Projekt Folklor czyli ceremonie pogrzebowe w CSW

Warszawskie CSW zaprasza w najbliższą sobotę, 11 listopada 2006 roku na wydarzenia związane z Projektem Folklor. Tegoroczne imprezy odbywać się będą pod hasłem: "Ceremonie pogrzebowe". Do udziału zaproszono grupę teatralną z Kocudzy oraz młodych artystów tworzących projekty permofmance, działających na pograniczu teatru, akcji artystycznych, filmu oraz fotografii.
Poniżej publikujemy test dostarczony przez organizatorów projektu:

Folklor, rozumiany abstrakcyjnie, jako suma zbiorowych zachowań i porządków, nie podlega działaniu czasu. Kontynuuje się w następujących po sobie pokoleniach, dając ciągłość kulturze. Folklor to też oswajanie nieznanego, walka z własnymi duchami i demonami, to konieczny element tożsamości.

Organizowany od kilku lat w CSW Projekt Folklor przedstawia spektakle grup teatru obrzędowego jednocześnie z prezentacjami prac współczesnych artystów dodających swój komentarz na temat miejskiego folkloru.

Łatwość przemieszczania się, podróżowania, szybkość przekazywania informacji, zanikanie barier mentalnych i kulturowych, rozwój technologii i świadomości, to czynniki, które ujednolicają zachowania, ujednolicają codzienne rytuały w skali świata. Rezultatem jest następna, uaktualniona generacja folkloru. Jednokierunkowa komunikacja ze wsi w stronę miasta powoli się odwraca. Amerykańskie slow down stało się popularnym sposobem życia, rodzajem stylizacji na topie charakteryzującej się wolniejszym rytmem życia, z dala od miasta i wielkomiejskiego stylu. W tej filozofii miasto stało się tylko przestrzenią do pracy i rozrywki. W tym sensie Folklor stał się inspiracją filozoficzną, lifestylową.Tegoroczny Projekt Folklor - Ceremonie Pogrzebowe to suma wyobrażeń i wierzeń, które oswajają temat śmierci. Niezależnie od wiejskiego czy miejskiego rytmu życia towarzyszą nam ceremonie pogrzebowe. Śmierć ma zawsze swój wymiar kultowy i kulturowy - niezależnie od tego, czy jest to pierścionek z prochu zwłok czy trzydniowe pożegnanie z ciałem zmarłego.

W Projekcie Folklor udział biorą następujący artyści:

Przestrzeń Wymiany Działań Arteria - Stowarzyszenie Teatralne założone przez absolwentów warszawskiej Akademii Teatralnej: Annę Gajewską, Agatę Buzek, Kacpera Kuszewskiego, Michała Sieczkowskiego m.in. autorzy projektu wietnamskiego Wietnamgra.

Studio Teatralne Koło - Stowarzyszenie Teatralne założone w 1997 przez absolwentów Akademii Teatralnej. Liderem stowarzyszenia jest Igor Gorzkowski, dramaturg, reżyser teatralny tworzący wielokrotnie niezależne projekty artystyczne. Ostatnie realizacje: Taksówka, spektakl teatralny; TVR performance multimedialny w ramach Festiwalu Temps d'Images.

VJ/FX I Patryk Zakrocki - Adam Rosołowski, wizualizator, performer. Aktywny zarówno na warszawskiej scenie klubowej jak i jako niezależny twórca współpracujący z TVP Kultura. Patryk Zakrocki, niezależny twórca muzyczny, skrzypek, perkusista, animator warszawskiej sceny improwizowanej, kompozytor.

Ania Czarnota i Agnieszka Kieliszkiewicz to absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wydziału malarstwa i grafiki, współtworzą pracownie na ul. Inżynierskiej, zajmują się malarstwem, fotografią, grafiką komputerową, realizacjami ściennymi i realizacjami w przestrzeni publicznej.

Zespół Obrzędowy z Kocudzy - Teatr Obrzędowy tworzony jest głównie przez starszych ludzi na wsiach i w małych miasteczkach. Twórcami tego teatru są amatorzy. Pielęgnowanie kultury regionalnej jest główną motywacją działania w zespole wiejskim. Jest to rodzaj sztuki zrozumiały dla społeczności wiejskiej, łatwy do wykonywania, nietrudny do nauczenia, bo wywodzący się z jej tradycji. Na taki rodzaj teatru w większym stopniu niż na inne formy składa się praca zespołowa. Zasadą jest bohater zbiorowy. Cechą charakterystyczną jest zazwyczaj brak precyzyjnego scenariusza, specjalnych dekoracji. Wzorem dla kostiumu i scenografii jest codzienny ubiór, rzadziej tradycyjny strój ludowy oraz sprzęty, meble z wiejskiej izby. Najczęściej tematów do spektakli dostarczają tradycje i obrzędy związane z wyjątkowymi wydarzeniami związanymi z życiem rodziny czy społeczności wiejskiej tj. narodziny, wesele, śmierć czy święta kościelne. Innym źródłem tematycznym są zwyczaje związane z czynnościami domowymi tj pieczenie chleba, czesanie lnu itp. W spektakle wplatane są wątki obyczajowe, z życia w wiejskiej izbie.

Grupa Supermarket to grupa utworzona przez młodych aktorów i reżyserów teatralnych. Szefem grupy jest Redbad Klynstra, aktor, reżyser związany z TR Warszawa.

Jacek Malinowski - artysta multimedialny, absolwent ASP w Warszawie w pracowni Grzegorza Kowalskiego oraz Mason Gross School of The Arts na Uniwersytecie Rutgers w Satanach Zjednoczonych. Tworzy instalacje, wideoinstalacje, zajmuje się filmem i fotografią.

Marcin Koszałka - operator, reżyser i scenarzysta. Absolwent Realizacji Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego debiutancki, autorski film dokumentalny Takiego pięknego syna urodziłam zdobył szereg nagród na festiwalach w Krakowie, Kazimierzu Dolnym, wywołując przy tym wiele kontrowersji.

Kurator: Marta Wójcicka, Artanimacje


PROGRAM PROJEKTU FOLKLOR:

- Przestrzeń Wymiany Działań Arteria, ZRÓB SWÓJ GRÓB, instalacja interaktywna
- Studio Teatralne Koło, PRZYMIERZALNIA, instalacja interaktywna
- vj F/X i Patryk Zakrocki, dance macabre, performance
- Ania Czarnota, instalacja ... / Agnieszka Kieliszczyk, fotografia]
Teatr Obrzędowy z Kocudzy, spektakl Ostatni Różaniec]
Jakub Kamieński (grupa Supermarket), CENTRALNY SZPITAL WARSZAWSKI - POKÓJ 1.11, performance Koncert życzeń]
Pokaz wideo Jacka Malinowskiego SSS]
Pokaz filmu dokumemtalnego autorstwa Marcina Koszałki Śmierć z ludzką twarzą (pierwszy pokaz popremierowy)]
Projekt Folklor pod hasłem Ceremonie pogrzebowe odbędą się w sobotę, 11 listopada 2006 roku w godzinach 17:30 - 22:30 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Aleje Ujazdowskie 6, Warszawa).
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
0
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0