Słowacja w obiektywie dokumentalistów

0
Marta Sinior
3 Kwiecień 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Od 6 kwietnia 2006 roku w warszawskiej Yours Gallery prezentowana będzie wystawa ukazująca współczesną Słowację, pełną kontrastów i niewyczerpanych inspiracji. Na wystawie zobaczymy bardzo różne historie opowiedziane przez ósemkę wybranych słowackich fotografów.
Jak pisze słowacki kurator wystawy Lucia Bennicka: Słowacja u progu nowego millennium to kraj, gdzie niesamowite historie z przeszłości napotykają absurdy teraźniejszości: życie we współczesnym mieście miesza się z ubóstwem wsi, tak jak świat młodych ze światem przemijającego pokolenia, a industrializacja z pięknem natury. Każde ze zdjęć zostało przepuszczone przez filtr bogatego wewnętrznego uniwersum autorów. Ukazują różne oblicza Słowacji, postrzegane nieświadomie w życiu codziennym.


Poniżej notki biograficzne autorów dostarczone przez organizatorów wystawy:

Jozef Ondzik portretuje kontrasty pomiędzy życiem na wsi i w mieście. Są to subiektywne zapisy, w których konkretny czas i miejsce nie są istotne. Współczesność miesza się z symbolami przeszłości. Patrząc na zdjęcia Ondzika można odnieść wrażenie, że nie mamy do czynienia z dokumentem lecz ze zdjęciami zainscenizowanymi.

Pavol Breier w swojej pracy koncentruje się głównie na życiu mieszkańców okolic Orawy, ukazując kontrast między pokoleniami. Przedstawia odchodzącą generację kultywującą tradycje i nowe zbuntowane wobec ich postaw młode pokolenie.

Jaro Sýkora jest twórcą realistycznych portretów, na których zatrzymał się czas. Ukazuje pokolenie odchodzące na zawsze - ludzi przywiązanych do natury i cichego, spokojnego życia na wzgórzach Orawy. Są biedni, lecz wolni.

fot. Martin Kollár

Martin Kollár (niegdyś operator filmowy) prezentuje dynamiczny i dowcipny reportaż. Jego kolorowe zdjęcia o współczesnej Słowacji doskonale pokazują odcienie jej codzienności. Bezustanne wędrówki po kraju przyniosły plon unikalnych zdjęć, ironicznych, przerysowanych o doskonałym wyczuciu wielowarstwowości kompozycji.

Alan Hyża odsłania bardziej mroczne strony współczesnej Słowacji. Jego zdjęcia ukazują historie pełne cierpienia, samotności oraz izolacje kraju i jego mieszkańców.

Martina Marencina fascynują imprezy masowe - tradycyjne imprezy ludowe, koncerty rockowe, dyskoteki. Kontrastujące kolory przemieniają zwykłe wydarzenia w konsumencko-komercyjny billboard.

fot. Andrzeja Bána

Seria fotografii Andrzeja Bána, poświęconych innej Słowacji to dokument o minionych czasach, które wywarły wielki wpływ na czasy obecne. Jest wyznaniem zwykłych ludzi, unikalnym zapisem opowiadającym o współczesnym kraju.

Zdjęcia Lucii Nimcovej balansują pomiędzy dokumentem a fotografią artystyczną. Autorka tworzy konceptualne historie i łączy je w dyptyki. Jej zdjęcia stanowią dialog z dzisiejszą kulturą młodego pokolenia na Słowacji. Cykle Peryferia i Punki pokazują subiektywny zapis życia wybranych społeczności czy subkultur i ich powszechne stereotypy. To niezwykle serie fotografii na pograniczu snu i jawy.


Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Słowackiej Frantiska Ruzicki.


Otwarcie wystawy Słowacja w obiektywie dokumentalistów zostanie otwarta 5 kwietnia 2006 roku o godzinie 18 w Yours Gallery przy Krakowskim Przedmieściu 33. Fotografie będzie można oglądać do 9 maja 2006 roku.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Reportaż to coraz bardziej popularny trend w fotografii ślubnej. Jeżeli chcielibyście rozwijać się w tym kierunku, zarezerwujcie w swoim kalendarzu datę 20...
0
0
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
Fujifilm rusza z wakacyjną promocją na modele X-T3 i X-T30. Do 22 września, kupując aparat w zestawie z wybranymi szkłami możemy otrzymać 430 zł rabatu.
0
0
Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”
Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”
Już dziś (22 lipca) w Galeria Katowice wernisaż drugiej odsłony cyklu „Obrazy metafor“, którego autorami są Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa. Projekt przedstawia...
0
0