Z życia fotografów

Autor: Marta Majewska

22 Październik 2002
Artykuł na: 4-5 minut
O tym, jak wygląda nasze codzienne życie postanowili się przekonać studenci II roku Europejskiej Akademii Fotografii: Piotr Sobkowicz i Łukasz Sokół. Tak powstał projekt fotograficzny "Zrób zdjęcie swojego życia 8.30/15.00", którego efekty będzie można wkrótce oglądać na wystawie.

O tym, jak wygląda nasze codzienne życie postanowili się przekonać studenci II roku EAF, Piotr Sobkowicz i Łukasz Sokół. Tak powstał projekt fotograficzny Zrób zdjęcie swojego życia 8.30/15.00.

Autorzy projektu zaproponowali: Zrób zdjęcie w miejscu, w którym właśnie przebywasz, na które patrzysz, sfotografuj osobę, z którą właśnie rozmawiasz, lub widok z autobusu, którym jedziesz. Nie szukaj konkretnego obiektu, sfotografuj sytuację, która rozgrywa się przed twoimi oczami. Po prostu sfotografuj swoje życie.

Zdjęcia należało wykonać w dniach 18, 19 i 20 marca, o godzinie 8.30 i 15. Uczestników akcji połączyło tylko to, że w tym samym czasie sfotografowali sytuację, w której aktualnie się znajdowali. Akcja miała charakter spontaniczny, fotografujący nie wybierali miejsca ani momentu, w którym musieli zrobić zdjęcie.

fot. B. Stykowska, poniedziałek 8.30, Łomianki

W ten sposób zbuntowano się przeciw regułom klasycznej fotografii, zrezygnowano z "decydującego momentu", z tego, że chwilę naciśnięcia spustu migawki wyznacza konkretna, inspirująca nas sytuacja.

Projektem zainteresował fotografów z całej Polski. Znaleźli się wśród nich profesjonaliści, ludzie na co dzień związani z fotografią m.in. Izabela Jaroszewska, prof. Aleksander Błoński, Tomek Sikora oraz amatorzy o nieznanych publicznie nazwiskach.

fot. R. Poprawski, poniedziałek 8.30, Zielona Góra

Jak twierdzą autorzy projektu Pomysł był ryzykowny. Mogło się okazać, że jesteśmy do siebie bardzo podobni, że o tych samych, dość charakterystycznych, porach dnia jesteśmy w tych samych miejscach i robimy te same rzeczy: budzimy się, bierzemy prysznic, jemy śniadanie, idziemy z psem na spacer, wyruszamy do pracy lub szkoły, a potem jemy obiad, kończymy pracę, jedziemy tramwajem, spotykamy znajomych itd. Więcej, mogło się okazać, że każdy dzień naszego życia wygląda tak samo. Rutyna, banał, codzienność.

Efekty projektu wskazują jednak, że jest inaczej. Każdy prowadzi odmienne życia, nawet, jeżeli o pewnej porze wszyscy robia ta samą czynność, to maja do niej inny stosunek, zajmuje ona inne miejsce w hierarchi wartości, wykonywana jest na wiele różnych sposobów. I choć na wielu zdjęciach pojawiają się podobne przedmioty i czynności,możemy jedynie spekulować co mogły one znaczyć, z czym się wiązać o 8.30 i o 15 w marcu 2002 roku.

fot. S. Kamińska, poniedziałek 8.30, Białystok

Na wielu zdjęciach pojawił się zegarek. Ciekawe, czy Ci którzy go sfotografowali gdzieś się spieszą, czy na coś lub na kogoś czekają. Czy czas jest dla nich ważny? Najważniejszy? Gdzie chcą zdążyć o 8.30, skąd chcą uciec o 15? Co wiemy na pewno? Ci, którzy wzięli udział w projekcie, na chwilę znaleźli się w świecie magicznym, poza czasem, poza sobą, kilka centymetrów nad ziemią. Zatrzymali się na moment w ciszy, w fotografii.

Wernisaż wystawy, będącej efektem projektu Zrób zdjęcie swojego życia 8.30/15, odbędzie się 28 października o godz. 21 w Galerii Off w Warszawie, przy ul Puławskiej 37/39. Wystawę można oglądać do 18 listopada 2002 roku.

Przeczytaj też o projekcie Tomka Sikory Dzień po dniu

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8