Katowicki miesiąc fotografii Jerzego Lewczyńskiego

Marzec roku 2006 to znaczące święto śląskiej fotografii artystycznej. Będzie to okres prezentacji twórczości jednego z najbardziej zasłużonych dla historii polskiej fotografii Artysty - Jerzego Lewczyńskiego. Organizatorzy przygotowali niezwykle różnorodny, pod względem wystawienniczym program.
fot. Jerzy Lewczyński

Biuro Wystaw Artystycznych zaprezentuje monograficzną wystawę "Archeologia fotografii - prace z lat 1941 - 2005",Galeria Pusta "Jerzy Lewczyński. Autoportret", Galeria Katowice "Leksykon Śląskiej Fotografii: Jerzy Lewczyński", Galeria Fra, Angeliko "Co ludzie noszą w kieszeniach" Galeria AlmiArt "Wokół Jurka Lewczyńskiego". Już to samo nagromadzenie tytułów wystaw jednego autora może przyprawić o zawrót głowy. Ale będzie to przepiękne zawirowanie ! Pełne różnorodności spojrzenia na sztukę i fotografię w szczególności. Właśnie takiego, jakim jest Jerzy Lewczyński i jakiego znam od ponad 30-tu lat. Potrafiącego wytyczać nowe kierunki, ale też pełnego zrozumienia dla tradycji i indywidualnych zainteresowań. Potrafiącego jednoczyć nas wszystkich wokół ruchu artystycznego tak na bardzo wysokim poziomie jak i tego amatorskiego. Po prostu bardzo życzliwego dla każdego, kto chciał się wypowiedzieć w sztuce fotografii. W polskiej rzeczywistości to rzadka postawa! Jednocześnie pełna dystansu i humoru do własnej twórczości, czego doskonałą próbkę będziemy mieli w "Autoportrecie" i filmie "Leksykon Śląskiej Fotografii" czy wreszcie na wystawie, "Co nosimy w kieszeniach".

fot. Jerzy Lewczyński

Moim osobistym kolejnym odkryciem Jurka to wystawa "Wokół Jurka Lewczyńskiego". Wybierając zdjęcia na tą ekspozycję z naszej skromnej Związkowej szafy odkryłem Jurka niezwykle tolerancyjnego i inspirującego całe nasze fotograficzne środowisko. Różnorodność postaw twórczych, mogących przy nim i za jego poparciem wyrastać jest wprost imponująca. Jest to po prostu stwierdzenie faktu. Ja też się dość często z nim nie zgadzałem i go krytykowałem. Moje śląskie graficzne pejzaże nie budziły Jego entuzjazmu, ale mogłem je tworzyć i eksponować znajdując jego pomocną dłoń. Nasi najstarsi członkowie Okręgu ZPAF fotografowali pod wpływem piktorializmu Jana Bułhaka. A jednak byli przyjaciółmi Jurka, któremu już wtedy, czyli od lat 50-tych bliżej było do "antyfotografii" artystów takich jak Zdzisław Beksiński czy Bronisław Schlabs. Z gliwicką grupą twórczą: Aleksandrem Górskim, Piotrem Janikiem, Zofią, Rydet, Adamem Scheybalem, Stanisławem Skoczeniem, Tadeuszem Maciejką uprawiał bardzo nowoczesną fotografię. Wtedy też odkrywając abstrakcję geometryczna - taszyzm dostrzega nurt "Grafiki fotograficznej". I takie prace Kazimierza Najdenowa, Adama Bogusza, czy Franciszka Stobika powstają 40-lat temu. Cały czas docenia rolę i podkreśla rolę reportażu! Robi do dnia dzisiejszego rejestrując nasze życie artystyczne i okolicznościowe. Właśnie zbiór takich zwykłych okazjonalnych zdjęć wykonanych przez Koleżanki i Kolegów a przedstawiających Jurka oraz "Film - Wywiad" to kolejna odsłona postaci tego artysty (Galeria KATOWICE - Leksykon...) Wystawa w Galerii AlmiArt "Wokół Jurka Lewczyńskiego" to różnorodność postaw twórczych Haliny i Leonarda Idziaków, Anny Chojnackiej, Edwarda Poloczka, Bronisława Stapińskiego, Seweryna Błochowicza, Stanisława Ziółkiewicza, Tadeusza Maciejki, Adama Sheibala, Mieczysława Cybińskiego, Róży i Ludwika Jura najstarszych Członków Okręgu Śląskiego współtworzących wspólnie z Jurkiem. Do tego dochodzi kolejne pokolenie Andrzej Koniakowski, Józef Ligęza, Małgorzata Apathy, Krzysztof Henclewski, Michał Cała, Michał Sowiński, Wiesław Brzóska, Krzysztof Liszka, Zbigniew Sawicz, Ireneusz Kulig, Stanisław Michalski, Józef Wolny, Piotr Szymon, Stanisław Sputo, Katarzyna Łata-Wrona, Janusz Musiał, Antoni Kreis., Maciej Stobierski, Jowita Mormul, Maria Dzierżyńska, Bogusław Michnik prezentujące fotografię na najwyższym poziomie. Właśnie ten poziom fotografii i świadomość twórcza ich autorów to zasługa bycia z Jurkiem i obok niego. Dziękujemy Ci Jurku! - Andrzej Koniakowski ZPAF, Katowice, marzec 2006 roku

PROGRAM MIESIĄCA JERZEGO LEWCZYŃSKIEGO W KATOWICACH:
, Galeria Pusta, GCK pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice, 8.03 - 02.04.2006 (wernisaż 8.03.2006 o godzinie 17)
Kurator: Jakub Byrczek;
projekcja filmu Leksykon Śląskiej Fotografii - Jerzy Lewczyński
Galeria KATOWICE ZPAF ul. Warszawska 5, Katowice, 8.03 - 02.04.2006 (wernisaż 8.03.2006 o godzinie 19)
Kurator: Andrzej Koniakowski;
Jerzy Lewczyński. Archeologia fotografii - prace z lat 1941-2005
Galeria Sztuki Współczesnej BWA al. Korfantego 6 Katowice, 17.03 - 15.04.2006
(wernisaż 17.03.2006 o godzinie 17)
Kurator: Stanisław Ruksza;
Jerzy Lewczyński - Co kto ma w kieszeni
Galeria Fra Angelico Muzeum Archidiecezjalne ul. Jordana 39 Katowice, 23.03 - 15.04.2006 (wernisaż 2306.2006 17)
Kurator: Stanisław Ruksza;
Wokół Jurka Lewczyńskiego
Galeria AlmiArt Silesia City Center ul. Chorzowska 109, Katowice, 28.03 - 15.04.2006 (28.03 wernisaż 28.03.2006 godzinie 18)
Kurator: Andrzej Koniakowski]

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12