Projekt "Urodziny" Michała Łobaczewskiego

Michał Łobaczewski spędził tydzień w ukraińskim hospicjum dla chorych na AIDS. To, co tam zobaczył, czego doświadczył postanowił opowiedzieć za pomocą fotografii. Jego cykl przewrotnie zatytułowany "Urodziny" będzie można zobaczyć od 14 marca 2007 roku w warszawskiej Galerii Obok ZPAF.
fot. Michał Łobaczewski "Urodziny"

Dokument ten jest bardzo subiektywnym zapisem ostatnich chwil życia osób trafiających tu w ostatnim stadium choroby. - pisze kurator wystawey Anna Wolska Każdy nowy dzień, nowa chwila, kubek herbaty, zapalona świeczka na urodzinowym torcie jest dla każdego z pensjonariuszy zwycięstwem nad śmiercią, stąd tytuł wystawy - "Urodziny" jest dość symboliczny.

Projekt ten poraża ładunkiem emocji, zawartych w oczach, pozach fotografowanych ludzi, scenach, o których często wiedzieć nie chcemy lub ich unikamy. Przy tym stopniu dramaturgii autorowi udało się zachować swoistą poetykę obrazu. Marcin notuje tą zastaną i bolesną rzeczywistość w sposób dyskretny, zachowując pełen szacunek wobec portretowanych osób, nie odzierając ich z godności i resztek tlącego się człowieczeństwa.
- tekst Anna Wolska

fot. Michał Łobaczewski "Urodziny"

Wiedziałem, że spotkam się tam ze śmiercią, bo też o tym jest ten materiał, ale nie przypuszczałem, że w sumie mimo dobrego przygotowania będę miał ochotę uciekać z stamtąd na zajutrz. - wyznał Michał Łobaczewski - Tego się nie da opowiedzieć słowami, zresztą dlatego fotografuję - to codzienne umieranie i rodzenie do życia, wszechobecna cisza i zawsze trochę nadziei na twarzach. Kiedy fotografowałem śmierć...Moment po, chwilę przed, aparat w mokrej drżącej dłoni przyłożony do oka, podwyższone ciśnienie i pytanie do samego siebie czy powinienem?


Marcin Łobaczewski był fotoreporterem Agory. Aktualnie pracuje dla Agencji Foto-Rzepa. Zdjęcia Łobaczewskiego były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w konkursach fotograficznych. Pomimo tego ekspozycja w Galerii Obok ZPAF będzie pierwszą indywidualną prezentacją artysty.


Otwarcie wystawy fotografii Marcina Łobaczewskiego Urodziny nastąpi 14 marca 2007 roku o godzinie 19 w Galerii Obok ZPAF (Pl. Zamkowy 8) w Warszawie. Ekspozycja czynna będzie do 29 marca 2007.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0