Monika Czosnowska - "Nowicjat"

MFK 2006. Od dziś do 27 maja w Galerii "Krypta u Pijarów" w sercu Krakowa oglądać można wystawę Moniki Czosnowskiej "Nowicjat". Prezentacja w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2006 ma niezwykłą aranżację. Tajemnicze, wysoko sklepione, wnętrze Krypty wypełnią wielkoformatowe zdjęcia "nowicjuszy ucieleśniających w sposób szczególny tęsknotę za doskonałością i bezcielesną czystością..." Wernisaż dziś o 18.00. Zapraszamy


Nowicjat

Nowicjusze ucieleśniają w sposób szczególny tęsknotę za doskonałością i bezcielesną czystością. Zdjęcia odzwierciedlają w sposób metaforyczny pragnienie pozaziemskiego określenia siebie samego. Wizerunek nowicjusza staje się symbolem, który zastępuje jedno drugim, wielkie mniejszym; staje się przedstawieniem tego, co niewidzialne w tym co widoczne, tego co boskie w ziemskim.

Zdjęcia nowicjuszy ukazują osobę w spokojnym, ustawionym obrazie, w ikonicznym porządku i prostocie. Przedstawione osoby jawią się nam jako zamknięte w sobie, uwięzione w sztywnej powłoce stroju zakonnego, o nieruchomym, acz wewnętrznie poruszonym, młodocianym, lecz głęboko dojrzałym wyrazie.

Artystka chwyta moment przełomu, w jakim właśnie znajdują się postacie; ich twarze są jakby rozmyte przez światło, ponadczasowe i poza przestrzenią.


Monika Czosnowska

Urodzona w 1977, w Szczecinie. Absolwentka wydziału fotografii na uniwersytecie w Essen. Stypendystka programu "Erasmus" oraz"?Artists House Luke". Mieszka i pracuje w Cologne. Oprócz własnych projektów uczestniczyła także w tworzeniu grupowych, wystawianych zarówno w Polsce jak i zagranicą.

MONIKA CZOSNOWSKA Nowicjat
Galeria "Krypta u Pijarów", ul. Pijarska 2
czynn: 9.05-27.05, WT-SOB: 12.00-17.00
wernisaż: WT, 9.05, 18.00
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0
Panasonic Lumix LX100 II - zdjęcia przykładowe
10 Wrz 2018
Podczas dzisiejszej wizyty w siedzibie firmy, mieliśmy okazję bliżej zaznajomić się w drugą generacją uniwersalnego kompaktu opartego o matrycę 4/3. Zobaczcie, jak Panasonic Lumix LX100 II radzi sobie w praktyce.
0