"Dialogi - Izabela Jaroszewska i uczniowie"

0
Marta Sinior
8 Czerwiec 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Już dzisiaj, 8 czerwca 2006 roku o godzinie 19 w warszawskiej Luksferze odbędzie się wernisaż wystawy Izabeli Jaroszewskiej i jej uczniów. Relacje pomiędzy Jaroszewską a uczniami zdają się być wyjątkowe. Podobno traktowana jest przez swoich słuchaczy nie tylko jak Mistrz, ale również jako przewodnik po świecie fotografii, sztuce, a czasem i życiu.
z wystawy "Dialogi - Izabela Jaroszewska i uczniowie"

W tym spotkaniu uczeń - mistrz, słuch jest prawie najważniejszy. - pisze Beata Łyżwa, kurator wystawy i była uczennica Izabeli Jaroszewskiej - Izabela potrafi słuchać, studenci uczą się przy niej opowiadać swoje wrażenia za pomocą zdjęć. Podstawą tej szczególnej relacji jest rozmowa. Zaczyna się już na egzaminie wstępnym, który nie jest sprawdzianem wiedzy z historii fotografii czy obsługi aparatu, ale właśnie rozmową. Podczas egzaminu Iza bardziej przygląda się ludziom, mniej zwykle interesującym zdjęciom, które pokazują. Do szkoły przyjmuje ludzi otwartych, ciekawych świata, wewnętrznie dojrzałych, wrażliwych, mających różne zainteresowania i poglądy. Wśród studentów EAF są pracownicy dużych korporacji, inżynierowie, muzycy, dziennikarze, studenci prawa, zarządzania i marketingu, 20 i 40 latkowie. Każdego studenta traktuje indywidualnie. Najważniejszy jest rozwój, poznawanie nowych światów, ludzi, odkrywanie siebie i swoich możliwości. Dla Izabeli Jaroszewskiej fotografia jest pretekstem do rozwoju duchowego, jej studenci podążają tą samą drogą. Fotografia jest narzędziem rozmowy, dialogu z innymi ludźmi, sposobem na odnalezienie równowagi między sobą a światem zewnętrznym.

z wystawy "Dialogi - Izabela Jaroszewska i uczniowie"

W jednym ze swoich katalogów Izabela Jaroszewska napisała: "Wiem, że głęboka intuicyjna wrażliwość człowieka prowadzi do zrozumienia świata. To dzięki skupieniu i uważnej obserwacji znajdujemy ten jeden moment, w którym świat postrzegany wcześniej jako chaos jawi się jako doskonała kompozycyjnie jedność. Tylko fotografia daje możliwość, aby tę chwilę zatrzymać. Aby ją przekazać innym. Aby ukazać piękno świata."

Izabela pielęgnuje wśród swoich uczniów zdolność przekazywania własnych myśli i uczuć. Namawia do fotografii będącej ekspresją autentycznych, intymnych przeżyć, które zbliżają ludzi do piękna. Wymaga, by zdjęcia wydawały dźwięki, by miały melodię.

Fotografie prezentowane na wystawie w Galerii Luksfera to prace dyplomowe oraz najnowsze zdjęcia absolwentów EAF. Część z nich była pokazywana na wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą, wiele zostało nagrodzonych w prestiżowych konkursach prasowych organizowanych m.in. przez Newsweek i National Geographic. Zdjęcia studentów EAF publikują m.in. Gazeta Wyborcza, Zwierciadło, Gala, Pozytyw. Od 2002 r EAF współpracuje z The Royal Academy of Art w Hadze.
- Beata Łyżwa

z wystawy "Dialogi - Izabela Jaroszewska i uczniowie"

Izabela Jaroszewska urodziła się w Gorzowie Wielkopolskim. Jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, Państwowej Wyższej szkoły Filmowej w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Ecole de Photographie w Paryżu. Pracowała przy realizacji filmów fabularnych i reklamowych. Wykładała zagadnienia filmowe w Akademii Sztuk Wizualnych, jak również prowadziła wykłady w The Royal Academy of Art w Hadze. Swoje projekty fotograficzne realizuje w czasie licznych podróży po świecie. Prace Jaroszewskiej znajdują się w zbiorach prywatnych we Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Obecnie Izabela Jaroszewska jest wykładowcą i dyrektorem Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie.

z wystawy "Dialogi - Izabela Jaroszewska i uczniowie"

Uczniowie biorący udział w wystawie: Bartosz Bartosiński, Leszek Góra, Konrad Grajner - "for you", Izabela Jaroszewska, Łukasz Jurewicz, Łukasz Kuś - "Świadkowie", Michał Leja, Ireneusz Misiak, Małgorzata Olecka, Agnieszka Piesiewicz, Agata Pietroń, Aleksandra Polak, Filip Przewoźny - "Stany Świadomości", Paweł Pyrz, Kamila Rokicka, Katarzyna Sagatowska - "Hand - Made", Ewa Seniczak-Ścibior - "Szepty", Ludmiła Serefko, Łukasz Sokół, Barbara Stykowska, Wanda Szumiłło-Kulczycka, Bartek Śliwa, Jóna Thorvaldsdóttir - "Mother Earth", Piotr Wenclewski - "Passages", Artur Alan Willmann, Dorota Wróblewska - "Dream Land" orazEwa Strasenburg.

Oprawa muzyczna podczas wernisażu: Łukasz Jurewicz


Otwarcie wystawy Dialogi - Izabela Jaroszewska i uczniowie nastąpi 8 czerwca 2006 roku o godzinie 19 w galerii Luksfera (Warszawska Wytwórnia Wódek, ul. Ząbkowska 27/34) w Warszawie.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Zastanawiasz się czy szkoła fotograficzna to właściwy wybór? Spotkania informacyjne w Studium Fotografii ZPAF rozwieje twoje wątpliwości i pozwoli ci dowiedzieć się wszystkiego na temat programu...
17
0
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Fujifilm kontynuuje cykl warsztatów reportażu ślubnego ze specjalistą w tej dziedzinie Marcinem Krukiem i ogłasza dwa nowe spotkania. Pierwsze odbędzie się 7 października w Katowicach, a drugie...
5
0
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Startuje kolejna edycja projektu edukacyjnego „To MY tworzymy Świat". Adresowany do uczniów w wieku 13-18 lat, wspiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez ONZ. W programie...
5
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)