Monika Czosnowska - "Nowicjat"

MFK 2006. Od dziś do 27 maja w Galerii "Krypta u Pijarów" w sercu Krakowa oglądać można wystawę Moniki Czosnowskiej "Nowicjat". Prezentacja w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2006 ma niezwykłą aranżację. Tajemnicze, wysoko sklepione, wnętrze Krypty wypełnią wielkoformatowe zdjęcia "nowicjuszy ucieleśniających w sposób szczególny tęsknotę za doskonałością i bezcielesną czystością..." Wernisaż dziś o 18.00. Zapraszamy


Nowicjat

Nowicjusze ucieleśniają w sposób szczególny tęsknotę za doskonałością i bezcielesną czystością. Zdjęcia odzwierciedlają w sposób metaforyczny pragnienie pozaziemskiego określenia siebie samego. Wizerunek nowicjusza staje się symbolem, który zastępuje jedno drugim, wielkie mniejszym; staje się przedstawieniem tego, co niewidzialne w tym co widoczne, tego co boskie w ziemskim.

Zdjęcia nowicjuszy ukazują osobę w spokojnym, ustawionym obrazie, w ikonicznym porządku i prostocie. Przedstawione osoby jawią się nam jako zamknięte w sobie, uwięzione w sztywnej powłoce stroju zakonnego, o nieruchomym, acz wewnętrznie poruszonym, młodocianym, lecz głęboko dojrzałym wyrazie.

Artystka chwyta moment przełomu, w jakim właśnie znajdują się postacie; ich twarze są jakby rozmyte przez światło, ponadczasowe i poza przestrzenią.


Monika Czosnowska

Urodzona w 1977, w Szczecinie. Absolwentka wydziału fotografii na uniwersytecie w Essen. Stypendystka programu "Erasmus" oraz"?Artists House Luke". Mieszka i pracuje w Cologne. Oprócz własnych projektów uczestniczyła także w tworzeniu grupowych, wystawianych zarówno w Polsce jak i zagranicą.

MONIKA CZOSNOWSKA Nowicjat
Galeria "Krypta u Pijarów", ul. Pijarska 2
czynn: 9.05-27.05, WT-SOB: 12.00-17.00
wernisaż: WT, 9.05, 18.00
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7