IV Rybnicki Festiwal Fotografii

0

Autor: Marta Sinior

12 Marzec 2007
Artykuł na: 6-9 minut
W dniach 23 - 25 marca w Rybniku odbędzie się IV Festiwal Fotografii. W czasie trzech dni oprócz licznych wystaw fotografii, będzie można wziąć udział w prelekcjach, zaprezentować swoje zdjęcia w Galerii Otwartej czy skonsultować swoje prace z wybitnymi twórcami. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie oprawa muzyczna w wykonaniu: Przemka Strączka Quartet, zespółu Ekron Project oraz duetu Andrzej Kocyba i Franciszka Prusa. Zapraszamy do zapoznaniu się z pełnym programem festiwalu.

Ile żyje zdjęcie? Żyje dokładnie tyle, ile trwa nasza pamięć o nim. Niektóre żyją wiecznie, bo pamięć o nich to kanon wiedzy o świecie i o fotografii w ogóle (Izabela Wojciechowska)

IV Rybnicki Festiwal Fotografii to niebywała szansa do pogłębienia swojej wiedzy z zakresu "szkoły widzenia" - czemu służyć mają prelekcje, prezentacje, a także konsultacje fotograficzne prowadzone przez wybitnych twórców - ale także możliwość przebywania w tej "wspaniałej atmosferze festiwalu, która jest wielką zasługą organizatorów" (Izabela Jaroszewska) i która otwiera uczestników na wszelkie przejawy kreatywności. To trzydniowe spotkanie daje szansę nie tylko na zapoznanie się z działalnością artystyczną uznanych już Mistrzów Obiektywu, sycenie się ich towarzystwem ale mobilizuje do Dialogu, który stanowi alternatywę dla cybernetycznego zapośredniczenia komunikacji, tak uporczywie obecnego w kulturze XXI wieku.

fot. Arkadiusz Gola

W tym roku proponujemy Państwu wystawy i prezentacje zarówno legendarnych osobistości (m.in. Tadeusz Rolke, Vojtech Bartek, Jerzy Pustelnik), doświadczonych i zasłużonych klubów i formacji fotograficznych (m.in. ZPAF Lubelski, Formacja Landscapiści, Akademia Fotografii z Warszawy) jak i indywidualnych twórców, którzy pozostając anonimowymi - nie mogą zapisać się w świadomości odbiorców, ale wyrażają chęć podzielenia się z nami swoim artystycznym postrzeganiem obrazu najbliższego otoczenia człowieka. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyć będzie wyborna oprawa muzyczna, za którą odpowiedzialni w tym roku będą: Przemek Strączek Quartet, zespół Ekron Project, a także duet Andrzej Kocyba i Franciszek Prus. - tekst Nina Giba

fot. Vojtech Bartek

PROGRAM IV RYBNICKIEGO FESTIWALU FOTOGRAFII

piątek, 23 marca

 • Koncert zespołu Przemek Strączek Quartet
 • 18:00 - otwarcie festiwalu, Klub Fotograficzny Format z Rybnika
 • 18:45 - ZPAF Lubelski
 • 19:30 - Formacja Landscapiści z Czechowic
 • 20:00 - Tadeusz Rolke
 • 20:45 - Grupa Fotograficzna Kontakt z Cieszyna

sobota, 24 marca

 • Koncert Zespołu Ekron Project
 • 16:30 - Knurowska Grupa Fotograficzna
 • 17:00 - Leszek Buzdrewicz Bielsko-Biała
 • 17:25 - Bogusław Jaroszek Bielsko-Biała
 • 17:45 - Krzysztof Gołuch z Knurowa
 • 18:00 - Akademia Fotografii z Warszawy
 • 18:45 - ZPAF Śląski
 • 19:30 - Vojtech Bartek
 • 20:00 - Portal Internetowy 5klatek z Mariuszem Foreckim
 • 20:45 - Andrzej Marczuk

niedziela, 25 marca

 • Koncert Andrzej Kocyba i Franciszek Prus
 • 16:30 - Grupa Fotograficzna Flash z Rybnika
 • 17:00 - Fotoklub Trzebińska Kinematografia
 • 17:30 - Gliwicka Grupa Fotograficzna Precel
 • 18:00 - ZPAF Górski - Grupa Twórcza Śląsk
 • 18:45 - Instytut Plastyki i Fotografii z Częstochowy
 • 19:30 - Instytut Twórczej Fotografii z Opawy
 • 20:30 - Fotograficzne Koło Naukowe Foton przy PWSZ z Raciborza
 • 21:00 - klub M6 z MDK Rybnik
fot. Marcin Giba

