Początek "Zmian niesezonowych" w Krakowie

Autor: Tomasz Gutkowski

11 Grudzień 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Agencja Visavis zaprasza na kameralną wystawę będącą zapowiedzią zaplanowanego na cały rok większego projektu. Czterech fotografów: Bogdan Krężel, Przemysław Krzakiewicz, Bartek Solik i Łukasz Trzciński chce na przykładzie Niepołomic "zilustrować zmiany społeczno-ekonomiczne jakie zachodzą w Polsce". Brzmi ambitnie, a wygląda obiecująco.
Wiktor karate mistrz. Nie ma lepszego sposobu na rozbrykanego czterolatka jak godzina prawdziwego karate. Na początek trochę ćwiczeń ogólnorozwojowych i już małe smyki osiągają wewnętrzną dyscyplinę tak pożądaną przez rodziców. Wiktor (z lewej) i Mateusz poszli o krok dalej, zdobywając mistrzostwo kraju w kategorii wiekowej do lat dziewięciu. Sukcesem Wiktora tak przejął się tata, że sam przywdział kimono i o godz. 7.30 ćwiczy dwa razy w tygodniu. Jednak, jak twierdzi sensei Paweł Janusz, pan Jurek nie ma z synem szans, a za kilkanaście lat powinien zdecydowanie unikać starć z Wiktorem. Akademia zrzesza trzysta osób. Wszyscy razem własnymi rękami odremontowali dawny budynek koszarowy, gmina sfinansowała materiały. Teraz szefowie sekcji myślą o rozbudowie i proszą burmistrza o przekazanie drugiej części budynku. Fot. Przemyslaw Krzakiewicz/visavis.pl Wszelkie prawa zastrzezone

Akcje fotograficzne, w które angażuje się Agencja Visavis oscylują między ironicznymi portretami Przemka Krzakiewicza, a zaangażowanymi projektami o ambicjach socjologiczno-ekonomicznych, jak w wypadku "Zmian niesezonowych". O ile te pierwsze dostarczają rozrywki, o tyle drugie są bardzo potrzebne. Systematycznego dokumentu społecznego, biorąc pod uwagę rozmiary i liczebność naszego kraju, robi się u nas niewiele.

15 zdjęć ulokowanych na krakowskich Plantach, przed samym wejściem do Bunkra Sztuki, to zaledwie zapowiedź wystawy, która będzie finałem zaplanowanego na rok projektu. Czemu wybrano Niepołomice wyjaśnia tekst zamieszczony poniżej. Jak pracowici i konsekwentni będą autorzy, dowiemy się za kilkanaście miesięcy.

Informacja o projekcie:

"Zmiany niesezonowe"

Te piętnaście zdjęć to zaledwie początek. Przynajmniej rok czwórka fotografików - Bogdan Krężel, Przemysław Krzakiewicz, Bartek Solik i Łukasz Trzciński - będzie obserwować i dokumentować przemiany zachodzące w Polsce od ponad siedemnastu lat, a zdynamizowane naszym wejściem do Unii Europejskiej w 2004 r.

Z reguły nie czytamy badań socjologów, a wyniki opracowań ekonomicznych wydają nam się zbyt skomplikowane do przyswojenia. Nie wiedząc, jak jest, i ulegając łatwiźnie narzekania, wielu z nas nie ma przekonania, że coś się nam, i osobiście, i w skali społeczeństwa, udało. Plan Balcerowicza prędzej skojarzy się z upadkiem Państwowych Gospodarstw Rolnych i bezrobociem, niż stworzeniem, dzięki gospodarce wolnorynkowej, możliwości poprawy jakości życia. Podobnie nie doceniamy zmian, jakie zaszły w Polsce po jej wejściu do Unii Europejskiej: migracja zarobkowa ciągle odbierana jest jako dojmująca konieczność, a fundusze pomocowe jako zarezerwowane tylko dla niektórych.

Fotograficy, chcąc pokazać Polskę, wybrali Niepołomice, jedną z małopolskich gmin - tam właśnie chcą utrwalić zachodzące zmiany i nową rzeczywistość. Wybór nie jest przypadkowy: to jedno z najprężniej rozwijających się miejsc w Polsce, z kilkoma spektakularnymi inwestycjami zagranicznymi, korzystające jednak nie tylko z szczodrości unijnego budżetu, jaki otworzył się przed Polską po 2004 r., ale przede wszystkim z ludzkiego zaangażowania i chęci przemiany. Zmiany wprowadzano konsekwentnie od 1990 r.; możliwości, jakie stworzyła Unia stały się jedynie ich katalizatorem. Tak dla miejscowej gospodarki, stylu życia, ochrony przyrody i zabytków, jak też zmian w samych ludziach - tych, którzy w Niepołomicach mieszkają od pokoleń, i tych, którzy tam właśnie się osiedlają szukając swojej szansy.

Fotografia - refleksyjna obserwacja utrwalonego fragmentu rzeczywistości - pozwoli wypełnić treścią abstrakcyjne pojęcia "przełomu ustrojowego" czy "globalizacji". Może też powoli nam lepiej zrozumieć samych siebie. Może nawet poczujemy się lekko zadowoleni?

Projekt nie będzie wielką syntezą zmiany, w jakiej bierzemy udział od kilkunastu lat, raczej pieczołowitym utrwalaniem dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości jednej z polskich gmin, która stała się częścią unii obejmującej całą Europę.

Anna Mateja, "Tygodnik Powszechny"

"Zmiany niesezonowe"

Kraków - Planty , pomiędzy ulicą Szewską i Szczepańską (naprzeciwko Bunkra Sztuki).

Wystawa czynna od 7 grudnia 2006 do 29 grudnia 2006.

Spotkanie z dziennikarzami czwartek 07 grudnia 2006 o godz. 13.00 przed wystawą.

Zapraszamy także do odwiedzenia strony projektu www.zmiany.eu

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą wystawę w Berlinie
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą...
Maciej Markowicz unowocześnił najstarszą technikę fotograficzną i dziś fotografuje świat z wnętrza vana lub barki, które pełnią rolę ruchomej camery obscury. Abstrakcyjne zdjęcia...
5
Specjalny gość na festiwalu foto-wideo w Polsce! Joe McNally gwiazdą ŚwiatłoSiły 2024 w Gdańsku
Specjalny gość na festiwalu foto-wideo w Polsce! Joe McNally gwiazdą ŚwiatłoSiły 2024 w Gdańsku
ŚwiatloSiła 2024 dopiero we wrześniu, ale już teraz warto zapisać się na spotkanie z gościem specjalnym festiwalu. Joe McNally, światowej sławy fotograf zawita do Gdańska, by zabrać uczestników...
7
Reinterpretacje - bezpłatne warsztaty Master Class z Bartkiem Warzechą
Reinterpretacje - bezpłatne warsztaty Master Class z Bartkiem Warzechą
Instytut Teatralny zaprasza na kolejną odsłonę warsztatów dla osób zainteresowanych fotografowaniem teatru. W ramach zajęć Master Class 10 wybranych osób zrealizuje projekty...
4