Trwa Festiwal Fotografii w Krynicy

Jeszcze do 14 lipca w Krynicy trwa IV Ogólnopolski Festiwal Fotografii Przyrodniczej i Krajobrazowej. Na zwiedzających wciąż czeka 47 imponujących wystaw oraz warsztaty i zajęcia plenerowe dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Przedstawiamy zdjęcia z dotychczasowych wydarzeń i krótką relację.
Krynicki festiwal fotograficzny to cykliczna lipcowa impreza organizowana co roku przez krakowskie Stowarzyszenie Artystów "Młode Sztuki". Składa się z części konkursowej, w której osoby nie zajmujące się fotografią zawodowo mogą zaprezentować swoje wystawy, jak również konkurować o cenne nagrody oraz z części przeznaczonej dla profesjonalistów, do której trafiają niezwykłe ekspozycje z różnych zakątków Ziemi. W tym roku uczestnicy konkursu walczyli o niezwykle cenną nagrodę, jakiej nie ufundowano dotychczas w żadnym polskim konkursie fotograficznym - podkreśla Agnieszka Kantaruk, Dyrektor Festiwalu. Było nią wydanie autorskiego albumu fotograficznego, w całości złożonego ze zdjęć laureata, w znanym wydawnictwie "Pascal" - dodaje. Nagrodę zdobył w tym roku Maciej Duczyński za cykl prac zatytułowany "Światła Północy".

wernisaż wystawy Wojciecha Smółkowskiego na Festiwalu Fotografii Przyrodniczej i Krajobrazowej - fot. materiały prasowe Stowarzyszenia Artystów Młode Sztuki

Organizatorzy zdecydowali, że ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi nie tradycyjnie - pod koniec festiwalu, ale na samym początku imprezy. Jurorzy przyjeżdżają do nas jeszcze przed otwarciem Festiwalu i oceniają zdjęcia zanim publiczność może je zobaczyć - mówi Konrad Myślik, jeden z organizatorów. Wyniki obrad Jury ogłaszamy w dniu otwarcia festiwalu. Ta przewrotność ma swoje uzasadnienie w walorze edukacyjnym - zwiedzający wystawy od razu wiedzą, które ekspozycje są najlepsze, mogą dopytać autorów nagrodzonych zdjęć o tajniki ich wykonania - tłumaczy.

Wieczór Fotografów otwierający Festiwal. Jedną z atrakcji wieczoru był pokaz slajdów Marka Rowińskiego z
wyprawy na Islandię - fot. materiały prasowe Stowarzyszenia Artystów Młode Sztuki

W części konkursowej tego roku prezentowane są aż 33 wystawy, wszystkich wystaw łącznie pokazano 47. To ogromna liczba, zważywszy na fakt, że Krynica posiada tylko jedną galerię. Prezentacja takiej ilości wystaw jest możliwa wyłącznie dzięki pomocy krynickich hoteli i obiektów uzdrowiskowych, z których większość pomaga zaadaptować swoje wnętrza celem ekspozycji prac - mówi Jagoda Kaczmarek, koordynatorka części wystawowej.

Warsztaty i prezentacje cieszą się dużym zainteresowaniem uczestników. Sobotnie warsztaty firmy Nikon - prezentacja firmowego oprogramowania do obróbki zdjęć - fot. materiały prasowe Stowarzyszenia Artystów Młode Sztuki

Hotelarze pomagają chętnie, bo ich zdaniem festiwal fotograficzny to szansa na zmianę stereotypowego wizerunku Krynicy. Krynica wielu osobom kojarzy się wyłącznie z wypoczynkiem i rehabilitacją osób starszych. Impreza taka jak festiwal fotograficzny, kierowany w dużej mierze do ludzi młodych, przyciąga ich do Krynicy, na czym bardzo nam zależy - mówi Maciej Zieliński, Prezes Krynickiej Organizacji Turystycznej. Warto jednak zaznaczyć, że festiwalowe atrakcje są przeznaczone w takim samym stopniu dla każdego.

Plenerowe warsztaty poświęcone fotografowaniu w trudnym warunkach na Jaworzynie Krynickiej - fot. materiały prasowe Stowarzyszenia Artystów Młode Sztuki

Duża liczba zwiedzających gromadzi się przy wystawach przedstawiających najdziksze zakątki Ziemi, dzikie ptaki czy zwierzęta leśne. Do najbardziej imponujących zalicza się wielkich rozmiarów wystawa zawieszona w powietrzu pod dachem Pijalni Głównej - to cykl zdjęć storczyków z Ekwadoru autorstwa jednego z najbardziej znanych fotografów tych roślin Tadeusza Kusibaba. Na osoby, które zajmują się fotografowaniem czekają warsztaty, podczas których można osobiście przetestować różnego rodzaju sprzęt fotograficzny - aparaty, obiektywy, akcesoria, urządzenia multimedialne, a także programy do komputerowej obróbki zdjęć, których działanie objaśniają wykładowcy.

Prezentacje wiodących producentów to doskonała okazja własnoręcznego wypróbowania najnowszego sprzętu - fot. materiały prasowe Stowarzyszenia Artystów Młode Sztuki

Festiwal potrwa do soboty, 14 lipca 2007, jej dokładny program dostępny jest na Fotopolis.pl w dziale wydarzenia. Przed festiwalowymi gośćmi między innymi takie atrakcje jak Wieczór Orientalny (spotkanie z podróżnikami, pokaz slajdów) czy "Fotograficzny off road" - warsztaty, które pozwolą przeżyć niezapomniane przygody w niedostępnym terenie (kolumna samochodów terenowych zawiezie uczestników na wysoko położony punkt widokowy), połączone z testowaniem sprzętu firmy Nikon.

Na wszystkie imprezy wstęp jest wolny.
Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1