Historia pod tytułem "Newsweek"

Autor: Marta Majewska

4 Wrzesień 2002
Artykuł na: 2-3 minuty
W Instytucie Wzornictwo Przemysłowego w Warszawie będzie można wkrótce obejrzeć ponad 300 fotografii, dokumentujących wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne, które w latach 1933-2001 były tematem okładek amerykańskiego "Newsweeka".

W ciągu pierwszego roku obecności tygodnika Newsweek na rynku polskiej prasy, można było docenić wartość publikowanych na jego łamach zdjęć. Zaraz po 11 września 2001, w specjalnym wydaniu, Newsweek prezentował wstrząsające zdjęcia amerykańskich fotoreporterów z zamachu na WTC. Tygodnik opublikował też specjalny numer Rok 2001 w zdjęciach. Doskonałe były również polskie fotografie z kampanii wyborczej. Fotoreportaż Filipa Ćwika Kampania wyborcza Leszka Millera zdobył I nagrodę w kategorii Ludzie w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej 2002.

Newsweek jest więc tytułem prasowym, który kojarzy się z dobrymi fotografiami, doskonale dokumentującymi wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne. Warto więc wybrać się na wystawę Historia pod tytułem Newsweek, która zostanie otwarta w najbliższy wtorek, 10 września w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie (ul. Świętojerska 5/7).

John F. Kennedy na okładce z 1963 roku

Wystawa jest przeglądem historycznych wydarzeń i zjawisk, które stały się tematami okładek (cover stories) Newsweeka. Wybór obejmuje blisko 70 tematów i ponad 300 zdjęć z lat 1933-2001. Uwzględniono nie tylko problematykę polityczną ale także społeczną i kulturalną. Na wystawie znajdą się plansze poświęcone zarówno podbojom Hitlera czy wojnie w Wietnamie jak i upowszechnianiu się tabletki antykoncepcyjnej, lotów w kosmos oraz karierze Beatlesów.

The Beatles na okładce z 1964 roku

Oprócz podpisów pod fotografiami, każdy wątek opatrzony został krótkim komentarzem, objaśniającym tło wydarzenia zgodnie z duchem towarzyszącego mu artykułu. Ekspozycja prezentuje więc subiektywną interpretację historii, pisanej bez naukowego dystansu, a w dodatku z perspektywy Stanów Zjednoczonych (np. szczególną uwagę poświęca się sytuacji na Dalekim Wschodzie).

Amstrong na księżycu na okładce z 1969 roku

Wystawę będzie można oglądać od 11 września do 5 października 2002 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, ulica Świętojerska 5/7, codziennie od 10 do 19 (koszt biletów: 4 zł normalny, 2 zł ulgowy). Następnie ekspozycja będzie prezentowana w większych ośrodkach kulturalnych Polski.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pierwsza taka wystawa w Europie - nadchodzi Fotofestiwal 2025
Pierwsza taka wystawa w Europie - nadchodzi Fotofestiwal 2025
Premierowa wystawa Yorgosa Lanthimosa, projekty o amerykańskiej propagandzie i fikcji, otwarcie dla publiczności zabytkowego basenu YMCA - 24. Fotofestiwal ogłosił główne punkty...
18
Nadchodzi 3. edycja Festiwalu Fotoforma - PGE Narodowy ponownie stanie się polskim centrum filmu i fotografii
Nadchodzi 3. edycja Festiwalu Fotoforma - PGE Narodowy ponownie stanie się polskim centrum filmu i...
Już 16 i 17 października 2025 r. PGE Narodowy w Warszawie będzie gościł kolejną edycję Festiwalu Fotoforma. Przez dwa dni uczestnicy będą mogli czerpać inspirację, zdobywać wiedzę,...
7
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Zestaw, który sprawdzi się w każdym domowym lub profesjonalnym studiu - GlareOne LED 220 lub 300 BiColor D ze statywem Air A-275 i softboxem 60×90 Easy Fold teraz do kupienia w atrakcyjnej...
2