Monika Czosnowska - "Nowicjat"

MFK 2006. Od dziś do 27 maja w Galerii "Krypta u Pijarów" w sercu Krakowa oglądać można wystawę Moniki Czosnowskiej "Nowicjat". Prezentacja w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2006 ma niezwykłą aranżację. Tajemnicze, wysoko sklepione, wnętrze Krypty wypełnią wielkoformatowe zdjęcia "nowicjuszy ucieleśniających w sposób szczególny tęsknotę za doskonałością i bezcielesną czystością..." Wernisaż dziś o 18.00. Zapraszamy


Nowicjat

Nowicjusze ucieleśniają w sposób szczególny tęsknotę za doskonałością i bezcielesną czystością. Zdjęcia odzwierciedlają w sposób metaforyczny pragnienie pozaziemskiego określenia siebie samego. Wizerunek nowicjusza staje się symbolem, który zastępuje jedno drugim, wielkie mniejszym; staje się przedstawieniem tego, co niewidzialne w tym co widoczne, tego co boskie w ziemskim.

Zdjęcia nowicjuszy ukazują osobę w spokojnym, ustawionym obrazie, w ikonicznym porządku i prostocie. Przedstawione osoby jawią się nam jako zamknięte w sobie, uwięzione w sztywnej powłoce stroju zakonnego, o nieruchomym, acz wewnętrznie poruszonym, młodocianym, lecz głęboko dojrzałym wyrazie.

Artystka chwyta moment przełomu, w jakim właśnie znajdują się postacie; ich twarze są jakby rozmyte przez światło, ponadczasowe i poza przestrzenią.


Monika Czosnowska

Urodzona w 1977, w Szczecinie. Absolwentka wydziału fotografii na uniwersytecie w Essen. Stypendystka programu "Erasmus" oraz"?Artists House Luke". Mieszka i pracuje w Cologne. Oprócz własnych projektów uczestniczyła także w tworzeniu grupowych, wystawianych zarówno w Polsce jak i zagranicą.

MONIKA CZOSNOWSKA Nowicjat
Galeria "Krypta u Pijarów", ul. Pijarska 2
czynn: 9.05-27.05, WT-SOB: 12.00-17.00
wernisaż: WT, 9.05, 18.00
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0