Jacenty Dędek "Rodzina po śląsku"

Ciekawa wystawa będzie od piątku, 16 lutego 2007 roku prezentowana w Bibliotece Śląskiej Bibliotece w Katowicach. Cykl Jacentego Dędka "Rodzina po śląsku" powstał w ramach stypendium artystycznego Marszałka Województwa Śląskiego. Autor starał się przy minimalnej ingerencji fotografa sportretować rodziny Ślązaków. Efektem pracy artysty jest projekt składający się nie tylko ze zdjęć, ale również z wypowiedzi samych bohaterów.
fot. Jacenty Dędek "Rodzina po śląsku"

O wystawie "Rodzina po śląsku" napisał Janusz Pawlikowski

Trzy śląskie świętości spotykają się w pracach Jacentego Dędka. Pierwsza to wspólna Mała Ojczyzna; portretowane postaci łączy fakt, że są Ślązakami od pokoleń, mają tu silne korzenie i mimo zawiłości losów, nie udało się nikomu ze śląskiej ziemi ich wyrwać i przesadzić. Druga - to rodzina, wielopokoleniowa, bogata w przeżycia, wspomnienia, silna zasadami i przekonaniami; rodzina, gdzie każdy zna należne mu miejsce. Trzecia sfera sacrum wreszcie - to izby, miejsca w domu najważniejsze, oddające ducha żyjących w nich na co dzień ludzi, gdzie dokonano aktu portretowania.

fot. Jacenty Dędek "Rodzina po śląsku"

Autor podjął się realizacji odważnego projektu socjologiczno-fotograficznego: wszedł do wnętrz śląskich domów, by tradycyjnie, oszczędnymi środkami artystycznymi sportretować żyjące w nich typowe rodziny. Wszedł też i do wnętrz ludzkich, by posłuchać opowieści ich serc. Wykonywanie portretu stało się dla niego pretekstem do spojrzenia na Ślązaków AD 2006: jacy są, co przejęli po przodkach i czym się od nich różnią, jak postrzegają swe miejsce we współczesnej rzeczywistości i w czym widzą dla siebie przyszłość. To kardynalne pytania, które dziś stawiają sobie pragnący zrozumieć śląskość. Dzięki prezentacji otrzymaliśmy na nie odpowiedź wielopłaszczyznową: obraz utrwala twarze, postaci, sferę kultury materialnej dzisiejszego śląskiego domu; pochodzące z rozmów wypiski, którymi każde ze zdjęć zostało opatrzone, oddają mentalność, sferę przeżyć, niepokojów i nadziei. Jest to zarazem portret wszechstronny: bohaterowie zdjęć to osoby o różnym statusie materialnym, społecznym, z rozmaitych miast regionu, młodzi i starzy.
W efekcie powstał bogaty w treść, kilkunastozdjęciowy album rodzinny, być może pierwszy tego rodzaju współczesny album w kraju. Żałować można, że nie było się razem z autorem w otwartych przed nim wnętrzach, nie miało się okazji posłuchać
płynących opowieści...
- Janusz Pawlikowski

fot. Jacenty Dędek "Rodzina po śląsku"

Jacenty Dędek urodził się w 1966 roku w Częstochowie. W latach 1992 - 2001 pracował jako fotoreporter prasy lokalnej, m.in. Życia Częstochowy, Dziennika 24 Godziny, Dziennika Zachodniego. Obecnie niezależny fotograf. Współpracuje z takimi magazynami jak: National Geographic Polska, Voyage, Podróże. Jego fotografie publikowane były w Polityce, Przekroju, Newsweeku, Przeglądzie, Kaleidoscope oraz w Wiedzy i Życiu. Jest laureatem konkursu Newsreportaż 2005 (I miejsce w kategorii Życie Codzienne, wyróżnienie w kategorii Kultura), BZ WBK Press Foto 2005 (II miejsce w kategorii Cywilizacja), Polska Fotografia Prasowa 1998 za fotoreportaż Świat w zasięgu ręki oraz I i III Jurajskiego Salonu Fotografii (I miejsce i nagroda specjalna). Jego prace można było zobaczyć w wydawnictwach albumowych takich jak: Częstochowa dla każdego (1999), Wielka woda (1998), Ryszard Mamis. Daimonion (2000), Kalendarium Częstochowskie (2001), Tomasz Sętowski. Muzeum Wyobraźni (2003), Polska (2003; wydanie specjalne magazynu National Geographic), Nowa Europa (2004; wydanie specjalne magazynu National Geographic) oraz w albumie Polska w obiektywie fotografów National Geographic (2005).

Fotografie składające się na cykl Rodzina po Śląsku powstały w ramach stypendium artystycznego Marszałka Województwa Śląskiego.

Realizując ten projekt zadawałem również bohaterom moich zdjęć pytania, jakie wartości są dzisiaj istotne, czego się obawiają, czy ich życie zmieniło się po 1989 roku, jakie mają obawy i marzenia. - opowiada Jacenty Dędek - Dlatego efektem tej pracy jest nie tylko zdjęcie, ale również towarzyszący mu krótki tekst, w którym oddaję głos samym Ślązakom.

W formie fotografowania chciałem powrócić do starych portretów familijnych, gdzie ingerencja fotografa ogranicza się jedynie do naciśnięcia migawki. To twarze, stroje i wnętrza mają dopowiadać prawdę o życiu fotografowanych ludzi.
- Jacenty Dędek

Więcej zdjęć Jacentego Dędka można zobaczyć na jego stronie internetowej pod adresem: www.jacentydedek.pl


Wystawę Rodzina po śląsku autorstwa Jacentego Dędka będzie można oglądać w gmachu Biblioteki Śląskiej (plac Rady Europy 1, Katowice) od 16 do 28 lutego 2007 roku.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0
Panasonic Lumix LX100 II - zdjęcia przykładowe
10 Wrz 2018
Podczas dzisiejszej wizyty w siedzibie firmy, mieliśmy okazję bliżej zaznajomić się w drugą generacją uniwersalnego kompaktu opartego o matrycę 4/3. Zobaczcie, jak Panasonic Lumix LX100 II radzi sobie w praktyce.
0