Wystawa "Papieski Kraków"

Już jutro, 5 maja 2006 roku o godzinie 17 w Pałacu Krobielowice odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "Papieski Kraków" przygotowanej i opracowanej przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Wystawa stanowi fotograficzną opowieść o Krakowie śladami Papieża Jana Pawła II. W wernisażu weźmie udział JE Ks.Kardynał Henryk Gulbinowicz.
Bp Karol Wojtyła z wizytą u Sióstr Sercanek, 1964, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Wystawa Papieski Kraków to galeria zdjęć Krakowa, a pośród nich fotografie Karola Wojtyły - chłopaka z Wadowic, który przyjechał do podwawelskiego grodu na studia.Tu, będąc krakowskim żakiem i aktorem Teatru Rapsodycznego,a także robotnikiem Solvay'u, klerykiem w seminarium a później księdzem w parafii św.Floriana, biskupem i w końcu kardynałem, włodarzem metropolii św.Stanisława, przygotowywał się do tego co stało się w Watykanie na Konklawe, które 16 października 1978 roku wyniosło Go na papieski tron.

Ingres abp. Karola Wojtyły do Katedry Wawelskiej, 1964, Archiwum Kurii Metropolitalnej

Śladami Papieża Jana Pawła II podążają autorzy ekspozycji,pokazują Kraków takim, jakim On widział. Odnajdują i pokazują te miejsca i wydarzenia, które tak mocno Go ukształtowały, starają się zaprezentować to, co Kraków dał przyszłemu następcy św.Piotra.

Autorzy wychodzą poza tę symboliczną datę, 16.X.1978, ciągną swój fresk dalej i pokazują co miasto dostało od Niego już w czasach pontyfikatu,w dniach licznych pielgrzymek do Krakowa, jak Jego myśli i słowa zmieniały Kraków i krakowian.Oglądając ten fotograficzny fryz widzimy, jak Karol Wojtyła wrastał w Kraków i jak z czasem coraz bardziej sam zaczął kształtować miasto, wpływać na jego oblicze.


Karol Wojtyła, robotnik w Solvay'u, 1940. Zdj. Tadeusz Kotlarczyk

W Komitecie Honorowym wystawy zasiadają: JE Ks.Kardynał Henryk Gulbinowicz, JE Ks.Prof.Bp Ignacy Dec-Biskup Świdnicki,Prowincjał Zakonu O.Bonifratrów, O.Karol Jacek Siembab oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Pan Antoni Kopeć.


Wystawa Papieski Kraków prezentowana będzie po raz pierwszy poza Krakowem dzięki
staraniom Fundacji Positive Image,została przygotowana i opracowana przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Fot.P.K. Jedno z ostatnich zdjęć Kardynała Wojtyły w Krakowie - Tu w towarzystwie obecnego metropolity krakowskiego kardynała Dziwisza

Organizatorem wystawy jest Fundacja Positive Image www.positiveimage.pl


Wernisaż wystawy Papieski Kraków odbędzie się 5 maja 2006 roku o godzinie 17 w Pałacu Krobielowice w Kątach Wrocławskich. Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2006 roku.


Partnerzy: Wedel, Fundacja Positive Image, Pałac Korbielowice, Foto AFM, MPEC "Serwis Południe"

Patroni medialni wystawy: Fotopolis.pl, Culture.pl


 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0