Galeria Bezdomna w Gdyni

0
Marta Sinior
16 Czerwiec 2006
Artykuł na: 6-9 minut
W tym roku Gdynia obchodzi swoje osiemdziesiąte urodziny. Z tej okazji miasto zaprasza wszystkich "bezdomnych fotografów" do wspólnego świętowania organizując Galerię Bezdomną. Miejsce ekspozycyjne będzie szczególnie bezpiecznie, bo 1 lipca zdjęcia zawisną w banku z 1927 roku w stylu art deco.


Poniżej publikujemy informacje przesłane przez Jakuba Winiarskiego:

80 lat temu, 10 lutego 1926 roku nadano prawa miejskie położonej na północ od Gdańska małej kaszubskiej nadmorskiej wiosce Gdynia. Choć już wcześniej, od początku lat dwudziestych osada gwałtownie zaczęła zmieniać swoje oblicze, a początkiem tych zmian była decyzja o budowie linii kolejowej i portu wojennego oraz rybackiego; równocześnie powstała osada letniskowa. Przez całe dwudziestolecie międzywojenne rozbudowywano port, który w 1938 roku obsługiwał już 48% polskiego handlu zagranicznego. Gwałtownie rozwijało się miasto: jeszcze w 1921 roku Gdynia miała 1300 mieszkańców, po 17 latach żyło tam już ponad 120.000 ludzi. Choć osada rozwijała się początkowo bardzo żywiołowo i bez perspektywicznego planu, część najbiedniejszych mieszkańców żyła w osiedlach byle jak skleconych domków i baraków, to jednak w latach trzydziestych Gdynia nabrała już wielkomiejskiego sznytu. Budowa portu i miasta stała się symbolem II Rzeczpospolitej.
Mimo, że wybuch wojny przerwał plany budowy reprezentacyjnego śródmieścia z budynkami urzędów i bazyliką morską to i tak Gdynia pozostaje największym w kraju żywym muzeum nowoczesnej architektury polskiej lat międzywojennych, którego ikoną stał się budynek ZUS (po wojnie PLO) przy ul. 10 lutego.
Miejsce

Położony przy ulicy 10 Lutego, prowadzącej od dworca kolejowego prosto do reprezentacyjnego Skweru Kościuszki, budynek Banku zaprojektowany został w 1927 roku przez Stanisława Filasiewicza, a jego budowę ukończono dwa lata później. Klasycyzująca forma zewnętrzna banku nie zapowiada dobrze tego co można zobaczyć w środku: wspaniałych, dobrze zachowanych wnętrz zaprojektowanych w stylu art deco.
Dotrzeć na miejsce jest bardzo łatwo: bank znajduje się w samym sercu miasta, na skrzyżowaniu ulic 10 Lutego i 3 Maja.Do dyspozycji mamy całą pierwszą kondygnację: główną salę operacyjną z boksami kasowymi, pomieszczenie skarbca z sejfami i pokoje biurowe.
plan banku

Uwaga:
w głównej sali operacyjnej, ze względu na jej zabytkowy charakter, nie będzie można wieszać gwoździ ani mocować zdjęć tak, aby pozostały po nas jakiekolwiek zniszczenia. Ale bezdomnym galernikom to ograniczenie nie powinno sprawić kłopotu - można ciekawie wykorzystać boksy kasowe jak również porozwieszać sznurki między kolumnami i zwieszać zdjęcia z żyrandoli.

A wnętrza wyglądają tak:

Terminarz

sobota, 1 lipca 2006
- wieszanie zdjęć od godziny 10,
- wernisaż o godzinie 19;
od niedzieli do soboty 8 lipca galeria otwarta dla publiczności w następujących godzinach:
niedz. - pt. w godzinach 11 - 19, w sob. w godz. 11 - 15.
zdejmowanie prac w sobotę 8 lipca 2006 roku w godzinach od 15 do 17.

