Tadeusz J. Chmielewski "Labirynty nadziei"

W lubelskiej Galerii Fotografii Prospero prezentowane są fotografie Tadeusza Chmielewskiego z cyklu zatytułowanego "Labirynty nadziei". Autor za swoje zdjęcia krajobrazowe otrzymał Grand Prix Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu oraz został uhonorowany Złotym Medalem Fotoklubu RP.
fot. Tadeusz J. Chmielewski

Tadeusz J. Chmielewski urodził się w 1950 roku w Lublinie. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, profesor Akademii Rolniczej w Lublinie. Ekolog krajobrazu, planista przestrzenny, projektant obszarów chronionych oraz projektant terenów zieleni. W latach 1990 - 1998 pełnił funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Lublinie. Na swoim koncie ma również ok. 40 piosenek poetyckich (np. A ja mam swą gitarę, czy Czas powrotów) oraz kilka cykli wierszy.

Fotografią zajmuje się od 1975 roku. Interesuje go przed wszystkim przyroda, krajobraz i architektura Polski. Swoje prace poddaje również obróbce komputerowej. Inicjator i główny organizator cyklu 10 ogólnopolskich przeglądów filmów, fotografii i przezroczy o ochronie środowiska BIOSFERA w latach 1977 - 1987 w Lublinie. Założyciel i kurator (1983 - 1987) Galerii Fotografii Krajoznawczej Cień w Lublinie Uczestniczył w ponad 60 konkursowych i klubowych wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. Jest laureatem Grand Prix Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu (1988) i zdobywcą Złotego Medalu Fotoklubu RP w 2003 roku.

Jego zdjęcia zostały zamieszczone w dwóch ważnych albumach fotograficznych: Polska fotografia krajoznawcza (wyd. w 2001 r.) oraz Mistrzowie polskiego Pejzażu (wyd. w 2001 r.). Prace Tadeusza Chmielewskiego znajdują się też w kolekcjach muzealnych oraz w zbiorach osób prywatnych. Na codzień jest instruktorem fotografii, członkiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Klubu Fotograficznego LX.


Fotografie Tadeusza Chmielewskiego można oglądać do 16 grudnia 2006 roku w Galerii Fotografii Prospero na Krakowskim Przedmieściu 52 w Lublinie.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8