XX-lecie Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

0
Marta Sinior
12 Luty 2007
Artykuł na: 6-9 minut
W najbliższy piątek, 16 lutego 2007 roku rozpoczną się wydarzenia związane z obchodami Jubileuszu XX-lecia Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. W programie obchodów znajdują się m.in dwie wystawy: pierwsza prezentująca najważniejsze osiągnięcia Muzeum poprzez wydawnictwa, katalogi oraz plakaty towarzyszące ekspozycjom, druga dokumentująca najważniejszy okres życia miasta - "Rozpoczęte dzieło trwa... Z życia mieszkańców Krakowa w dobie autonomii galicyjskiej 1866-1918".

O jubileuszu MHF napisała Katarzyna Kudłacz:

Na wystawie otwierającej jubileusz XX-lecia Muzeum Historii Fotografii w Krakowie zaprezentowano historię instytucji poprzez wydawnictwa i katalogi towarzyszące ekspozycjom. Z licznych plakatów wybrano siedemnaście prezentujących różnorodną problematykę fotograficzną, która jest przedmiotem badań oraz kolekcjonerstwa w Muzeum. Szczególne miejsce zajmują wystawy o tematyce historycznej i wojskowej. Na ekspozycji pokazano plakat Zginęli w Katyniu z roku 1989 inaugurującym działalność wystawienniczą. Tę tematykę uzupełniają jeszcze dwa plakaty: Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920, Lance do boju szable w dłoń. Kolejne reprezentują zagadnienie dziewiętnastowiecznej fotografii atelierowej: Nam ubiór niedbały nie przystoi, William Henry Fox Talbot, John Llewelyn, Nevil Story Maskelyne. Początki fotografii angielskiej i Fotografia portretowa w Niemczech 1850-1918. Dwa ostatnie tytuły wiążą się z rozpoczęciem stałej współpracy z British Council i Instytutem Goethego. Ważną rolę w wystawiennictwie odegrały liczne ekspozycje współczesnej fotografii artystycznej oraz dokumentalnej: (Oczyma Krzysztofa Gierałtowskiego. Polacy, portrety współczesne, Wystawa fotogramów Bronisława Schlabsa, Paweł Pierściński. Horyzont). Od roku 2002 corocznie Muzeum organizuje Krakowską Dekadę Fotografii, w ramach której odbywają się wystawy, akcje artystyczne, przeglądy filmów, spotkania z artystami oraz sesje naukowe poświęcone wybranemu zagadnieniu. W 2004 roku został przeprowadzony projekt "Domowatmosfera", akcja polegająca na zbieraniu fotografii kojarzących się z pojęciem dom.

W 1995 roku począwszy od ekspozycji "Jeńcy bolszewiccy z wojny 1920 roku na fotografiach Jana Zimowskiego" Muzeum rozpoczęło wydawanie katalogów wystaw. Rok później ukazało się pierwsze wydawnictwo albumowe "Wilno Jana Bułhak"a. W 2005 roku przygotowano pierwszy katalog zbiorów Muzeum Historii Fotografii: "Józef Piłsudski na fotografiach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie", a rok później drugi: "Polski sprzęt fotograficzny z lat 1954-1995 w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie".

Na ekspozycji prezentujemy obok katalogów wybrane zaproszenia na wernisaże. Pokazujemy także wybrane katalogi, materiały posesyjne, zaproszenia oraz programy Krakowskich Dekad Fotograficznych. Istotną rolę w wystawiennictwie odgrywa, rozpoczęta w 2004 roku współpraca z Galerią ZPAF. W tym samym roku zainicjowano współpracę z Katolickim Centrum Kultury organizując cykl "Patrzę na Kraków...", w którym prezentuje się fotografie Krakowa w obiektywie zarówno znanych jak i debiutujących fotografów.
Pełne spektrum imprez zawiera Kalendarium wystaw, w którym wyszczególnione zostały ekspozycje prezentowane w siedzibie Muzeum lub poza, oraz ekspozycje organizowane przy współpracy z innymi instytucjami kultury.
- tekst autorstwa Katarzyny Kudłacz

Nieznani mieszkańcy Krakowa wypoczywający na ławce w Parku Krakowskim (po 1910) w tle Aleje Krasińskiego z nasypem po którym biegła kolejka obwodowa.

Drugą z wystaw prezentowanych w ramach dwudziestego jubileuszu MHF oraz obchodów 750-lecia lokacji miasta jest ekspozycja Rozpoczęte dzieło trwa. Z życia mieszkańców Krakowa w dobie autonomii galicyjskiej 1866-1918. To najwcześniejszy okres w życiu miasta, który został udokumentowany fotograficznie.

