Jerzy Lubczyński w Galerii pod Fikusem

Autor: Łukasz Kacperczyk

31 Październik 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Wodzisławska Galeria pod Fikusem zaprasza na wystawę fotografii Jerzego Lubczyńskiego, znakomitego diaporamisty, od zawsze związanego z Jastrzębiem Zdrój. Ekspozycja została zorganizowana w rocznicę śmierci artysty. Prace Lubczyńskiego można oglądać do 13 listopada.

Termin wystawy zorganizowanej przez Galerię pod Fikusem i Jastrzębski Klub Fotograficzny "Niezależni" nie jest przypadkowy. Artysta zmarł niemal równo rok temu (na początku września 2005). Jego koledzy z "Niezależnych" (klubu, który zakładał w 1972 roku i któremu przez wiele lat przewodniczył) postanowili uczcić pierwszą rocznicę śmierci fotografa przygotowując przegląd jego twórczości.

fot. Jerzy Lubczyński

Prace Jerzego Lubczyńskiego można oglądać w Galerii pod Fikusem mieszczącej się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Daszyńskiego 2. Ekspozycja potrwa do 13 listopada.

Poniżej kilka słów o artyście od organizatorów.

"Jerzy Lubczyński - twórczość" - wystawa fotografii i projektów
Galeria pod Fikusem - 1-13 XI 2006

Jerzy Lubczyński - artysta fotografik, znakomity diaporamista, zasłużony mieszkaniec Jastrzębia Zdroju, członek honorowy wielu towarzystw fotograficznych w Polsce. Odznaczony licznymi wyróżnieniami, nagrodami, odznaczeniami, tytułami honorowymi, przyznanymi przez międzynarodowe, polskie i regionalne instytucje oraz stowarzyszenia, m.in.: Zasłużony dla Fotografii Polskiej (Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej), Artysta A.F.I.A.P. (Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej), Zasłużony Działacz Kultury (Ministerstwo Kultury i Sztuki).

Jerzy Lubczyński był autorem wielu wystaw indywidualnych, uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, zdobywał najwyższe nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych. Jego diaporamy pokazywano na wszystkich krajowych festiwalach. Autor wielu medali okolicznościowych i felietonów na temat fotografii. Projektant wszystkich katalogów JKF"N" oraz innych wydawnictw klubowych. Był nie tylko artystą, ale też znanym teoretykiem fotografii.

Od lat 60-tych razem z żoną Zofią angażował się w działalność na rzecz społeczności jastrzębskiej. W 1972 r. założył Jastrzębski Klub Fotograficzny "Niezależni", który wkrótce stał się wizytówką miasta i jedną z jego najważniejszych instytucji artystycznych.

Podczas Jego kierowania Klubem i dzięki Jego pomocy wielu członków klubu zdobyło tytuły A.F.I.A.P., godność członków honorowych Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz najwyższe odznaczenia "Zasłużony dla Fotografii Polskiej". Dla kolegów z Klubu był nie tylko bezspornym autorytetem, ale równocześnie przyjacielem, najlepszym towarzyszem wypraw i plenerów fotograficznych.

Prezesem "Niezależnych" Jerzy Lubczyński pozostawał aż do 2004r., kiedy to ciężka choroba nie pozwoliła Mu już dłużej pełnić tej funkcji. Zmarł 9 września 2005 roku.

Wystawy Indywidualne: "Opowieść pesymistyczna" ZOPAŚT Jastrzębie 1976, "Aneks do życiorysu" Kraków 1977, "KL Auschwitz" KMPiK Jastrzębie 1985 i 1988, "Retrospekcja" MOK Jastrzębie 1995, "Fotografie" Zielona Góra 1995, "A niebo takie pogodne" NCK Kraków 1996.

Udział w wystawach w kraju (ponad 1000 zdjęć) m.in.: "Salon Zaproszonych" Łódż (3x), "Polska Fotografia Krajobrazowa 1944-1984" (wystawa problemowa-1985), "Biennale Krajobrazu" Kielce, "Biennale Fotografii Przyrodniczej" Poznań, "Konfrontacje" Gorzów Wlkp., "Foto-Expo" Poznań, "Biennale Plakatu" Płock, "Diaporama Dolnośląska" Lubin (6x), "Spotkania z Diaporamą" Szczecin (wielokrotnie), "Venus" Kraków, "Diapol" Radom, "Małe Formaty" Warszawa, "Remis" Gorzów Wlkp., "Foto-Żart" Legnica,

i za granicą (ok. 500 zdjęć): "Int. Salon" Limoges Francja, "Int. Salon Modern Foto" Austria, "Salao Capixaba" Brazylia, "Salao de Arte Phot." Portugalia, "Border Int. Salon" Południowa Afryka, "Interfot" Adelaida Australia, "Assofoto" ZSRR, "Biennale FIAP'76".

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
4
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10
Powiązane artykuły