"Momenty" Cosmina Bumbutza

Galeria Ateneum Młodych w Warszawie zaprasza w środę, 11 lipca 2007 roku na wernisaż fotografii Cosmina Bumbutza "Momenty". Bumbutz jest autorem społecznych reportaży z rumuńskiej prowincji i cenionym fotografem reklamowym. Za swoje zdjęcia reklamowe i mody otrzymał wiele prestiżowych nagród. Na warszawskiej prezentacji będzie można zobaczyć reportaż Bumbutza opowiadający o życiu codziennym w miastach i miasteczkach, które odwiedził.
Cosmin Bumbutz urodził się w 1968 roku w Baia Mare w Rumunii. W 1997 roku ukończył Wydział Filmu i Fotografii na Akademii Filmowej i Teatralnej w Bukareszcie. Jest założycielem rumuńskiego magazynu fotograficznego Punctum.
Bumbutz to reportażysta i fotograf reklamowy. Na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia m.in. dwukrotnie został uhonorowany tytułami Najlepszego reklamowego fotografa w Rumunii (1996, 2001) i Najlepszego fotografa mody (2000, 2002, Rumunia). Poza tym jest laureatem pierwszej nagrody w amerykańskim Outstanding Achievement, B&W Spider Awards oraz International Photography Awards w Nowym Jorku. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jego fotografie znajdują się w kolekcjach: Museum of Oas County (Rumunia), Museum of Art (Rumunia), Bucharest Metropolitan Library (Rumunia) oraz prywatnych zbiorach we Francji, Niemczech, Luksemburgu, Holandii, Rumunii i USA. Mieszka i pracuje w Bukareszcie.

fot. Cosmin Bumbutz z wystawy "Momenty"

Na wystawie zostaną pokazane wycinki rzeczywistości, w której żyje i pracuje rumuński reportażysta i fotograf reklamowy Cosmin Bumbutz. Zakład karny, kopalnia złota, świniobicie na wsi, monotonne życie miast i miasteczek - Bumbutz jest obecny wszędzie tam, gdzie ludzie zapuszczają swoje korzenie. Jego sposób pokazywania świata nie ma jednolitego ładunku emocjonalnego. Fotografie Bumbutza potrafią manipulować rzeczywistością, potrafią być obiektywne, bywają sentymentalne, a najczęściej są ironiczne. Bumbutz potrafi wydobyć absurd z wielu banalnych sytuacji. Babcia - "zaklinaczka koni", krzesła przed kinem Victoria, trabant opakowany folią, osły "pozujące" do zdjęcia - wszystkie te sytuacje podszyte są dobrze uchwyconym komizmem. Ale komizm to nie wszystko, co Bumbutz ma do pokazania. Z jego zdjęć można dużo wyczytać na temat, najczęściej trudnej rzeczywistości, w jakiej żyją ludzie tworzący dany wycinek świata. Możliwe, że ironia jest sposobem na smutek, depresję i biedę, którą przesiąknięte są fotografowane miejsca. Bumbutz potrafi przyprawić je aurą niezwykłości, dostrzec piękno w kolorach i kompozycji. Młodzi mężczyźni z zakładu karnego w pierwszym odczuciu wyglądają jak amerykańscy tancerze z okładki płyty hip-hopowego zespołu, tylko szczegóły zdradzają, że jest inaczej.

fot. Cosmin Bumbutz z wystawy "Momenty"

Wystawa Cosmina Bumbutz jest najprawdopodobniej pierwszą w Polsce wystawą współczesnej fotografii rumuńskiej. Rumunia to kraj, o którym wiemy bardzo niewiele, pełen obrazów, które przeciętnemu mieszkańcowi polskiego miasta wydadzą się nieprawdopodobne. Zadziwiające jest jednak podobieństwo współczesnej rzeczywistości rumuńskiej do naszej rzeczywistości sprzed około dwudziestu lat. Możliwe, że to ostatnie momenty na zobaczenie Rumunii przed zmianami, jakim ulegnie po wejściu do Unii Europejskiej i w wyniku zderzenia z zachodem. - tekst Maria Ravic

Kuratorem wystawy jest Witold Krassowski.

Cosmin Bumbutz Momenty
11 lipca - 4 sierpnia 2007
Wernisaż wystawy: 11 lipca 2007 godzina 19

Galeria Ateneum Młodych
Ul. Piwna 51/53, Warszawa


Wystawa w ramach Warszawskiego Lata Fotografii.
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8