"Lustra" Kathariny Rozumowsky

inSPIRACJE. Jedną z wielu wystaw podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE w Szczecinie jest prezentacja Kathariny Rozumowsky. Artystka pokaże cykl zatytułowany "Lustra" na który składają się wydrukowane na płótnie obrazy przedstawiające kobiety jako sezonowe podkładki pod jedzenie.
fot. Katharina Razumowsky "Lustra"

Poniżej zamieszczamy tekst autorstwa Viktora Buchera:

Seria "Lustra" Kathariny Rozumowsky ironizuje ze stereotypem, wg którego kobiety poprzez społecznie usankcjonowaną bierność służą mężczyźnie jako pole wyobraźni patetycznych tęsknot i fantazji. Wydrukowane na płótnie obrazy, w wielkości rzeczywistej, stoją przy ścianie jakby były lustrami ukazującymi całą postać. W niektórych z nich dostrzegamy młodą kobietę służącą za podkładkę do jedzenia przy refleksyjnym "Dinner á deus". Ponieważ potrawy zmieniają się co sezon, a wraz z porą roku zmieniają się być może także nasze marzenia i żądze, noszą one nazwę czterech pór roku. Na innych zdjęciach znajduje się postać z twarzą bez wyrazu i bez woli, ale dzięki temu jest ona najlepiej zakonserwowana, tak jak znana postać rekina zanurzona w zielonej cieczy. Ten widok będzie być może przypominać widzowi (bez względu na płeć) emocje i życzenia z przeszłości i chwili obecnej: i to cos przywodzi świadomość, która jak chwila we własnym świecie może współtworzyć i formułować jej biografię. Katharina Rozumowsky jest przekonana, ze sztuka układa nasze życie w sceny i pomaga nam w ten sposób, w pełni świadomie i stale od nowa czuć i rozumieć kim jesteśmy.

Katharina Razumowsky wychowała się w Europie. Rok 1982 spędziła na subkontynencie indyjskim, później wiele miesięcy w Afryce i Azji. Posiada doktorat z filozofii na Uniwersytecie LMU w Monachium. Poza tym studiowała malarstwo w akademiach letnich - szczególnie interesuje się malarstwem abstrakcyjnym wielkoformatowym. Swoje prace wystawia od 1987 roku. W latach 1992 - 1996 i 1997- 1999 mieszkała i tworzyła w Moskwie. Od roku 1997 zajmuje się montażami cyfrowymi na różnych podłożach i fotografią artystyczną. W 2001 otrzymała nagrodę Junge Akademie z Berlina za pokaz przeźroczy: Co to jest, co w nas boli? Od 1999 roku żyje i pracuje w Wiedniu.

Strona internetowa Kathariny Razumowsky: www.razumovsky.at


Prace Kathariny Razumowsky prezentowane będą w Galerii Gotyckiej na Zamku Książąt Pomorskich (Korsarzy 34) w Szczecinie. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 marca 2006 roku o godzinie 17.
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
2
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0