Retrospektywa Andrzeja Dudka-Dürera

Już dzisiaj, 9 maja 2006 roku w BWA w Jeleniej Górze odbędzie się premiera wystawy prac Andrzeja Dudka-Dürera "Rekonstrukcja tożsamości. Fotografia i wideo. Prace z lat 1965-2005". Ekspozycja w Jeleniej Górze nie będzie jedyną. Po jej zakończeniu wystawa ruszy w prawdziwe tournee po Polsce.
fot. Andrzej Dudek-Dürer z wystawy "Rekonstrukcja tożsamości. Fotografia i wideo. Prace z lat 1965-2005"

Oglądając różne akcje, druki, rysunki, obrazy, fotografie czy listy Andrzeja Dudka oraz słuchając jego koncertów lub nagrań, odnosimy wrażenie, że jest on zajęty wyłącznie sobą. - czytamy w tekście autorstwa Andrzeja Kostołowskiego - Należałoby podkreślić słowo wyłącznie, bowiem większość z nas robi wszystko, tylko nie to, co należy do nas samych. Zbawiamy świat, uszczęśliwiamy innych (czy chcą tego czy też nie), produkujemy, nabywamy, przemieszczamy różne rzeczy itp. Robimy tak wiele, lecz bardzo rzadko próbujemy wniknąć w siebie. Ową introspekcję zostawiamy na ogół niektórym artystom lub tym wszystkim ekscentrykom, którzy wybierają taki punkt widzenia "wejścia w siebie". A i do nich często nie mamy zaufania. Andrzej Dudek, jako artysta lub jako ekscentryk nieustannie udowadnia nam, że należałoby zacząć od siebie. Zamiast ulegać powszechnemu dziś rozproszeniu, stara się raczej odwracać problem i docierać do pełnego skupienia się na szukaniu w sobie samym...Realizuje w tym punkcie znaną wskazówkę Franza Kafki, który postulował niegdyś, aby nie pędzić za światem, lecz aby raczej usiąść spokojnie i poczekać aż świat sam do nas przyjdzie. To zajęcie się sobą, wyłączne wnikanie w siebie, staje się dla Dudka i systematycznym piętrzeniem trudności, i jednocześnie magicznym odwróceniem celu, skoro okazuje się ewidentnie, że na sobie samym można dokonać najlepiej wiwisekcji świata, poznać go najgłębiej. - Tekst ten w zmienionej i pełnej wersji opublikowany był w katalogu wystawy Andrzej Dudek-Dürer , Meta... Trips... Arts II, West Berlin 1986.

fot. Andrzej Dudek-Dürer z wystawy "Rekonstrukcja tożsamości. Fotografia i wideo. Prace z lat 1965-2005"

Andrzej Dudek-Dürer to performer, artysta sztuki mediów, kompozytor i muzyk. Poza tym zajmuje się budową instrumentów metafizycznych, działalnością metafizyczno - telepatyczną, antypoezją oraz innymi formami realizacji, wypowiedzi. Od 1969 roku realizuje life performance Sztuka Butów - Sztuka Spodni - Sztuka Andrzeja DUDKA - DÜRERA /żywa rzeżba/ w Miejscach w Których się Pojawia... W 1979 roku rozpoczyna realizację projektów Sztuki podróży na terenie Polski, następnie Europy Zachodniej, Meksyku, USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Singapuru, Korei Południowe i Japonii prezentując performance, wystawy, instalacje, wyklady, warsztaty oraz video.
Jest inicjatorem i koordynatorem Międzynarodowych Projektów Metafizyczno-Telepatycznych. Jego kompozycje muzyczne, zostały wydane między innymi na kasetach i płytach: Metaphysica; sitar music(1983), Gregorian chance with Mark Bloch (1988), Equivalent (1996), Transmutation (1999), Infiltration of the timespaces (2000), Trans Trip (2001), użyte w autorskich realizacjach video oraz w produkcjach TVP. Prezentował swoją twórczość i prowadził zajęcia m.in. w The Art Institute w Chicago, Academy of Art College w San Francisco, Conservatorio National de Musica w Mexico City, School of Art Otago Polytechnic w Dunedin-Nowa Zelandia, The City Art Institute w Sydney, Berkeley University w Berkeley, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Stypendysta Ministerstwa Kultury w 2002. W 2003 roku prezentował performance oraz dokumentacje twórczości podczas 50 Biennale Weneckiego w ramach projektu EXTRA 50/ BRAIN CADEMY APARTMENT.
Dokumentacje i prace Dudka-Dürera znajdują się w wielu zbiorach prywatnych i publicznych, m.in. Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Centro de Arte Actual w Barcelonie, Stedlijk Museum w Amsterdamie, Museum of Modern Art. w Nowym Yorku, Tate Gallery w Londynie, City Art.Institute Library w Sydney, The School of the Art Institute of Chicago. Andrzej Dudek-Dürer mieszka i pracuje we Wrocławiu

fot. Andrzej Dudek-Dürer z wystawy "Rekonstrukcja tożsamości. Fotografia i wideo. Prace z lat 1965-2005"


Terminarz wystawy:
  • Galeria Sztuki WOZOWNIA w Toruniu: koniec czerwca - lipiec 2006
  • Galeria BWA BIELSKO BIAŁA: wrzesień 2006
  • Dolnośląskie Centrum Fotografii Galerii Domek Romański we Wrocławiu: październik 2006
  • Festiwal Miesiąca Fotografii w Bratysławie: listopad 2006
  • Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA Zamek Książ: 2007
  • Galeria FF w Łodzi: 2007
  • Galeria Pałac w Wilanowie: 2007

Wystawie towarzyszyć będzie obszerny katalog - książka, z tekstami Andrzeja Saja, Adama Soboty, Krzysztofa Jureckiego i Andrzeja Kostołowskiego.

Kuratorem generalnym wystawy jest Krzysztof Jurecki.


Wystawa Rekonstrukcja tożsamości. Fotografia i wideo. Prace z lat 1965-2005 autorstwa Andrzeja Dudka-Dürera zostanie otwarta 9 maja 2006 roku o godzinie 18 w Galerii BWA mieszczącej się przy ulicy Długiej 1 w Jeleniej Górze. Podczas wernisażu odbędzie się performance w wykonaniu artysty. Wystawa prezentowana będzie do 5 czerwca 2006 roku.


Wkrótce więcej zdjęć Andrzeja Dudka-Dürera zostanie zaprezentowanych na Fotopolis.pl w dziale: ludzie

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0