"Zakopane. Miasto" na zdjęciach Magdaleny Ciszewskiej - Rząsy

W Miejskiej Galerii Sztuki Zakopane można zobaczyć fotografie Magdaleny Ciszewskiej - Rząsy z cyklu "Zakopane. Miasto". Autorka wystawy jest absolwentką warszawskiej ASP wydziału Rzeźby, gdzie obroniła dyplom pod kierunkiem profesora Grzegorza Kowalskiego.
fot. Magdalena Ciszewska -Rząsa z cyklu "Zakopane. Miasto"

Zakopane - Położenie 49°18' N, 19°57' E, obszar 84,9 km2, u stóp Tatr, w Kotlinie Zakopiańskiej, na wysokości 833-1126 m n.p.m. Jest najwyżej położonym miastem Polski. Od północy graniczy z pasmem Gubałówki, od południa nad miastem góruje Giewont. Według danych z II kwartału 2005 roku miasto miało 27 647 mieszkańców. Gęstość zaludnienia wynosi 329,1 os/m2. Liczbę turystów odwiedzających całe Tatry ocenia się na około 2-3 mln rocznie. W 1933 roku Zakopane uzyskało prawa miejskie. (dane wg Wikipedia, Wolna encyklopedia).

fot. Magdalena Ciszewska -Rząsa z cyklu "Zakopane. Miasto"

Najpierw był dworzec, Kuźnice i Kasprowy. Potem café Piano, a jeszcze potem Marcin Rząsa.
- Z Nowotarskiej skręcisz w Kasprusie, jedziesz w górę Strążyską. Ostatnia ulica w prawo przed bramą TPN ?Bogdańskiego. 300-400m. To tu. Galeria Rząsy - Twój Dom.
Las, ogród, tajemnica Galerii, tysiące zakamarków, setki gości.
Schodzę na dół.
Żona Rząsy. Życzliwe spojrzenia.
Bank, poczta, sklep, szpital do rodzenia dzieci, targ, kościół, urząd - Twoje miasto-Zakopane.
Twarze. Rozpoznaję twarze.
Małe domy, małe sprawy, duże góry, wielkie sprawy.
Cisza.
Rower, statyw, "hassel". Idę na spotkanie z moim miastem.
Chodzę, szukam, patrzę.
Labirynt ulic, narodziny domów, wolność gąszczy.
Oswajam, gonię, uciekam.
Stop - klatka - moja przestrzeń.
- Magda Ciszewska- Rząsa

fot. Magdalena Ciszewska -Rząsa z cyklu "Zakopane. Miasto"

Magdalena Ciszewska -Rząsa urodziła się w 1972 roku w Warszawie. Absolwentka warszawskiej ASP wydziału Rzeźby, dyplom w pracowni profesora Grzegorza Kowalskiego. Fotografuje od dziewiątego roku życia. Pierwszy aparat dostała od rodziców z okazji Pierwszej Komunii świętej.
Prawie od urodzenia związana z Zakopanem pasją narciarską. W 1999 roku zamieszkała w tym mieście.
Pracuje w Galerii Antoniego Rząsy. Organizuje wystawy, spotkania, warsztaty artystyczne. Związana z koalicją Latarnik, współorganizator Festiwalu Fotografii Czarno-Białej w Zakopanem. Pasjonuje ją osobowość i twórczość Antoniego Rząsy. Jest współautorką albumów : Antoni Rząsa. Prace oraz Adres.


Cykl Zakopane. Miasto autorstwa Magdaleny Ciszewskiej - Rząsy prezentowany jest w Miejskiej Galerii Sztuki Zakopane (sala B) mieszczącej się przy Krupówkach 41 w Zakopanem. Wystawa czynna do 10 września 2006 roku.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8