Warsztaty i wystawa w Galerii Okno

Autor: Marta Sinior

12 Czerwiec 2006
Artykuł na: 4-5 minut
15 czerwca 2006 roku w słubickiej Galerii Okno odbędą się warsztaty fotograficzne "Iluzje przestrzeni", które poprowadzi artysta i teoretyk Jerzy Olek. Natomiast następnego dnia nastąpi otwarcie projektu "Kult krawędzi - krawędź kultu" będącym dialogiem artystycznym z Witoldem Węgrzynem poruszającym doświadczenia artystów związanych z kanonami tradycji Dalekiego Wschodu.

Moje prace przygotowane na wystawę "Kult krawędzi - krawędź kultu" - pisze Jerzy 0lek - mają swoją oszczędnością formalną oraz lapidarnością narracji wskazać na istotne cechy estetycznych kanonów wyrosłej z tradycji zen kultury japońskiej. Są nimi: ascetyzm, esencjonalność i niedopowiedzenie. Sprawiają wrażenie niemych w swej wizualnej wymowie. Egzystują między tym, co ukryte, i tym, co wystawione na pokaz. Ich sens ukryty został w szczelinie, jaka rozdziela ujawnianie i zakrywanie. To w niej sytuują się obrazowe okruchy plantacji herbaty, ogrodu zen, bogini Canon, okapu pagody, modlitewnych tabliczek czy tori. Ich przedstawienia spełniają się w zredukowanej do granicy czytelności postaci, która będąc manifestacją nieobecności przedstawionego, proponuje w zamian innego rodzaju obecność - pospołu de- i re-prezentacji. Obecność nieokreśloną, a przecież istniejącą realnie.

W wykonaniu Witolda Węgrzyna wystawa "Kult krawędzi - krawędź kultu" to reminiscencje, odtwarzanie i kolejne rozpoznawanie zdarzeń, aury i problematyki dalekiej Japonii. Fascynacja życiem, codziennością, tradycją, historią stała się szczególną inspiracją do tworzenia nowego, własnego wyobrażenia, poszukiwania środków wyrazu i stosownego znakowania. Porównania, nakładanie siatek kulturowych, szukanie metafor i ekspresji stały się ważnym wyzwaniem artystycznym i celem do wyrażenia duchowego bogactwa Wschodu, jego odmienności i niezwykłości. Poszukiwania obiektów, znaków i symboli, za którymi stoją określone refleksje i znaczenia stały się polem gry intelektu i intuicji, obiektu z jego wyobrażeniem, wyglądu z jego znaczeniem.

Witold Węgrzyn urodził się w 1945 roku. Od 1971 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i ZAIKS-u. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kierownik Międzywydziałowego Zakładu Fotografii i założyciel Wyższego Studium Fotografii ASP w Gdańsku. Członek Rady Artystycznej ZPAF przez dwie kadencje. Uczestniczył w ponad 330 wystawach zbiorowych i konkursach w kraju i zagranicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym ponad 30 nagród głównych. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz zbiorach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi, Instytutu Sztuki Uniwersytetu w Tokio, Muzeum Fotografii w Krakowie.

Jerzy Olek urodził się w 1943 roku w Sanoku. Absolwent PWSSP w Poznaniu. W 1977 roku stworzył ruch artystyczny i Galerię Foto-Medium-Art. Był członkiem zespołów redakcyjnych Fotografii, Projektu, European Photography, Art Life, a obecnie Arteonu. Jest wykładowcą ASP w Poznaniu i Gdańsku oraz Politechniki Wrocławskiej. Swój dom w Starym Gierałtowie przekształcił w galerię ef, w której można zobaczyć prace największych światowych artystów.

Jerzy Olek jest pomysłodawcą i realizatorem wielu wystaw, m.in. Stany graniczne fotografii (Katowice 1977), Fotografia elementarna (Szczecin 1986), Skjulte Dimensioner (Odense, Kopenhaga 1993), Realites illusoires(Lyon 1995). Od 1989 roku jest kuratorem Fotokonferencji Wschód-Zachód. Swoje prace prezentował na wystawach w kraju i zagranicą.

Terminarz

15.06.2006 warsztaty fotograficzne Iluzje przestrzeni, które poprowadzi Jerzy Olek . Rozpoczęcie o godzinie 16.

16.06.2006 wernisaż wystawy Kult krawędzi - krawędź kultu Jerzego Olka i Witolda Węgrzyna. Otwarcie nastąpi o godzinie 18 w Galerii Okno przy ulicy 1 Maja 1 w Słubicach.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4