Bezdomna w Bydgoszczy - szkoła z otwartą bramą

Pierwsza Galeria Bezdomna w Nowym Roku 2007 odbędzie się w Bydgoszczy. Tradycyjnie organizatorzy projektu wybrali nietypowe miejsce na wystawę - tym razem będzie to szkoła, która wbrew panującym tendencjom nie zamyka swojej bramy. W związku z feriami zimowymi do dyspozycji bezdomnych galerników będzie całe wnętrze bydgoskiego liceum.

Poniżej zamieszczamy wszelkie niezbędne informacje dostarczone przez organizatorów bezdomnej:

Historia szkoły

Budynek, w którym znajduje się nasza szkoła istnieje już 40 lat. Został wybudowany jako "szkoła tysiąclatka". Do 1992 r, funkcjonowała w nim Szkoła Podstawowa nr 50. 1 września 1992 r. zostało utworzone XI Liceum Ogólnokształcące. Przez pierwsze 7 lat obok liceum znajdowały się również klasy szkoły podstawowej. W związku z reformą oświaty 1 września 1999 r. powstało rejonowe Gimnazjum nr 52. W ciągu roku szkolnego 1999/2000 istniały w budynku przy ul. Cichej trzy szkoły - liceum , gimnazjum i szkoła podstawowa. Był to trudny rok ze względu na dużą liczbę uczniów oraz znaczne ich zróżnicowanie wiekowe. 1 września 2001 roku XI LO i Gimnazjum nr 52 zostały połączone w Zespół Szkół nr 9. Pierwszym dyrektorem była pani Lucyna Malinowska, a od roku 2001/2002 funkcję tę pełni pani Barbara Szwajkowska. XI LO dotychczas ukończyło 1662 uczniów, a Gimnazjum nr 52 ponad 600 uczniów. W II semestrze roku szkolnego 2003/2004 podjęto działania związane z wyborem patrona szkoły. Głosowanie wśród nauczycieli, rodziców i uczniów przesądziło kwestię nazwy: nasza szkoła nosi imię Bydgoskich Olimpijczyków. Rozstrzygnięty został również konkurs na logo szkoły. Swoje propozycje nadesłali zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Wygrał projekt ucznia 3 klasy gimnazjum Michała Neumanna. Uroczystość nadania imienia odbyła się 1 czerwca 2005 roku. Na uroczystości było wielu znanych bydgoskich olimpijczyków, wśród nich Teresa Ciepły - trenerka, wszechstronna lekkoatletka ŁKS i bydgoskiego Zawiszy, złota, srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich (1960, 1964), rekordzistka Świata i Europy, mistrzyni Europy (1962) i Sebastian Chmara -wieloboista, halowy mistrz świata w 7-boju (1998) i mistrz Europy (1998) w tej konkurencji, olimpijczyk z Atlanty (1996).

Wnętrza szkoły wyglądają tak:wnętrza szkoły w Bydgoszczy

Rozkład jazdy

Wieszanie prac: sobota, 13 stycznia 2007 w godzinach 9 - 14
Wernisaż wystawy rozpocznie się o godzinie 14. Po wernisażu planowane są imprezy towarzyszące o których informacje pojawią się wkrótce na stronie Galerii Bezdomnej
Galeria otwarta będzie dla publiczności od niedzieli (14 stycznia) do piątku (19 stycznia) w godzinach 10 - 16 oraz w sobotę (20 stycznia) w godzinach 10 - 14.
Zdejmowanie prac: sobota, 20 stycznia 2007 w godzinach 14 - 16

Liceum oddaje nam na wystawę korytarze oraz klatkę schodową. Ponieważ jest to normalnie działająca, zadbana szkoła nie możemy zniszczyć jej wnętrza, stąd nie wchodzi w grę wbijanie gwoździ ani inne sposoby mocowanie zdjęć pozostawiające ślady. - informują organizatorzy bezdomnej - Prosimy o przestrzeganie tego wymogu ponieważ uszkodzenie ściany będzie się wiązało z kosztami naprawy szkód. Dla ułatwienia rozwiesimy linki, do których będzie można podwieszać zdjęcia. Oprócz tego gablotki, które widać na zdjęciach też będą do użytku, dojdą także plansze na korytarzach. W ten sposób będzie można spełnić swoje odwieczne marzenie, aby nasze zdjęcia pojawiły się w szkolnych gablotkach.

