Wystawa "Papieski Kraków"

Już jutro, 5 maja 2006 roku o godzinie 17 w Pałacu Krobielowice odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "Papieski Kraków" przygotowanej i opracowanej przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Wystawa stanowi fotograficzną opowieść o Krakowie śladami Papieża Jana Pawła II. W wernisażu weźmie udział JE Ks.Kardynał Henryk Gulbinowicz.
Bp Karol Wojtyła z wizytą u Sióstr Sercanek, 1964, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Wystawa Papieski Kraków to galeria zdjęć Krakowa, a pośród nich fotografie Karola Wojtyły - chłopaka z Wadowic, który przyjechał do podwawelskiego grodu na studia.Tu, będąc krakowskim żakiem i aktorem Teatru Rapsodycznego,a także robotnikiem Solvay'u, klerykiem w seminarium a później księdzem w parafii św.Floriana, biskupem i w końcu kardynałem, włodarzem metropolii św.Stanisława, przygotowywał się do tego co stało się w Watykanie na Konklawe, które 16 października 1978 roku wyniosło Go na papieski tron.

Ingres abp. Karola Wojtyły do Katedry Wawelskiej, 1964, Archiwum Kurii Metropolitalnej

Śladami Papieża Jana Pawła II podążają autorzy ekspozycji,pokazują Kraków takim, jakim On widział. Odnajdują i pokazują te miejsca i wydarzenia, które tak mocno Go ukształtowały, starają się zaprezentować to, co Kraków dał przyszłemu następcy św.Piotra.

Autorzy wychodzą poza tę symboliczną datę, 16.X.1978, ciągną swój fresk dalej i pokazują co miasto dostało od Niego już w czasach pontyfikatu,w dniach licznych pielgrzymek do Krakowa, jak Jego myśli i słowa zmieniały Kraków i krakowian.Oglądając ten fotograficzny fryz widzimy, jak Karol Wojtyła wrastał w Kraków i jak z czasem coraz bardziej sam zaczął kształtować miasto, wpływać na jego oblicze.


Karol Wojtyła, robotnik w Solvay'u, 1940. Zdj. Tadeusz Kotlarczyk

W Komitecie Honorowym wystawy zasiadają: JE Ks.Kardynał Henryk Gulbinowicz, JE Ks.Prof.Bp Ignacy Dec-Biskup Świdnicki,Prowincjał Zakonu O.Bonifratrów, O.Karol Jacek Siembab oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Pan Antoni Kopeć.


Wystawa Papieski Kraków prezentowana będzie po raz pierwszy poza Krakowem dzięki
staraniom Fundacji Positive Image,została przygotowana i opracowana przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Fot.P.K. Jedno z ostatnich zdjęć Kardynała Wojtyły w Krakowie - Tu w towarzystwie obecnego metropolity krakowskiego kardynała Dziwisza

Organizatorem wystawy jest Fundacja Positive Image www.positiveimage.pl


Wernisaż wystawy Papieski Kraków odbędzie się 5 maja 2006 roku o godzinie 17 w Pałacu Krobielowice w Kątach Wrocławskich. Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2006 roku.


Partnerzy: Wedel, Fundacja Positive Image, Pałac Korbielowice, Foto AFM, MPEC "Serwis Południe"

Patroni medialni wystawy: Fotopolis.pl, Culture.pl


 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0