30 lat Gdańskiej Galerii Fotografii MNG

2007 to jubileuszowy rok trzydziestolecia Gdańskiej Galerii Fotografii. Pierwszą wystawą w jubileuszowym roku będzie ekspozycja zatytułowana "Straż ogniowa wg. Kazimierza Paska". Uroczysty wernisaż, mający miejsce w niedzielę, 18 lutego 2007 roku, zostanie otwarty dźwiękiem syreny strażackiej. Poza tym jego uczestnicy będą mieli okazję podziwiać zabytkowy wóz strażacki udostępniony przez Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach.
Lublin, marzec 1931, fot. Kazimierz Pasek

Poniżej uroczyste zaproszenie na wernisaż od kierownika galerii Stefana Figlarowicza:

Zapraszam w imieniu całego Zespołu pracowników i współpracowników Galerii oraz prześwietnej Dyrekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku wraz z jej Dyrektorem Wojciechem Bonisławskim tudzież w imieniu dawnych, obecnych i przyszłych przyjaciół, mecenasów, sponsorów i dobroczyńców Galerii na pierwszą w trzydziestym jubileuszowym roku wystawę, której wernisaż celebrować będziemy w niedzielę 18 lutego 2007 roku o godzinie 17 hucznie ale bezpiecznie, bowiem opiekować będą się nami strażacy żywi z Gdańska i Przodkowa (a może i Wilna) oraz duchy tych strażaków, których na fotografiach podziwiać i wspominać będziemy. Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich na uroczystości naszej zgromadzonych zamówiliśmy strażacki wóz bojowy sprzed lat wielu, by go nie tylko podziwiać ale i w razie jakichkolwiek kłopotów cielesno duchowych szybką pomocą nam służył. Wzdychamy też - miejmy nadzieje skutecznie - do świętego Floriana, by rozpoczętą pod Jego patronatem całoroczną naszą jubileuszową ceremonię miał po opieką. - Stefan Figlarowicz, 13 lutego 2007

O.S.P. Włodawa ul. Lubelska, fot. Kazimierz Pasek

Na wystawie prezentowane są fotografie pochodzące z dwóch albumów oraz bogato ilustrowanej, liczącej 400 stron autobiografii instruktora pożarnictwa Kazimierza Paska (1903-1995). Dokumentują one Ochotnicze Straże Pożarne w międzywojennej Polsce, ich sprzęt, ćwiczenia, kursy i pokazy. Albumy są darem mieszkańca Szczecina, wnuka autora - Sławomira Korzonka.

Ekspozycja w GAF została uzupełniona zdjęciami i eksponatami pomorskich straży pochodzącymi ze zbiorów Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku oraz Muzeum Pożarnictwa w Przodkowie koło Kartuz.

Kilka słów o GGF:

Gdańska Galeria Fotografii jest jedną z dwóch placówek muzealnych w kraju gdzie stale eksponuje się wystawy, (drugą jest Muzeum Historii Fotografii w Krakowie). Inne muzea, posiadające Działy Fotografii, nie prowadzą stałej działalności wystawienniczej. Od początku lat 90. działalność Galerii współfinansuje Urząd Miasta Gdańska, a od 1995 także Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Galeria jest kontynuatorką powstałej w 1977 roku galerii gn prowadzonej przez Leszka Brogowskiego pod egidą Związku Polskich Artystów Fotografików. W roku 1981 galeria zmienia nazwę na używaną do dzisiaj. W latach 1982-1990 kieruje nią Krystyna Andryszkiewicz a od 1990 Stefan Figlarowicz.

W roku 1995 Galeria przekształca się w Dział Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, rozszerzając swoje funkcje o typowe zadania muzealne - gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów i wystaw.

Galeria prowadzi od 1992 r. dwuletnie Studium Fotografii Artystycznej, będące formą uniwersytetu otwartego, przeznaczone dla dorosłych i młodzieży. Program składa się z 18 miesięcznych seminariów problemowych.

Od roku 2005 GGF gromadzi fotografie, dokumenty i relacje w ramach programu "Artyści i naukowcy dla Solidarności 1980-1990". Programowi patronuje Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz.Uroczyste otwarcie wystawy Straż ogniowa wg. Kazimierza Paska otwierającej jubileuszowy rok GGF nastąpi w niedzielę, 18 lutego 2007 roku o godzinie 17 w Gdańskiej Galerii Fotografii mieszczącej się przy ulicy Grobla I 3/5 (róg Św. Ducha) w Gdańsku. Wystawa potrwa do 20 kwietnia 2007.

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7