Linia horyzontu na fotografiach Tadeusza Czerniawskiego

Od 2 sierpnia 2007 roku w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie można oglądać wystawę fotografii Tadeusza Czerniawskiego "Do linii horyzontu". Wystawa zbiega się z finałem międzynarodowego zlotu żaglowców "The Tall Ships Races" jaki odbywa się w Szczecinie w dniach 4-7 sierpnia.
fot. Tadeusz Czerniawski z wystawy " Do linii horyzontu"

Tadeusz Czerniawski urodził się w 1957 roku w Szczecinie. Fotografik, producent telewizyjny, absolwent Akademii Filmowej (FAMU) w Pradze na Wydziale Fotografii (1990). Jest reżyserem i producentem głównie filmów reklamowych i promocyjnych, realizowanych dla firm krajowych i zagranicznych. Poza tym, pracuje jako pedagog w Pomaturalnym Studium Fotografii w Szczecinie.

Fotografie Czerniawskiego publikowane były w wielu czasopismach i magazynach, w tym dla wydawnictwa "Graphis". Na swoim koncie ma prezentacje w Niemczech, Norwegii, Czechach oraz w Polsce. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze, w Muzeum Haus am Check-Point-Charlie w Berlinie oraz w zbiorach prywatnych.

fot. Tadeusz Czerniawski z wystawy " Do linii horyzontu"

Widok morskiej dali, choć ograniczony linią horyzontu, zawsze ma zdolność pobudzania naszych zmysłów. - napisał w tekście towarzyszącym wystawie Tadeusz Czerniawski - Nie ma tak wyjątkowej przestrzeni jak morze, gdzie światło potrafi zaskakiwać tak różnymi nastrojami. Wiele zdjęć wykonanych zostało w skrajnych warunkach oświetleniowych, o świcie i o zmierzchu, często przy bardzo słabym świetle. Wymagało to użycia długich czasów naświetlania. Wydłużona ekspozycja wymuszana była często poprzez użycie szarych filtrów (2xND8). Długie czasy otwarcia migawki w aparacie fotograficznym pozwalają zarejestrować obrazy, które normalnie nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Z fotograficznego punktu widzenia, ludzkie oczy mają tylko jeden czas otwarcia "migawki". Fotografia może przekroczyć tę granicę. Obrazy, które wtedy powstają, nie przypominają "naszego" widzenia.

Wszystkie fotografie prezentowane na wystawie zostały wykonane na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.


Tadeusz Czerniawski Do linii horyzontu
Termin: 2 - 31 sierpnia 2007

Muzeum Narodowe w Szczecinie
gmach muzeum przy Wałach Chrobrego 3, Szczecin

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8