Dojazd

Miejsce wystawy jest łatwo znaleźć - idąc z dworca PKP/PKS Gdynia Główna Osobowa od głównego wejścia należy kierować się w prawo dochodząc do ul. 10 Lutego. Na skrzyżowaniu skręcić w lewo i iść dalej prosto w kierunku Skweru Kościuszki. Dochodząc do skrzyżowania z ul. 3 Maja zobaczycie już budynek d. Banku Gdańskiego.

mapa dojazdu


samochodem:
A. Jadąc obwodnicą trójmiejską (droga E28/S6) najlepiej skręcić w stronę Gdyni na węźle Wielki Kack w drogę nr 20. Jedziemy cały czas prosto ulicami Chwaszczyńską, Orłowską i Wielkopolską, po minięciu linii kolejowej skręcamy w lewo w al. Zwycięstwa i jedziemy prosto do al. Władysława IV. Dojeżdżamy do skrzyżowania z 10 Lutego (przed sobą widząc Pocztę Główną a po prawej Centrum Handlowe "Batory") i skręcamy w lewo. Druga przecznica to ul. 3 Maja.
B. Ewentualnie można zjechać z obwodnicy na wężle Chwarzno kierując się na Witomino. Jedziemy ul. Chwarznieńską, w Witominie skręcamy w lewo w ul. Kielecką, którą jadąc dalej prosto dojeżdżamy do linii kolejowej, tam przed torami skręcamy w lewo w ul. Śląska, jadąc nią prosto dojeżdżamy do skrzyżowania z 10 Lutego, skręcamy w prawo, pod wiaduktem kolejowym i już za chwilę jesteśmy na miejscu.
C. Jeśli ktoś chce przejechać przez Trójmiasto główną arterią łączącą trzy miasta (droga nr E75) jadąc od Gdańska czały czas kierujemy się na Gdynię. W Gdyni, na wysokości przystanku SKM Wzgórze Maksymiliana wjeżdżamy w ul. Władysława IV i dalej jak w punkcie A.

pociągiem:
Trójmiasto posiada dobre połączenia zarówno kolejowe jak i autobusowe ze wszystkimi niemal większymi ośrodkami miejskimi w Polsce.
Połączenia kolejowe znajdziecie na stronie pkp.pl
Polecamy wam zapoznanie się z atrakcyjnymi cenowo promocjami InterCity: W pociągu "Neptun", kursującym z Warszawy (o. Waw Centr. 6.50) do Gdyni (p. 11.35) od 24 czerwca do końca wakacji będą dwa wagony z tanimi miejscami (bilet za 15 zł). Jednak przy zakupie obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Oferta nazywać się będzie "Bilet bikini". Sprzedaż ma się rozpocząć 17 czerwca.
Informacje na stronie www.intercity.pl

Warto również zainteresować się ofertą Kolei Mazowieckich, które także w tym roku uruchomiły tani pociąg do Trójmiasta "Słoneczny" kursujący w wakacje codziennie: Waw Centr. o. 8.00, Gdy. p. 13:07). Bilet normalny kosztuje 25 zł, w pociągach KM można bezpłatnie przewozić rowery.

Więcej informacji na stronie: www.mazowieckie.com.pl

autobusem:
Połączenia autobusowe możecie wyszukać na stronach:
PKS Gdynia
PKS Gdańsk
Dworzec autobusowy w Gdyni znajduje się tuż przy dworcu kolejowym, z dworca PKS w Gdańsku należy przejść tunelem na dworzec PKP i stamtąd do Gdyni dojechać kolejką SKM.

