"Terra Australis" Mateusza Torbusa w Mleczarni

Od dziś we wrocławskiej klubokawiarni Mleczarnia można oglądać wystawę fotografii Mateusza Torbusa zatytułowaną "Terra Australis". Projekt podejmujący próbę oddania nastroju kolorowego australijskiego bezkresu powstał podczas kilkuletniego pobytu autora na antypodach.
fot. Mateusz Torbus

Tytuł wystawy nawiązuje do umieszczonego na mapie Ptolemeusza (I/II w. n.e.) Nieznanego Południowego Lądu (łac. Terra Australis Incognita) - mitycznej krainy, którą niejako przepowiedział Arystoteles. Ducha mitycznego, oderwanego od cywilizacji lądu mają oddać też zdjęcia Mateusza Torbusa. Zadanie tym trudniejsze, im więcej widzimy fotografii krajobrazowej lub filmów podróżniczych. Czy autorowi uda się przenieść widza na "tonący w ciszy i słońcu", "kolorowy", "nie skażony technologią" kontynent można się przekonać osobiście odwiedzając wrocławską Mleczarnię.

Poniżej komunikat organizatorów.

T E R R A A U S T R A L I S
Barwy Australii W Fotografii Mateusza Torbusa


Od 5 lutego 2007 we wrocławskiej klubokawiarni Mleczarnia (ul. Włodkowica 5) można oglądać fotografie Mateusza Torbusa z cyklu "Terra Australis" ukazujące piękno i niezwykłość Australii - kontynentu z mapy Ptolemeusza, nadal pozostającego zagadką. To dziewicze przestrzenie spowite tajemnicą nieodgadnionej natury. Bezkres horyzontu i cisza pozwalająca na odnalezienie zagubionych myśli.

Terra Australis to świat barw. Złoto pustyni, niewyobrażalna czerwień ziemi, błękit nieba, czy lazur oceanu. Te kolory żyją, emanują energią, wibrują.

Fotograf stara się nie epatować egzotyką odległego lądu. Kreuje atmosferę tajemniczego miejsca, gdzie poza bitą czerwoną drogą, na przestrzeni tysięcy kilometrów, nie ma śladów ludzkiej cywilizacji. To bastion dzikiej przyrody. Miejsca odizolowane od świata jaki znamy. Zagubione w bezmiarze, tego tonącego w ciszy i słońcu, kontynentu. Fotografie Mateusza Torbusa tworzą aurę spokoju i odprężenia sprzyjającą refleksji.

Mateusz Torbus - Fotograf, urodzony w Koziegłowach, dorastał w Myszkowie. W latach 2002-2005 żył i pracował w Australii. Terra Australis to jeden z projektów zrealizowanych podczas tego pobytu.


fot. Mateusz Torbus


Od autora:
Terra Australis: tajemniczy kontynent z mapy Ptolemeusza powstałej w II wieku n.e.

Ląd pozostający nieosiągalnym celem podróżników przez stulecia. Dziewicze przestrzenie niedostępne dla człowieka nawet w XXI wieku.

Terra Australis to przede wszystkim kolory. To wyschnięte do cna czerwone bezdroża, które bez kropli deszczu przez lata, potrafią zazielenić się każdej wiosny. Błękit nieba, turkus i lazur oceanu. Złoto pustyni, która co roku, na miesiąc zakwita dywanem traw i kwiatów. Te kolory żyją, emanują energią.

Terra Australis to wszechogarniająca cisza pozwalającą na odnalezienie zagubionych myśli. To czysta, nieskażona technologią natura. Bezkres i pustkowia, gdzie przez setki kilometrów naszym jedynym towarzyszem jest wiatr. Nic i Nikt nie przeszkadza nam w osiągnięciu wewnętrznego spokoju. Miejsce pojednania z naturą i samym sobą.

Terra Australis to Pilbara, Kimberley, Kakadu, Uluru, Lake Eyre, Birdsville Track. To już nie tylko pusto brzmiące nazwy z mapy Australii. To nasz świat. Świat barw. To droga po horyzont, bez końca.


Mateusz Torbus - "Terra Australis"
Mleczarnia, ul. Włodkowica 5, Wrocław
Wystawa czynna od 5 lutego 2007 r.
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8