"Morze wewnętrzne" Bartka Wieczorka - pierwsza wystawa w Galerii Visual Crafters

Autor: Maciej Zieliński

28 Wrzesień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Stworzona przez agencję Visual Crafters galeria to nowy punkt na kulturalnej mapie Warszawy. Już w ten piątek debiutuje monograficzną wystawą stanowiącą zapis z podróży po Japonii Bartka Wieczorka.

Galeria ma stanowić przestrzeń prezentacji najciekawszych i najaktualniejszych fotograficznych głosów. „Takich, które poszerzają język opowieści wizualnej o współczesnym świecie i zmieniają definicję fotografii jako medium sztuki” - tłumaczą założyciele. „Prezentowane projekty wystawiennicze to rodzaj przypisów, które towarzyszą pracy studia produkcyjnego i agencji kreatywnej”.

Swoją działalność galeria rozpoczyna serią monograficznych wystaw artystów, którzy współpracują z Visual Crafters. Pierwszą z nich jest „Morze wewnętrzne” Bartka Wieczorka. O czy opowiada?

„Pojechałem do Japonii, żeby pobyć sam ze sobą. Nie było to trudne, bo na Kyushu, gdzie zacząłem swoją podróż, nie jest łatwo znaleźć rozmówcę mówiącego w języku innym niż japoński. Zabrałem rower, dwa aparaty i kilka niezbędnych w podróży rzeczy. Całymi dniami jechałem, patrzyłem na morze i słuchałem muzyki. To był moment w życiu, kiedy czułem, że wyciszenie i samotność uratuje mi życie. Japonia była najlepszym możliwym kierunkiem takiej ucieczki. W moim przypadku przypadkowym, bo bilety kupiłem spontanicznie, po rozmowie z kolegą o potrzebie odcięcia się od codzienności.

 

W Japonii nie fotografowałem ludzi w taki sam sposób, jak na co dzień w pracy. Postanowiłem robić zdjęcia z daleka, podchodząc z szacunkiem do ich codziennych rytuałów. Tym samym szanowałem również moje emocje i chęć bycia samemu. Możliwe, że wtedy pierwszy raz pozwoliłem sobie na świadome zapisywanie tego rodzaju emocji. I to zostało już we mnie, w moim patrzeniu na bohaterów stających przed aparatem, do dzisiaj. W Japonii nie szukałem zabytków i miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. To nie był rekonesans do kolejnej sesji mody. Dniem i nocą włóczyłem się za to po dokach, portach, małych nieturystycznych miasteczkach, niekończących się drogach obsadzonych dookoła równym lasem. Spotykałem Japończyków w ich codziennym, wydawałoby się, spokojnym życiu.” 

Wystawie „Morze wewnętrzne” towarzyszy cykl dodatkowych wydarzeń: spotkanie autorskie z artystą oraz przegląd portfolio młodych twórców – więcej informacji na temat terminów i zgłoszeń portfolio znajdzie się na social media Visual Crafters.

Kiedy i gdzie

Kiedy: 30.09 – 20.11,
Godziny otwarcia: wt-czw 12-15:30
Wernisaż: 30.09, godz. 18
Gdzie: Galeria Visual Crafters,
Czerniakowska 180, 00-421 Warszawa

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i kwartalnika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
4
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10