Tadeusz J. Chmielewski "Labirynty nadziei"

W lubelskiej Galerii Fotografii Prospero prezentowane są fotografie Tadeusza Chmielewskiego z cyklu zatytułowanego "Labirynty nadziei". Autor za swoje zdjęcia krajobrazowe otrzymał Grand Prix Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu oraz został uhonorowany Złotym Medalem Fotoklubu RP.
fot. Tadeusz J. Chmielewski

Tadeusz J. Chmielewski urodził się w 1950 roku w Lublinie. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, profesor Akademii Rolniczej w Lublinie. Ekolog krajobrazu, planista przestrzenny, projektant obszarów chronionych oraz projektant terenów zieleni. W latach 1990 - 1998 pełnił funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Lublinie. Na swoim koncie ma również ok. 40 piosenek poetyckich (np. A ja mam swą gitarę, czy Czas powrotów) oraz kilka cykli wierszy.

Fotografią zajmuje się od 1975 roku. Interesuje go przed wszystkim przyroda, krajobraz i architektura Polski. Swoje prace poddaje również obróbce komputerowej. Inicjator i główny organizator cyklu 10 ogólnopolskich przeglądów filmów, fotografii i przezroczy o ochronie środowiska BIOSFERA w latach 1977 - 1987 w Lublinie. Założyciel i kurator (1983 - 1987) Galerii Fotografii Krajoznawczej Cień w Lublinie Uczestniczył w ponad 60 konkursowych i klubowych wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. Jest laureatem Grand Prix Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu (1988) i zdobywcą Złotego Medalu Fotoklubu RP w 2003 roku.

Jego zdjęcia zostały zamieszczone w dwóch ważnych albumach fotograficznych: Polska fotografia krajoznawcza (wyd. w 2001 r.) oraz Mistrzowie polskiego Pejzażu (wyd. w 2001 r.). Prace Tadeusza Chmielewskiego znajdują się też w kolekcjach muzealnych oraz w zbiorach osób prywatnych. Na codzień jest instruktorem fotografii, członkiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Klubu Fotograficznego LX.


Fotografie Tadeusza Chmielewskiego można oglądać do 16 grudnia 2006 roku w Galerii Fotografii Prospero na Krakowskim Przedmieściu 52 w Lublinie.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
4
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0