Indywidualne wystawy fotografii - od 23.03 do 23.04

W czasie trwania festiwalu będzie można zobaczyć indywidualne wystawy następujących artystów: Staszek Heyda, Arkadiusz Gola, Anna Foltynowicz-Koterska, Vojtech Bartek, Jerzy Pustelnik, Tomasz Szczurek, Leszek Buzdrewicz, Bogusław Jaroszek, Grzegorz Bury, Tadeusz Maślany, Adam Brzezicki, Mateusz Grabski, Andrzej Ruciński, Gabriela Harbon-Rokosz, Daniel Raczyński, Krzysztof Liszka.

Wystawy Klubów, Grup, Towarzystw - od 23.03 do 23.04

Swój dorobek zaprezentują kluby takie jak: Klub Fotograficzny Flash z Rybnika, Formacja Landskapiści z Czechowic Dziedzic, Fotoklub Trzebińska Kinematografia, Beskidzkie Towarzystwo Fotograficzne, Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne, Zaolziańskie Towarzystwo Fotograficzne z Czeskiego Cieszyna, Klub Fotograficzny Niezależni z Jastrzębia, Klub Fotograficzny Kadr z Żor, Gliwicka Grupa Fotograficzna Precel, Knurowska Grupa Fotograficzna, Fotograficzne Koło Naukowe Foton z PWSZ z Raciborza, Grupa Fotograficzna Cross z Bielska Białej, Klub Fotograficzny M6 MDK Rybnik, Śląska Grupa Fotograficzna Kąty ,Klub Fotograficzny Format z Rybnika, Grupa osób niepełnosprawnych intelekyualnie z Knurowa, Studenckie Koło Fotograficzne z Uś Cieszyn, Klub Fotograficzny Focus.

fot. Sylwia Dwornicka

Galeria Otwarta

W Galerii Otwartej może wziąć udział każdy bez względu na zaawansowanie w fotografowaniu. Każdy z uczestników może powiesić do 10 prac fotograficznych w sali przeznaczonej do galerii otwartej. Ściany mają pewną powierzchnię, która zostanie szybko zapełniona. Organizatorzy proszą o zabranie sztalug oraz różnego rodzaju urządzeń służących do powieszenia.

Wieszanie prac będzie można rozpocząć w tygodniu poprzedzającym Festiwal: w środę i czwartek - 22 i 23 marca w godzinach od 16 do 20.

Konsultacje

Konsultacje fotograficzne, które odbywać się będą podczas 4 Rybnickiego Festiwalu Fotografii prowadzić będą znani fotograficy zaproszeni na tegoroczny festiwal fotografii - Vojtech Bartek z Instytutu Fotografii Twórczej z Opawy, Ryszard Karczmarski ze Związku Polskich Artystów Fotografików oddziału Lubelskiego, Wiktor Nowotka z Akademii Fofografii w Warszawie, członkowie formacji Landskapiści i inni.

Termin konsultacji: sobota 24 marca oraz niedziela 25 marca, w godzinach 13:30 - 15:30 na terenie klubu energetyka w Rybniku.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Rusza kolejna edycja prestiżowego, organizowanego co dwa lata konkursu Nikon Photo Contest (2020-2021). Tematy przewodnie nadchodzącej edycji to łączność i...
0
1
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego...
3
0
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
W związku z sytuacją epidemiczną Sony Centre informuje o przełożeniu planowanych na ostatni tydzień października dniach otwartych.
27
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)