"Momenty" Cosmina Bumbutza

Galeria Ateneum Młodych w Warszawie zaprasza w środę, 11 lipca 2007 roku na wernisaż fotografii Cosmina Bumbutza "Momenty". Bumbutz jest autorem społecznych reportaży z rumuńskiej prowincji i cenionym fotografem reklamowym. Za swoje zdjęcia reklamowe i mody otrzymał wiele prestiżowych nagród. Na warszawskiej prezentacji będzie można zobaczyć reportaż Bumbutza opowiadający o życiu codziennym w miastach i miasteczkach, które odwiedził.
Cosmin Bumbutz urodził się w 1968 roku w Baia Mare w Rumunii. W 1997 roku ukończył Wydział Filmu i Fotografii na Akademii Filmowej i Teatralnej w Bukareszcie. Jest założycielem rumuńskiego magazynu fotograficznego Punctum.
Bumbutz to reportażysta i fotograf reklamowy. Na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia m.in. dwukrotnie został uhonorowany tytułami Najlepszego reklamowego fotografa w Rumunii (1996, 2001) i Najlepszego fotografa mody (2000, 2002, Rumunia). Poza tym jest laureatem pierwszej nagrody w amerykańskim Outstanding Achievement, B&W Spider Awards oraz International Photography Awards w Nowym Jorku. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jego fotografie znajdują się w kolekcjach: Museum of Oas County (Rumunia), Museum of Art (Rumunia), Bucharest Metropolitan Library (Rumunia) oraz prywatnych zbiorach we Francji, Niemczech, Luksemburgu, Holandii, Rumunii i USA. Mieszka i pracuje w Bukareszcie.

fot. Cosmin Bumbutz z wystawy "Momenty"

Na wystawie zostaną pokazane wycinki rzeczywistości, w której żyje i pracuje rumuński reportażysta i fotograf reklamowy Cosmin Bumbutz. Zakład karny, kopalnia złota, świniobicie na wsi, monotonne życie miast i miasteczek - Bumbutz jest obecny wszędzie tam, gdzie ludzie zapuszczają swoje korzenie. Jego sposób pokazywania świata nie ma jednolitego ładunku emocjonalnego. Fotografie Bumbutza potrafią manipulować rzeczywistością, potrafią być obiektywne, bywają sentymentalne, a najczęściej są ironiczne. Bumbutz potrafi wydobyć absurd z wielu banalnych sytuacji. Babcia - "zaklinaczka koni", krzesła przed kinem Victoria, trabant opakowany folią, osły "pozujące" do zdjęcia - wszystkie te sytuacje podszyte są dobrze uchwyconym komizmem. Ale komizm to nie wszystko, co Bumbutz ma do pokazania. Z jego zdjęć można dużo wyczytać na temat, najczęściej trudnej rzeczywistości, w jakiej żyją ludzie tworzący dany wycinek świata. Możliwe, że ironia jest sposobem na smutek, depresję i biedę, którą przesiąknięte są fotografowane miejsca. Bumbutz potrafi przyprawić je aurą niezwykłości, dostrzec piękno w kolorach i kompozycji. Młodzi mężczyźni z zakładu karnego w pierwszym odczuciu wyglądają jak amerykańscy tancerze z okładki płyty hip-hopowego zespołu, tylko szczegóły zdradzają, że jest inaczej.

fot. Cosmin Bumbutz z wystawy "Momenty"

Wystawa Cosmina Bumbutz jest najprawdopodobniej pierwszą w Polsce wystawą współczesnej fotografii rumuńskiej. Rumunia to kraj, o którym wiemy bardzo niewiele, pełen obrazów, które przeciętnemu mieszkańcowi polskiego miasta wydadzą się nieprawdopodobne. Zadziwiające jest jednak podobieństwo współczesnej rzeczywistości rumuńskiej do naszej rzeczywistości sprzed około dwudziestu lat. Możliwe, że to ostatnie momenty na zobaczenie Rumunii przed zmianami, jakim ulegnie po wejściu do Unii Europejskiej i w wyniku zderzenia z zachodem. - tekst Maria Ravic

Kuratorem wystawy jest Witold Krassowski.

Cosmin Bumbutz Momenty
11 lipca - 4 sierpnia 2007
Wernisaż wystawy: 11 lipca 2007 godzina 19

Galeria Ateneum Młodych
Ul. Piwna 51/53, Warszawa


Wystawa w ramach Warszawskiego Lata Fotografii.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0