„Zniknij nad Wisłą” - pierwsza duża retrospektywa Konrada Pustoły

Autor: Redakcja Fotopolis

25 Wrzesień 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Od dziś w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie będzie można oglądać pierwszą przekrojową prezentację twórczości Konrada Pustoły (1975–2015), jednego z najciekawszych fotografów pokolenia transformacji.

Wystawa obejmie kilkanaście cykli fotograficznych wybranych przez kuratora, Stacha Szabłowskiego, spośród bogatej spuścizny artysty. Twórczość Pustoły pokazana zostanie jako praktyka rozgrywającą się na przecięciu trzech istotnych kwestii.

Zasadniczą jest kondycja pejzażu, który wyłania się z ekonomicznych i politycznych procesów kształtujących krajobraz współczesności. Druga kwestia to pytanie o potencjał fotografii jako narzędzia umożliwiającego uchwycenie tych procesów oraz pogłębiony wgląd w rzeczywistość.

Widok z okna K. Dziwisza, z cyklu "Widok władzy". Fot. Konrad Pustoła

Kolejne pytanie dotyczy społecznej odpowiedzialności osoby producenta obrazów oraz roli tej postaci w debacie publicznej. Napięcie między etyką i estetyką fotografii należało do motywów przewodnich twórczości Pustoły i jest jednym z tematów wystawy Zniknij nad Wisłą.

Pustoła, z wykształcenia ekonomista, kontynuował edukację w Szkole Filmowej w Łodzi, a później w Royal College of Art w Londynie. To wszechstronne wykształcenie znajduje odbicie w postawie twórcy, łączącego warsztat fotografa profesjonalisty z wrażliwością artysty oraz z wyczuleniem na procesy ekonomiczne.

Z cyklu "Miejsca uzdrawiające". Fot. Konrad Pustoła

„Staram się robić zdjęcia, które nie będą już następnego dnia nieaktualne. Chciałbym, żeby materiał, który robię teraz, był równie aktualny za dziesięć lat, a może nawet jeszcze przez swój dokumentalny charakter.” – deklarował fotograf.

„W twórczości uprzywilejowanym tematem jest pejzaż Polski doby transformacji. To case study procesów globalizacji, obszar, na którym tradycja przegryza się z żywiołami modernizacji, wytwarzając nowe, hybrydalne formy kultury. Tu szukać należy źródeł aktualności twórczości Pustoły; na jego fotografiach możemy odnaleźć rzeczywistość, w której dziś żyjemy, uchwyconą w procesie kształtowania się.” – dodaje kurator wystawy, Stach Szabłowski.

"Król Duch". Fot. Konrad Pustoła

„Przedwcześnie zmarły w 2015 roku twórca jest nieobecny na scenie sztuki, zniknął – ale przecież nie bez śladu. Równie inspirująca co dorobek Pustoły, pozostaje jego postawa. Na wystawie szukamy jej w fotografiach twórcy, ale również w pracach laureatów i laureatek ufundowanego w 2016 roku Stypendium Pamięci Konrada Pustoły. Jeśli można sobie wyobrazić jakąś formę kontynuacji niedokończonego projektu, jakim jest twórczość Konrada Pustoły, to właśnie we wrażliwości, wnikliwości i zaangażowaniu jego następców i następczyń” - czytamy w komunikacie organizatora wystawy Fundacji Sztuk Wizualnych.

Konrad PUSTOŁA – „Zniknij nad Wisłą”

Kurator: Stach Szabłowski
Stypendystki i stypendyści: Marta Bogdańska, Karolina Ćwik, Lena Dobrowolska, Jan Jurczak, Agnieszka Karolina Jurek, Keymo, Tytus Szabelski, Jakub Szafrański, Aleksandra Wieliczko
Wernisaż: środa, 25.09.2024, godz. 18–20
Wystawa czynna: 26.09.2024–5.01.2025

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
BEIKS MEDIA SHOW 2024 - poznaj program wydarzenia
BEIKS MEDIA SHOW 2024 - poznaj program wydarzenia
BEIKS MEDIA SHOW 2024 – Wydarzenie Branży Foto-Video-Film. Darmowe Pokazy, Warsztaty i Seminaria!. Sprawdź szczegółowy program wydarzenia.
5
Melchior Wańkowicz. Fotoreporter - wystawa nieznanego dorobku reportera literackiego
Melchior Wańkowicz. Fotoreporter - wystawa nieznanego dorobku reportera literackiego
Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza, ustalonego w 50. rocznicę śmierci pisarza, 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino (którą opisał w 3-tomowym reportażu), a także 80. rocznicę śmierci...
5
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii Poprzeczna
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii...
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę Małgorzaty Lebdy i Rafała Siderskiego. Ekspozycja to zapis niecodziennych działań skupionych wokół rzeki Wisły.
8