"Zwyczajny terror" w katowickiej Galerii Sektor I

0
Karolina Kozyra
17 Lipiec 2006
Artykuł na: 6-9 minut

"Zwyczajny terror" - wystawa prezentowana od 23 czerwca 2006 roku w Galerii Sektor I w Katowicach potrwa do 30 lipca br. Fotografie, instalacje video, rzeźby i obrazy nawiązują do stale obecnego w mediach tematu terroryzmu. Z uwagi chociażby na ten fakt, warto wybrać się do Galerii.

Artyści biorący udział w wystawie to: Anna Baumgart, Andrzej Cisowski, grupa Sędzia Główny, Zuzanna Janin, Piotr Kopik, Maciej Kurak, Leszek Lewandowski, Krzysztof Pruszkowski, Jan Simon.

Poruszyli oni wątki różnych tragedii, zarówno o skali światowej, narodowej, jak i dotykających pojedynczych jednostek. Część z eksponowanych prac powstała na podstawie rzeczywistych wydarzeń ostatnich kilku lat, inne w wyniku konfrontacji wyobraźni z agresją świata. Poznając artystyczną interpretację terroru i terroryzmu, możemy po raz kolejny i zapewne, niestety, nie ostatni, podumać o głupocie ludzkiej, o agresji i absurdalnym zapotrzebowaniu na tę sensacyjkę medialnej i szarej codzienności.

Maciej Kurak


Maciej Kurak nawiązuje do terroru dnia codziennego. W swoich pracach symbolem opresji uczynił moherowe berety. Fotograficzne kolaże jego autorstwa to miks śmieszności z domniemaną świętością. Strategia Kuraka, oparta o inteligentną kpinę i ironię (akcja przeprowadzona przed wystawą Pojedynek i udobruchanie oburzonej nią publiczności paczkami z kawą), jawi się jako jedyna skuteczna broń przeciwko tłumom babć.

Struwwelpeter Piotra Kopika (instalacja malarska oparta o przypowiastki moralizatorskie niemieckiego pediatry Heinricha Hoffmana) jest dyskusją o naturalnym odruchu sprzeciwu wobec narzucanym regułom. W Poduszkach z kolei Kopik ukazał naszą podatność na manipulacje, w wyniku których stajemy się ofiarami zwyczajnego terroru.

O tym mówi również praca grupy Sędzia Główny. Performerki przez nich wykonane, uderzają w terror wizerunku. Ideały, wymogi stwarzane przez modę i reklamę, ograniczają swobodę współczesnej jednostki. Wolny wybór w rzeczywistości nastawionej na ciągły postęp i nowości rynkowe, zdaje się być ułudą.

Cykl obrazów American Dream of Life Andrzeja Cisowskiego to nawiązanie do cywilizacji obrazkowej, którą jesteśmy i z pewnością nigdy nie przestaniemy być. Wizerunek ludzkiej wyobraźni autorstwa Cisowskiego jest melanżem obrazów i informacji ze świata polityki, gwiazd.

fot. Krzysztof Pruszkowski


O sile obrazu oraz medialnym ujęciu terroryzmu traktują fotografie Krzysztofa Pruszkowskiego. Artysta ściągnął z internetu zdjęcia, które poddał fotosyntezie. Katom i ofiarom nadał anonimowy charakter.

Amatorów fotografii może również zainteresować rzeźba Weronika A.P. Anny Baumgart. Inspiracją było zdjęcie publikowane w prasie po ataku terrorystycznym w Londynie w 2005. Rzeźba sięga 1 metra. Z przodu jedynie Baumgart pokryła ją polichromią - właśnie ten fragment rzeźby znany jest z gazet.

Anna Baumgart


Prezentację kończy video Siedem śmierci Zuzanny Janin. Artystka nawiązuje m.in. do śmierci samobójczej, postrzeganej w tradycji europejskiej jako dramat. Ukazuje śmierć będącą świadectwem cierpienia lub przemocy, czy też oznaką braku wiary. Video Janin mówi też o sensie zabójczego gestu w imię Boga islamskich terrorystów-samobójców. Rzucają się oni w ramiona śmierci w imię ideologii, z nadzieją na lepsze życie. Tego gestu wiary Europejczycy nigdy nie pojmą. Tymczasem terror wciąż przeraża i kusi, mamiąc obietnicą władzy.

Wystawa Zwyczajny terror - jak zaznaczono w tekście towarzyszącym wystawie, to próba prezentacji złożoności tego zjawiska. Nie zamierzamy jednak czegokolwiek rozstrzygać czy udzielać odpowiedzi na problemy nurtujące filozofów, politologów czy socjologów. Terroryzm, zagrożenie, brak bezpieczeństwa, stały się dla nas pretekstem do zaprezentowania prac poszerzających ten temat o problem "zwyczajnego terroru", z którym spotykamy się codziennie, a którego często zdajemy się nie zauważać. Terroru rozumianego jako forma wymuszenia, narzucenia sposobu postępowania, myślenia, postrzegania.

Zuzanna Janin


Wystawa prezentowana będzie do {BDL|30 lipca 2006 roku] w:
Galerii Sektor I
Górnośląskie Centrum Kultury
pl. Sejmu Śląskiego 2
40-032 Katowice
tel. (032) 255 43 69

Źródło www.gck.org.pl

Koncepcja: Zuzanna Janin i Agnieszka Rayzacher
Kuratorka: Agnieszka Rayzacher

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ostatnie dni Vintage Photo Festival 2019. Oto dlaczego warto odwiedzić Bydgoszcz
Ostatnie dni Vintage Photo Festival 2019. Oto dlaczego warto odwiedzić Bydgoszcz
Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej w Bydgoszczy to przedsięwzięcie zrodzone z pasji do fotografii oraz głębokiego przekonania o tym, że...
0
0
Jesienna promocja plecaków Shimoda i zupełnie nowa linia Action X
Jesienna promocja plecaków Shimoda i zupełnie nowa linia Action X
Wygoda i bezkompromisowa funkcjonalność nawet w najtrudniejszych warunkach - jeżeli w wyborze sprzętu fotograficznego kierujecie się tą zasadą, plecaki Shimoda mają spełnić Wasze oczekiwania....
0
0
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Rusza najnowsza promocja cashback na aparaty Sony. Do 2 lutego można uzyskać zwrot części pieniędzy wydanych na poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzętu....
81
2