Projekt "Urodziny" Michała Łobaczewskiego

Michał Łobaczewski spędził tydzień w ukraińskim hospicjum dla chorych na AIDS. To, co tam zobaczył, czego doświadczył postanowił opowiedzieć za pomocą fotografii. Jego cykl przewrotnie zatytułowany "Urodziny" będzie można zobaczyć od 14 marca 2007 roku w warszawskiej Galerii Obok ZPAF.
fot. Michał Łobaczewski "Urodziny"

Dokument ten jest bardzo subiektywnym zapisem ostatnich chwil życia osób trafiających tu w ostatnim stadium choroby. - pisze kurator wystawey Anna Wolska Każdy nowy dzień, nowa chwila, kubek herbaty, zapalona świeczka na urodzinowym torcie jest dla każdego z pensjonariuszy zwycięstwem nad śmiercią, stąd tytuł wystawy - "Urodziny" jest dość symboliczny.

Projekt ten poraża ładunkiem emocji, zawartych w oczach, pozach fotografowanych ludzi, scenach, o których często wiedzieć nie chcemy lub ich unikamy. Przy tym stopniu dramaturgii autorowi udało się zachować swoistą poetykę obrazu. Marcin notuje tą zastaną i bolesną rzeczywistość w sposób dyskretny, zachowując pełen szacunek wobec portretowanych osób, nie odzierając ich z godności i resztek tlącego się człowieczeństwa.
- tekst Anna Wolska

fot. Michał Łobaczewski "Urodziny"

Wiedziałem, że spotkam się tam ze śmiercią, bo też o tym jest ten materiał, ale nie przypuszczałem, że w sumie mimo dobrego przygotowania będę miał ochotę uciekać z stamtąd na zajutrz. - wyznał Michał Łobaczewski - Tego się nie da opowiedzieć słowami, zresztą dlatego fotografuję - to codzienne umieranie i rodzenie do życia, wszechobecna cisza i zawsze trochę nadziei na twarzach. Kiedy fotografowałem śmierć...Moment po, chwilę przed, aparat w mokrej drżącej dłoni przyłożony do oka, podwyższone ciśnienie i pytanie do samego siebie czy powinienem?


Marcin Łobaczewski był fotoreporterem Agory. Aktualnie pracuje dla Agencji Foto-Rzepa. Zdjęcia Łobaczewskiego były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w konkursach fotograficznych. Pomimo tego ekspozycja w Galerii Obok ZPAF będzie pierwszą indywidualną prezentacją artysty.


Otwarcie wystawy fotografii Marcina Łobaczewskiego Urodziny nastąpi 14 marca 2007 roku o godzinie 19 w Galerii Obok ZPAF (Pl. Zamkowy 8) w Warszawie. Ekspozycja czynna będzie do 29 marca 2007.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
0
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4