Nowa Huta na fotografiach Roberta Kosieradzkiego

W Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie prezentowane są fotografie autorstwa Roberta Kosieradzkiego. Wystawa stanowi dokumentację powstania miasta Nowej Huty oraz zachodzących w niej zmian na przełomie lat 60. i 70.
fot. Robert Kosieradzki z wystawy "Nowa Huta"

Poniżej zamieszczamy biografię Roberta Kosieradzkiego opracowaną przez Adama Gryczyńskiego:

Robert Kosieradzki urodził się w 1937 roku w Częstochowie -Blachowni, gdzie w czasie wojny mieszkał z matką i babcią. Jego ojciec - kapitan Wojska Polskiego - przebywał w tym okresie z I Brygadą Spadochronową w Anglii. Po wojnie Robert Kosieradzki wyjechał wraz z matką do Opola, gdzie rozpoczął naukę. Po powrocie ojca z Anglii w 1946 roku rodzina przeprowadziła się do Łodzi, a w 1951 roku wróciła do Częstochowy, gdzie ukończył Technikum Górnictwa Rud. Od 1955 roku wraz z rodzicami (ojciec, inżynier mechanik objął stanowisko Kierownika Wydziału W - 25 w Hucie im. Lenina) zamieszkał w Nowej Hucie. W tym czasie rozpoczął studia na Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Jako młody chłopiec interesował się lekkoatletyką, uprawiał biegi, skoki itp. i odnosił nawet sukcesy w międzyszkolnych zawodach sportowych. Zafascynowany opowiadaniami ojca o wyczynach polskich lotników i desantu m. in. o walkach pod Arnhem chciał zostać lotnikiem, jednak swych marzeń o lotnictwie i sporcie nie mógł zrealizować ze względu na wrodzoną wadę wzroku.

fot. Robert Kosieradzki z wystawy "Nowa Huta"
W Nowej Hucie, w czasach studenckich zaczął się interesować fotografią. Za pierwsze uskładane pieniądze kupił aparat fotograficzny, podręczniki-samouczki i urządził własną amatorską ciemnię. W 1958 roku wstąpił do Klubu Fotograficznego przy Zakładowym Domu Kultury HiL. Ponadto w grudniu 1960 roku ukończył 120 godzinny wyższy kurs fotograficzny zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Fotograficzne, Oddział w Nowej Hucie, gdzie wykładowcami byli artyści fotograficy, członkowie ZPAF w Krakowie, m.in. Henryk Hermanowicz. Po ukończeniu studiów pracował w latach 1961 - 1972 na Wydziale Automatyzacji Huty im. Lenina jako inżynier elektryk, a w latach 1973 - 1977 zgodnie ze swoimi zainteresowaniami w Miejskim Biurze Projektów w Krakowie w charakterze fotografa.

Dla sprawdzenia swoich umiejętności i postępów w fotografii wysyłał zdjęcia na różne tematyczne konkursy i wystawy w kraju i za granicą (NRD, Czechosłowacja, Bułgaria). W ponad trzydziestu konkursach otrzymał złoty, srebrny i dwa brązowe medale oraz 12 pierwszych nagród, 3 drugie, 1 trzecią i 1 czwartą, a także nagrody pieniężne i liczne wyróżnienia. 30 lipca 1974 roku został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Fotografików, ale wciąż był aktywnym członkiem Klubu Fotografików Amatorów Domu Kultury HiL, gdzie za prezesury legendarnego Witolda Michalika prowadził wykłady z techniki i technologii fotografii oraz stałe konsultacje z zakresu fotografii artystycznej. W czerwcu 1981 roku został rzeczoznawcą w specjalności "ocena dzieł sztuki współczesnej w zakresie fotografiki", posiadał również uprawnienia instruktora fotografii kategorii pierwszej.


fot. Robert Kosieradzki z wystawy "Nowa Huta"
W 1985 roku otrzymał stypendium Miasta Krakowa za walory artystyczne i poznawcze jego zdjęć oraz nowe ujęcie spraw codziennych, a przez to trudnych do pokazania w sposób oryginalny. Jego twórczość cechuje wyjątkowa wrażliwość na zjawiska urbanistyczne i różnorodne fenomeny egzystencjalne. Rejestrował krajobraz Nowej Huty z uwzględnieniem następujących w nim zmian. Dokumentował tragiczny kontrast "nowego ze starym" i dramat ludzi, których wygnano z ojcowizn, by na ich ziemiach wybudować Nową Hutę. Miał specyficzny sposób pokazywania tej dzielnicy a zwłaszcza Czyżyn, Bieńczyc i Wzgórz Krzesławickich. Fotografując rzeczy i sprawy codzienne, potrafił uzyskać atmosferę pozbawioną humanizmu, niekiedy z porcją gorzkiej ironii. Lubił tworzyć podteksty i charakterystyczne metafory, odczytywane jako kpina z ówczesnego systemu. Wykonywał również zdjęcia dokumentujące typy ludzi pracy i zanikające zawody na tutejszym terenie.

Kosieradzki w latach 1985 - 1990 był instruktorem fotografii w Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie oprócz zajęć i konsultacji artystycznych współtworzył obecną Foto-Galerię. Współpracował z Tygodnikiem Powszechnym, Polityką i Panoramą, i Głosem Nowej Huty. Robert Kosieradzki nie wydał albumu, nigdy też nie zaprezentował prac na indywidualnej wystawie. Zmarł na atak serca 6 lipca 1990 roku w Krakowie.


Wystawa fotografii Roberta Kosieradzkiego Nowa Huta prezentowana jest od 2 czerwca do 3 września 2006 roku w Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury (Aleja Jana Pawła II 232) w Krakowie.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8