Galeria Bezdomna w stolicy Kostaryki

Na początku września Galeria Bezdomna zawita do egzotycznego miejsca - do stolicy Kostaryki, San Jose. Przygotowywanie wystawy rozpocznie się 4 września 2006 roku, ale oczywiście istnieje możliwość, jak przy wszystkich zagranicznych ekspozycjach bezdomnej, wysłania swoich prac.


O San Jose:
San José - stolica Kostaryki, położona w środkowej części kraju około 110 km od wybrzeża pacyficznego i 160 km od wybrzeża karaibskiego. Miasto leży w gęsto zaludnionej śródgórskiej kotlinie zwanej Mesetę Centralną, na wysokości około 1165 m n.p.m. Współrzędne geograficzne: 9°55 N 84°4 W. San José jest też ośrodkiem administracyjny, prowincji San José. Miasto zamieszkuje 309,7 tys. mieszkańców (2000), a cały zespół miejski - 1040 tys. (1991). Miasto zostało założone stosunkowo późno, bo w 1737 jako Villa Nueva. Funkcję stolicy pełni od 1823 (wcześniej stolicą było pobliskie Cartago). W mieście zachowało się, mimo zniszczeń spowodowanych trzęsieniami ziemi, wiele budynków z okresu kolonialnego, m.in. katedrę z XVIII i XIX wieku, kościół La Merced z końca XVIII wieku, teatr narodowy z końca XIX wieku oraz liczne XIX-wieczne pałace. Atrakcję turystyczną stanowią też pobliskie wulkany: Irazú i Póas. San José stanowi główny ośrodek handlowy i przemysłowy Kostaryki. Rozwinął się tu przemysł spożywczy, włókienniczy i środków transportu. Ważny węzeł komunikacyjny, położony przy Autostradzie Panamerykańskiej, posiada połączenie kolejowe z portami morskimi Puntarenas nad Ocean Spokojnym i Limón nad Morzem Karaibskim. Międzynarodowy port lotniczy im. Juana Santamaríi położony jest 20 km na zachód od San José w pobliżu miasta Alajuela. W mieście istnieją dwa uniwersytety, w tym najstarszy w kraju Universidad de Costa Rica założony w 1843.

mapka

Miejsce i czas

adres:
Cafe Kracovia w San Jose - 50 metrów na północ od wejścia na wprost UCR. Tak właśnie wyglądają adresy w Kostaryce. Kracovia mieści się przy Hotelu Ave del Paraiso.

Wieszanie zdjęć tym razem odbędzie się nietypowo, bo w poniedziałek (4 września 2006 roku). Przygotowanie ekspozycji rozpocznie się o godzinie 10. Wernisaż zaplanowano na 18. Wystawa będzie trwała 2 tygodnie, ale istnieje możliwość, że termin się przedłuży...
Kawiarnia Kracovia należy do polsko-kostarykańskiej rodziny: Katti i Marka Adamskich i trzech synów. Przy kawiarni jest tez ich hotel, gdzie nocleg kosztuje około 30$.

Miejsce jest superowe. - zachwala Jakub Winiarski - Dobra kafka, wygodne krzesła itd. Jest ruch i dużo młodych ludzi, bo obok jest campus uniwersytecki. Sama powierzchnia kawiarni to dwupoziomowa spora otwarta przestrzeń plus mała salka "na dole", jeśli ilość autorów dopisze to mamy do dyspozycji duuużą sale na górze, taką bankietowo-przyjęciową. Ściany są białe i elegancko odmalowane.

A w środku wygląda to tak:

kawiarnia Kracovia z zewnątrzwnętrze kawiarni Kracovia

Jak dotrzeć

Podróż samolotem kosztuje około 1000$ (wiza nie jest wymagana). Połączenia lotnicze do San Jose z Polski są m.in. przez Amsterdam, Frankfurt, Hiszpanię - niektóre loty mogą mieć dodatkowa przesiadkę gdzieś w USA, co oznacza konieczność posiadania wizy.
Planując podróż warto zapoznać się z informacjami na stronie www.kostaryka.org - jest to polskojęzyczna strona o kraju z licznymi informacjami praktycznymi oraz odnośnikami do innych kostarykańskich miejsc w internecie.

Wysyłanie zdjęć

1. Nie oprawiajcie zdjęć w ciężkie ramy ze szkłem - szyby na pewno się zbiją w podróży, poza tym taka przesyłka byłaby ciężka i, co za tym idzie, kosztowna. Zdecydowanie lepsze będzie kartonowe passe-partout.
2. Każde zdjęcie musi być z tyłu opisane imieniem i nazwiskiem autora, tytułem pracy i kontaktem do autora.
3. Do zdjęć należy dołączyć kartkę z podpisem, która zostanie umieszczona przy zdjęciach. Przygotowując podpisy zaznaczcie, że jesteście z Polski.
4. Jeśli zdjęcia mają zostać powieszone w jakimś szczególnym zestawieniu, kolejności dołączcie do przesyłki szkic, jak mają zostać wyeksponowane.
5. Do każdej przesyłki należy dołączyć czytelnie wypełniony i podpisany dwa formularz rejestracyjny, który można pobrać z naszej strony formularz.
6. Przesyłka powinna być starannie zapakowana, a zdjęcia zabezpieczone przed pogięciem. Jeśli chcecie, żeby zdjęcia wróciły do Was po wystawie musicie je zapakować i zaadresować tak, żeby w tej samej kopercie można było je odesłać lub dołączcie kopertę zwrotną. Warunkiem odesłania zdjęć jest dołączenie do przesyłki specjalnych międzynarodowych kuponów pocztowych, zastępujących znaczki. Kupony takie (teoretycznie) można kupić w każdym urzędzie pocztowym w kraju, na pewno zaś w urzędzie pocztowym Warszawa 1 na ul. Świętokrzyskiej.

Zdjęcia należy przesyłać na adres:
Embajada de Polonia Avenida 9 calle 33,
NO 3307 Barrio Escalante - San Jose,
Costa Rica 664 2010 Correos Zapote

koniecznie z dopiskiem CORREO DIPLOMATICO - Galería Sin Hogar

Uwaga Dzięki uprzejmości kilku ludzi na wystawie w Kostaryce zostaną powieszone zdjęcia tych autorów, którzy wysłali prace na wystawę w Nowym Jorku, a nie dostali ich zwrotu.
Kontakt z organizatorką na miejscu: Justyna costarica2006@onet.eu


Informacje o Kostaryce dostępne są na stronie www.kostaryka.org

Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!