Fotografie przedstawiają portrety osób związanych z różnymi dziedzinami życia od gospodarki, przemysłu po naukę, kulturę i sztukę. Prezentują też początki działalności bądź rozwój instytucji użyteczności publicznej, elektrowni, gazowni, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego a także zakładów dobroczynnych oraz muzeów. Przypominają rozwój teatru I jego przemiany, które dały podstawy nowoczesnemu aktorstwu, reżyserii, scenografii. Przywołują początki działalności szkół średnich, które z dumą odwołują się dziś do swych dziewiętnastowiecznych korzeni.

Dokumentują zmiany w podejściu do rekreacji i sportu, bowiem doceniając znaczenie wysiłku fizycznego zakładano parki z boiskami sportowymi, pierwsze kluby sportowe, popularność zdobywało Towarzystwo Gimnastyczne Sokół.
Fotografie stają się pretekstem by przypomnieć rolę Krakowa jako celu pielgrzymek Polaków do pamiątek narodowych oraz miejsca gdzie swoboda polityczna umożliwiała podtrzymywanie uczuć patriotycznych. Tu tworzono nowe miejsca kultu polskości z ideą grobu zasłużonych na Skałce i stawianiem pomników Mickiewicza, Grunwaldzkim, których odsłonięcie łączono z wielkimi manifestacjami patriotycznymi, tu pojawił się obyczaj manifestowania uczuć patriotycznych przy okazji pogrzebów sławnych Polaków Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego czy sprowadzenia zwłok Adama Mickiewicza na Wawel.
Chciałoby się powiedzieć, że na szczęście fotograf przy tym był i dziś wzruszają nas wizerunki naszych poprzedników, których praca, pomysłowość i energia w realizacji zamierzeń dały podstawy dalszego rozwoju miasta w XX wieku.
- kurator wystawy i autor tekstu, Beata Józefczyk

Jana Matejki, po prawej gmach Dyrekcji Kolei Państwowych i Akademii Sztuk Pięknych, w głębi Barbakan, fot. Edmund Grünhäuser, ok. 1909

Wystawa Rozpoczęte dzieło trwa... Z życia mieszkańców Krakowa w dobie autonomii galicyjskiej 1866-1918 czynna będzie od 16 lutego do 1 kwietnia 2007 roku w siedzibie Muzeum Historii Fotografii (ul. Józefitów 16) w Krakowie.


Program obchodów Jubileuszu XX-lecia Muzeum Historii Fotografii w Krakowie pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa

16 luty (piątek) 2007 (Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, ul. Józefitów 16);
Otwarcie Wystawy Jubileuszowej najważniejszych osiągnięć Muzeum;
Wręczenie przez Prezydenta Miasta Krakowa nowego statutu Muzeum - połączone z uroczystością nadania Muzeum Historii Fotografii w Krakowie imienia Walerego Rzewuskiego;
Wręczenie medali jubileuszowych Muzeum Historii Fotografii.] 20 luty (wtorek) 2007
  • godzina 10.00 - Prezentacja plakatów wystaw Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (Hol Kamienny Urzędu Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3/4)

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Bezpłatne warsztaty technik archaicznych w ramach 2. Dni Fotografii Alternatywnej
Bezpłatne warsztaty technik archaicznych w ramach 2. Dni Fotografii Alternatywnej
Okręg Warszawski ZPAF zaprasza na cykl pięciu nieodpłatnych warsztatów “Wokół Portretu” organizowanych w ramach drugiej edycji Dni Fotografii Alternatywnej.
22
0
Twój fotoreportaż w National Geographic - weź udział w konkursie z okazji XX-lecia polskiej edycji magazynu
Twój fotoreportaż w National Geographic - weź udział w konkursie z okazji XX-lecia polskiej edycji...
Weź udział w wyjątkowym konkursie zorganizowanym z okazji XX-lecia National Geographic Polska. Najlepszy fotoreportaż zostanie opublikowany w październikowym wydaniu...
8
0
Spójrz na rzeczywistość z innej perspektywy. TIFF Festival 2019 rusza już 4 września
Spójrz na rzeczywistość z innej perspektywy. TIFF Festival 2019 rusza już 4 września
9. edycja wrocławskiego TIFF Festival zachęca do spojrzenia na nasze otoczenie przez pryzmat innych światów. Zobaczcie, czego się spodziewać.
15
2