"Lustra" Kathariny Rozumowsky

inSPIRACJE. Jedną z wielu wystaw podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE w Szczecinie jest prezentacja Kathariny Rozumowsky. Artystka pokaże cykl zatytułowany "Lustra" na który składają się wydrukowane na płótnie obrazy przedstawiające kobiety jako sezonowe podkładki pod jedzenie.
fot. Katharina Razumowsky "Lustra"

Poniżej zamieszczamy tekst autorstwa Viktora Buchera:

Seria "Lustra" Kathariny Rozumowsky ironizuje ze stereotypem, wg którego kobiety poprzez społecznie usankcjonowaną bierność służą mężczyźnie jako pole wyobraźni patetycznych tęsknot i fantazji. Wydrukowane na płótnie obrazy, w wielkości rzeczywistej, stoją przy ścianie jakby były lustrami ukazującymi całą postać. W niektórych z nich dostrzegamy młodą kobietę służącą za podkładkę do jedzenia przy refleksyjnym "Dinner á deus". Ponieważ potrawy zmieniają się co sezon, a wraz z porą roku zmieniają się być może także nasze marzenia i żądze, noszą one nazwę czterech pór roku. Na innych zdjęciach znajduje się postać z twarzą bez wyrazu i bez woli, ale dzięki temu jest ona najlepiej zakonserwowana, tak jak znana postać rekina zanurzona w zielonej cieczy. Ten widok będzie być może przypominać widzowi (bez względu na płeć) emocje i życzenia z przeszłości i chwili obecnej: i to cos przywodzi świadomość, która jak chwila we własnym świecie może współtworzyć i formułować jej biografię. Katharina Rozumowsky jest przekonana, ze sztuka układa nasze życie w sceny i pomaga nam w ten sposób, w pełni świadomie i stale od nowa czuć i rozumieć kim jesteśmy.

Katharina Razumowsky wychowała się w Europie. Rok 1982 spędziła na subkontynencie indyjskim, później wiele miesięcy w Afryce i Azji. Posiada doktorat z filozofii na Uniwersytecie LMU w Monachium. Poza tym studiowała malarstwo w akademiach letnich - szczególnie interesuje się malarstwem abstrakcyjnym wielkoformatowym. Swoje prace wystawia od 1987 roku. W latach 1992 - 1996 i 1997- 1999 mieszkała i tworzyła w Moskwie. Od roku 1997 zajmuje się montażami cyfrowymi na różnych podłożach i fotografią artystyczną. W 2001 otrzymała nagrodę Junge Akademie z Berlina za pokaz przeźroczy: Co to jest, co w nas boli? Od 1999 roku żyje i pracuje w Wiedniu.

Strona internetowa Kathariny Razumowsky: www.razumovsky.at


Prace Kathariny Razumowsky prezentowane będą w Galerii Gotyckiej na Zamku Książąt Pomorskich (Korsarzy 34) w Szczecinie. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 marca 2006 roku o godzinie 17.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0