Vladimír Birgus przedstawia...

20 kwietnia 2006 roku w "Starej Galerii" ZPAF odbędzie się wernisaz wystawy zorganizowanej na piętnastą rocznicę działalności Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Tegoroczne obchody jubileuszu postanowiono oprzeć na kilku mniejszych wystawach, z których każda obejmuje część szerokiego spektrum pracy aktualnych studentów ITF. Natomiast następnego dnia, 21 kwietnia nadarzy się okazja do rozmowy z wykładowcami i studentami ITF podczas otwartego spotkania w siedzibie związku.
Wielu polskich absolwentów Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie funkcjonuje we współczesnej fotografii polskiej na stanowiskach pedagogów w szkołach wyższych i średnich, redaktorów i fotoreporterów w czołowych dziennikach i magazynach, kuratorów, organizatorów festiwali fotograficznych lub prowadzących galerie fotograficzne. Do grona byłych studentów należą takie osoby jak: Piotr Szymon, Rafał Milach, Grzegorz Dąbrowski, Andrzej Kramarz, Mariusz Forecki, Grzegorz Klatka, Magdalena Bartkiewicz, Jakub Dąbrowski, Agata Kubień, Andrzej Górski, Łukasz Wołągiewicz, Szymon Szcześniak, Paweł Supernak, Marcin Giba, Wojciech Iskierka, Anna Sielska, (także Wojciech Prażmowski i Krzysztof Hejke, którzy ukończyli Instytut Twórczej Fotografii przy Związku Czeskich Fotografików).Poniżej zamieszczamy tekst dostarczony przez organizatorów wystawy:

ITF w ramach minionych jubileuszy swego powstania organizował wystawy prac studentów, które umożliwiły konfrontację różnorodnych dzieł, postaw i stylów twórczych. Największą do dziś z takich podsumowujących wystaw, przedstawiającą prace dyplomowe z lat 1998-2003, była otwarta w 2003 roku wystawa w Domu Sztuki i Klasztorze Minorytów w Opawie. Później, już w ograniczonej części, była ona ponownie eksponowana w Ostrawie, Bratysławie, Poznaniu, Kownie i Chebie.


Tegoroczne obchody jubileuszu postanowiliśmy oprzeć na kilkumniejszych wystawach. Niektóre ekspozycje, na przykład "Dzieci lub Ja i mój świat"w Galerii Krytyków w Pradze, prezentują kolekcje klasycznych zdjęć dokumentalnycho socjologicznym charakterze, powstałe najczęściej pod kierunkiem pedagogicznym Jindřicha Štreita. Wystawa "Pejzaż studentów ITF", która swą premierę miała w Domu Sztuki w Opawie, a później eksponowana w Brnie, pokazała w wyborze Jana Pohribnego różne podejścia do tradycyjnie jak i innowacyjnie pojmowanej fotografii pejzażu.
Pod koniec ubiegłego roku przedstawiliśmy pierwsze wyniki projektu fotograficznego "Opawa na progu nowego tysiąclecia" i wybór dzieł z zakresu twórczości intermedialnej.


Dla wystawy "Piętnastka" przyjęliśmy formułę prezentacji wybranych prac kilkunastuobecnych studentów ITF, które powstały przede wszystkim w ramach przedmiotów "subiektywny dokument", "barwna fotografia dokumentalna" i "portret fotograficzny" albo są pracami rocznymi lub dyplomowymi, nawiązującymi tematyką do tych przedmiotów. Nawet ta mniejsza ekspozycja wyraża w szczególny sposób tendencje charakterystyczne dla znacznej części swobodnej twórczości studentów ITF. Objawiają się one w położeniu akcentu na pracę w jednolitych dużych cyklach, na przejrzystą koncepcję, autorefleksję,a czasem także na większe zainteresowanie motywami intymnymi lub tematyką własnej rodziny, bliskich i przyjaciół. Wątki te są silniej obecne w pracach niż tzw. "wielkie tematy społeczne". Wyznacznikiem jest położenie nacisku zarówno na treść i formę zdjęć, jak i na doskonałe opanowanie techniki fotograficznej.


W ostatnich latach przywiązuje się coraz większe znaczenie do kreatywnego wykorzystania możliwości fotografii barwnej. W ostatecznym kształcie pokazywanych zdjęć przestaje być istotne czy powstały one w drodze klasycznej czy cyfrowej fotografii. Choć na wystawie zostali zestawieni obok siebie czescy, słowaccy i polscy autorzy, bardzo trudno jest znaleźć wyraźne linie podziałów w ich twórczości. Możliwość intensywnej eksploatacji fotografii dokumentalnej, której do niedawna nie poświęcano zbyt wiele uwagi w szkołach fotograficznych u naszych północnych i wschodnich sąsiadów, przyciągnęła do Opawy szereg młodych fotografów z tych właśnie krajów. W tym miejscu należy podkreślić, że ITF jest uczelnią uniwersalną, jej studenci spotykają się ze wszystkimi głównymi kierunkami fotografii artystycznej i użytkowej.


