"Zwyczajny terror" w katowickiej Galerii Sektor I

"Zwyczajny terror" - wystawa prezentowana od 23 czerwca 2006 roku w Galerii Sektor I w Katowicach potrwa do 30 lipca br. Fotografie, instalacje video, rzeźby i obrazy nawiązują do stale obecnego w mediach tematu terroryzmu. Z uwagi chociażby na ten fakt, warto wybrać się do Galerii.

Artyści biorący udział w wystawie to: Anna Baumgart, Andrzej Cisowski, grupa Sędzia Główny, Zuzanna Janin, Piotr Kopik, Maciej Kurak, Leszek Lewandowski, Krzysztof Pruszkowski, Jan Simon.

Poruszyli oni wątki różnych tragedii, zarówno o skali światowej, narodowej, jak i dotykających pojedynczych jednostek. Część z eksponowanych prac powstała na podstawie rzeczywistych wydarzeń ostatnich kilku lat, inne w wyniku konfrontacji wyobraźni z agresją świata. Poznając artystyczną interpretację terroru i terroryzmu, możemy po raz kolejny i zapewne, niestety, nie ostatni, podumać o głupocie ludzkiej, o agresji i absurdalnym zapotrzebowaniu na tę sensacyjkę medialnej i szarej codzienności.

Maciej Kurak


Maciej Kurak nawiązuje do terroru dnia codziennego. W swoich pracach symbolem opresji uczynił moherowe berety. Fotograficzne kolaże jego autorstwa to miks śmieszności z domniemaną świętością. Strategia Kuraka, oparta o inteligentną kpinę i ironię (akcja przeprowadzona przed wystawą Pojedynek i udobruchanie oburzonej nią publiczności paczkami z kawą), jawi się jako jedyna skuteczna broń przeciwko tłumom babć.

Struwwelpeter Piotra Kopika (instalacja malarska oparta o przypowiastki moralizatorskie niemieckiego pediatry Heinricha Hoffmana) jest dyskusją o naturalnym odruchu sprzeciwu wobec narzucanym regułom. W Poduszkach z kolei Kopik ukazał naszą podatność na manipulacje, w wyniku których stajemy się ofiarami zwyczajnego terroru.

O tym mówi również praca grupy Sędzia Główny. Performerki przez nich wykonane, uderzają w terror wizerunku. Ideały, wymogi stwarzane przez modę i reklamę, ograniczają swobodę współczesnej jednostki. Wolny wybór w rzeczywistości nastawionej na ciągły postęp i nowości rynkowe, zdaje się być ułudą.

Cykl obrazów American Dream of Life Andrzeja Cisowskiego to nawiązanie do cywilizacji obrazkowej, którą jesteśmy i z pewnością nigdy nie przestaniemy być. Wizerunek ludzkiej wyobraźni autorstwa Cisowskiego jest melanżem obrazów i informacji ze świata polityki, gwiazd.

fot. Krzysztof Pruszkowski


O sile obrazu oraz medialnym ujęciu terroryzmu traktują fotografie Krzysztofa Pruszkowskiego. Artysta ściągnął z internetu zdjęcia, które poddał fotosyntezie. Katom i ofiarom nadał anonimowy charakter.

Amatorów fotografii może również zainteresować rzeźba Weronika A.P. Anny Baumgart. Inspiracją było zdjęcie publikowane w prasie po ataku terrorystycznym w Londynie w 2005. Rzeźba sięga 1 metra. Z przodu jedynie Baumgart pokryła ją polichromią - właśnie ten fragment rzeźby znany jest z gazet.

Anna Baumgart


Prezentację kończy video Siedem śmierci Zuzanny Janin. Artystka nawiązuje m.in. do śmierci samobójczej, postrzeganej w tradycji europejskiej jako dramat. Ukazuje śmierć będącą świadectwem cierpienia lub przemocy, czy też oznaką braku wiary. Video Janin mówi też o sensie zabójczego gestu w imię Boga islamskich terrorystów-samobójców. Rzucają się oni w ramiona śmierci w imię ideologii, z nadzieją na lepsze życie. Tego gestu wiary Europejczycy nigdy nie pojmą. Tymczasem terror wciąż przeraża i kusi, mamiąc obietnicą władzy.

Wystawa Zwyczajny terror - jak zaznaczono w tekście towarzyszącym wystawie, to próba prezentacji złożoności tego zjawiska. Nie zamierzamy jednak czegokolwiek rozstrzygać czy udzielać odpowiedzi na problemy nurtujące filozofów, politologów czy socjologów. Terroryzm, zagrożenie, brak bezpieczeństwa, stały się dla nas pretekstem do zaprezentowania prac poszerzających ten temat o problem "zwyczajnego terroru", z którym spotykamy się codziennie, a którego często zdajemy się nie zauważać. Terroru rozumianego jako forma wymuszenia, narzucenia sposobu postępowania, myślenia, postrzegania.

Zuzanna Janin


Wystawa prezentowana będzie do {BDL|30 lipca 2006 roku] w:
Galerii Sektor I
Górnośląskie Centrum Kultury
pl. Sejmu Śląskiego 2
40-032 Katowice
tel. (032) 255 43 69

Źródło www.gck.org.pl

Koncepcja: Zuzanna Janin i Agnieszka Rayzacher
Kuratorka: Agnieszka Rayzacher

Komentarze
Polecane artykuły
Sony A9 i FE 400 mm f/2.8 GM OSS - jak radzą sobie w wymagającej fotografii sportowej?
21 Sty 2019
Topowy korpus systemu E pretenduje do miana najlepszego reporterskiego aparatu na rynku. Wraz z niezbędnym w fotografii sportowej obiektywem 400 mm f/2.8 tworzy obecnie najlżejszy tego typu pełnoklatkowy zestaw na rynku. Zobaczcie, jak poradził sobie w wymagających warunkach.
2
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1