"Dialogi - Izabela Jaroszewska i uczniowie"

Już dzisiaj, 8 czerwca 2006 roku o godzinie 19 w warszawskiej Luksferze odbędzie się wernisaż wystawy Izabeli Jaroszewskiej i jej uczniów. Relacje pomiędzy Jaroszewską a uczniami zdają się być wyjątkowe. Podobno traktowana jest przez swoich słuchaczy nie tylko jak Mistrz, ale również jako przewodnik po świecie fotografii, sztuce, a czasem i życiu.
z wystawy "Dialogi - Izabela Jaroszewska i uczniowie"

W tym spotkaniu uczeń - mistrz, słuch jest prawie najważniejszy. - pisze Beata Łyżwa, kurator wystawy i była uczennica Izabeli Jaroszewskiej - Izabela potrafi słuchać, studenci uczą się przy niej opowiadać swoje wrażenia za pomocą zdjęć. Podstawą tej szczególnej relacji jest rozmowa. Zaczyna się już na egzaminie wstępnym, który nie jest sprawdzianem wiedzy z historii fotografii czy obsługi aparatu, ale właśnie rozmową. Podczas egzaminu Iza bardziej przygląda się ludziom, mniej zwykle interesującym zdjęciom, które pokazują. Do szkoły przyjmuje ludzi otwartych, ciekawych świata, wewnętrznie dojrzałych, wrażliwych, mających różne zainteresowania i poglądy. Wśród studentów EAF są pracownicy dużych korporacji, inżynierowie, muzycy, dziennikarze, studenci prawa, zarządzania i marketingu, 20 i 40 latkowie. Każdego studenta traktuje indywidualnie. Najważniejszy jest rozwój, poznawanie nowych światów, ludzi, odkrywanie siebie i swoich możliwości. Dla Izabeli Jaroszewskiej fotografia jest pretekstem do rozwoju duchowego, jej studenci podążają tą samą drogą. Fotografia jest narzędziem rozmowy, dialogu z innymi ludźmi, sposobem na odnalezienie równowagi między sobą a światem zewnętrznym.

z wystawy "Dialogi - Izabela Jaroszewska i uczniowie"

W jednym ze swoich katalogów Izabela Jaroszewska napisała: "Wiem, że głęboka intuicyjna wrażliwość człowieka prowadzi do zrozumienia świata. To dzięki skupieniu i uważnej obserwacji znajdujemy ten jeden moment, w którym świat postrzegany wcześniej jako chaos jawi się jako doskonała kompozycyjnie jedność. Tylko fotografia daje możliwość, aby tę chwilę zatrzymać. Aby ją przekazać innym. Aby ukazać piękno świata."

Izabela pielęgnuje wśród swoich uczniów zdolność przekazywania własnych myśli i uczuć. Namawia do fotografii będącej ekspresją autentycznych, intymnych przeżyć, które zbliżają ludzi do piękna. Wymaga, by zdjęcia wydawały dźwięki, by miały melodię.

Fotografie prezentowane na wystawie w Galerii Luksfera to prace dyplomowe oraz najnowsze zdjęcia absolwentów EAF. Część z nich była pokazywana na wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą, wiele zostało nagrodzonych w prestiżowych konkursach prasowych organizowanych m.in. przez Newsweek i National Geographic. Zdjęcia studentów EAF publikują m.in. Gazeta Wyborcza, Zwierciadło, Gala, Pozytyw. Od 2002 r EAF współpracuje z The Royal Academy of Art w Hadze.
- Beata Łyżwa

z wystawy "Dialogi - Izabela Jaroszewska i uczniowie"

Izabela Jaroszewska urodziła się w Gorzowie Wielkopolskim. Jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, Państwowej Wyższej szkoły Filmowej w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Ecole de Photographie w Paryżu. Pracowała przy realizacji filmów fabularnych i reklamowych. Wykładała zagadnienia filmowe w Akademii Sztuk Wizualnych, jak również prowadziła wykłady w The Royal Academy of Art w Hadze. Swoje projekty fotograficzne realizuje w czasie licznych podróży po świecie. Prace Jaroszewskiej znajdują się w zbiorach prywatnych we Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Obecnie Izabela Jaroszewska jest wykładowcą i dyrektorem Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie.

z wystawy "Dialogi - Izabela Jaroszewska i uczniowie"

Uczniowie biorący udział w wystawie: Bartosz Bartosiński, Leszek Góra, Konrad Grajner - "for you", Izabela Jaroszewska, Łukasz Jurewicz, Łukasz Kuś - "Świadkowie", Michał Leja, Ireneusz Misiak, Małgorzata Olecka, Agnieszka Piesiewicz, Agata Pietroń, Aleksandra Polak, Filip Przewoźny - "Stany Świadomości", Paweł Pyrz, Kamila Rokicka, Katarzyna Sagatowska - "Hand - Made", Ewa Seniczak-Ścibior - "Szepty", Ludmiła Serefko, Łukasz Sokół, Barbara Stykowska, Wanda Szumiłło-Kulczycka, Bartek Śliwa, Jóna Thorvaldsdóttir - "Mother Earth", Piotr Wenclewski - "Passages", Artur Alan Willmann, Dorota Wróblewska - "Dream Land" orazEwa Strasenburg.

Oprawa muzyczna podczas wernisażu: Łukasz Jurewicz


Otwarcie wystawy Dialogi - Izabela Jaroszewska i uczniowie nastąpi 8 czerwca 2006 roku o godzinie 19 w galerii Luksfera (Warszawska Wytwórnia Wódek, ul. Ząbkowska 27/34) w Warszawie.

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
4