Wystawa "Papieski Kraków"

Już jutro, 5 maja 2006 roku o godzinie 17 w Pałacu Krobielowice odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "Papieski Kraków" przygotowanej i opracowanej przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Wystawa stanowi fotograficzną opowieść o Krakowie śladami Papieża Jana Pawła II. W wernisażu weźmie udział JE Ks.Kardynał Henryk Gulbinowicz.
Bp Karol Wojtyła z wizytą u Sióstr Sercanek, 1964, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Wystawa Papieski Kraków to galeria zdjęć Krakowa, a pośród nich fotografie Karola Wojtyły - chłopaka z Wadowic, który przyjechał do podwawelskiego grodu na studia.Tu, będąc krakowskim żakiem i aktorem Teatru Rapsodycznego,a także robotnikiem Solvay'u, klerykiem w seminarium a później księdzem w parafii św.Floriana, biskupem i w końcu kardynałem, włodarzem metropolii św.Stanisława, przygotowywał się do tego co stało się w Watykanie na Konklawe, które 16 października 1978 roku wyniosło Go na papieski tron.

Ingres abp. Karola Wojtyły do Katedry Wawelskiej, 1964, Archiwum Kurii Metropolitalnej

Śladami Papieża Jana Pawła II podążają autorzy ekspozycji,pokazują Kraków takim, jakim On widział. Odnajdują i pokazują te miejsca i wydarzenia, które tak mocno Go ukształtowały, starają się zaprezentować to, co Kraków dał przyszłemu następcy św.Piotra.

Autorzy wychodzą poza tę symboliczną datę, 16.X.1978, ciągną swój fresk dalej i pokazują co miasto dostało od Niego już w czasach pontyfikatu,w dniach licznych pielgrzymek do Krakowa, jak Jego myśli i słowa zmieniały Kraków i krakowian.Oglądając ten fotograficzny fryz widzimy, jak Karol Wojtyła wrastał w Kraków i jak z czasem coraz bardziej sam zaczął kształtować miasto, wpływać na jego oblicze.


Karol Wojtyła, robotnik w Solvay'u, 1940. Zdj. Tadeusz Kotlarczyk

W Komitecie Honorowym wystawy zasiadają: JE Ks.Kardynał Henryk Gulbinowicz, JE Ks.Prof.Bp Ignacy Dec-Biskup Świdnicki,Prowincjał Zakonu O.Bonifratrów, O.Karol Jacek Siembab oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Pan Antoni Kopeć.


Wystawa Papieski Kraków prezentowana będzie po raz pierwszy poza Krakowem dzięki
staraniom Fundacji Positive Image,została przygotowana i opracowana przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Fot.P.K. Jedno z ostatnich zdjęć Kardynała Wojtyły w Krakowie - Tu w towarzystwie obecnego metropolity krakowskiego kardynała Dziwisza

Organizatorem wystawy jest Fundacja Positive Image www.positiveimage.pl


Wernisaż wystawy Papieski Kraków odbędzie się 5 maja 2006 roku o godzinie 17 w Pałacu Krobielowice w Kątach Wrocławskich. Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2006 roku.


Partnerzy: Wedel, Fundacja Positive Image, Pałac Korbielowice, Foto AFM, MPEC "Serwis Południe"

Patroni medialni wystawy: Fotopolis.pl, Culture.pl


Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
0
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4