Monika Czosnowska - "Nowicjat"

0
Tomasz Gutkowski
9 Maj 2006
Artykuł na: 2-3 minuty
MFK 2006. Od dziś do 27 maja w Galerii "Krypta u Pijarów" w sercu Krakowa oglądać można wystawę Moniki Czosnowskiej "Nowicjat". Prezentacja w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2006 ma niezwykłą aranżację. Tajemnicze, wysoko sklepione, wnętrze Krypty wypełnią wielkoformatowe zdjęcia "nowicjuszy ucieleśniających w sposób szczególny tęsknotę za doskonałością i bezcielesną czystością..." Wernisaż dziś o 18.00. Zapraszamy


Nowicjat

Nowicjusze ucieleśniają w sposób szczególny tęsknotę za doskonałością i bezcielesną czystością. Zdjęcia odzwierciedlają w sposób metaforyczny pragnienie pozaziemskiego określenia siebie samego. Wizerunek nowicjusza staje się symbolem, który zastępuje jedno drugim, wielkie mniejszym; staje się przedstawieniem tego, co niewidzialne w tym co widoczne, tego co boskie w ziemskim.

Zdjęcia nowicjuszy ukazują osobę w spokojnym, ustawionym obrazie, w ikonicznym porządku i prostocie. Przedstawione osoby jawią się nam jako zamknięte w sobie, uwięzione w sztywnej powłoce stroju zakonnego, o nieruchomym, acz wewnętrznie poruszonym, młodocianym, lecz głęboko dojrzałym wyrazie.

Artystka chwyta moment przełomu, w jakim właśnie znajdują się postacie; ich twarze są jakby rozmyte przez światło, ponadczasowe i poza przestrzenią.


Monika Czosnowska

Urodzona w 1977, w Szczecinie. Absolwentka wydziału fotografii na uniwersytecie w Essen. Stypendystka programu "Erasmus" oraz"?Artists House Luke". Mieszka i pracuje w Cologne. Oprócz własnych projektów uczestniczyła także w tworzeniu grupowych, wystawianych zarówno w Polsce jak i zagranicą.

MONIKA CZOSNOWSKA Nowicjat
Galeria "Krypta u Pijarów", ul. Pijarska 2
czynn: 9.05-27.05, WT-SOB: 12.00-17.00
wernisaż: WT, 9.05, 18.00
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
“Inne problemy, potrzeby, marzenia”. Codzienność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka
“Inne problemy, potrzeby, marzenia”. Codzienność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka
Wraz z początkiem sierpnia w Leica 6x7 Gallery Warszawa startuje wystawa fotografa i podróżnika, laureata konkursu DEBUTS 2016, Patryka Bułhaka. “Zamknięte” to...
0
0
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Reportaż to coraz bardziej popularny trend w fotografii ślubnej. Jeżeli chcielibyście rozwijać się w tym kierunku, zarezerwujcie w swoim kalendarzu datę 20...
0
0
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
Fujifilm rusza z wakacyjną promocją na modele X-T3 i X-T30. Do 22 września, kupując aparat w zestawie z wybranymi szkłami możemy otrzymać 430 zł rabatu.
0
0