"Secesja Lwowa i Kresów " - wystawa Zdzisława J. Zielińskiego

Autor: Marta Sinior

20 Lipiec 2007
Artykuł na: 4-5 minut
Od 27 lipca 2007 w Muzeum Militariów we Wrocławiu prezentowane będą zdjęcia wrocławskiego fotografa Zdzisława J. Zielińskiego. Na wystawie "Secesja Lwowa i Kresów" pokazanych zostanie sto czterdzieści czarno-białych i kolorowych fotografii ukazujących detale, ornamenty oraz elementy miejskiego pejzażu lwowskiej architektury secesyjnej. Ekspozycja, która zostanie zaprezentowana we wrocławskim Arsenale, składa się z fotografii powstałych podczas ostatnich podróży autora do rodzinnego miasta.

Zdzisław J. Zieliński urodził się we Lwowie w 1929 roku. Od 1945 mieszka we Wrocławiu, gdzie ukończył medycynę weterynaryjną. Na swoim koncie ma liczne publikacje w prasie i książkach oraz udział w wystawach międzynarodowych i krajowych. Zajmował się również krytyką i publicystyką fotograficzną. Za swoje zdjęcia Zieliński był wielokrotnie nagradzany. Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej (AFIAP) nadała mu tytuł Artiste FIAP.

Zieliński opracował nową technikę szlachetną nazwaną "cuprochrom". Założył też Towarzystwo Miłośników Lwowa. Poza tym jest autorem pierwszej powojennej wystawy o Lwowie. Wrocławska wystawa stanowi sto szóstą ekspozycję indywidualną artysty.

fot. Zdzisław J. Zieliński, Brama kamienicy przy ulicy Kodeckiej 6, Lwów

Tak o architekturze secesyjnej pisze autor wystawy Zdzisław J. Zieliński:

Secesja była żywiołowym buntem przeciw ciasnemu gorsetowi eklektyzmu, który ograniczał inwencję artysty poprzez bezduszne powielanie starych, historycznych stylów. Stworzyła nową, fantazyjnie bogatą linię ornamentu, obecną nie tylko w architekturze, ale i w grafice książkowej, biżuterii, szkle, ceramice, tkaninie i stolarce. Prowadziło to do estetyki codzienności, z nobilitacją pozornie banalnych motywów roślinnych (nenufary, nasturcje) i zoomorficznych (ważki, ćmy, sowy, pawie).

Weszła głęboko w literaturę, dramat, muzykę, psychologię i filozofię. Posługiwała się nowym tworzywem: żelazobetonem, stalą konstrukcyjną i szkłem architektonicznym. Stała się ostatnim stylem, który wyrażał się oryginalnej i zdecydowanie. Szczególnie w swej bogatej, bliskiej człowiekowi szacie dekoracyjnej. W swych kaprysach i ekstazie była tez bardzo kobieca - coś w rodzaju hołdu, złożonego piękniejszej połowie rodzaju przez tę drugą.

fot. Zdzisław J. Zieliński, Fasada kamienicy przy ulicy Łąckiego, Lwów

Secesja lwowska powstała przeszło sto lat temu. Została liczącym się ogniwem w zjawisku Młodej Polski, bowiem to właśnie ona była artystyczną afirmacją młodzieńczej fantazji i wyobraźni (Jugendstil). Ze względu na określone warunki kulturowe, społeczne i polityczne galicyjskiego tygla narodowościowego, płynęła kilkoma nurtami. Polska znalazła swój odpowiednik w stylu zakopiańskim, ukraińska w huculskim, a była także żydowska. I to wszystko przy importowanej klasyce secesji wiedeńskiej, berlińskiej i praskiej.

W tej specyficznej sytuacji wytworzyły się tu pewne jej cechy charakterystyczne, nigdzie poza tym nie spotykane. A więc: bogate fryzy ceramiczne - jednobarwne i figuralne - zdobiące attyki budynków i przestrzenie międzyokienne. Na nich fantazje roślinne, a w monochromatycznych kafle zielone, turkusowe, miedziano - fioletowe, spajane zwykle pozłocistymi guzami. Przy wzajemnych wpływach kulturowych ich dalekim echem mogą być wzory spotykane w Rumunii (Oradea) i na Węgrzech (Szeged).
Drugim takim wyróżnikiem są wspaniałe kute bramy wejściowe i wyjezdne. Rozkwitają tu one całym fantazyjnym bogactwem geometrycznym i botanicznym.

Secesja nie trwała długo - około 20 lat. Jak młodość. Jak wielu młodym istotom kres jej położyła pierwsza wielka katastrofa na miarę światową - Wielka Wojna. Była z natury zjawiskiem efemerycznym: zbyt piękna, żeby długo trwać. Odeszła młodo, jak inni wybrańcy bogów. Teraz się czasem odradza.
- Zdzisław J. Zieliński

Wernisaż w piątek 27 lipca o godzinie 17
Ekspozycja czynna do 26 sierpnia 2007

Muzeum Militariów
Arsenał Miejski
ul. Cieszyńskiego 9, Wrocław

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza na Noc Muzeów. 18 maja przy Placu Zamkowym 8 odbędą się liczne wystawy i spotkania pod hasłem „Między rzeczywistością a wyobraźnią”.
6
Spotkanie z Wojciechem Prażmowskim w POLECZKI.ART
Spotkanie z Wojciechem Prażmowskim w POLECZKI.ART
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z legendą polskiej fotografii - Wojciechem Prażmowskim - profesorem, doktorem habilitowanym w dziedzinie sztuki filmowej i wykładowcą PWSFTviT w Łodzi, jednym z...
4