IV Rybnicki Festiwal Fotografii

0
Marta Sinior
12 Marzec 2007
Artykuł na: 6-9 minut
W dniach 23 - 25 marca w Rybniku odbędzie się IV Festiwal Fotografii. W czasie trzech dni oprócz licznych wystaw fotografii, będzie można wziąć udział w prelekcjach, zaprezentować swoje zdjęcia w Galerii Otwartej czy skonsultować swoje prace z wybitnymi twórcami. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie oprawa muzyczna w wykonaniu: Przemka Strączka Quartet, zespółu Ekron Project oraz duetu Andrzej Kocyba i Franciszka Prusa. Zapraszamy do zapoznaniu się z pełnym programem festiwalu.
Ile żyje zdjęcie? Żyje dokładnie tyle, ile trwa nasza pamięć o nim. Niektóre żyją wiecznie, bo pamięć o nich to kanon wiedzy o świecie i o fotografii w ogóle (Izabela Wojciechowska)IV Rybnicki Festiwal Fotografii to niebywała szansa do pogłębienia swojej wiedzy z zakresu "szkoły widzenia" - czemu służyć mają prelekcje, prezentacje, a także konsultacje fotograficzne prowadzone przez wybitnych twórców - ale także możliwość przebywania w tej "wspaniałej atmosferze festiwalu, która jest wielką zasługą organizatorów" (Izabela Jaroszewska) i która otwiera uczestników na wszelkie przejawy kreatywności. To trzydniowe spotkanie daje szansę nie tylko na zapoznanie się z działalnością artystyczną uznanych już Mistrzów Obiektywu, sycenie się ich towarzystwem ale mobilizuje do Dialogu, który stanowi alternatywę dla cybernetycznego zapośredniczenia komunikacji, tak uporczywie obecnego w kulturze XXI wieku.

fot. Arkadiusz Gola

W tym roku proponujemy Państwu wystawy i prezentacje zarówno legendarnych osobistości (m.in. Tadeusz Rolke, Vojtech Bartek, Jerzy Pustelnik), doświadczonych i zasłużonych klubów i formacji fotograficznych (m.in. ZPAF Lubelski, Formacja Landscapiści, Akademia Fotografii z Warszawy) jak i indywidualnych twórców, którzy pozostając anonimowymi - nie mogą zapisać się w świadomości odbiorców, ale wyrażają chęć podzielenia się z nami swoim artystycznym postrzeganiem obrazu najbliższego otoczenia człowieka. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyć będzie wyborna oprawa muzyczna, za którą odpowiedzialni w tym roku będą: Przemek Strączek Quartet, zespół Ekron Project, a także duet Andrzej Kocyba i Franciszek Prus. - tekst Nina Giba

fot. Vojtech Bartek

PROGRAM IV RYBNICKIEGO FESTIWALU FOTOGRAFII

piątek, 23 marca
 • Koncert zespołu Przemek Strączek Quartet
 • 18:00 - otwarcie festiwalu, Klub Fotograficzny Format z Rybnika
 • 18:45 - ZPAF Lubelski
 • 19:30 - Formacja Landscapiści z Czechowic
 • 20:00 - Tadeusz Rolke
 • 20:45 - Grupa Fotograficzna Kontakt z Cieszyna

sobota, 24 marca
 • Koncert Zespołu Ekron Project
 • 16:30 - Knurowska Grupa Fotograficzna
 • 17:00 - Leszek Buzdrewicz Bielsko-Biała
 • 17:25 - Bogusław Jaroszek Bielsko-Biała
 • 17:45 - Krzysztof Gołuch z Knurowa
 • 18:00 - Akademia Fotografii z Warszawy
 • 18:45 - ZPAF Śląski
 • 19:30 - Vojtech Bartek
 • 20:00 - Portal Internetowy 5klatek z Mariuszem Foreckim
 • 20:45 - Andrzej Marczuk

