Retrospektywa Andrzeja Dudka-Dürera

Już dzisiaj, 9 maja 2006 roku w BWA w Jeleniej Górze odbędzie się premiera wystawy prac Andrzeja Dudka-Dürera "Rekonstrukcja tożsamości. Fotografia i wideo. Prace z lat 1965-2005". Ekspozycja w Jeleniej Górze nie będzie jedyną. Po jej zakończeniu wystawa ruszy w prawdziwe tournee po Polsce.
fot. Andrzej Dudek-Dürer z wystawy "Rekonstrukcja tożsamości. Fotografia i wideo. Prace z lat 1965-2005"

Oglądając różne akcje, druki, rysunki, obrazy, fotografie czy listy Andrzeja Dudka oraz słuchając jego koncertów lub nagrań, odnosimy wrażenie, że jest on zajęty wyłącznie sobą. - czytamy w tekście autorstwa Andrzeja Kostołowskiego - Należałoby podkreślić słowo wyłącznie, bowiem większość z nas robi wszystko, tylko nie to, co należy do nas samych. Zbawiamy świat, uszczęśliwiamy innych (czy chcą tego czy też nie), produkujemy, nabywamy, przemieszczamy różne rzeczy itp. Robimy tak wiele, lecz bardzo rzadko próbujemy wniknąć w siebie. Ową introspekcję zostawiamy na ogół niektórym artystom lub tym wszystkim ekscentrykom, którzy wybierają taki punkt widzenia "wejścia w siebie". A i do nich często nie mamy zaufania. Andrzej Dudek, jako artysta lub jako ekscentryk nieustannie udowadnia nam, że należałoby zacząć od siebie. Zamiast ulegać powszechnemu dziś rozproszeniu, stara się raczej odwracać problem i docierać do pełnego skupienia się na szukaniu w sobie samym...Realizuje w tym punkcie znaną wskazówkę Franza Kafki, który postulował niegdyś, aby nie pędzić za światem, lecz aby raczej usiąść spokojnie i poczekać aż świat sam do nas przyjdzie. To zajęcie się sobą, wyłączne wnikanie w siebie, staje się dla Dudka i systematycznym piętrzeniem trudności, i jednocześnie magicznym odwróceniem celu, skoro okazuje się ewidentnie, że na sobie samym można dokonać najlepiej wiwisekcji świata, poznać go najgłębiej. - Tekst ten w zmienionej i pełnej wersji opublikowany był w katalogu wystawy Andrzej Dudek-Dürer , Meta... Trips... Arts II, West Berlin 1986.

fot. Andrzej Dudek-Dürer z wystawy "Rekonstrukcja tożsamości. Fotografia i wideo. Prace z lat 1965-2005"

Andrzej Dudek-Dürer to performer, artysta sztuki mediów, kompozytor i muzyk. Poza tym zajmuje się budową instrumentów metafizycznych, działalnością metafizyczno - telepatyczną, antypoezją oraz innymi formami realizacji, wypowiedzi. Od 1969 roku realizuje life performance Sztuka Butów - Sztuka Spodni - Sztuka Andrzeja DUDKA - DÜRERA /żywa rzeżba/ w Miejscach w Których się Pojawia... W 1979 roku rozpoczyna realizację projektów Sztuki podróży na terenie Polski, następnie Europy Zachodniej, Meksyku, USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Singapuru, Korei Południowe i Japonii prezentując performance, wystawy, instalacje, wyklady, warsztaty oraz video.
Jest inicjatorem i koordynatorem Międzynarodowych Projektów Metafizyczno-Telepatycznych. Jego kompozycje muzyczne, zostały wydane między innymi na kasetach i płytach: Metaphysica; sitar music(1983), Gregorian chance with Mark Bloch (1988), Equivalent (1996), Transmutation (1999), Infiltration of the timespaces (2000), Trans Trip (2001), użyte w autorskich realizacjach video oraz w produkcjach TVP. Prezentował swoją twórczość i prowadził zajęcia m.in. w The Art Institute w Chicago, Academy of Art College w San Francisco, Conservatorio National de Musica w Mexico City, School of Art Otago Polytechnic w Dunedin-Nowa Zelandia, The City Art Institute w Sydney, Berkeley University w Berkeley, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Stypendysta Ministerstwa Kultury w 2002. W 2003 roku prezentował performance oraz dokumentacje twórczości podczas 50 Biennale Weneckiego w ramach projektu EXTRA 50/ BRAIN CADEMY APARTMENT.
Dokumentacje i prace Dudka-Dürera znajdują się w wielu zbiorach prywatnych i publicznych, m.in. Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Centro de Arte Actual w Barcelonie, Stedlijk Museum w Amsterdamie, Museum of Modern Art. w Nowym Yorku, Tate Gallery w Londynie, City Art.Institute Library w Sydney, The School of the Art Institute of Chicago. Andrzej Dudek-Dürer mieszka i pracuje we Wrocławiu

fot. Andrzej Dudek-Dürer z wystawy "Rekonstrukcja tożsamości. Fotografia i wideo. Prace z lat 1965-2005"


Terminarz wystawy:
  • Galeria Sztuki WOZOWNIA w Toruniu: koniec czerwca - lipiec 2006
  • Galeria BWA BIELSKO BIAŁA: wrzesień 2006
  • Dolnośląskie Centrum Fotografii Galerii Domek Romański we Wrocławiu: październik 2006
  • Festiwal Miesiąca Fotografii w Bratysławie: listopad 2006
  • Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA Zamek Książ: 2007
  • Galeria FF w Łodzi: 2007
  • Galeria Pałac w Wilanowie: 2007

Wystawie towarzyszyć będzie obszerny katalog - książka, z tekstami Andrzeja Saja, Adama Soboty, Krzysztofa Jureckiego i Andrzeja Kostołowskiego.

Kuratorem generalnym wystawy jest Krzysztof Jurecki.


Wystawa Rekonstrukcja tożsamości. Fotografia i wideo. Prace z lat 1965-2005 autorstwa Andrzeja Dudka-Dürera zostanie otwarta 9 maja 2006 roku o godzinie 18 w Galerii BWA mieszczącej się przy ulicy Długiej 1 w Jeleniej Górze. Podczas wernisażu odbędzie się performance w wykonaniu artysty. Wystawa prezentowana będzie do 5 czerwca 2006 roku.


Wkrótce więcej zdjęć Andrzeja Dudka-Dürera zostanie zaprezentowanych na Fotopolis.pl w dziale: ludzie

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8