Wyraźnie autorefleksyjna twórczość jest reprezentowana na wystawie przede wszystkim w pracach Markéty Bendovej, Petry Benešovej i Martiny Novozamskej, które swymi ekspresyjnymi zdjęciami, ukazującymi same autorki, ich uczucia i relacje zinnymi, a także ich bliskich - sytuują się na zatartej granicy między fotografią dokumentalną a artystyczną. Inną formę, tak popularnych dziś dzienników fotograficznych, mają dalece poetyckie i refleksyjne, ujęte w kształt kwadratu zdjęcia Vojtěcha V. Slámy, wykonane z użyciem rzadko już dziś stosowanej lustrzanki dwuobiektywowej. Odnajdziemy w nich wiele wspólnego z subiektywną fotografią dokumentalną mającą na celu uchwycenie magicznych momentów zwykłej, mało dramatycznej codzienności z nadaniem jej wizualnym elementom uniwersalnego, symbolicznego wymiaru oraz niepokojącą zestawieniami różnych motywów. Do tego typu przedstawień należą czarno-białe panoramiczne zdjęcia z wybrzeża Morza Czarnego Andrzeja Kramarza jak i jaskrawe kolorystycznie fotografie Václava Petáka, Jana Dyntery, Petra Nagyho, Grzegorza Dąbrowskiego czy Grzegorza Klatki.


Choć jeszcze do niedawna kreatywne wykorzystanie psychologicznych aspektów oddziaływania różnych barw w czeskiej, słowackiej albo polskiej fotografii dokumentalnej było zabiegiem rzadko spotykanym - dziś odnajdujemy to w twórczości coraz większej ilości autorów. Na wystawie są to prace, obok już wymienionych, Andreja Balco i Mariusza Foreckiego. W ich zdjęciach znajdujemy niemałą dozę humoru, ironii a czasami nawet i sarkazmu w spojrzeniu na stylu życia specyficznych grup społecznych. Michaela Cibulková przywiozła z Kuby bardzo wysublimowane ujęcia tamtejszej rzeczywistości, kreowane przy wykorzystaniu poruszenia oraz silnego kontrastowania barw. Mimo, że całkowity autentyzm był wcześniej uznawany za jeden z głównych atrybutów fotografii reportażowej i dokumentalnej (choć znane są przypadki, kiedy nawet w reportażach wojennych dochodziło do aranżowania a w dokumentach społecznych do manipulacji rzeczywistością), dzisiejsze gwiazdy współczesnej fotografii jak Philip-Lorca di Corcia, Jeff Wall, Gregory Crewdson i inni celowo inscenizują skomplikowane sceny tak, by sprawiały wrażenie naturalnych, uchwyconych i zestawionych kreacyjnie ujęć. Przenikanie fotografii inscenizowanej i dokumentalnej wykorzystała Barbara Kuklíková w cyklu "Uczucia w obcym mieście", w którym z nadzwyczajną wizualną inwencją pokazała uczucia, nastroje i marzenia czterech młodych obcokrajowców żyjących w Pradze. Introspektywny charakter ma wspólne dzieło Zuzany Blochovej i Dity Lamačovej pod tytułem "Persona". Cechy quasi dokumentu ma także cykl dowcipnych zdjęć z własnej podróży ślubnej po Egipcie Petra Hasala, z nutą ironii odnoszący się do zunifikowanychi zglobalizowanych wyobrażeń o idealnym urlopie.


Jeszcze dalej w drodze od dokumentudo twórczości inscenizowanej poszedł Libor Fojtík w swoich ujęciach lalek Barbie i Kena w różnych typowych pejzażach współczesnej Opawy. Ważne miejsce w kontekście nowoczesnego portretu we współczesnej czeskiej fotografii zajmują wyraźne kompozycyjnie i kolorystycznie stylizowane portrety różnych osobistości Opawy - jak na przykład Jana Langera, czy też portrety rodziców - autorstwa Marcela Žuški lub portrety z psami - autorstwa Lucie Čermákovej.


Wystawa "Piętnastka" nie ma ambicji zaprezentowania najlepszych dokonań studentów Instytutu Fotografii Twórczej w piętnastym roku działania na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Objętość i wybór tematów są na to zbyt małe. Wystawa ma być nie mniej, nie więcej niż tylko próbą aktualnego stanu w opisanych obszarach, zajmujących ważne miejsce w całym spektrum praktyki edukacyjnej ITF.


Kuratorem wystawy jest Vladimír Birgus.
Współpraca: Vojtěch Bartek, Aleš Kuneš, Václav Podestát, Jiří Siostrzonek.


Wystawa odbywa się w ramach obchodów 60. lecia Związku Polskich Artystów Fotografików pod patronatem Pana Kazimierza Ujazdowskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.


Wernisaż wystawy zatytułowanej Piętnastka odbędzie się w czwartek, 20 kwietnia 2006 roku o godzinie 18 w Starej Galerii ZPAF (Pl. Zamkowy 8) w Warszawie. Ekspozycja prezentowana jest do 11 maja.


Otwarte spotkanie z wykładowcami i studentami odbędzie się w piątek, 21 kwietnia o godzinie 18.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0