"Liceum" Jana Brykczyńskiego

0
Marta Sinior
24 Kwiecień 2006
Artykuł na: 4-5 minut
W najbliższy piątek, 28 kwietnia 2006 roku w Galerii Obok ZPAF zostanie otwarta wystawa reportażu Jana Brykczyńskiego zrealizowanego w damskim liceum z internatem sióstr niepokalanek w Szymanowie. Cykl ten został doceniony i nagrodzony w ubiegłorocznej edycji konkursu "Newsreportażu" organizowanego przez tygodnik Newsweek Polska.
fot. Jan Brykczyński z wystawy "Liceum"

Do Szymanowa nie trafiłem przypadkiem. - opowiada Jan Brykczyński - To miejsce od zawsze istniało w opowieściach rodzinnych; tajemnicze, piękne, ale surowe i groźne zarazem. Uczyły się tam wcześniej moja matka, babka i prababka... Fotografia okazała się doskonałym pretekstem do zaspokojenia mojej ciekawości i przekonania się jak wygląda życie za murami klasztornej żeńskiej szkoły.

fot. Jan Brykczyński z wystawy "Liceum"

Żeńskie liceum z internatem Sióstr Niepokalanek od prawie stu lat kształci na wysokim poziomie,a może przede wszystkim wychowuje młode dziewczyny. Zasady opracowane w XIX wieku przez założycielkę Matkę Marcelinę Darowską, od tamtego czasu właściwie nie uległy zmianie. Położony na prowincji, otoczony murem pałac, w którym mieści się szkoła, jest zamkniętym rządzącym się własnymi prawami światem. Pobyt tam jest dla dziewczyn doświadczeniem silnie kształtującym charakter, pod warunkiem że w ogóle wytrzymają klasztorny reżim. Prezentowany reportaż pokazuje to piękne i niezwykle atrakcyjne wizualnie miejsce. Jednocześnie jest próbą przebicia się przez tę lukrowaną warstwę i zajrzenia w głąb życia tej niedzisiejszej szkoły.

fot. Jan Brykczyński z wystawy "Liceum"

Jan Brykczyński urodził się w Warszawie w 1979 roku. Absolwent Wyższego Studium Fotografii na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi. Po dwóch latach studiów Stosowanych Nauk Społecznych na UW, wyjechał do Paryża, gdzie przez rok pracował jako asystent fotografów mody i zaczął fotografować. Po powrocie do Warszawy zrezygnował ze studiów na UW i rozpoczął studia fotografii. Początkowo w szkole Mariana Shmidta, w pracowni reportażu Maćka Skawińskiego a potem w PWSFTViT w Łodzi reportaż u Krzysztofa Hejke. W 2004 roku studiował przez rok w Szkole Filmowej FAMU w Pradze u Viktora Kolara, oraz brał udział w warsztatach Agencji Fotograficznej VII we Francji. Pracuje jako wolny fotograf zajmując się głównie reportażem o tematyce społecznej. Prezentowane fotografie w Galerii Obok ZPAF stanowią (nie obronioną jeszcze) pracę dyplomową Brykczyńskiego. Zdjęcia z cyklu Liceum zostały nagrodzone przez Newsweeka w edycji Newsreportażu 2005. Zdjęcie z lekcji wf-u w parku zostało też wyróżnione w konkursie miesięcznika Press. Reportaż z Szymanowa był publikowany w polskiej edycji National Geographic w grudniu 2004 roku.

fot. Jan Brykczyński z wystawy "Liceum"


Wernisaż wystawy Jana Brykczyńskiego Liceum odbędzie się w piątek, 28 kwietnia 2006 roku o godzinie 18.30 w Galerii Obok ZPAF (Plac Zamkowy 8) w Warszawie. Ekspozycja czynna będzie do 21 maja.


Zobacz także:
Galerię Newsreportaż 2005 zobacz...

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
“Inne problemy, potrzeby, marzenia”. Codzienność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka
“Inne problemy, potrzeby, marzenia”. Codzienność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka
Wraz z początkiem sierpnia w Leica 6x7 Gallery Warszawa startuje wystawa fotografa i podróżnika, laureata konkursu DEBUTS 2016, Patryka Bułhaka. “Zamknięte” to...
0
0
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Reportaż to coraz bardziej popularny trend w fotografii ślubnej. Jeżeli chcielibyście rozwijać się w tym kierunku, zarezerwujcie w swoim kalendarzu datę 20...
0
0
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
Fujifilm rusza z wakacyjną promocją na modele X-T3 i X-T30. Do 22 września, kupując aparat w zestawie z wybranymi szkłami możemy otrzymać 430 zł rabatu.
0
0