Trent Parke "Coming soon & Minutes to Midnight"

Od 13 czerwca 2007 roku w warszawskiej Yours Gallery będzie można zobaczyć prace kolejnego członka agencji fotograficznej Magnum Photos, Trenta Parke. Na wystawie zostanie zaprezentowanych czterdzieści fotografii czarno-białych i kolorowych australijskiego artysty pochodzących z dwóch cykli "Minutes to midnight" oraz "Coming soon". Również w dniu otwarcia wystawy w Instytucie Francuskim odbędzie się spotkanie z Emmanuelle Denavit - Feller, przedstawicielką Magnum, która opowie o historii i kulisach prestiżowej agencji, obchodzącej w tym roku 60. urodziny.
copyrights Trent Parke/Magnum Photos/EKPictures

Trent Parke urodził się i dorastał w Newcastle (New South Wales). Zdjęcia zaczął robić mamy aparatem, Pentaxem Spotmatic w wieku 12, a ciemnię urządził sobie w rodzinnej pralni. Dziś Parke, członek agencji fotograficznej Magnum, jest uznawany za jednego z najbardziej innowacyjnych i ambitnych fotografów swojego pokolenia.

Przez dziesięć lat pracował jako fotoreporter w Sydney, w międzyczasie robił zdjęcia o tematyce sportowej dla agencji News Ltd. Jest jednym z założycieli agencji Oculi Photo Agency.

Fotografie Parke wielokrotnie otrzymywały prestiżowe nagrody, m.in: pięć "Złotych Soczewek" przyznawanych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski; World Press Photo z 1999, 2000, 2001 i 2005 roku oraz Canon Photo Essay Prize 2000. W 1999 roku został jednym w uczestników Masterclass World Press Photo.

Sam opublikował swoje dwie pierwsze książki: Dream/Life (wspólny projekt razem z Nerelle Autio) w 1999 oraz The Seventh Wave w 2000. Obie publikacje zdobyły dwie najwyższe nagrody w konkursie 'Picture of the Year International' w Stanach Zjednoczonych.
Prace Parke'a były wystawiane w wielu miejscach na świecie, ostatnie samodzielne pokazy odbyły się w Nowym Jorku i w Niemczech.

O swoich fotografiach wyraża się w następujący sposób:

Moje fotografie stanowią raczej pytania niż odpowiedzi. Używam fotografii jako medium, które ma pomóc mi w zrozumieniu, dlaczego właściwie tu jestem. Aparat fotograficzny pozwala mi lepiej widzieć. Kiedy byłem młodszy, moja matka nagle umarła na atak astmy. Od tamtej pory staram się badać wszystko dokoła mnie - życie, śmierć, a także przyczynę naszej egzystencji. Bez przerwy poszukuję. - Trent Parke

copyrights Trent Parke/Magnum Photos/EKPictures

Poniżej publikujemy materiały organizatorów wystawy:

Australia bywa słusznie nazywana "krajem szczęśliwości". Pogoda jest tu zawsze słoneczna, plaże zachwycające, a mieszkańcy odprężeni. Ze względu na izolację wynikającą z położenia geograficznego, kraj ten zdołał uniknąć wielu poważnych konfliktów. Jednakże w ciągu ostatnich lat coś się zmieniło. Dotkliwa susza, gigantyczne pożary, plagi insektów oraz kryzys ekonomiczny sprawiły, że jego mieszkańcy zaczęli odczuwać, iż stracił on swoją niewinność. Obecnie, według badań opinii publicznej, w przybliżeniu połowa Australijczyków uważa, że czasy zmieniły się na dobre. I właśnie rezultaty tych badań skłoniły Parke'a do wyruszenia w podróż, której owocem stał się cykl fotografii "Minutes to midnight".

"Coming soon", będący ostatnim projektem autora, obrazuje w jaki sposób Trent Parke, znany przede wszystkim z czarno-białych fotografii, reaguje na świat pełen kolorów. Zdjęcia z tego cyklu koncentrują się głównie na zgłębieniu tajemnic wielkomiejskiej Australii.


Krótka historia agencji Magnum Photos:

Magnum Photos jest międzynarodową agencją fotograficzną zrzeszającą kilkudziesięciu wybitnych fotografów. Siedziby agencji mieszczą się w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie i Tokio.

Według jednego z założycieli, Henriego Cartier-Bressona: Magnum jest wspólnotą myśli, ludzką jakością, ciekawością świata, szacunkiem dla tego, co się w nim dzieje oraz pragnieniem wyrażenia tego wizualnie.

Magnum Photos została założona dwa lata po zakończeniu drugiej wojny światowej. Najbardziej prestiżową agencję na świecie powołali do życia czterej fotografowie - Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, George Rodger i David "Chim" Seymour, którzy w dość dotkliwy sposób naznaczeni zostali przez wojenne wydarzenia a ich motywację stanowiła zarówno ulga, że świat mimo wszystko przetrwał jak i ciekawość, aby odkryć jak bardzo się zmienił.

Magnum jest pierwszą agencją fotograficzną, będącą własnością jej członków, którzy posiadają pełne prawa do swoich zdjęć.Trent Parke Coming soon & Minutes to Midnight
13.06 - 14.08.2007

Yours Gallery
ul. Krakowskie Przedmieście 33, Warszawa

Spotkanie z Emmanuelle Denavit - Feller: 13.06.2007 godzina 12, Instytut Francuski, ul.Senatorska 38

 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0
Panasonic Lumix LX100 II - zdjęcia przykładowe
10 Wrz 2018
Podczas dzisiejszej wizyty w siedzibie firmy, mieliśmy okazję bliżej zaznajomić się w drugą generacją uniwersalnego kompaktu opartego o matrycę 4/3. Zobaczcie, jak Panasonic Lumix LX100 II radzi sobie w praktyce.
0