamowych i promocyjnych, realizowanych dla firm krajowych i zagranicznych. Poza tym, pracuje jako pedagog w Pomaturalnym Studium Fotografii w Szczecinie.

Fotografie Czerniawskiego publikowane były w wielu czasopismach i magazynach, w tym dla wydawnictwa "Graphis". Na swoim koncie ma prezentacje w Niemczech, Norwegii, Czechach oraz w Polsce. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze, w Muzeum Haus am Check-Point-Charlie w Berlinie oraz w zbiorach prywatnych.

fot. Tadeusz Czerniawski z wystawy " Do linii horyzontu"

Widok morskiej dali, choć ograniczony linią horyzontu, zawsze ma zdolność pobudzania naszych zmysłów. - napisał w tekście towarzyszącym wystawie Tadeusz Czerniawski - Nie ma tak wyjątkowej przestrzeni jak morze, gdzie światło potrafi zaskakiwać tak różnymi nastrojami. Wiele zdjęć wykonanych zostało w skrajnych warunkach oświetleniowych, o świcie i o zmierzchu, często przy bardzo słabym świetle. Wymagało to użycia długich czasów naświetlania. Wydłużona ekspozycja wymuszana była często poprzez użycie szarych filtrów (2xND8). Długie czasy otwarcia migawki w aparacie fotograficznym pozwalają zarejestrować obrazy, które normalnie nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Z fotograficznego punktu widzenia, ludzkie oczy mają tylko jeden czas otwarcia "migawki". Fotografia może przekroczyć tę granicę. Obrazy, które wtedy powstają, nie przypominają "naszego" widzenia.

Wszystkie fotografie prezentowane na wystawie zostały wykonane na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.


Tadeusz Czerniawski Do linii horyzontu
Termin: 2 - 31 sierpnia 2007

Muzeum Narodowe w Szczecinie
gmach muzeum przy Wałach Chrobrego 3, Szczecin

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
4
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0