"Terra Australis" Mateusza Torbusa w Mleczarni

0
Tomasz Gutkowski
5 Luty 2007
Artykuł na: 4-5 minut
Od dziś we wrocławskiej klubokawiarni Mleczarnia można oglądać wystawę fotografii Mateusza Torbusa zatytułowaną "Terra Australis". Projekt podejmujący próbę oddania nastroju kolorowego australijskiego bezkresu powstał podczas kilkuletniego pobytu autora na antypodach.
fot. Mateusz Torbus

Tytuł wystawy nawiązuje do umieszczonego na mapie Ptolemeusza (I/II w. n.e.) Nieznanego Południowego Lądu (łac. Terra Australis Incognita) - mitycznej krainy, którą niejako przepowiedział Arystoteles. Ducha mitycznego, oderwanego od cywilizacji lądu mają oddać też zdjęcia Mateusza Torbusa. Zadanie tym trudniejsze, im więcej widzimy fotografii krajobrazowej lub filmów podróżniczych. Czy autorowi uda się przenieść widza na "tonący w ciszy i słońcu", "kolorowy", "nie skażony technologią" kontynent można się przekonać osobiście odwiedzając wrocławską Mleczarnię.

Poniżej komunikat organizatorów.

T E R R A A U S T R A L I S
Barwy Australii W Fotografii Mateusza Torbusa


Od 5 lutego 2007 we wrocławskiej klubokawiarni Mleczarnia (ul. Włodkowica 5) można oglądać fotografie Mateusza Torbusa z cyklu "Terra Australis" ukazujące piękno i niezwykłość Australii - kontynentu z mapy Ptolemeusza, nadal pozostającego zagadką. To dziewicze przestrzenie spowite tajemnicą nieodgadnionej natury. Bezkres horyzontu i cisza pozwalająca na odnalezienie zagubionych myśli.

Terra Australis to świat barw. Złoto pustyni, niewyobrażalna czerwień ziemi, błękit nieba, czy lazur oceanu. Te kolory żyją, emanują energią, wibrują.

Fotograf stara się nie epatować egzotyką odległego lądu. Kreuje atmosferę tajemniczego miejsca, gdzie poza bitą czerwoną drogą, na przestrzeni tysięcy kilometrów, nie ma śladów ludzkiej cywilizacji. To bastion dzikiej przyrody. Miejsca odizolowane od świata jaki znamy. Zagubione w bezmiarze, tego tonącego w ciszy i słońcu, kontynentu. Fotografie Mateusza Torbusa tworzą aurę spokoju i odprężenia sprzyjającą refleksji.

Mateusz Torbus - Fotograf, urodzony w Koziegłowach, dorastał w Myszkowie. W latach 2002-2005 żył i pracował w Australii. Terra Australis to jeden z projektów zrealizowanych podczas tego pobytu.


fot. Mateusz Torbus


Od autora:
Terra Australis: tajemniczy kontynent z mapy Ptolemeusza powstałej w II wieku n.e.

Ląd pozostający nieosiągalnym celem podróżników przez stulecia. Dziewicze przestrzenie niedostępne dla człowieka nawet w XXI wieku.

Terra Australis to przede wszystkim kolory. To wyschnięte do cna czerwone bezdroża, które bez kropli deszczu przez lata, potrafią zazielenić się każdej wiosny. Błękit nieba, turkus i lazur oceanu. Złoto pustyni, która co roku, na miesiąc zakwita dywanem traw i kwiatów. Te kolory żyją, emanują energią.

Terra Australis to wszechogarniająca cisza pozwalającą na odnalezienie zagubionych myśli. To czysta, nieskażona technologią natura. Bezkres i pustkowia, gdzie przez setki kilometrów naszym jedynym towarzyszem jest wiatr. Nic i Nikt nie przeszkadza nam w osiągnięciu wewnętrznego spokoju. Miejsce pojednania z naturą i samym sobą.

Terra Australis to Pilbara, Kimberley, Kakadu, Uluru, Lake Eyre, Birdsville Track. To już nie tylko pusto brzmiące nazwy z mapy Australii. To nasz świat. Świat barw. To droga po horyzont, bez końca.


Mateusz Torbus - "Terra Australis"
Mleczarnia, ul. Włodkowica 5, Wrocław
Wystawa czynna od 5 lutego 2007 r.
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Już w najbliższy poniedziałek (22 lipca) w Starej Galerii ZPAF wernisaż projektu „LOS” Alexandra Glyadyelova, cenionego reportażysty i dokumentalisty. „ U autora tej...
0
0
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Zastanawiasz się nad kupnem X-T30? Nie ma na co czekać. Dziś dobiega końca wyjątkowa promocja Fujifilm, dzięki której aparat możesz kupić z rabatem wynoszącym aż 1200...
0
0
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0