"Liceum" Jana Brykczyńskiego

W najbliższy piątek, 28 kwietnia 2006 roku w Galerii Obok ZPAF zostanie otwarta wystawa reportażu Jana Brykczyńskiego zrealizowanego w damskim liceum z internatem sióstr niepokalanek w Szymanowie. Cykl ten został doceniony i nagrodzony w ubiegłorocznej edycji konkursu "Newsreportażu" organizowanego przez tygodnik Newsweek Polska.
fot. Jan Brykczyński z wystawy "Liceum"

Do Szymanowa nie trafiłem przypadkiem. - opowiada Jan Brykczyński - To miejsce od zawsze istniało w opowieściach rodzinnych; tajemnicze, piękne, ale surowe i groźne zarazem. Uczyły się tam wcześniej moja matka, babka i prababka... Fotografia okazała się doskonałym pretekstem do zaspokojenia mojej ciekawości i przekonania się jak wygląda życie za murami klasztornej żeńskiej szkoły.

fot. Jan Brykczyński z wystawy "Liceum"

Żeńskie liceum z internatem Sióstr Niepokalanek od prawie stu lat kształci na wysokim poziomie,a może przede wszystkim wychowuje młode dziewczyny. Zasady opracowane w XIX wieku przez założycielkę Matkę Marcelinę Darowską, od tamtego czasu właściwie nie uległy zmianie. Położony na prowincji, otoczony murem pałac, w którym mieści się szkoła, jest zamkniętym rządzącym się własnymi prawami światem. Pobyt tam jest dla dziewczyn doświadczeniem silnie kształtującym charakter, pod warunkiem że w ogóle wytrzymają klasztorny reżim. Prezentowany reportaż pokazuje to piękne i niezwykle atrakcyjne wizualnie miejsce. Jednocześnie jest próbą przebicia się przez tę lukrowaną warstwę i zajrzenia w głąb życia tej niedzisiejszej szkoły.

fot. Jan Brykczyński z wystawy "Liceum"

Jan Brykczyński urodził się w Warszawie w 1979 roku. Absolwent Wyższego Studium Fotografii na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi. Po dwóch latach studiów Stosowanych Nauk Społecznych na UW, wyjechał do Paryża, gdzie przez rok pracował jako asystent fotografów mody i zaczął fotografować. Po powrocie do Warszawy zrezygnował ze studiów na UW i rozpoczął studia fotografii. Początkowo w szkole Mariana Shmidta, w pracowni reportażu Maćka Skawińskiego a potem w PWSFTViT w Łodzi reportaż u Krzysztofa Hejke. W 2004 roku studiował przez rok w Szkole Filmowej FAMU w Pradze u Viktora Kolara, oraz brał udział w warsztatach Agencji Fotograficznej VII we Francji. Pracuje jako wolny fotograf zajmując się głównie reportażem o tematyce społecznej. Prezentowane fotografie w Galerii Obok ZPAF stanowią (nie obronioną jeszcze) pracę dyplomową Brykczyńskiego. Zdjęcia z cyklu Liceum zostały nagrodzone przez Newsweeka w edycji Newsreportażu 2005. Zdjęcie z lekcji wf-u w parku zostało też wyróżnione w konkursie miesięcznika Press. Reportaż z Szymanowa był publikowany w polskiej edycji National Geographic w grudniu 2004 roku.

fot. Jan Brykczyński z wystawy "Liceum"


Wernisaż wystawy Jana Brykczyńskiego Liceum odbędzie się w piątek, 28 kwietnia 2006 roku o godzinie 18.30 w Galerii Obok ZPAF (Plac Zamkowy 8) w Warszawie. Ekspozycja czynna będzie do 21 maja.


Zobacz także:
Galerię Newsreportaż 2005 zobacz...

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8