Tadeusz J. Chmielewski "Labirynty nadziei"

W lubelskiej Galerii Fotografii Prospero prezentowane są fotografie Tadeusza Chmielewskiego z cyklu zatytułowanego "Labirynty nadziei". Autor za swoje zdjęcia krajobrazowe otrzymał Grand Prix Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu oraz został uhonorowany Złotym Medalem Fotoklubu RP.
fot. Tadeusz J. Chmielewski

Tadeusz J. Chmielewski urodził się w 1950 roku w Lublinie. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, profesor Akademii Rolniczej w Lublinie. Ekolog krajobrazu, planista przestrzenny, projektant obszarów chronionych oraz projektant terenów zieleni. W latach 1990 - 1998 pełnił funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Lublinie. Na swoim koncie ma również ok. 40 piosenek poetyckich (np. A ja mam swą gitarę, czy Czas powrotów) oraz kilka cykli wierszy.

Fotografią zajmuje się od 1975 roku. Interesuje go przed wszystkim przyroda, krajobraz i architektura Polski. Swoje prace poddaje również obróbce komputerowej. Inicjator i główny organizator cyklu 10 ogólnopolskich przeglądów filmów, fotografii i przezroczy o ochronie środowiska BIOSFERA w latach 1977 - 1987 w Lublinie. Założyciel i kurator (1983 - 1987) Galerii Fotografii Krajoznawczej Cień w Lublinie Uczestniczył w ponad 60 konkursowych i klubowych wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. Jest laureatem Grand Prix Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu (1988) i zdobywcą Złotego Medalu Fotoklubu RP w 2003 roku.

Jego zdjęcia zostały zamieszczone w dwóch ważnych albumach fotograficznych: Polska fotografia krajoznawcza (wyd. w 2001 r.) oraz Mistrzowie polskiego Pejzażu (wyd. w 2001 r.). Prace Tadeusza Chmielewskiego znajdują się też w kolekcjach muzealnych oraz w zbiorach osób prywatnych. Na codzień jest instruktorem fotografii, członkiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Klubu Fotograficznego LX.


Fotografie Tadeusza Chmielewskiego można oglądać do 16 grudnia 2006 roku w Galerii Fotografii Prospero na Krakowskim Przedmieściu 52 w Lublinie.

 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13