Projekt "Urodziny" Michała Łobaczewskiego

Michał Łobaczewski spędził tydzień w ukraińskim hospicjum dla chorych na AIDS. To, co tam zobaczył, czego doświadczył postanowił opowiedzieć za pomocą fotografii. Jego cykl przewrotnie zatytułowany "Urodziny" będzie można zobaczyć od 14 marca 2007 roku w warszawskiej Galerii Obok ZPAF.
fot. Michał Łobaczewski "Urodziny"

Dokument ten jest bardzo subiektywnym zapisem ostatnich chwil życia osób trafiających tu w ostatnim stadium choroby. - pisze kurator wystawey Anna Wolska Każdy nowy dzień, nowa chwila, kubek herbaty, zapalona świeczka na urodzinowym torcie jest dla każdego z pensjonariuszy zwycięstwem nad śmiercią, stąd tytuł wystawy - "Urodziny" jest dość symboliczny.

Projekt ten poraża ładunkiem emocji, zawartych w oczach, pozach fotografowanych ludzi, scenach, o których często wiedzieć nie chcemy lub ich unikamy. Przy tym stopniu dramaturgii autorowi udało się zachować swoistą poetykę obrazu. Marcin notuje tą zastaną i bolesną rzeczywistość w sposób dyskretny, zachowując pełen szacunek wobec portretowanych osób, nie odzierając ich z godności i resztek tlącego się człowieczeństwa.
- tekst Anna Wolska

fot. Michał Łobaczewski "Urodziny"

Wiedziałem, że spotkam się tam ze śmiercią, bo też o tym jest ten materiał, ale nie przypuszczałem, że w sumie mimo dobrego przygotowania będę miał ochotę uciekać z stamtąd na zajutrz. - wyznał Michał Łobaczewski - Tego się nie da opowiedzieć słowami, zresztą dlatego fotografuję - to codzienne umieranie i rodzenie do życia, wszechobecna cisza i zawsze trochę nadziei na twarzach. Kiedy fotografowałem śmierć...Moment po, chwilę przed, aparat w mokrej drżącej dłoni przyłożony do oka, podwyższone ciśnienie i pytanie do samego siebie czy powinienem?


Marcin Łobaczewski był fotoreporterem Agory. Aktualnie pracuje dla Agencji Foto-Rzepa. Zdjęcia Łobaczewskiego były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w konkursach fotograficznych. Pomimo tego ekspozycja w Galerii Obok ZPAF będzie pierwszą indywidualną prezentacją artysty.


Otwarcie wystawy fotografii Marcina Łobaczewskiego Urodziny nastąpi 14 marca 2007 roku o godzinie 19 w Galerii Obok ZPAF (Pl. Zamkowy 8) w Warszawie. Ekspozycja czynna będzie do 29 marca 2007.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0