"Momenty" Cosmina Bumbutza

Galeria Ateneum Młodych w Warszawie zaprasza w środę, 11 lipca 2007 roku na wernisaż fotografii Cosmina Bumbutza "Momenty". Bumbutz jest autorem społecznych reportaży z rumuńskiej prowincji i cenionym fotografem reklamowym. Za swoje zdjęcia reklamowe i mody otrzymał wiele prestiżowych nagród. Na warszawskiej prezentacji będzie można zobaczyć reportaż Bumbutza opowiadający o życiu codziennym w miastach i miasteczkach, które odwiedził.
Cosmin Bumbutz urodził się w 1968 roku w Baia Mare w Rumunii. W 1997 roku ukończył Wydział Filmu i Fotografii na Akademii Filmowej i Teatralnej w Bukareszcie. Jest założycielem rumuńskiego magazynu fotograficznego Punctum.
Bumbutz to reportażysta i fotograf reklamowy. Na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia m.in. dwukrotnie został uhonorowany tytułami Najlepszego reklamowego fotografa w Rumunii (1996, 2001) i Najlepszego fotografa mody (2000, 2002, Rumunia). Poza tym jest laureatem pierwszej nagrody w amerykańskim Outstanding Achievement, B&W Spider Awards oraz International Photography Awards w Nowym Jorku. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jego fotografie znajdują się w kolekcjach: Museum of Oas County (Rumunia), Museum of Art (Rumunia), Bucharest Metropolitan Library (Rumunia) oraz prywatnych zbiorach we Francji, Niemczech, Luksemburgu, Holandii, Rumunii i USA. Mieszka i pracuje w Bukareszcie.

fot. Cosmin Bumbutz z wystawy "Momenty"

Na wystawie zostaną pokazane wycinki rzeczywistości, w której żyje i pracuje rumuński reportażysta i fotograf reklamowy Cosmin Bumbutz. Zakład karny, kopalnia złota, świniobicie na wsi, monotonne życie miast i miasteczek - Bumbutz jest obecny wszędzie tam, gdzie ludzie zapuszczają swoje korzenie. Jego sposób pokazywania świata nie ma jednolitego ładunku emocjonalnego. Fotografie Bumbutza potrafią manipulować rzeczywistością, potrafią być obiektywne, bywają sentymentalne, a najczęściej są ironiczne. Bumbutz potrafi wydobyć absurd z wielu banalnych sytuacji. Babcia - "zaklinaczka koni", krzesła przed kinem Victoria, trabant opakowany folią, osły "pozujące" do zdjęcia - wszystkie te sytuacje podszyte są dobrze uchwyconym komizmem. Ale komizm to nie wszystko, co Bumbutz ma do pokazania. Z jego zdjęć można dużo wyczytać na temat, najczęściej trudnej rzeczywistości, w jakiej żyją ludzie tworzący dany wycinek świata. Możliwe, że ironia jest sposobem na smutek, depresję i biedę, którą przesiąknięte są fotografowane miejsca. Bumbutz potrafi przyprawić je aurą niezwykłości, dostrzec piękno w kolorach i kompozycji. Młodzi mężczyźni z zakładu karnego w pierwszym odczuciu wyglądają jak amerykańscy tancerze z okładki płyty hip-hopowego zespołu, tylko szczegóły zdradzają, że jest inaczej.

fot. Cosmin Bumbutz z wystawy "Momenty"

Wystawa Cosmina Bumbutz jest najprawdopodobniej pierwszą w Polsce wystawą współczesnej fotografii rumuńskiej. Rumunia to kraj, o którym wiemy bardzo niewiele, pełen obrazów, które przeciętnemu mieszkańcowi polskiego miasta wydadzą się nieprawdopodobne. Zadziwiające jest jednak podobieństwo współczesnej rzeczywistości rumuńskiej do naszej rzeczywistości sprzed około dwudziestu lat. Możliwe, że to ostatnie momenty na zobaczenie Rumunii przed zmianami, jakim ulegnie po wejściu do Unii Europejskiej i w wyniku zderzenia z zachodem. - tekst Maria Ravic

Kuratorem wystawy jest Witold Krassowski.

Cosmin Bumbutz Momenty
11 lipca - 4 sierpnia 2007
Wernisaż wystawy: 11 lipca 2007 godzina 19

Galeria Ateneum Młodych
Ul. Piwna 51/53, Warszawa


Wystawa w ramach Warszawskiego Lata Fotografii.
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7