Trwa Festiwal Fotografii w Krynicy

Jeszcze do 14 lipca w Krynicy trwa IV Ogólnopolski Festiwal Fotografii Przyrodniczej i Krajobrazowej. Na zwiedzających wciąż czeka 47 imponujących wystaw oraz warsztaty i zajęcia plenerowe dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Przedstawiamy zdjęcia z dotychczasowych wydarzeń i krótką relację.
Krynicki festiwal fotograficzny to cykliczna lipcowa impreza organizowana co roku przez krakowskie Stowarzyszenie Artystów "Młode Sztuki". Składa się z części konkursowej, w której osoby nie zajmujące się fotografią zawodowo mogą zaprezentować swoje wystawy, jak również konkurować o cenne nagrody oraz z części przeznaczonej dla profesjonalistów, do której trafiają niezwykłe ekspozycje z różnych zakątków Ziemi. W tym roku uczestnicy konkursu walczyli o niezwykle cenną nagrodę, jakiej nie ufundowano dotychczas w żadnym polskim konkursie fotograficznym - podkreśla Agnieszka Kantaruk, Dyrektor Festiwalu. Było nią wydanie autorskiego albumu fotograficznego, w całości złożonego ze zdjęć laureata, w znanym wydawnictwie "Pascal" - dodaje. Nagrodę zdobył w tym roku Maciej Duczyński za cykl prac zatytułowany "Światła Północy".

wernisaż wystawy Wojciecha Smółkowskiego na Festiwalu Fotografii Przyrodniczej i Krajobrazowej - fot. materiały prasowe Stowarzyszenia Artystów Młode Sztuki

Organizatorzy zdecydowali, że ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi nie tradycyjnie - pod koniec festiwalu, ale na samym początku imprezy. Jurorzy przyjeżdżają do nas jeszcze przed otwarciem Festiwalu i oceniają zdjęcia zanim publiczność może je zobaczyć - mówi Konrad Myślik, jeden z organizatorów. Wyniki obrad Jury ogłaszamy w dniu otwarcia festiwalu. Ta przewrotność ma swoje uzasadnienie w walorze edukacyjnym - zwiedzający wystawy od razu wiedzą, które ekspozycje są najlepsze, mogą dopytać autorów nagrodzonych zdjęć o tajniki ich wykonania - tłumaczy.

Wieczór Fotografów otwierający Festiwal. Jedną z atrakcji wieczoru był pokaz slajdów Marka Rowińskiego z
wyprawy na Islandię - fot. materiały prasowe Stowarzyszenia Artystów Młode Sztuki

W części konkursowej tego roku prezentowane są aż 33 wystawy, wszystkich wystaw łącznie pokazano 47. To ogromna liczba, zważywszy na fakt, że Krynica posiada tylko jedną galerię. Prezentacja takiej ilości wystaw jest możliwa wyłącznie dzięki pomocy krynickich hoteli i obiektów uzdrowiskowych, z których większość pomaga zaadaptować swoje wnętrza celem ekspozycji prac - mówi Jagoda Kaczmarek, koordynatorka części wystawowej.

Warsztaty i prezentacje cieszą się dużym zainteresowaniem uczestników. Sobotnie warsztaty firmy Nikon - prezentacja firmowego oprogramowania do obróbki zdjęć - fot. materiały prasowe Stowarzyszenia Artystów Młode Sztuki

Hotelarze pomagają chętnie, bo ich zdaniem festiwal fotograficzny to szansa na zmianę stereotypowego wizerunku Krynicy. Krynica wielu osobom kojarzy się wyłącznie z wypoczynkiem i rehabilitacją osób starszych. Impreza taka jak festiwal fotograficzny, kierowany w dużej mierze do ludzi młodych, przyciąga ich do Krynicy, na czym bardzo nam zależy - mówi Maciej Zieliński, Prezes Krynickiej Organizacji Turystycznej. Warto jednak zaznaczyć, że festiwalowe atrakcje są przeznaczone w takim samym stopniu dla każdego.

Plenerowe warsztaty poświęcone fotografowaniu w trudnym warunkach na Jaworzynie Krynickiej - fot. materiały prasowe Stowarzyszenia Artystów Młode Sztuki

Duża liczba zwiedzających gromadzi się przy wystawach przedstawiających najdziksze zakątki Ziemi, dzikie ptaki czy zwierzęta leśne. Do najbardziej imponujących zalicza się wielkich rozmiarów wystawa zawieszona w powietrzu pod dachem Pijalni Głównej - to cykl zdjęć storczyków z Ekwadoru autorstwa jednego z najbardziej znanych fotografów tych roślin Tadeusza Kusibaba. Na osoby, które zajmują się fotografowaniem czekają warsztaty, podczas których można osobiście przetestować różnego rodzaju sprzęt fotograficzny - aparaty, obiektywy, akcesoria, urządzenia multimedialne, a także programy do komputerowej obróbki zdjęć, których działanie objaśniają wykładowcy.

Prezentacje wiodących producentów to doskonała okazja własnoręcznego wypróbowania najnowszego sprzętu - fot. materiały prasowe Stowarzyszenia Artystów Młode Sztuki

Festiwal potrwa do soboty, 14 lipca 2007, jej dokładny program dostępny jest na Fotopolis.pl w dziale wydarzenia. Przed festiwalowymi gośćmi między innymi takie atrakcje jak Wieczór Orientalny (spotkanie z podróżnikami, pokaz slajdów) czy "Fotograficzny off road" - warsztaty, które pozwolą przeżyć niezapomniane przygody w niedostępnym terenie (kolumna samochodów terenowych zawiezie uczestników na wysoko położony punkt widokowy), połączone z testowaniem sprzętu firmy Nikon.

Na wszystkie imprezy wstęp jest wolny.
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1