"Powiększenia" Stefana Szczygła w CSW

Autor: Marta Sinior

25 Lipiec 2007
Artykuł na: 4-5 minut
W najbliższy poniedziałek, 30 lipca 2007 roku o godzinie 18 w Galerii Wejście - CSW Zamek Ujazdowski zostanie otwarta wystawa zdjęć multimedialnego artysty Stefana Szczygła. Artysta, uczeń słynnego profesora Bernda Bechera zaprezentuję kolekcję fotografii z cyklu "przedmioty w wysokiej rozdzielczości" składającą się z 24 zdjęć o formatach od 2 do 2,5 metra w rozdzielczości 300 dpi. Wystawa Stefana Szczygła będzie pierwszą tego typu ekspozycją w Polsce. Polecamy.

Stefan Szczygieł urodził się w 1961 roku w Warszawie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie w latach 1984 - 1992. Najpierw studiował w klasie fotografii artystycznej prof. Bernda Bechera, a później w klasie film/video prof. Nam June Paika.

Od początku lat 90-tych równolegle z fotografią artystyczną zajmuje się fotografią reklamową. Realizował projekty fotograficzne kampanii reklamowych dla największych agencji m.in. McCann-Erickson, Saatchi&Saatchi, Young&Rubicam, Leo Burnett i wielu innych. Swoje fotografie prezentował na zbiorowych wystawach takich jak: 1984 - 1992 - coroczna wystawa na Akademii w Dusseldorfie - "Rundgang"; 1990 - Kunstkabinett Köln; 1990 - Bürgerhaus Stollwerk Köln, wystawa "Europäische Begegnung"; 1989 - Galeria "PAO" Köln, wspólnie z malarką Patrycją Sinn.

Strona internetowa Stefana Szczygła: www.stefanszczygiel.eu

fot. Stefan Szczygieł z wystawy "Powiększenia"

Wystawa "Powiększenia" to ekspozycja z serii "przedmioty w wysokiej rozdzielczości", która obejmuje kilkaset zdjęć różnych niewielkich przedmiotów codziennego użytku, nieduże mechanizmy i urządzenia oraz inne rzeczy świadczące o pomysłowości i kreatywności człowieka. Wiele z tych przedmiotów wyszło już zupełnie z codziennego użytku a inne przestaną być używane za chwilę.
Seria powstaje już od wielu lat. Pomysł na dokumentację przedmiotów zrodził się jeszcze w trakcie studiów na ASP w Dűsseldorfie w klasie profesora Bernda Bechera.

Trzy lata temu Szczygieł opracował technikę wykonywania zdjęć o bardzo wysokiej rozdzielczości dochodzącej nawet do miliarda pixeli. Średnia rozdzielczość zdjęć w tej serii to 250-350mln pixeli.Przedstawiając różne przedmioty w ogromnym zbliżeniu autor chce oddziaływać na wyobraźnię oglądającego i dostarczać mu przeżyć wizualnych. Zwyczajne przedmioty stają się wielkimi nowymi przestrzeniami złożonymi z kolorów i kształtów, struktur i faktur.

fot. Stefan Szczygieł z wystawy "Powiększenia"

Przedmioty dobrane są pod względem wyglądu, kształtu i funkcji i w oryginale mają od 1cm do maksymalnie 40-50cm średnicy/długości.

Cała wystawa została podzielona na części:

  • mechanizmy
  • przedmioty metalowe z grafiką
  • tworzywa sztuczne
  • sztuka/biżuteria
  • i wiele innych

Stefan Szczygieł Powiększenia

Otwarcie wystawy: 30 lipca 2007 godzina 18
Wystawa czynna będzie do 9 września 2007
Finisaż wystawy: piątek, 7 września 2007 godzina 18

Galeria Wejście CSW Zamek Ujazdowski
Al. Ujazdowskie 6, Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
8
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
Jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Fotografii w Ramach Sopotu rozpoczyna się we wrześniu, natomiast już 8 kwietnia do Sopotu przyjeżdżają tegoroczni rezydenci: Jacek Poremba, Antonina...
4
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą wystawę w Berlinie
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą...
Maciej Markowicz unowocześnił najstarszą technikę fotograficzną i dziś fotografuje świat z wnętrza vana lub barki, które pełnią rolę ruchomej camery obscury. Abstrakcyjne zdjęcia...
5