"Lustra" Kathariny Rozumowsky

inSPIRACJE. Jedną z wielu wystaw podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE w Szczecinie jest prezentacja Kathariny Rozumowsky. Artystka pokaże cykl zatytułowany "Lustra" na który składają się wydrukowane na płótnie obrazy przedstawiające kobiety jako sezonowe podkładki pod jedzenie.
fot. Katharina Razumowsky "Lustra"

Poniżej zamieszczamy tekst autorstwa Viktora Buchera:

Seria "Lustra" Kathariny Rozumowsky ironizuje ze stereotypem, wg którego kobiety poprzez społecznie usankcjonowaną bierność służą mężczyźnie jako pole wyobraźni patetycznych tęsknot i fantazji. Wydrukowane na płótnie obrazy, w wielkości rzeczywistej, stoją przy ścianie jakby były lustrami ukazującymi całą postać. W niektórych z nich dostrzegamy młodą kobietę służącą za podkładkę do jedzenia przy refleksyjnym "Dinner á deus". Ponieważ potrawy zmieniają się co sezon, a wraz z porą roku zmieniają się być może także nasze marzenia i żądze, noszą one nazwę czterech pór roku. Na innych zdjęciach znajduje się postać z twarzą bez wyrazu i bez woli, ale dzięki temu jest ona najlepiej zakonserwowana, tak jak znana postać rekina zanurzona w zielonej cieczy. Ten widok będzie być może przypominać widzowi (bez względu na płeć) emocje i życzenia z przeszłości i chwili obecnej: i to cos przywodzi świadomość, która jak chwila we własnym świecie może współtworzyć i formułować jej biografię. Katharina Rozumowsky jest przekonana, ze sztuka układa nasze życie w sceny i pomaga nam w ten sposób, w pełni świadomie i stale od nowa czuć i rozumieć kim jesteśmy.

Katharina Razumowsky wychowała się w Europie. Rok 1982 spędziła na subkontynencie indyjskim, później wiele miesięcy w Afryce i Azji. Posiada doktorat z filozofii na Uniwersytecie LMU w Monachium. Poza tym studiowała malarstwo w akademiach letnich - szczególnie interesuje się malarstwem abstrakcyjnym wielkoformatowym. Swoje prace wystawia od 1987 roku. W latach 1992 - 1996 i 1997- 1999 mieszkała i tworzyła w Moskwie. Od roku 1997 zajmuje się montażami cyfrowymi na różnych podłożach i fotografią artystyczną. W 2001 otrzymała nagrodę Junge Akademie z Berlina za pokaz przeźroczy: Co to jest, co w nas boli? Od 1999 roku żyje i pracuje w Wiedniu.

Strona internetowa Kathariny Razumowsky: www.razumovsky.at


Prace Kathariny Razumowsky prezentowane będą w Galerii Gotyckiej na Zamku Książąt Pomorskich (Korsarzy 34) w Szczecinie. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 marca 2006 roku o godzinie 17.
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8