Jacenty Dędek "Rodzina po śląsku"

Autor: Marta Sinior

14 Luty 2007
Artykuł na: 4-5 minut
Ciekawa wystawa będzie od piątku, 16 lutego 2007 roku prezentowana w Bibliotece Śląskiej Bibliotece w Katowicach. Cykl Jacentego Dędka "Rodzina po śląsku" powstał w ramach stypendium artystycznego Marszałka Województwa Śląskiego. Autor starał się przy minimalnej ingerencji fotografa sportretować rodziny Ślązaków. Efektem pracy artysty jest projekt składający się nie tylko ze zdjęć, ale również z wypowiedzi samych bohaterów.
fot. Jacenty Dędek "Rodzina po śląsku"

O wystawie "Rodzina po śląsku" napisał Janusz Pawlikowski

Trzy śląskie świętości spotykają się w pracach Jacentego Dędka. Pierwsza to wspólna Mała Ojczyzna; portretowane postaci łączy fakt, że są Ślązakami od pokoleń, mają tu silne korzenie i mimo zawiłości losów, nie udało się nikomu ze śląskiej ziemi ich wyrwać i przesadzić. Druga - to rodzina, wielopokoleniowa, bogata w przeżycia, wspomnienia, silna zasadami i przekonaniami; rodzina, gdzie każdy zna należne mu miejsce. Trzecia sfera sacrum wreszcie - to izby, miejsca w domu najważniejsze, oddające ducha żyjących w nich na co dzień ludzi, gdzie dokonano aktu portretowania.

fot. Jacenty Dędek "Rodzina po śląsku"

Autor podjął się realizacji odważnego projektu socjologiczno-fotograficznego: wszedł do wnętrz śląskich domów, by tradycyjnie, oszczędnymi środkami artystycznymi sportretować żyjące w nich typowe rodziny. Wszedł też i do wnętrz ludzkich, by posłuchać opowieści ich serc. Wykonywanie portretu stało się dla niego pretekstem do spojrzenia na Ślązaków AD 2006: jacy są, co przejęli po przodkach i czym się od nich różnią, jak postrzegają swe miejsce we współczesnej rzeczywistości i w czym widzą dla siebie przyszłość. To kardynalne pytania, które dziś stawiają sobie pragnący zrozumieć śląskość. Dzięki prezentacji otrzymaliśmy na nie odpowiedź wielopłaszczyznową: obraz utrwala twarze, postaci, sferę kultury materialnej dzisiejszego śląskiego domu; pochodzące z rozmów wypiski, którymi każde ze zdjęć zostało opatrzone, oddają mentalność, sferę przeżyć, niepokojów i nadziei. Jest to zarazem portret wszechstronny: bohaterowie zdjęć to osoby o różnym statusie materialnym, społecznym, z rozmaitych miast regionu, młodzi i starzy.
W efekcie powstał bogaty w treść, kilkunastozdjęciowy album rodzinny, być może pierwszy tego rodzaju współczesny album w kraju. Żałować można, że nie było się razem z autorem w otwartych przed nim wnętrzach, nie miało się okazji posłuchać
płynących opowieści...
- Janusz Pawlikowski

fot. Jacenty Dędek "Rodzina po śląsku"

Jacenty Dędek urodził się w 1966 roku w Częstochowie. W latach 1992 - 2001 pracował jako fotoreporter prasy lokalnej, m.in. Życia Częstochowy, Dziennika 24 Godziny, Dziennika Zachodniego. Obecnie niezależny fotograf. Współpracuje z takimi magazynami jak: National Geographic Polska, Voyage, Podróże. Jego fotografie publikowane były w Polityce, Przekroju, Newsweeku, Przeglądzie, Kaleidoscope oraz w Wiedzy i Życiu. Jest laureatem konkursu Newsreportaż 2005 (I miejsce w kategorii Życie Codzienne, wyróżnienie w kategorii Kultura), BZ WBK Press Foto 2005 (II miejsce w kategorii Cywilizacja), Polska Fotografia Prasowa 1998 za fotoreportaż Świat w zasięgu ręki oraz I i III Jurajskiego Salonu Fotografii (I miejsce i nagroda specjalna). Jego prace można było zobaczyć w wydawnictwach albumowych takich jak: Częstochowa dla każdego (1999), Wielka woda (1998), Ryszard Mamis. Daimonion (2000), Kalendarium Częstochowskie (2001), Tomasz Sętowski. Muzeum Wyobraźni (2003), Polska (2003; wydanie specjalne magazynu National Geographic), Nowa Europa (2004; wydanie specjalne magazynu National Geographic) oraz w albumie Polska w obiektywie fotografów National Geographic (2005).

Fotografie składające się na cykl Rodzina po Śląsku powstały w ramach stypendium artystycznego Marszałka Województwa Śląskiego.

Realizując ten projekt zadawałem również bohaterom moich zdjęć pytania, jakie wartości są dzisiaj istotne, czego się obawiają, czy ich życie zmieniło się po 1989 roku, jakie mają obawy i marzenia. - opowiada Jacenty Dędek - Dlatego efektem tej pracy jest nie tylko zdjęcie, ale również towarzyszący mu krótki tekst, w którym oddaję głos samym Ślązakom.

W formie fotografowania chciałem powrócić do starych portretów familijnych, gdzie ingerencja fotografa ogranicza się jedynie do naciśnięcia migawki. To twarze, stroje i wnętrza mają dopowiadać prawdę o życiu fotografowanych ludzi.
- Jacenty Dędek

Więcej zdjęć Jacentego Dędka można zobaczyć na jego stronie internetowej pod adresem: www.jacentydedek.pl

Wystawę Rodzina po śląsku autorstwa Jacentego Dędka będzie można oglądać w gmachu Biblioteki Śląskiej (plac Rady Europy 1, Katowice) od 16 do 28 lutego 2007 roku.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
4
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
7
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
4