"Eye on Third Ward" i "Oko na Kraków" w Muzeum Historii Fotografii

W Muzeum Historii Fotografii zaprezentowany zostanie dziesięcioletni dorobek akcji Eye on Third Ward. Fotografiom z oryginalnego projektu towarzyszyć będą efekty jego krakowskiego wydania. Zobaczymy prace młodych mieszkańców Krakowa i Houston z zaniedbanych środowisk, którzy mieli szansę odkryć w sobie talent artystyczny.
Krakowska adaptacja "Eye on Third Ward" została przygotowana w dziesiątą rocznicę powstania projektu realizowanego przez publiczną szkołę Jack Yates High School z Houston. Młodzi mieszkańcy tytułowej dzielnicy Third Ward, mają szansę poznania podstaw fotografii na specjalnych zajęciach, a następnie eksponowania swoich prac na wystawie w Museum of Fine Arts w Houston.

fotografie z projektu "Eye on Third Ward"

Kim są młodzi mieszkańcy dzielnicy Third Ward w Houston? Tutaj wrócić należy do 1840 roku, kiedy to małe miasteczko Houston podzielono na cztery części według skrzyżowania dwóch głównych ulic: Cogress i Main Street. Third Ward znajdowała się na wschód od Main i na południe od Congress Street. Po zniesieniu niewolnictwa, ludność afroamerykańska zdominowała Third Ward, gdzie powstawały ich własne kościoły, szkoły, firmy i inne instytucje, które tworzyły klimat tego miejsca. Wszystko to możemy znaleźć na zdjęciach wystawianych corocznie w Museum of Fine Arts w Houston.

fotografie z projektu "Eye on Third Ward"

Niezwykle ciekawy projekt z Houston ma wartość nie tylko fotograficzną, ale także społeczną, dokumentacyjną. Tym bardziej cieszy przeniesienie go na polski grunt. W Krakowie przez 14 tygodni, między 17 września a 19 grudnia 2005 roku młodzi ludzie z zaniedbanych środowisk odkrywali fotografię pod okiem Chrisa Schwarza, dyrektora i twórcy Muzeum Galicja oraz fotografa Mariusza Makowskiego.

fotografie z projektu "Oko na Kraków", fot. Lucyna Antkiewicz, Małgorzata Wisłowska

Jak piszą organizatorzy wystawy w Muzeum Historii Fotografii Każdemu zdjęciu towarzyszy krótki opis, który wyjaśnia dlaczego właśnie ten obiekt stał się punktem zainteresowania autora. Wiele fotografii pokazuje zwykłe życie mieszkańców dzielnicy, w której mieszka młodzież uczestnicząca w zajęciach. Dzięki programowi młodzi ludzie z zaniedbanych środowisk odkrywają w sobie talent artystyczny. Uczą się od kompetentnego nauczyciela prostych technik fotograficznych, poznają - poprzez kontakt z Muzeum - inne dziedziny sztuki, a w końcu ćwiczą umiejętność pisania krótkich tekstów.

Na wystawie zobaczymy zatem Kraków w ramach wystawy Oko na Kraków oraz Houston pod hasłem Eye on Third Ward w obiektywie młodych ludzi. Ekspozycja rozpoczyna się już 10 marca i będzie czynna do 9 kwietnia 2006 roku w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (ul. Józefitów 16). Zapraszamy także na stronę projektu "Eye on Third Ward" Museum of Fine Arts w Houston


Poniżej zamieszczamy informację organizatora:
OKO NA KRAKÓW
Projekt fotograficzny opracowany na podstawie programu Museum of Fine Arts w Houston w Teksasie pt. Eye on the Third Ward.

ORGANIZATORZY PROJEKTU: Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Stowarzyszenie "U Siemachy", Muzeum Galicja


Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem "U Siemachy" oraz Muzeum Historii Fotografii zaadaptował na gruncie krakowskim projekt społeczno-fotograficzny "Eye on Third Ward", który w Houston w stanie Teksas prowadzony jest z sukcesem od 10 lat przez jednego z nauczycieli szkoły publicznej Jack Yates High School. Na zajęciach, w trakcie których uczniowie zapoznają się z podstawami fotografii, powstają prace wystawiane później w Museum of Fine Arts w Houston.

Każdemu zdjęciu towarzyszy krótki opis, który wyjaśnia dlaczego właśnie ten obiekt stał się punktem zainteresowania autora. Wiele fotografii pokazuje zwykłe życie mieszkańców dzielnicy, w której mieszka młodzież uczestnicząca w zajęciach. Dzięki programowi młodzi ludzie z zaniedbanych środowisk odkrywają w sobie talent artystyczny. Uczą się od kompetentnego nauczyciela prostych technik fotograficznych, poznają - poprzez kontakt z Muzeum - inne dziedziny sztuki, a w końcu ćwiczą umiejętność pisania krótkich tekstów.

Zajęcia z młodzieżą, które prowadzili: Chris Schwarz, dyrektor i twórca Muzeum Galicja oraz fotograf Mariusz Makowski odbywały się przez 14 tygodni od 17 września do 19 grudnia 2005 rokuEye on Third Ward
W dziesiątą rocznicę powstania projektu


Od 1995 roku Museum of Fine Arts w Houston w Teksasie oraz szkoła średnia Magnet School of Communications at Yates High School corocznie organizują wystawę fotograficzną zatytułowaną "Eye on the Third Ward". Od kilku pokoleń do szkoły Yates High School uczęszcza młodzież z dzielnicy Houston zwanej "Third Ward", zamieszkałej głównie przez społeczność pochodzenia afro-amerykańskiego. Obecnie w tej dzielnicy mieszczą się znane afro-amerykańskie organizacje polityczne, instytucje kulturalne i oświatowe, między innymi Texas Southern University.

Każdego roku Ray D. Carrington nauczyciel fotografii ze szkoły Yates High School przemierza wraz z uczniami ulice dzielnicy "Third Ward" i dokumentuje życie jej społeczności. Młodzież uczy się technik fotograficznych, ale co bardziej istotne bacznie obserwuje dzielnicę i życie jej mieszkańców. Coroczne wystawy zatytułowane "Eye o the Third Ward" prezentują talent artystyczny uczniów i ich wyjątkowego nauczyciela. Zdjęciom towarzyszą zazwyczaj krótkie opisy ukazujące kreatywny sposób myślenia osób biorących udział w programie.

Fotografie z Muzeum w Houston prezentowane na wystawie w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie przedstawiają dorobek uczniów w dziesiątą rocznicę powstania projektu.

Liceum Yates i Wydział Edukacji Muzeum of Fine Arts w Houston składają podziękowania Annie Wilkes Tucker, kustosz działu fotografii Museum of Fine Arts w Houston, oraz Clintowi Wilourowi, dyrektorowi i kustoszowi Galveston Art Center, za dokonanie wyboru prac pochodzących z poprzednich wystaw projektu "Eye on Third Ward".

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0