Słowacja w obiektywie dokumentalistów

Od 6 kwietnia 2006 roku w warszawskiej Yours Gallery prezentowana będzie wystawa ukazująca współczesną Słowację, pełną kontrastów i niewyczerpanych inspiracji. Na wystawie zobaczymy bardzo różne historie opowiedziane przez ósemkę wybranych słowackich fotografów.
Jak pisze słowacki kurator wystawy Lucia Bennicka: Słowacja u progu nowego millennium to kraj, gdzie niesamowite historie z przeszłości napotykają absurdy teraźniejszości: życie we współczesnym mieście miesza się z ubóstwem wsi, tak jak świat młodych ze światem przemijającego pokolenia, a industrializacja z pięknem natury. Każde ze zdjęć zostało przepuszczone przez filtr bogatego wewnętrznego uniwersum autorów. Ukazują różne oblicza Słowacji, postrzegane nieświadomie w życiu codziennym.


Poniżej notki biograficzne autorów dostarczone przez organizatorów wystawy:

Jozef Ondzik portretuje kontrasty pomiędzy życiem na wsi i w mieście. Są to subiektywne zapisy, w których konkretny czas i miejsce nie są istotne. Współczesność miesza się z symbolami przeszłości. Patrząc na zdjęcia Ondzika można odnieść wrażenie, że nie mamy do czynienia z dokumentem lecz ze zdjęciami zainscenizowanymi.

Pavol Breier w swojej pracy koncentruje się głównie na życiu mieszkańców okolic Orawy, ukazując kontrast między pokoleniami. Przedstawia odchodzącą generację kultywującą tradycje i nowe zbuntowane wobec ich postaw młode pokolenie.

Jaro Sýkora jest twórcą realistycznych portretów, na których zatrzymał się czas. Ukazuje pokolenie odchodzące na zawsze - ludzi przywiązanych do natury i cichego, spokojnego życia na wzgórzach Orawy. Są biedni, lecz wolni.

fot. Martin Kollár

Martin Kollár (niegdyś operator filmowy) prezentuje dynamiczny i dowcipny reportaż. Jego kolorowe zdjęcia o współczesnej Słowacji doskonale pokazują odcienie jej codzienności. Bezustanne wędrówki po kraju przyniosły plon unikalnych zdjęć, ironicznych, przerysowanych o doskonałym wyczuciu wielowarstwowości kompozycji.

Alan Hyża odsłania bardziej mroczne strony współczesnej Słowacji. Jego zdjęcia ukazują historie pełne cierpienia, samotności oraz izolacje kraju i jego mieszkańców.

Martina Marencina fascynują imprezy masowe - tradycyjne imprezy ludowe, koncerty rockowe, dyskoteki. Kontrastujące kolory przemieniają zwykłe wydarzenia w konsumencko-komercyjny billboard.

fot. Andrzeja Bána

Seria fotografii Andrzeja Bána, poświęconych innej Słowacji to dokument o minionych czasach, które wywarły wielki wpływ na czasy obecne. Jest wyznaniem zwykłych ludzi, unikalnym zapisem opowiadającym o współczesnym kraju.

Zdjęcia Lucii Nimcovej balansują pomiędzy dokumentem a fotografią artystyczną. Autorka tworzy konceptualne historie i łączy je w dyptyki. Jej zdjęcia stanowią dialog z dzisiejszą kulturą młodego pokolenia na Słowacji. Cykle Peryferia i Punki pokazują subiektywny zapis życia wybranych społeczności czy subkultur i ich powszechne stereotypy. To niezwykle serie fotografii na pograniczu snu i jawy.


Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Słowackiej Frantiska Ruzicki.


Otwarcie wystawy Słowacja w obiektywie dokumentalistów zostanie otwarta 5 kwietnia 2006 roku o godzinie 18 w Yours Gallery przy Krakowskim Przedmieściu 33. Fotografie będzie można oglądać do 9 maja 2006 roku.

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7