Nowa Huta na fotografiach Roberta Kosieradzkiego

W Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie prezentowane są fotografie autorstwa Roberta Kosieradzkiego. Wystawa stanowi dokumentację powstania miasta Nowej Huty oraz zachodzących w niej zmian na przełomie lat 60. i 70.
fot. Robert Kosieradzki z wystawy "Nowa Huta"

Poniżej zamieszczamy biografię Roberta Kosieradzkiego opracowaną przez Adama Gryczyńskiego:

Robert Kosieradzki urodził się w 1937 roku w Częstochowie -Blachowni, gdzie w czasie wojny mieszkał z matką i babcią. Jego ojciec - kapitan Wojska Polskiego - przebywał w tym okresie z I Brygadą Spadochronową w Anglii. Po wojnie Robert Kosieradzki wyjechał wraz z matką do Opola, gdzie rozpoczął naukę. Po powrocie ojca z Anglii w 1946 roku rodzina przeprowadziła się do Łodzi, a w 1951 roku wróciła do Częstochowy, gdzie ukończył Technikum Górnictwa Rud. Od 1955 roku wraz z rodzicami (ojciec, inżynier mechanik objął stanowisko Kierownika Wydziału W - 25 w Hucie im. Lenina) zamieszkał w Nowej Hucie. W tym czasie rozpoczął studia na Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Jako młody chłopiec interesował się lekkoatletyką, uprawiał biegi, skoki itp. i odnosił nawet sukcesy w międzyszkolnych zawodach sportowych. Zafascynowany opowiadaniami ojca o wyczynach polskich lotników i desantu m. in. o walkach pod Arnhem chciał zostać lotnikiem, jednak swych marzeń o lotnictwie i sporcie nie mógł zrealizować ze względu na wrodzoną wadę wzroku.

fot. Robert Kosieradzki z wystawy "Nowa Huta"
W Nowej Hucie, w czasach studenckich zaczął się interesować fotografią. Za pierwsze uskładane pieniądze kupił aparat fotograficzny, podręczniki-samouczki i urządził własną amatorską ciemnię. W 1958 roku wstąpił do Klubu Fotograficznego przy Zakładowym Domu Kultury HiL. Ponadto w grudniu 1960 roku ukończył 120 godzinny wyższy kurs fotograficzny zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Fotograficzne, Oddział w Nowej Hucie, gdzie wykładowcami byli artyści fotograficy, członkowie ZPAF w Krakowie, m.in. Henryk Hermanowicz. Po ukończeniu studiów pracował w latach 1961 - 1972 na Wydziale Automatyzacji Huty im. Lenina jako inżynier elektryk, a w latach 1973 - 1977 zgodnie ze swoimi zainteresowaniami w Miejskim Biurze Projektów w Krakowie w charakterze fotografa.

Dla sprawdzenia swoich umiejętności i postępów w fotografii wysyłał zdjęcia na różne tematyczne konkursy i wystawy w kraju i za granicą (NRD, Czechosłowacja, Bułgaria). W ponad trzydziestu konkursach otrzymał złoty, srebrny i dwa brązowe medale oraz 12 pierwszych nagród, 3 drugie, 1 trzecią i 1 czwartą, a także nagrody pieniężne i liczne wyróżnienia. 30 lipca 1974 roku został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Fotografików, ale wciąż był aktywnym członkiem Klubu Fotografików Amatorów Domu Kultury HiL, gdzie za prezesury legendarnego Witolda Michalika prowadził wykłady z techniki i technologii fotografii oraz stałe konsultacje z zakresu fotografii artystycznej. W czerwcu 1981 roku został rzeczoznawcą w specjalności "ocena dzieł sztuki współczesnej w zakresie fotografiki", posiadał również uprawnienia instruktora fotografii kategorii pierwszej.


fot. Robert Kosieradzki z wystawy "Nowa Huta"
W 1985 roku otrzymał stypendium Miasta Krakowa za walory artystyczne i poznawcze jego zdjęć oraz nowe ujęcie spraw codziennych, a przez to trudnych do pokazania w sposób oryginalny. Jego twórczość cechuje wyjątkowa wrażliwość na zjawiska urbanistyczne i różnorodne fenomeny egzystencjalne. Rejestrował krajobraz Nowej Huty z uwzględnieniem następujących w nim zmian. Dokumentował tragiczny kontrast "nowego ze starym" i dramat ludzi, których wygnano z ojcowizn, by na ich ziemiach wybudować Nową Hutę. Miał specyficzny sposób pokazywania tej dzielnicy a zwłaszcza Czyżyn, Bieńczyc i Wzgórz Krzesławickich. Fotografując rzeczy i sprawy codzienne, potrafił uzyskać atmosferę pozbawioną humanizmu, niekiedy z porcją gorzkiej ironii. Lubił tworzyć podteksty i charakterystyczne metafory, odczytywane jako kpina z ówczesnego systemu. Wykonywał również zdjęcia dokumentujące typy ludzi pracy i zanikające zawody na tutejszym terenie.

Kosieradzki w latach 1985 - 1990 był instruktorem fotografii w Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie oprócz zajęć i konsultacji artystycznych współtworzył obecną Foto-Galerię. Współpracował z Tygodnikiem Powszechnym, Polityką i Panoramą, i Głosem Nowej Huty. Robert Kosieradzki nie wydał albumu, nigdy też nie zaprezentował prac na indywidualnej wystawie. Zmarł na atak serca 6 lipca 1990 roku w Krakowie.


Wystawa fotografii Roberta Kosieradzkiego Nowa Huta prezentowana jest od 2 czerwca do 3 września 2006 roku w Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury (Aleja Jana Pawła II 232) w Krakowie.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
2
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0