Trent Parke "Coming soon & Minutes to Midnight"

Od 13 czerwca 2007 roku w warszawskiej Yours Gallery będzie można zobaczyć prace kolejnego członka agencji fotograficznej Magnum Photos, Trenta Parke. Na wystawie zostanie zaprezentowanych czterdzieści fotografii czarno-białych i kolorowych australijskiego artysty pochodzących z dwóch cykli "Minutes to midnight" oraz "Coming soon". Również w dniu otwarcia wystawy w Instytucie Francuskim odbędzie się spotkanie z Emmanuelle Denavit - Feller, przedstawicielką Magnum, która opowie o historii i kulisach prestiżowej agencji, obchodzącej w tym roku 60. urodziny.
copyrights Trent Parke/Magnum Photos/EKPictures

Trent Parke urodził się i dorastał w Newcastle (New South Wales). Zdjęcia zaczął robić mamy aparatem, Pentaxem Spotmatic w wieku 12, a ciemnię urządził sobie w rodzinnej pralni. Dziś Parke, członek agencji fotograficznej Magnum, jest uznawany za jednego z najbardziej innowacyjnych i ambitnych fotografów swojego pokolenia.

Przez dziesięć lat pracował jako fotoreporter w Sydney, w międzyczasie robił zdjęcia o tematyce sportowej dla agencji News Ltd. Jest jednym z założycieli agencji Oculi Photo Agency.

Fotografie Parke wielokrotnie otrzymywały prestiżowe nagrody, m.in: pięć "Złotych Soczewek" przyznawanych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski; World Press Photo z 1999, 2000, 2001 i 2005 roku oraz Canon Photo Essay Prize 2000. W 1999 roku został jednym w uczestników Masterclass World Press Photo.

Sam opublikował swoje dwie pierwsze książki: Dream/Life (wspólny projekt razem z Nerelle Autio) w 1999 oraz The Seventh Wave w 2000. Obie publikacje zdobyły dwie najwyższe nagrody w konkursie 'Picture of the Year International' w Stanach Zjednoczonych.
Prace Parke'a były wystawiane w wielu miejscach na świecie, ostatnie samodzielne pokazy odbyły się w Nowym Jorku i w Niemczech.

O swoich fotografiach wyraża się w następujący sposób:

Moje fotografie stanowią raczej pytania niż odpowiedzi. Używam fotografii jako medium, które ma pomóc mi w zrozumieniu, dlaczego właściwie tu jestem. Aparat fotograficzny pozwala mi lepiej widzieć. Kiedy byłem młodszy, moja matka nagle umarła na atak astmy. Od tamtej pory staram się badać wszystko dokoła mnie - życie, śmierć, a także przyczynę naszej egzystencji. Bez przerwy poszukuję. - Trent Parke

copyrights Trent Parke/Magnum Photos/EKPictures

Poniżej publikujemy materiały organizatorów wystawy:

Australia bywa słusznie nazywana "krajem szczęśliwości". Pogoda jest tu zawsze słoneczna, plaże zachwycające, a mieszkańcy odprężeni. Ze względu na izolację wynikającą z położenia geograficznego, kraj ten zdołał uniknąć wielu poważnych konfliktów. Jednakże w ciągu ostatnich lat coś się zmieniło. Dotkliwa susza, gigantyczne pożary, plagi insektów oraz kryzys ekonomiczny sprawiły, że jego mieszkańcy zaczęli odczuwać, iż stracił on swoją niewinność. Obecnie, według badań opinii publicznej, w przybliżeniu połowa Australijczyków uważa, że czasy zmieniły się na dobre. I właśnie rezultaty tych badań skłoniły Parke'a do wyruszenia w podróż, której owocem stał się cykl fotografii "Minutes to midnight".

"Coming soon", będący ostatnim projektem autora, obrazuje w jaki sposób Trent Parke, znany przede wszystkim z czarno-białych fotografii, reaguje na świat pełen kolorów. Zdjęcia z tego cyklu koncentrują się głównie na zgłębieniu tajemnic wielkomiejskiej Australii.


Krótka historia agencji Magnum Photos:

Magnum Photos jest międzynarodową agencją fotograficzną zrzeszającą kilkudziesięciu wybitnych fotografów. Siedziby agencji mieszczą się w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie i Tokio.

Według jednego z założycieli, Henriego Cartier-Bressona: Magnum jest wspólnotą myśli, ludzką jakością, ciekawością świata, szacunkiem dla tego, co się w nim dzieje oraz pragnieniem wyrażenia tego wizualnie.

Magnum Photos została założona dwa lata po zakończeniu drugiej wojny światowej. Najbardziej prestiżową agencję na świecie powołali do życia czterej fotografowie - Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, George Rodger i David "Chim" Seymour, którzy w dość dotkliwy sposób naznaczeni zostali przez wojenne wydarzenia a ich motywację stanowiła zarówno ulga, że świat mimo wszystko przetrwał jak i ciekawość, aby odkryć jak bardzo się zmienił.

Magnum jest pierwszą agencją fotograficzną, będącą własnością jej członków, którzy posiadają pełne prawa do swoich zdjęć.Trent Parke Coming soon & Minutes to Midnight
13.06 - 14.08.2007

Yours Gallery
ul. Krakowskie Przedmieście 33, Warszawa

Spotkanie z Emmanuelle Denavit - Feller: 13.06.2007 godzina 12, Instytut Francuski, ul.Senatorska 38

Komentarze
Polecane artykuły
Sony A9 i FE 400 mm f/2.8 GM OSS - jak radzą sobie w wymagającej fotografii sportowej?
21 Sty 2019
Topowy korpus systemu E pretenduje do miana najlepszego reporterskiego aparatu na rynku. Wraz z niezbędnym w fotografii sportowej obiektywem 400 mm f/2.8 tworzy obecnie najlżejszy tego typu pełnoklatkowy zestaw na rynku. Zobaczcie, jak poradził sobie w wymagających warunkach.
2
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1