Tadeusz J. Chmielewski "Labirynty nadziei"

W lubelskiej Galerii Fotografii Prospero prezentowane są fotografie Tadeusza Chmielewskiego z cyklu zatytułowanego "Labirynty nadziei". Autor za swoje zdjęcia krajobrazowe otrzymał Grand Prix Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu oraz został uhonorowany Złotym Medalem Fotoklubu RP.
fot. Tadeusz J. Chmielewski

Tadeusz J. Chmielewski urodził się w 1950 roku w Lublinie. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, profesor Akademii Rolniczej w Lublinie. Ekolog krajobrazu, planista przestrzenny, projektant obszarów chronionych oraz projektant terenów zieleni. W latach 1990 - 1998 pełnił funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Lublinie. Na swoim koncie ma również ok. 40 piosenek poetyckich (np. A ja mam swą gitarę, czy Czas powrotów) oraz kilka cykli wierszy.

Fotografią zajmuje się od 1975 roku. Interesuje go przed wszystkim przyroda, krajobraz i architektura Polski. Swoje prace poddaje również obróbce komputerowej. Inicjator i główny organizator cyklu 10 ogólnopolskich przeglądów filmów, fotografii i przezroczy o ochronie środowiska BIOSFERA w latach 1977 - 1987 w Lublinie. Założyciel i kurator (1983 - 1987) Galerii Fotografii Krajoznawczej Cień w Lublinie Uczestniczył w ponad 60 konkursowych i klubowych wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. Jest laureatem Grand Prix Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu (1988) i zdobywcą Złotego Medalu Fotoklubu RP w 2003 roku.

Jego zdjęcia zostały zamieszczone w dwóch ważnych albumach fotograficznych: Polska fotografia krajoznawcza (wyd. w 2001 r.) oraz Mistrzowie polskiego Pejzażu (wyd. w 2001 r.). Prace Tadeusza Chmielewskiego znajdują się też w kolekcjach muzealnych oraz w zbiorach osób prywatnych. Na codzień jest instruktorem fotografii, członkiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Klubu Fotograficznego LX.


Fotografie Tadeusza Chmielewskiego można oglądać do 16 grudnia 2006 roku w Galerii Fotografii Prospero na Krakowskim Przedmieściu 52 w Lublinie.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0