Wystawa "Papieski Kraków"

Już jutro, 5 maja 2006 roku o godzinie 17 w Pałacu Krobielowice odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "Papieski Kraków" przygotowanej i opracowanej przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Wystawa stanowi fotograficzną opowieść o Krakowie śladami Papieża Jana Pawła II. W wernisażu weźmie udział JE Ks.Kardynał Henryk Gulbinowicz.
Bp Karol Wojtyła z wizytą u Sióstr Sercanek, 1964, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Wystawa Papieski Kraków to galeria zdjęć Krakowa, a pośród nich fotografie Karola Wojtyły - chłopaka z Wadowic, który przyjechał do podwawelskiego grodu na studia.Tu, będąc krakowskim żakiem i aktorem Teatru Rapsodycznego,a także robotnikiem Solvay'u, klerykiem w seminarium a później księdzem w parafii św.Floriana, biskupem i w końcu kardynałem, włodarzem metropolii św.Stanisława, przygotowywał się do tego co stało się w Watykanie na Konklawe, które 16 października 1978 roku wyniosło Go na papieski tron.

Ingres abp. Karola Wojtyły do Katedry Wawelskiej, 1964, Archiwum Kurii Metropolitalnej

Śladami Papieża Jana Pawła II podążają autorzy ekspozycji,pokazują Kraków takim, jakim On widział. Odnajdują i pokazują te miejsca i wydarzenia, które tak mocno Go ukształtowały, starają się zaprezentować to, co Kraków dał przyszłemu następcy św.Piotra.

Autorzy wychodzą poza tę symboliczną datę, 16.X.1978, ciągną swój fresk dalej i pokazują co miasto dostało od Niego już w czasach pontyfikatu,w dniach licznych pielgrzymek do Krakowa, jak Jego myśli i słowa zmieniały Kraków i krakowian.Oglądając ten fotograficzny fryz widzimy, jak Karol Wojtyła wrastał w Kraków i jak z czasem coraz bardziej sam zaczął kształtować miasto, wpływać na jego oblicze.


Karol Wojtyła, robotnik w Solvay'u, 1940. Zdj. Tadeusz Kotlarczyk

W Komitecie Honorowym wystawy zasiadają: JE Ks.Kardynał Henryk Gulbinowicz, JE Ks.Prof.Bp Ignacy Dec-Biskup Świdnicki,Prowincjał Zakonu O.Bonifratrów, O.Karol Jacek Siembab oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Pan Antoni Kopeć.


Wystawa Papieski Kraków prezentowana będzie po raz pierwszy poza Krakowem dzięki
staraniom Fundacji Positive Image,została przygotowana i opracowana przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Fot.P.K. Jedno z ostatnich zdjęć Kardynała Wojtyły w Krakowie - Tu w towarzystwie obecnego metropolity krakowskiego kardynała Dziwisza

Organizatorem wystawy jest Fundacja Positive Image www.positiveimage.pl


Wernisaż wystawy Papieski Kraków odbędzie się 5 maja 2006 roku o godzinie 17 w Pałacu Krobielowice w Kątach Wrocławskich. Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2006 roku.


Partnerzy: Wedel, Fundacja Positive Image, Pałac Korbielowice, Foto AFM, MPEC "Serwis Południe"

Patroni medialni wystawy: Fotopolis.pl, Culture.pl


Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8