Linia horyzontu na fotografiach Tadeusza Czerniawskiego

Od 2 sierpnia 2007 roku w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie można oglądać wystawę fotografii Tadeusza Czerniawskiego "Do linii horyzontu". Wystawa zbiega się z finałem międzynarodowego zlotu żaglowców "The Tall Ships Races" jaki odbywa się w Szczecinie w dniach 4-7 sierpnia.
fot. Tadeusz Czerniawski z wystawy " Do linii horyzontu"

Tadeusz Czerniawski urodził się w 1957 roku w Szczecinie. Fotografik, producent telewizyjny, absolwent Akademii Filmowej (FAMU) w Pradze na Wydziale Fotografii (1990). Jest reżyserem i producentem głównie filmów reklamowych i promocyjnych, realizowanych dla firm krajowych i zagranicznych. Poza tym, pracuje jako pedagog w Pomaturalnym Studium Fotografii w Szczecinie.

Fotografie Czerniawskiego publikowane były w wielu czasopismach i magazynach, w tym dla wydawnictwa "Graphis". Na swoim koncie ma prezentacje w Niemczech, Norwegii, Czechach oraz w Polsce. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze, w Muzeum Haus am Check-Point-Charlie w Berlinie oraz w zbiorach prywatnych.

fot. Tadeusz Czerniawski z wystawy " Do linii horyzontu"

Widok morskiej dali, choć ograniczony linią horyzontu, zawsze ma zdolność pobudzania naszych zmysłów. - napisał w tekście towarzyszącym wystawie Tadeusz Czerniawski - Nie ma tak wyjątkowej przestrzeni jak morze, gdzie światło potrafi zaskakiwać tak różnymi nastrojami. Wiele zdjęć wykonanych zostało w skrajnych warunkach oświetleniowych, o świcie i o zmierzchu, często przy bardzo słabym świetle. Wymagało to użycia długich czasów naświetlania. Wydłużona ekspozycja wymuszana była często poprzez użycie szarych filtrów (2xND8). Długie czasy otwarcia migawki w aparacie fotograficznym pozwalają zarejestrować obrazy, które normalnie nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Z fotograficznego punktu widzenia, ludzkie oczy mają tylko jeden czas otwarcia "migawki". Fotografia może przekroczyć tę granicę. Obrazy, które wtedy powstają, nie przypominają "naszego" widzenia.

Wszystkie fotografie prezentowane na wystawie zostały wykonane na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.


Tadeusz Czerniawski Do linii horyzontu
Termin: 2 - 31 sierpnia 2007

Muzeum Narodowe w Szczecinie
gmach muzeum przy Wałach Chrobrego 3, Szczecin

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0