"Shadows of Humor. Przykra sprawa - czeska wystawa" w Bielsku-Białej

Galeria Bielska BWA zaprasza na wystawę zatytułowaną "Shadows of Humor. Przykra sprawa - czeska wystawa". Ekspozycja prezentuje prace najważniejszych artystów czeskich i słowackich. Duża część z nich to fotografie. Wernisaż w przyszły piątek, 8 września.
Co prawda "Shadows of Humor" nie jest ekspozycją stricte fotograficzną, ale z pewnością warto ją polecić naszym czytelnikom. Od czasu do czasu nie zaszkodzi bowiem zobaczyć, w jaki sposób wykorzystują to medium artyści zajmujący się sztukami wizualnymi.

Guma Guar. Mięso armatnie, 2005, kaseton świetlny, puszki, wydruk komputerowy (fragment instalacji - wydruk komputerowy)

Ekspozycja "Shadows of humor. Przykra sprawa - czeska wystawa" to zbiór obiektów, instalacji, fotografii i projekcji wideo. Były one już pokazywane w kwietniu we wrocławskiej Galerii BWA Awangarda, ale tym razem zestaw będzie nieco inny. Zmiany aranżacji dokonał kurator Willliam Hollister. Powszechna w pracach artystów czeskich i słowackich ironia i groteska sprawiają, że ich komentarz do rzeczywistości można określić w skrócie słowami "i straszno i śmieszno". Wyzwalająca moc humoru nie oznacza jednak, że tematy są lekkie - wręcz przeciwnie. Polecamy odwiedzenie opisywanej ekspozycji i spojrzenie na świat oczami naszych południowych sąsiadów.

Galeria Bielska BWA mieści się przy ul. 3 Maja 11 w Bielsku-Białej. Otwarcie wystawy 8 września. Ekspozycję można będzie oglądać do 15 października 2006.

Więcej szczegółów w zamieszczonej poniżej informacji prasowej organizatorów.

Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

8 września - 15 października 2006 (obie sale)
"Shadows of Humor. Przykra sprawa - czeska wystawa" - czyli czeski dowcip nie wszystkich śmieszy


"Shadows of Humor. Przykra sprawa - czeska wystawa"- duża, głośna już ekspozycja prezentująca prace najważniejszych artystów czeskich i słowackich. Wystawa ukazuje specyfikę mentalności Czechów i Słowaków poprzez aspekt komizmu i humoru.

Jej kuratorem jest William Hollister, historyk sztuki, redaktor naczelny międzynarodowego pisma o sztuce "Um?lec", Anglik mieszkający od wielu lat w Pradze, doskonale znający sztukę czeską. W "Shadows of Humor" prezentuje artystów, których język wizualny ukształtował się na przestrzeni ostatniej dekady, oraz ich realizacje posługujące się komizmem jako środkiem wyrażania osobistych i społecznych wizji. Autorzy prac używają najnowszych środków wypowiedzi artystycznej, prezentując głównie obiekty, instalacje oraz fotografie i projekcje wideo.

"Czescy artyści wykorzystują groteskę, humor, autoironię, wymyślanie zaskakujących puent oraz podważanie zakorzenionych w kulturze i sztuce schematów obrazowania jako niezbędne komponenty swych prac. Przyświeca im rozumienie demokracji jako przestrzeni dyskusji niejednokrotnie zamieniającej się w spór" - pisał w recenzji wystawy Tomasz Fudala.

Wystawa, współorganizowana przez BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej, miała swoją premierę we wrocławskiej galerii BWA Awangarda 7 kwietnia br.

W Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej - ze względu na mniejszą przestrzeń ekspozycyjną - William Hollister dokona specjalnej aranżacji wystawy: niektórych prac zabraknie, ale za to pojawią się inne.
Czeskie poczucie humoru, znane głównie ze znakomitych filmów, ma w Polsce wielu wielbicieli, a popularność ta znalazła swoje odbicie m.in. w ogromnym zainteresowaniu, jakie wzbudził Festiwal Sztuki Czeskiej organizowany przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej w 2003 roku. Podobnie jak było przez trzema laty, wystawie towarzyszyć będzie wiele wydarzeń artystycznych w różnych punktach miasta, m.in. filmy, koncerty, spotkania poetyckie, a także czeska kuchnia.

Galeria Bielska BWA, 43-300 Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11,

tel./faks 033 812 58 61, 033 812 41 19;

e-mail: info@galeriabielska.pl, www.galeriabielska.pl;

dyrektor: Agata Smalcerz.

Galeria czynna codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. od 10.00 do 18.00

ceny biletów: normalny - 6 zł, ulgowy, zbiorowy, rodzinny - 3 zł; w środy wstęp dla młodzieży szkolnej bezpłatny; w niedziele wstęp dla wszystkich za złotówkę.
Komentarze
Polecane artykuły
Sony A9 i FE 400 mm f/2.8 GM OSS - jak radzą sobie w wymagającej fotografii sportowej?
21 Sty 2019
Topowy korpus systemu E pretenduje do miana najlepszego reporterskiego aparatu na rynku. Wraz z niezbędnym w fotografii sportowej obiektywem 400 mm f/2.8 tworzy obecnie najlżejszy tego typu pełnoklatkowy zestaw na rynku. Zobaczcie, jak poradził sobie w wymagających warunkach.
2
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1