"Lustra" Kathariny Rozumowsky

inSPIRACJE. Jedną z wielu wystaw podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE w Szczecinie jest prezentacja Kathariny Rozumowsky. Artystka pokaże cykl zatytułowany "Lustra" na który składają się wydrukowane na płótnie obrazy przedstawiające kobiety jako sezonowe podkładki pod jedzenie.
fot. Katharina Razumowsky "Lustra"

Poniżej zamieszczamy tekst autorstwa Viktora Buchera:

Seria "Lustra" Kathariny Rozumowsky ironizuje ze stereotypem, wg którego kobiety poprzez społecznie usankcjonowaną bierność służą mężczyźnie jako pole wyobraźni patetycznych tęsknot i fantazji. Wydrukowane na płótnie obrazy, w wielkości rzeczywistej, stoją przy ścianie jakby były lustrami ukazującymi całą postać. W niektórych z nich dostrzegamy młodą kobietę służącą za podkładkę do jedzenia przy refleksyjnym "Dinner á deus". Ponieważ potrawy zmieniają się co sezon, a wraz z porą roku zmieniają się być może także nasze marzenia i żądze, noszą one nazwę czterech pór roku. Na innych zdjęciach znajduje się postać z twarzą bez wyrazu i bez woli, ale dzięki temu jest ona najlepiej zakonserwowana, tak jak znana postać rekina zanurzona w zielonej cieczy. Ten widok będzie być może przypominać widzowi (bez względu na płeć) emocje i życzenia z przeszłości i chwili obecnej: i to cos przywodzi świadomość, która jak chwila we własnym świecie może współtworzyć i formułować jej biografię. Katharina Rozumowsky jest przekonana, ze sztuka układa nasze życie w sceny i pomaga nam w ten sposób, w pełni świadomie i stale od nowa czuć i rozumieć kim jesteśmy.

Katharina Razumowsky wychowała się w Europie. Rok 1982 spędziła na subkontynencie indyjskim, później wiele miesięcy w Afryce i Azji. Posiada doktorat z filozofii na Uniwersytecie LMU w Monachium. Poza tym studiowała malarstwo w akademiach letnich - szczególnie interesuje się malarstwem abstrakcyjnym wielkoformatowym. Swoje prace wystawia od 1987 roku. W latach 1992 - 1996 i 1997- 1999 mieszkała i tworzyła w Moskwie. Od roku 1997 zajmuje się montażami cyfrowymi na różnych podłożach i fotografią artystyczną. W 2001 otrzymała nagrodę Junge Akademie z Berlina za pokaz przeźroczy: Co to jest, co w nas boli? Od 1999 roku żyje i pracuje w Wiedniu.

Strona internetowa Kathariny Razumowsky: www.razumovsky.at


Prace Kathariny Razumowsky prezentowane będą w Galerii Gotyckiej na Zamku Książąt Pomorskich (Korsarzy 34) w Szczecinie. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 marca 2006 roku o godzinie 17.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0