niedziela, 25 marca
 • Koncert Andrzej Kocyba i Franciszek Prus
 • 16:30 - Grupa Fotograficzna Flash z Rybnika
 • 17:00 - Fotoklub Trzebińska Kinematografia
 • 17:30 - Gliwicka Grupa Fotograficzna Precel
 • 18:00 - ZPAF Górski - Grupa Twórcza Śląsk
 • 18:45 - Instytut Plastyki i Fotografii z Częstochowy
 • 19:30 - Instytut Twórczej Fotografii z Opawy
 • 20:30 - Fotograficzne Koło Naukowe Foton przy PWSZ z Raciborza
 • 21:00 - klub M6 z MDK Rybnik

fot. Marcin Giba

Indywidualne wystawy fotografii - od 23.03 do 23.04
W czasie trwania festiwalu będzie można zobaczyć indywidualne wystawy następujących artystów: Staszek Heyda, Arkadiusz Gola, Anna Foltynowicz-Koterska, Vojtech Bartek, Jerzy Pustelnik, Tomasz Szczurek, Leszek Buzdrewicz, Bogusław Jaroszek, Grzegorz Bury, Tadeusz Maślany, Adam Brzezicki, Mateusz Grabski, Andrzej Ruciński, Gabriela Harbon-Rokosz, Daniel Raczyński, Krzysztof Liszka.

Wystawy Klubów, Grup, Towarzystw - od 23.03 do 23.04
Swój dorobek zaprezentują kluby takie jak: Klub Fotograficzny Flash z Rybnika, Formacja Landskapiści z Czechowic Dziedzic, Fotoklub Trzebińska Kinematografia, Beskidzkie Towarzystwo Fotograficzne, Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne, Zaolziańskie Towarzystwo Fotograficzne z Czeskiego Cieszyna, Klub Fotograficzny Niezależni z Jastrzębia, Klub Fotograficzny Kadr z Żor, Gliwicka Grupa Fotograficzna Precel, Knurowska Grupa Fotograficzna, Fotograficzne Koło Naukowe Foton z PWSZ z Raciborza, Grupa Fotograficzna Cross z Bielska Białej, Klub Fotograficzny M6 MDK Rybnik, Śląska Grupa Fotograficzna Kąty ,Klub Fotograficzny Format z Rybnika, Grupa osób niepełnosprawnych intelekyualnie z Knurowa, Studenckie Koło Fotograficzne z Uś Cieszyn, Klub Fotograficzny Focus.

fot. Sylwia Dwornicka

Galeria Otwarta

W Galerii Otwartej może wziąć udział każdy bez względu na zaawansowanie w fotografowaniu. Każdy z uczestników może powiesić do 10 prac fotograficznych w sali przeznaczonej do galerii otwartej. Ściany mają pewną powierzchnię, która zostanie szybko zapełniona. Organizatorzy proszą o zabranie sztalug oraz różnego rodzaju urządzeń służących do powieszenia.

Wieszanie prac będzie można rozpocząć w tygodniu poprzedzającym Festiwal: w środę i czwartek - 22 i 23 marca w godzinach od 16 do 20.

Konsultacje

Konsultacje fotograficzne, które odbywać się będą podczas 4 Rybnickiego Festiwalu Fotografii prowadzić będą znani fotograficy zaproszeni na tegoroczny festiwal fotografii - Vojtech Bartek z Instytutu Fotografii Twórczej z Opawy, Ryszard Karczmarski ze Związku Polskich Artystów Fotografików oddziału Lubelskiego, Wiktor Nowotka z Akademii Fofografii w Warszawie, członkowie formacji Landskapiści i inni.

Termin konsultacji: sobota 24 marca oraz niedziela 25 marca, w godzinach 13:30 - 15:30 na terenie klubu energetyka w Rybniku.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Odbywający się z Bielsku-Białej Foto Art Festival z roku na rok staje się coraz ciekawszą pozycją na polskiej mapie wydarzeń fotograficznych. Najbliższa edycja rusza...
23
0
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Druga edycja Dni Fotografii Alternatywnej będzie atrakcją dla wszystkich tworzących w technikach archaicznych i alternatywnych. Na otwierającej wystawie “Wokół...
10
0
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza Krajewska autorką nowej Kolekcji Wrzesińskiej
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza...
Projekt Kolekcja Wrzesińska już od niemal dekady przyciąga najważniejsze postacie polskiej fotografii. Tym razem za sterami projektu stanęła znana fotografka mody Zuza...
10
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)