Wystawa "Papieski Kraków"

Już jutro, 5 maja 2006 roku o godzinie 17 w Pałacu Krobielowice odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "Papieski Kraków" przygotowanej i opracowanej przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Wystawa stanowi fotograficzną opowieść o Krakowie śladami Papieża Jana Pawła II. W wernisażu weźmie udział JE Ks.Kardynał Henryk Gulbinowicz.
Bp Karol Wojtyła z wizytą u Sióstr Sercanek, 1964, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Wystawa Papieski Kraków to galeria zdjęć Krakowa, a pośród nich fotografie Karola Wojtyły - chłopaka z Wadowic, który przyjechał do podwawelskiego grodu na studia.Tu, będąc krakowskim żakiem i aktorem Teatru Rapsodycznego,a także robotnikiem Solvay'u, klerykiem w seminarium a później księdzem w parafii św.Floriana, biskupem i w końcu kardynałem, włodarzem metropolii św.Stanisława, przygotowywał się do tego co stało się w Watykanie na Konklawe, które 16 października 1978 roku wyniosło Go na papieski tron.

Ingres abp. Karola Wojtyły do Katedry Wawelskiej, 1964, Archiwum Kurii Metropolitalnej

Śladami Papieża Jana Pawła II podążają autorzy ekspozycji,pokazują Kraków takim, jakim On widział. Odnajdują i pokazują te miejsca i wydarzenia, które tak mocno Go ukształtowały, starają się zaprezentować to, co Kraków dał przyszłemu następcy św.Piotra.

Autorzy wychodzą poza tę symboliczną datę, 16.X.1978, ciągną swój fresk dalej i pokazują co miasto dostało od Niego już w czasach pontyfikatu,w dniach licznych pielgrzymek do Krakowa, jak Jego myśli i słowa zmieniały Kraków i krakowian.Oglądając ten fotograficzny fryz widzimy, jak Karol Wojtyła wrastał w Kraków i jak z czasem coraz bardziej sam zaczął kształtować miasto, wpływać na jego oblicze.


Karol Wojtyła, robotnik w Solvay'u, 1940. Zdj. Tadeusz Kotlarczyk

W Komitecie Honorowym wystawy zasiadają: JE Ks.Kardynał Henryk Gulbinowicz, JE Ks.Prof.Bp Ignacy Dec-Biskup Świdnicki,Prowincjał Zakonu O.Bonifratrów, O.Karol Jacek Siembab oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Pan Antoni Kopeć.


Wystawa Papieski Kraków prezentowana będzie po raz pierwszy poza Krakowem dzięki
staraniom Fundacji Positive Image,została przygotowana i opracowana przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Fot.P.K. Jedno z ostatnich zdjęć Kardynała Wojtyły w Krakowie - Tu w towarzystwie obecnego metropolity krakowskiego kardynała Dziwisza

Organizatorem wystawy jest Fundacja Positive Image www.positiveimage.pl


Wernisaż wystawy Papieski Kraków odbędzie się 5 maja 2006 roku o godzinie 17 w Pałacu Krobielowice w Kątach Wrocławskich. Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2006 roku.


Partnerzy: Wedel, Fundacja Positive Image, Pałac Korbielowice, Foto AFM, MPEC "Serwis Południe"

Patroni medialni wystawy: Fotopolis.pl, Culture.pl


Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7