"Liceum" Jana Brykczyńskiego

W najbliższy piątek, 28 kwietnia 2006 roku w Galerii Obok ZPAF zostanie otwarta wystawa reportażu Jana Brykczyńskiego zrealizowanego w damskim liceum z internatem sióstr niepokalanek w Szymanowie. Cykl ten został doceniony i nagrodzony w ubiegłorocznej edycji konkursu "Newsreportażu" organizowanego przez tygodnik Newsweek Polska.
fot. Jan Brykczyński z wystawy "Liceum"

Do Szymanowa nie trafiłem przypadkiem. - opowiada Jan Brykczyński - To miejsce od zawsze istniało w opowieściach rodzinnych; tajemnicze, piękne, ale surowe i groźne zarazem. Uczyły się tam wcześniej moja matka, babka i prababka... Fotografia okazała się doskonałym pretekstem do zaspokojenia mojej ciekawości i przekonania się jak wygląda życie za murami klasztornej żeńskiej szkoły.

fot. Jan Brykczyński z wystawy "Liceum"

Żeńskie liceum z internatem Sióstr Niepokalanek od prawie stu lat kształci na wysokim poziomie,a może przede wszystkim wychowuje młode dziewczyny. Zasady opracowane w XIX wieku przez założycielkę Matkę Marcelinę Darowską, od tamtego czasu właściwie nie uległy zmianie. Położony na prowincji, otoczony murem pałac, w którym mieści się szkoła, jest zamkniętym rządzącym się własnymi prawami światem. Pobyt tam jest dla dziewczyn doświadczeniem silnie kształtującym charakter, pod warunkiem że w ogóle wytrzymają klasztorny reżim. Prezentowany reportaż pokazuje to piękne i niezwykle atrakcyjne wizualnie miejsce. Jednocześnie jest próbą przebicia się przez tę lukrowaną warstwę i zajrzenia w głąb życia tej niedzisiejszej szkoły.

fot. Jan Brykczyński z wystawy "Liceum"

Jan Brykczyński urodził się w Warszawie w 1979 roku. Absolwent Wyższego Studium Fotografii na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi. Po dwóch latach studiów Stosowanych Nauk Społecznych na UW, wyjechał do Paryża, gdzie przez rok pracował jako asystent fotografów mody i zaczął fotografować. Po powrocie do Warszawy zrezygnował ze studiów na UW i rozpoczął studia fotografii. Początkowo w szkole Mariana Shmidta, w pracowni reportażu Maćka Skawińskiego a potem w PWSFTViT w Łodzi reportaż u Krzysztofa Hejke. W 2004 roku studiował przez rok w Szkole Filmowej FAMU w Pradze u Viktora Kolara, oraz brał udział w warsztatach Agencji Fotograficznej VII we Francji. Pracuje jako wolny fotograf zajmując się głównie reportażem o tematyce społecznej. Prezentowane fotografie w Galerii Obok ZPAF stanowią (nie obronioną jeszcze) pracę dyplomową Brykczyńskiego. Zdjęcia z cyklu Liceum zostały nagrodzone przez Newsweeka w edycji Newsreportażu 2005. Zdjęcie z lekcji wf-u w parku zostało też wyróżnione w konkursie miesięcznika Press. Reportaż z Szymanowa był publikowany w polskiej edycji National Geographic w grudniu 2004 roku.

fot. Jan Brykczyński z wystawy "Liceum"


Wernisaż wystawy Jana Brykczyńskiego Liceum odbędzie się w piątek, 28 kwietnia 2006 roku o godzinie 18.30 w Galerii Obok ZPAF (Plac Zamkowy 8) w Warszawie. Ekspozycja czynna będzie do 21 maja.


Zobacz także:
Galerię Newsreportaż 2005 zobacz...

 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0
Panasonic Lumix LX100 II - zdjęcia przykładowe
10 Wrz 2018
Podczas dzisiejszej wizyty w siedzibie firmy, mieliśmy okazję bliżej zaznajomić się w drugą generacją uniwersalnego kompaktu opartego o matrycę 4/3. Zobaczcie, jak Panasonic Lumix LX100 II radzi sobie w praktyce.
0