Projekt "Urodziny" Michała Łobaczewskiego

Michał Łobaczewski spędził tydzień w ukraińskim hospicjum dla chorych na AIDS. To, co tam zobaczył, czego doświadczył postanowił opowiedzieć za pomocą fotografii. Jego cykl przewrotnie zatytułowany "Urodziny" będzie można zobaczyć od 14 marca 2007 roku w warszawskiej Galerii Obok ZPAF.
fot. Michał Łobaczewski "Urodziny"

Dokument ten jest bardzo subiektywnym zapisem ostatnich chwil życia osób trafiających tu w ostatnim stadium choroby. - pisze kurator wystawey Anna Wolska Każdy nowy dzień, nowa chwila, kubek herbaty, zapalona świeczka na urodzinowym torcie jest dla każdego z pensjonariuszy zwycięstwem nad śmiercią, stąd tytuł wystawy - "Urodziny" jest dość symboliczny.

Projekt ten poraża ładunkiem emocji, zawartych w oczach, pozach fotografowanych ludzi, scenach, o których często wiedzieć nie chcemy lub ich unikamy. Przy tym stopniu dramaturgii autorowi udało się zachować swoistą poetykę obrazu. Marcin notuje tą zastaną i bolesną rzeczywistość w sposób dyskretny, zachowując pełen szacunek wobec portretowanych osób, nie odzierając ich z godności i resztek tlącego się człowieczeństwa.
- tekst Anna Wolska

fot. Michał Łobaczewski "Urodziny"

Wiedziałem, że spotkam się tam ze śmiercią, bo też o tym jest ten materiał, ale nie przypuszczałem, że w sumie mimo dobrego przygotowania będę miał ochotę uciekać z stamtąd na zajutrz. - wyznał Michał Łobaczewski - Tego się nie da opowiedzieć słowami, zresztą dlatego fotografuję - to codzienne umieranie i rodzenie do życia, wszechobecna cisza i zawsze trochę nadziei na twarzach. Kiedy fotografowałem śmierć...Moment po, chwilę przed, aparat w mokrej drżącej dłoni przyłożony do oka, podwyższone ciśnienie i pytanie do samego siebie czy powinienem?


Marcin Łobaczewski był fotoreporterem Agory. Aktualnie pracuje dla Agencji Foto-Rzepa. Zdjęcia Łobaczewskiego były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w konkursach fotograficznych. Pomimo tego ekspozycja w Galerii Obok ZPAF będzie pierwszą indywidualną prezentacją artysty.


Otwarcie wystawy fotografii Marcina Łobaczewskiego Urodziny nastąpi 14 marca 2007 roku o godzinie 19 w Galerii Obok ZPAF (Pl. Zamkowy 8) w Warszawie. Ekspozycja czynna będzie do 29 marca 2007.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8