Tadeusz J. Chmielewski "Labirynty nadziei"

W lubelskiej Galerii Fotografii Prospero prezentowane są fotografie Tadeusza Chmielewskiego z cyklu zatytułowanego "Labirynty nadziei". Autor za swoje zdjęcia krajobrazowe otrzymał Grand Prix Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu oraz został uhonorowany Złotym Medalem Fotoklubu RP.
fot. Tadeusz J. Chmielewski

Tadeusz J. Chmielewski urodził się w 1950 roku w Lublinie. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, profesor Akademii Rolniczej w Lublinie. Ekolog krajobrazu, planista przestrzenny, projektant obszarów chronionych oraz projektant terenów zieleni. W latach 1990 - 1998 pełnił funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Lublinie. Na swoim koncie ma również ok. 40 piosenek poetyckich (np. A ja mam swą gitarę, czy Czas powrotów) oraz kilka cykli wierszy.

Fotografią zajmuje się od 1975 roku. Interesuje go przed wszystkim przyroda, krajobraz i architektura Polski. Swoje prace poddaje również obróbce komputerowej. Inicjator i główny organizator cyklu 10 ogólnopolskich przeglądów filmów, fotografii i przezroczy o ochronie środowiska BIOSFERA w latach 1977 - 1987 w Lublinie. Założyciel i kurator (1983 - 1987) Galerii Fotografii Krajoznawczej Cień w Lublinie Uczestniczył w ponad 60 konkursowych i klubowych wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. Jest laureatem Grand Prix Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu (1988) i zdobywcą Złotego Medalu Fotoklubu RP w 2003 roku.

Jego zdjęcia zostały zamieszczone w dwóch ważnych albumach fotograficznych: Polska fotografia krajoznawcza (wyd. w 2001 r.) oraz Mistrzowie polskiego Pejzażu (wyd. w 2001 r.). Prace Tadeusza Chmielewskiego znajdują się też w kolekcjach muzealnych oraz w zbiorach osób prywatnych. Na codzień jest instruktorem fotografii, członkiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Klubu Fotograficznego LX.


Fotografie Tadeusza Chmielewskiego można oglądać do 16 grudnia 2006 roku w Galerii Fotografii Prospero na Krakowskim Przedmieściu 52 w Lublinie.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
1
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4