Bezdomna w Śremie po raz drugi

Autor: Marta Sinior

28 Maj 2007
Artykuł na: 4-5 minut
2 czerwca 2007 roku po raz drugi Galeria Bezdomna zawita do Śremu nad Wartą, gdzie przez tydzień będzie mieć adres miejskiego muzeum. To tam wszyscy uczestnicy kolejnej galerii zaprezentują swoje fotografie, a podczas wernisażu będzie można wejść do wnętrza skonstruowanej na ten czas kamery otworkowej, którą przygotuje grupa Anonimowi Artyści ze Środy Wielkopolskiej.

Miejsce wystawy

Muzeum Śremskie, w którym odbywać się będzie najbliższa Galeria Bezdomna, znajduje się w Śremie przy ul. A. Mickiewicza 89. To ciekawa ulica z licznymi zabytkowymi budynkami ulokowanymi wzdłuż niej. Ulicę MIckiewicza znaleźć łatwo, gdyż zaczyna się ona przy moście.

Poniżej krótka historia budynku Muzeum Śremskiego:

Obecna siedziba Muzeum Śremskiego jest willą mieszkalną zbudowaną około1900 r. (brak dokładnych danych). Autor projektu architektonicznego również nie jest znany. Budynek ten zbudowano w stylu modernistycznym, inspirowanym "małą" architekturą klasycystyczno?barokową. W czerwcu 1929 r. notariusz i adwokat w Śremie Tadeusz Mierzejewski kupił willę od współwłaścicieli: Maksa Henryka Kinobera i Urlycha Ottona ze Śremu. Tadeusz Mierzejewski zamieszkał w domu z rodziną i prowadził w nim kancelarię adwokacką. W roku 1944 budynek razem z otaczającym go ogrodem przejęty został na rzecz skarbu III Rzeszy.

Po wojnie w listopadzie 1947 r. właścicielem ponownie został T. Mierzejewski, lecz na krótko gdyż w styczniu 1948 r. sprzedał dom wraz z ogrodem Gminie Miejskiej w Śremie. Przez kolejne lata budynek mieścił siedzibę władz administracyjnych Gminy Śrem, a do października 1991 wykorzystywany był, jako Żłobek Miejski. Wtedy też zaczęto przygotowywać się do przeniesienia tutaj siedziby Muzeum Śremskiego, która wcześniej znajdowała się w Ratuszu. Uroczyste otwarcie muzeum w willi mieszkalnej z przełomu wieków XIX i XX nastąpiło w 1992r.

Muzeum Śremskie znajduje się tuż obok wieży ciśnień

Muzeum udostępnia pomieszczenia, w których na co dzień znajduje się galeria sztuki współczesnej GALERIA 99.

Muzeum, z racji na swoją działalność wystawienniczą posiada we wszystkich wspomnianych pomieszczeniach listwy podsufitowe, na których można wieszać prace. W piwnicach znajdą się różne konstrukcje ekspozycyjne, które będzie można wykorzystać. Niestety nie można wbijać gwoździ i przyklejać taśm do ścian.

wnętrze Muzeum Śremskiego

Jak dotrzeć

Do Śremu dojechać można jedynie PKS-em lub samochodem. Najlepsze połączenie jest z Poznaniem - autobusy jeżdżą bardzo często, podróż trwa około godziny. Leszno, choć położone nieopodal (ok. 45 km), łączą ze Śremem jeden lub dwa liniowe autobusy dziennie.

mapka dojazdu

Ci, którzy nie mogą przyjechać na wystawę GB do Śremu, a chcieliby w niej uczestniczyć, mogą wysłać fotografie pocztą na adres:

Muzeum Śremskie

ul. A. Mickiewicza 89

63-100 Śrem

z dopiskiem Galeria Bezdomna, dołączając kopertę z adresem zwrotnym i znaczek. Do zaadresowanej koperty zwrotnej ze znaczkiem należy dołączyć wypełniony formularz.

Rozkład jazdy

Wieszanie prac: sobota, 2 czerwca w od godz. 12 do 18.

Początek wernisażu o godzinie 18.

Galeria otwarta dla publiczności:

do piątku, 8 czerwca włącznie w godzinach:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: od 8.00 do 15.00

wtorek: od 8.00 do 17.00

zdejmowanie prac: w piątek, 8 czerwca w godzinach: 8:00 ? 15:00

Koordynatorem działań związanych ze śremską edycją Galerii Bezdomnej jest Szymon Majewski.

Wszelkie pytania należy kierować na adres: muzeum@srem.pl lub pod numer telefonu Muzeum Śremskiego: 061 28 35 938

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
4
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Powiązane artykuły