samolotem:
Trójmiejskie lotnisko znajduje się w Gdańsku - Rębiechowie. Ma regularne bezpośrednie połączenia z portami lotniczymi w Anglii, Danii, Irlandii, Niemczech, Norwegii i Szwecji, a w Polsce z Warszawą i Wrocławiem.
Z lotniska do Gdyni można dojechać na trzy sposoby:
A. autobusem linii 510 obsługiwanej przez ZKM Gdynia dojedziemy bezpośrednio do Centrum Gdyni / dworca kolejowego. Należy wysiąść na ul. Władysława IV na ósmym przystanku (Armii Krajowej). Linia ta ma tylko jeden kurs dziennie, z lotniska odjeżdża o godz. 11.30, przejazd trwa ok. 40 min.
B. autobusem linii 110 obsługiwanej przez ZKM Gdańsk do końca trasy do dworca kolejowego Gdańsk Wrzeszcz. Tam przesiąść się w kolejkę SKM do Gdyni i wysiąść na dworcu Gdynia Główna Osobowa.
C. autobusem linii B obsługiwanej przez ZKM Gdańsk jadącym w kierunku Orunia dojechać do centrum Gdańska. Wsiąść na ul. 3 Maja przy dworcu PKS w Gdańsku i stamtąd przejściem podziemnym dojść do przystanku SKM Gdańsk Główny, skąd kolejką dojechać do Gdyni Głównej.

Przesyłanie prac

Ci z Was, którzy chcieliby pokazać swoje prace na wystawie w Gdyni, a nie mogą tam pojechać, mogą to zrobić za naszym pośrednictwem. Prosimy, aby chętni przesłali swoje prace pocztą na następujący adres:

Jakub Winiarski
Częstochowska 42/18
02-350 Warszawa


Przesyłki ze zdjęciami muszą dotrzeć do 25 czerwca 2005 roku. Wysyłane prace muszą być podpisane z tyłu (każde zdjęcie). Bardzo proszę, aby nie przesyłać zdjęć oprawionych w ciężkie ramy lub antyramy ze szkłem. Do zdjęć należy dołączyć wypełniony i podpisany formularz rejestracyjny, który można już pobrać tutaj

Nocleg

Gdynia i całe trójmiasto posiadają dość bogatą ofertę noclegową - można skorzystać z hoteli, hosteli, schronisk, kwater prywatnych kempingów. Tutaj podajemy kontakty do trójmiejskich schronisk młodzieżowych:

Gdynia
ul. Energetyków 13a kat. I
telefon recepcja (058) 6271005
adres e-mail: ssm-gdynia@wp.pl
62 miejsca noclegowe , pokoje 4,6,8 osobowe, obiekt przystosowany dla niepełnosprawnych, kuchnia samoobsługowa, możliwość zamówienia śniadań, parking, grill.
Łatwy dojazd komunikacją miejską z Gdynia Główna Osobowa.

Gdańsk
ul. Wałowa 21
tel/fax (0-58) 301-23-13
kategoria I, 100 łóżek w pokojach 1,2,3,4,6 i wieloosobowych

Gdańsk
ul. Kartuska 245
tel/fax (0-58) 302-41-87
kategoria I, 52 + 102 sezon. łóżek w pokojach 1,2,3,4,5 i 6-os.

Gdańsk-Wrzeszcz
ul. Grunwaldzka 244
tel.(0-58) 341-41-08
kategoria I, 180 łóżek w pokojach 2 z łaz., 4-os z umywalką

Poza tym spis miejsc noclegowych można znaleźć na stronach:

www.gdynia.pl
trojmiasto.pl
meteor.turystyka.pl
inyourspocket.com

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Zastanawiasz się czy szkoła fotograficzna to właściwy wybór? Spotkania informacyjne w Studium Fotografii ZPAF rozwieje twoje wątpliwości i pozwoli ci dowiedzieć się wszystkiego na temat programu...
4
0
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Fujifilm kontynuuje cykl warsztatów reportażu ślubnego ze specjalistą w tej dziedzinie Marcinem Krukiem i ogłasza dwa nowe spotkania. Pierwsze odbędzie się 7 października w Katowicach, a drugie...
0
0
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Startuje kolejna edycja projektu edukacyjnego „To MY tworzymy Świat". Adresowany do uczniów w wieku 13-18 lat, wspiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez ONZ. W programie...
4
0