Oblicze chrześcijaństwa

"Religia jest dla mnie czymś mówiącym o tajemnicy, o czymś niepojętym. Religia jest głęboko zakorzeniona w ziemi; jest niemożliwa do opisania" - powiedział fotograf, Mike Abrahams. Jego fotografie przedstawiające różne oblicza wiary, można oglądać do 19 marca 2006 roku w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
fot. Mike Abrahams, Izrael, Symboliczny chrzest zakonnicy z Kazachstanu, w wodach rzeki Jordan.

Prace Abrahamsa ukazują różnorodność chrześcijaństwa objawiającą się w obrzędach, w twarzach pielgrzymów, w przedmiotach towarzyszących miejscom kultu w bardzo odległych od siebie zakątkach ziemi. Zdjęcia na wystawie są fotograficznym zapisem podróży na Filipiny, do Polski, Grecji i Etiopii, Meksyku, Hiszpanii i do wielu innych zakątków świata. I tak na fotografiach możemy zobaczyć drogę krzyżową odprawianą na Filipinach, misteria ku czci zmarłych w Cocula, czy Kalwarię Zebrzydowską.

Mike Abrahams urodził się w 1952 roku. W 2000 roku otrzymał nagrodę w kategorii Życie codzienne w konkursie World Press Photo. W swoim dorobku ma fotograficzną dokumentację związaną z konfliktem w Irlandii Północnej, dokumentację migracji ludności Lesotho i Afryki Południowej, fotografie ortodoksów w Izraelu i zdarzeń w Palestynie oraz zdjęcia Intifady w strefie Gazy. W 1981 Mike Abrahams założył agencję Network Photographers działającą do dziś w Londynie. Jego prace wystawiane były m.in. w Half Moon Gallery, Photographers Gallery w Londynie, National Museum of Photography w Bradford.


Wystawa fotografii Mike Abrahamsa czynna jest od 16 lutego do 19 marca 2006 roku w Muzeum Górnośląskim (pl. Jana III Sobieskiego 2) w Bytomiu.


Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8