Jak dotrzeć

Bydgoszcz posiada bezpośrednie połączenia kolejowe i autobusowe z większymi miastami w Polsce. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronach: PKP, PKS Bydgoszcz Jak ktoś ma fantazję może także skorzystać z samolotu, bezpośrednie połączenia z Londynu i Warszawy, rozkład lotów znajdziecie na stronie: www.plb.pl

A jak już znajdziecie się w Bydgoszczy, to następne kroki są takie:
  • Z dworca PKPIdziemy na przystanek Fredry-Warszawska Autobusu linii 60 (zaznaczony kolorem zielonym na mapie) znajdujący się na rogu tych właśnie ulic. Jedziemy przez 9 minut i wysiadamy na 4 przystanku tj. Powstańców Wielkopolskich - Lelewela (czerwony numerek 60 na mapie poniżej). Z tego przystanku skręcamy w lewo w ulice Lelewela, następnie w prawo w Chodkiewicza, znowu w lewo w Mierosławskiego, następnie znowu w prawo w ulice Cichą i po lewicy ukaże się budynek szkoły. Brzmi szalenie skomplikowanie, lecz tak naprawdę wcale tak trudno nie jest dojść.
  • Z dworca PKSTu jest stanowczo łatwiej. Wsiadamy w tramwaj nr 4 (zaznaczony zielonym kolorem) na ulicy Jagiellońskiej, w kierunku BIELAWY. Jedziemy 14 minut przez 8 przystanków, i wysiadamy na ostatnim, czyli pętli (czerwony numerek na mapie). Także nie ma strachu o pomylenie przystanków. Od pętli wchodzimy w ulice Mierosławskiego, a następnie w prawo w Cichą a po lewej stronie będzie gmach szkoły.
  • Z lotniskaNa przystanku PORT LOTNICZY wsiadamy w autobus linii 80 W kierunku OSIEDLE ZAWISZA i jedziemy 5 przystanków przez ok.12 minut. Wysiadamy na Rondzie Jagiellonów i kierujemy się na tramwaj nr 4 w kierunku BIELAWY. Jedziemy 12 minut przez 7 przystanków, i wysiadamy na ostatnim, czyli pętli (czerwony numerek na mapie). Także nie ma strachu o pomylenie przystanków. Od pętli wchodzimy w ulice Mierosławskiego, a następnie w prawo w Cichą a po lewej stronie będzie gmach szkoły.

Szczegółowe rozkłady jazdy znajdują się na stronie MZK Bydgoszcz

Adres szkoły: Zespół Szkół nr 9 im. Bydgoskich Olimpijczyków, ul. Cicha 59 Bydgoszcz

Noclegi

Dla chętnych istnieje możliwość skorzystania z taniego noclegu w miejscu oddalonym od liceum o 10 min spacerem. Koszt to 25 zł od osoby, Chętni proszeni są o wcześniejsze zgłoszenie mailowe na adres: Łukasz Jara: rellap@gmail.com

Wszyscy pragnący wziąć udział w Galerii Bezdomnej, a nie będą mogli osobiście pojawić się w Bydgoszczy, mogą przesłać swoje prace pocztą na adres:

Łukasz Jara
Morska 6/90
85-722 Bydgoszcz

Do przesyłki należy dołączyć zwrotną kopertę ze znaczkiem.


Zobacz relację z zeszłorocznej Galerii Bezdomnej w Bydgoszczy.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0