Wystawy na Photokinie

PHOTOKINA 2002: Różnorodność wystaw fotograficznych, które można obejrzeć na Photokinie, jest zaskakująca. Nie sposób dokładnie opisać każdej z prezentowanych ekspozycji. Jedyne, o co można się pokusić, to pobieżny przegląd tego, co pokazane zostało w Kolonii.
Różnorodność wystaw fotograficznych, które można obejrzeć na Photokinie, jest zaskakująca. Nie sposób dokładnie opisać każdej z prezentowanych ekspozycji. Jedyne, o co można się pokusić, to pobieżny przegląd tego, co pokazane zostało w Kolonii.


Wystawy są różnorodne. Swoje miejsce znalazły zarówno fotografia komercyjna jak i społeczna, zdjęcia reklamowe i prasowe. Wśród fotografii reklamowej znajdziemy modę, twarze, samochody i poszczególne reklamówki. Fotografia prasowa skupiała prace nagrodzone w różnych konkursach, zarówno reportaże wojenne i społeczne jak zdjęcia dokumentujące wydarzenia sportowe.

Najwięcej mówiło się o Invasion - wystawa prac znanego, rozchwytywanego fotografika mody - Petera Lindbergha, który może pochwalić się obecnością w swoim portfolio zdjęć m.in. Madonny, Micka Jaggera, Johna Malkovicha, fotografii robionych na zlecenie Giorgio Armaniego i Calvina Kleina.

Z wystawy "Invasion", autorstwa Petera Lindbergha

Peter Lindbergh urodził się w Polsce w 1944 i karierę artysty zaczynał jako dekorator witryn sklepowych, jednocześnie uczęszczając na zajęcia akademickie w Berlinie i Krefeld. W 1971 zainteresował się fotografią...

z wystawy "Invasion", autorstwa Petera Lindbergha

Jedna z sesji zrobionych w Stern w 1978 okazała się wstępem do błyskotliwej kariery fotografika mody, znanego z umiejętności doskonałej pracy z modelami, wydobywania z nich piękna. Jego czarno-białe zdjęcia przypominają klatki z niemieckiego kina lat dwudziestych.

z wystawy Invasion, autorstwa Petera Lindbergha

Ostatnia seria została zrealizowana dla włoskiego producenta, tym razem niektóre zdjęcia są w kolorze. Lindbergh również tutaj zafascynowany był kinem - w tym przypadku fotografie przywodzą na myśl obrazy zarówno z artystycznego kina Felliniego jak i z hollywoodzkich filmów siecne-fiction.

Inną, równie głośną wystawą, jest Women od L'Oreal. Przedstawia ona fotografie urody, powstałe dla firmy o długiej tradycji komunikacji wizualnej.

ekspozycja "Women od L'Oreal"

Już pierwsze ilustrowane reklamy i plakaty były przygotowywane przez takie nazwiska, jak Colin, Loupot i Savignac. Teraz to fotografia jest głównym narzędziem wizualnej komunikacji firmy, tworzy jej wizerunek, który godzi pierwiastek nauki i estetyki, technologii i piękna.

ekspozycja "Women od L'Oreal"

Ruven Afanador, Olivier Amsellem, Kutlu Ertan, Catherine Louis, Wolfgang Ludes, Craig McDean, Michel Morny... to tylko niektórzy z fotografików współpracujących z firmą L'Oreal.

Fotografie samochodów również znalazły swoje miejsce wśród prac wystawianych na Photokinie.

wystawa "The Holy Cow"

Tytułowa The Holy Cow (Święta Krowa) to właśnie auto, fotografowane na wiele sposobów: przez pryzmat emocji do samochodu, dla podkreślenia wizerunku firmy lub przekazu reklamowego, jako element w całości kompozycji stworzonej przez wyobraźnię fotografika.

na zdjęciu Mercedes-Benz, z kalendarza "art Cars", fot. Dietmar Henneka

Niezależnie od sposobu, samochód na zdjęciach z wystawy przestaje być tylko urządzeniem ułatwiającym przemieszczanie się z punktu A do B - staje się ikoną współczesnego stylu życia.
na zdjęciu Porsche, fot. Georg Fischer, 2000


Na Photokinie zaprezentowano dużo fotografii komercyjnej, między innymi fotografię dla Marlboro, której autorem jest Dieter Blum oraz zdjęcie dla magazynu "Mare - Die Zeitschrift der Meere" autorstwa Andreasa Dahlmeiera.

fotografia dla Marlboro, fot. Dieter Blum

fotografia dla magazynu "Mare - Die Zeitschrift der Meere", fot. Andreasa Dahlmeiera.

Inna wystawa - Being in Beijing jest efektem ciekawych warsztatów studentów Dortmund University of Applied Sciences. W marcu 2002 roku wyjechali oni do Pekinu, gdzie mieli fotografować tradycyjne dzielnice miasta.

z ekspozycji "Being in Beijing"

Dzielnice o ciasnej zabudowie odzwierciedlają pewien sposób życia charakterystyczny dla tej kultury. Każdy z ośmiu studentów z Dortmundu, współpracował z chińskimi studentami z Tsinghua University i Academy of Arts & Design Beijing, tworząc historię na odpowiedni temat.

z ekspozycji "Being in Beijing"

W ten sposób powstały cykle zdjęć obrazujące sposób życia i kulturę Pekinu: od fotografii dokumentujących samych mieszkańców miasta, poprzez prace rejestrujące kuchnie i styl mieszkań, po zdjęcia pokazujące zmiany modernizacyjne w zderzeniu z tradycją.

z ekspozycji "Being in Beijing"

Inną grupą zdjęć są prace nagrodzone na konkursie Fuji Euro Press Photo Awards w kategorii "sport".

Prace nagrodzone na konkursie "Fuji Euro Press Photo Awards" w kategorii "sport"

Wśród wystaw laureatów innych prestiżowych nagród, nie zabrakło fotografii z World Press Photo Joop Swart Masterclass 2001,Kodak Nachwuchs Forderpreis 2000-2002 oraz Kodak Young Talent Awards

Wystawa prac nagrodzonych na "Kodak Young Talent Awards"


Kliknij tutaj, żeby przeczytać naszą relację z targów PHOTOKINA 2002.
Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!