Monika Czosnowska - "Nowicjat"

MFK 2006. Od dziś do 27 maja w Galerii "Krypta u Pijarów" w sercu Krakowa oglądać można wystawę Moniki Czosnowskiej "Nowicjat". Prezentacja w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2006 ma niezwykłą aranżację. Tajemnicze, wysoko sklepione, wnętrze Krypty wypełnią wielkoformatowe zdjęcia "nowicjuszy ucieleśniających w sposób szczególny tęsknotę za doskonałością i bezcielesną czystością..." Wernisaż dziś o 18.00. Zapraszamy


Nowicjat

Nowicjusze ucieleśniają w sposób szczególny tęsknotę za doskonałością i bezcielesną czystością. Zdjęcia odzwierciedlają w sposób metaforyczny pragnienie pozaziemskiego określenia siebie samego. Wizerunek nowicjusza staje się symbolem, który zastępuje jedno drugim, wielkie mniejszym; staje się przedstawieniem tego, co niewidzialne w tym co widoczne, tego co boskie w ziemskim.

Zdjęcia nowicjuszy ukazują osobę w spokojnym, ustawionym obrazie, w ikonicznym porządku i prostocie. Przedstawione osoby jawią się nam jako zamknięte w sobie, uwięzione w sztywnej powłoce stroju zakonnego, o nieruchomym, acz wewnętrznie poruszonym, młodocianym, lecz głęboko dojrzałym wyrazie.

Artystka chwyta moment przełomu, w jakim właśnie znajdują się postacie; ich twarze są jakby rozmyte przez światło, ponadczasowe i poza przestrzenią.


Monika Czosnowska

Urodzona w 1977, w Szczecinie. Absolwentka wydziału fotografii na uniwersytecie w Essen. Stypendystka programu "Erasmus" oraz"?Artists House Luke". Mieszka i pracuje w Cologne. Oprócz własnych projektów uczestniczyła także w tworzeniu grupowych, wystawianych zarówno w Polsce jak i zagranicą.

MONIKA CZOSNOWSKA Nowicjat
Galeria "Krypta u Pijarów", ul. Pijarska 2
czynn: 9.05-27.05, WT-SOB: 12.00-17.00
wernisaż: WT, 9.05, 18.00
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8