"Lustra" Kathariny Rozumowsky

0
Marta Sinior
9 Marzec 2007
Artykuł na: 2-3 minuty
inSPIRACJE. Jedną z wielu wystaw podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE w Szczecinie jest prezentacja Kathariny Rozumowsky. Artystka pokaże cykl zatytułowany "Lustra" na który składają się wydrukowane na płótnie obrazy przedstawiające kobiety jako sezonowe podkładki pod jedzenie.
fot. Katharina Razumowsky "Lustra"

Poniżej zamieszczamy tekst autorstwa Viktora Buchera:

Seria "Lustra" Kathariny Rozumowsky ironizuje ze stereotypem, wg którego kobiety poprzez społecznie usankcjonowaną bierność służą mężczyźnie jako pole wyobraźni patetycznych tęsknot i fantazji. Wydrukowane na płótnie obrazy, w wielkości rzeczywistej, stoją przy ścianie jakby były lustrami ukazującymi całą postać. W niektórych z nich dostrzegamy młodą kobietę służącą za podkładkę do jedzenia przy refleksyjnym "Dinner á deus". Ponieważ potrawy zmieniają się co sezon, a wraz z porą roku zmieniają się być może także nasze marzenia i żądze, noszą one nazwę czterech pór roku. Na innych zdjęciach znajduje się postać z twarzą bez wyrazu i bez woli, ale dzięki temu jest ona najlepiej zakonserwowana, tak jak znana postać rekina zanurzona w zielonej cieczy. Ten widok będzie być może przypominać widzowi (bez względu na płeć) emocje i życzenia z przeszłości i chwili obecnej: i to cos przywodzi świadomość, która jak chwila we własnym świecie może współtworzyć i formułować jej biografię. Katharina Rozumowsky jest przekonana, ze sztuka układa nasze życie w sceny i pomaga nam w ten sposób, w pełni świadomie i stale od nowa czuć i rozumieć kim jesteśmy.

Katharina Razumowsky wychowała się w Europie. Rok 1982 spędziła na subkontynencie indyjskim, później wiele miesięcy w Afryce i Azji. Posiada doktorat z filozofii na Uniwersytecie LMU w Monachium. Poza tym studiowała malarstwo w akademiach letnich - szczególnie interesuje się malarstwem abstrakcyjnym wielkoformatowym. Swoje prace wystawia od 1987 roku. W latach 1992 - 1996 i 1997- 1999 mieszkała i tworzyła w Moskwie. Od roku 1997 zajmuje się montażami cyfrowymi na różnych podłożach i fotografią artystyczną. W 2001 otrzymała nagrodę Junge Akademie z Berlina za pokaz przeźroczy: Co to jest, co w nas boli? Od 1999 roku żyje i pracuje w Wiedniu.

Strona internetowa Kathariny Razumowsky: www.razumovsky.at


Prace Kathariny Razumowsky prezentowane będą w Galerii Gotyckiej na Zamku Książąt Pomorskich (Korsarzy 34) w Szczecinie. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 marca 2006 roku o godzinie 17.
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
“Inne problemy, potrzeby, marzenia”. Codzienność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka
“Inne problemy, potrzeby, marzenia”. Codzienność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka
Wraz z początkiem sierpnia w Leica 6x7 Gallery Warszawa startuje wystawa fotografa i podróżnika, laureata konkursu DEBUTS 2016, Patryka Bułhaka. “Zamknięte” to...
0
0
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Reportaż to coraz bardziej popularny trend w fotografii ślubnej. Jeżeli chcielibyście rozwijać się w tym kierunku, zarezerwujcie w swoim kalendarzu datę 20...
0
0
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
Fujifilm rusza z wakacyjną promocją na modele X-T3 i X-T30. Do 22 września, kupując aparat w zestawie z wybranymi szkłami możemy otrzymać 430 zł rabatu.
0
0
Powiązane artykuły