"Wokół pałacu i dworu" - nowa wystawa w Domu Spotkań z Historią

Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA zapraszają na otwarcie wystawy fotograficznej zatytułowanej "Wokół pałacu i dworu. Świat ocalony w kolekcji Janusza Przewłockiego." Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą ze zbioru Przewłockiego, który od ponad 30 lat zbiera zdjęcia dotyczące polskich rodów ziemiańskich i arystokratycznych. Podczas otwarcia wystawy zostanie zainaugurowany program Ośrodka KARTA "Pogotowie Archiwalne".
Na wystawie zaprezentowana zostanie niezwykła choć mało znana kolekcja fotografii Janusza Przewłockiego ukazującej polskie ziemiaństwo i arystokrację na przełomie XIX i XX wieku. Zbiór zdjęć liczący ponad 20 tysięcy fotografii (odbitek i negatywów) to zarówno zdjęcia portretowe, robione w atelier, jak i sceny z życia codziennego i z różnych uroczystości (śluby, wesela, polowania, bale, przyjęcia). Na wystawie w Dom Spotkań z Historią będzie można zobaczyć tylko część imponującego zbioru.

Janusz Przewłocki urodził się w 1927 roku w majątku Mordy koło Siedlec. Pochodzi z rodziny ziemiańskiej, jest synem Henryka Przewłockiego i Karoliny Marii Hutten-Czapskiej. Wraz z nadejściem komunizmu jego rodzina została pozbawiona majątku i wygnana.

Przewłocki przez wiele lat był redaktorem i wydawcą serii pamiętników polskich z XVIII-XX wieku. Współpracował z paryską "Kulturą" i z opozycją demokratyczną w latach 70. i 80. Jest współtwórcą Archiwum Wschodniego i przewodniczącym Komisji Historycznej Związku Sybiraków. Utworzył i redagował serię książkową Wspomnienia Sybiraków.

fot. z kolekcji Janusza Przewłockiego

Na wystawie zaprezentowana zostanie niezwykła choć mało znana kolekcja

Zbiór fotografii pozyskiwany przez lata głównie od potomków szlacheckich rodów, był przez Janusza Przewłockiego pieczołowicie opisywany. - napisała Katarzyna Madoń-Mitzner, współautorka wystawy - Najstarsze zdjęcia pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, ze słynnych atelier fotograficznych (np. Walerego Rzewuskiego z Krakowa czy Jana Mieczkowskiego z Warszawy), najpóźniejsze z lat 30. XX wieku. Są to zarówno zdjęcia robione przez profesjonalnych fotografów, jak i amatorskie. Ukazują historię polskich ziemian i arystokratów, a jednocześnie historię polskiej fotografii z przełomu XIX i XX wieku, bo wiele z tych zdjęć to prawdziwe dzieła sztuki. Dlatego na wystawie pokażemy także wybrane oryginalne fotografie z tej niezwykłej kolekcji. Na zdjęciach pojawiają się przedstawiciele słynnych rodów - Lubomirskich, Radziwiłłów, Branickich, Czartoryskich, Potockich, Zamoyskich..., a także liczne rodziny ziemiańskie. Wydzielona część wystawy dotyczy dworu w Mordach i rodziny Przewłockich oraz Czapskich.

Autorzy wystawy: Katarzyna Madoń-Mitzner, Michał Zarzycki, Danuta Błahut-Biegańska (projekt graficzny).

W trakcie wernisażu zostanie zainaugurowany program Ośrodka KARTA "Pogotowie Archiwalne". Ma to być ogólnopolska akcja ratowania zbiorów archiwalnych XX wieku (od początku XX wieku do roku 1989). Poniżej krótko o niej:

Ośrodek KARTA ogłasza gotowość przyjęcia zbiorów z całej Polski od wszystkich tych, którzy już ich nie potrzebują lub chcą się nimi podzielić. Przyjęte będą fotografie, listy, dokumenty urzędowe, kroniki, pamiętniki, spisane wspomnienia, wycinki prasowe, stare plakaty i ulotki, gazetki ścienne, a nawet zeszyty szkolne.

Ośrodek KARTA gwarantuje odbiór i transport archiwum, jego uporządkowanie i skatalogowanie, a także zabezpieczenie i upowszechnianie wszystkim zainteresowanym w ogólnodostępnej czytelni. KARTA daje również statutową gwarancję wieczystego przechowywania zbiorów. Program wspiera PZU SA. W sierpniu zostanie przeprowadzona pilotażowa akcja Dzień z Pogotowiem Archiwalnym - weekendowe spotkanie mieszkańców Warszawy z pracownikami Pogotowia Archiwalnego, podczas którego warszawiacy będą mogli przekazać swoje zbiory, dowiedzieć się o szczegółach działania programu oraz zgłosić zagrożoną XX-wieczną dokumentację.


Więcej informacji o akcji Pogotowie Archiwalne można znaleźć na stronie: www.karta.org.pl.

Organizatorzy wystawy: Dom Spotkań z Historią, Ośrodek KARTA


Wystawa Wokół pałacu i dworu. Świat ocalony w kolekcji Janusza Przewłockiego
21 czerwca - 30 lipca 2007
wernisaż: 20 czerwca 2007 godzina 17

Dom Spotkań z Historią,
ul. Karowa 20, Warszawa

Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
3
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1