Galeria Bezdomna w stolicy Kostaryki

0
Marta Sinior
21 Sierpień 2006
Artykuł na: 6-9 minut
Na początku września Galeria Bezdomna zawita do egzotycznego miejsca - do stolicy Kostaryki, San Jose. Przygotowywanie wystawy rozpocznie się 4 września 2006 roku, ale oczywiście istnieje możliwość, jak przy wszystkich zagranicznych ekspozycjach bezdomnej, wysłania swoich prac.


O San Jose:
San José - stolica Kostaryki, położona w środkowej części kraju około 110 km od wybrzeża pacyficznego i 160 km od wybrzeża karaibskiego. Miasto leży w gęsto zaludnionej śródgórskiej kotlinie zwanej Mesetę Centralną, na wysokości około 1165 m n.p.m. Współrzędne geograficzne: 9°55 N 84°4 W. San José jest też ośrodkiem administracyjny, prowincji San José. Miasto zamieszkuje 309,7 tys. mieszkańców (2000), a cały zespół miejski - 1040 tys. (1991). Miasto zostało założone stosunkowo późno, bo w 1737 jako Villa Nueva. Funkcję stolicy pełni od 1823 (wcześniej stolicą było pobliskie Cartago). W mieście zachowało się, mimo zniszczeń spowodowanych trzęsieniami ziemi, wiele budynków z okresu kolonialnego, m.in. katedrę z XVIII i XIX wieku, kościół La Merced z końca XVIII wieku, teatr narodowy z końca XIX wieku oraz liczne XIX-wieczne pałace. Atrakcję turystyczną stanowią też pobliskie wulkany: Irazú i Póas. San José stanowi główny ośrodek handlowy i przemysłowy Kostaryki. Rozwinął się tu przemysł spożywczy, włókienniczy i środków transportu. Ważny węzeł komunikacyjny, położony przy Autostradzie Panamerykańskiej, posiada połączenie kolejowe z portami morskimi Puntarenas nad Ocean Spokojnym i Limón nad Morzem Karaibskim. Międzynarodowy port lotniczy im. Juana Santamaríi położony jest 20 km na zachód od San José w pobliżu miasta Alajuela. W mieście istnieją dwa uniwersytety, w tym najstarszy w kraju Universidad de Costa Rica założony w 1843.

mapka

Miejsce i czas

adres:
Cafe Kracovia w San Jose - 50 metrów na północ od wejścia na wprost UCR. Tak właśnie wyglądają adresy w Kostaryce. Kracovia mieści się przy Hotelu Ave del Paraiso.

Wieszanie zdjęć tym razem odbędzie się nietypowo, bo w poniedziałek (4 września 2006 roku). Przygotowanie ekspozycji rozpocznie się o godzinie 10. Wernisaż zaplanowano na 18. Wystawa będzie trwała 2 tygodnie, ale istnieje możliwość, że termin się przedłuży...
Kawiarnia Kracovia należy do polsko-kostarykańskiej rodziny: Katti i Marka Adamskich i trzech synów. Przy kawiarni jest tez ich hotel, gdzie nocleg kosztuje około 30$.

Miejsce jest superowe. - zachwala Jakub Winiarski - Dobra kafka, wygodne krzesła itd. Jest ruch i dużo młodych ludzi, bo obok jest campus uniwersytecki. Sama powierzchnia kawiarni to dwupoziomowa spora otwarta przestrzeń plus mała salka "na dole", jeśli ilość autorów dopisze to mamy do dyspozycji duuużą sale na górze, taką bankietowo-przyjęciową. Ściany są białe i elegancko odmalowane.

A w środku wygląda to tak:

kawiarnia Kracovia z zewnątrzwnętrze kawiarni Kracovia

Jak dotrzeć

Podróż samolotem kosztuje około 1000$ (wiza nie jest wymagana). Połączenia lotnicze do San Jose z Polski są m.in. przez Amsterdam, Frankfurt, Hiszpanię - niektóre loty mogą mieć dodatkowa przesiadkę gdzieś w USA, co oznacza konieczność posiadania wizy.
Planując podróż warto zapoznać się z informacjami na stronie www.kostaryka.org - jest to polskojęzyczna strona o kraju z licznymi informacjami praktycznymi oraz odnośnikami do innych kostarykańskich miejsc w internecie.

Wysyłanie zdjęć

1. Nie oprawiajcie zdjęć w ciężkie ramy ze szkłem - szyby na pewno się zbiją w podróży, poza tym taka przesyłka byłaby ciężka i, co za tym idzie, kosztowna. Zdecydowanie lepsze będzie kartonowe passe-partout.
2. Każde zdjęcie musi być z tyłu opisane imieniem i nazwiskiem autora, tytułem pracy i kontaktem do autora.
3. Do zdjęć należy dołączyć kartkę z podpisem, która zostanie umieszczona przy zdjęciach. Przygotowując podpisy zaznaczcie, że jesteście z Polski.
4. Jeśli zdjęcia mają zostać powieszone w jakimś szczególnym zestawieniu, kolejności dołączcie do przesyłki szkic, jak mają zostać wyeksponowane.
5. Do każdej przesyłki należy dołączyć czytelnie wypełniony i podpisany dwa formularz rejestracyjny, który można pobrać z naszej strony formularz.
6. Przesyłka powinna być starannie zapakowana, a zdjęcia zabezpieczone przed pogięciem. Jeśli chcecie, żeby zdjęcia wróciły do Was po wystawie musicie je zapakować i zaadresować tak, żeby w tej samej kopercie można było je odesłać lub dołączcie kopertę zwrotną. Warunkiem odesłania zdjęć jest dołączenie do przesyłki specjalnych międzynarodowych kuponów pocztowych, zastępujących znaczki. Kupony takie (teoretycznie) można kupić w każdym urzędzie pocztowym w kraju, na pewno zaś w urzędzie pocztowym Warszawa 1 na ul. Świętokrzyskiej.

Zdjęcia należy przesyłać na adres:
Embajada de Polonia Avenida 9 calle 33,
NO 3307 Barrio Escalante - San Jose,
Costa Rica 664 2010 Correos Zapote

koniecznie z dopiskiem CORREO DIPLOMATICO - Galería Sin Hogar

Uwaga Dzięki uprzejmości kilku ludzi na wystawie w Kostaryce zostaną powieszone zdjęcia tych autorów, którzy wysłali prace na wystawę w Nowym Jorku, a nie dostali ich zwrotu.
Kontakt z organizatorką na miejscu: Justyna costarica2006@onet.eu


Informacje o Kostaryce dostępne są na stronie www.kostaryka.org

Komentarze
Powiązane artykuły
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Już w najbliższy poniedziałek (22 lipca) w Starej Galerii ZPAF wernisaż projektu „LOS” Alexandra Glyadyelova, cenionego reportażysty i dokumentalisty. „ U autora tej...
0
0
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Zastanawiasz się nad kupnem X-T30? Nie ma na co czekać. Dziś dobiega końca wyjątkowa promocja Fujifilm, dzięki której aparat możesz kupić z rabatem wynoszącym aż 1200...
0
0
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0