Historia pewnej sesji, czyli spotkanie z Grzegorzem Szafrugą w ramach Fomei LIVE!

0

Autor: Redakcja Fotopolis

22 Czerwiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Już 24 czerwca będziecie mogli wziąć udział w wirtualnym warsztacie, by nauczyć się niełatwej sztuki zamrażania ruchu od specjalisty – Grzegorza Szafrugi z  Agencji Fotograficznej Skylight Studio.

Fomei LIVE! to cykl spotkań z fotografami i ludźmi branży, którzy podczas transmisji na żywo opowiadają o wybranym autorskim projekcie, ale także o inspiracjach, pracy w studio, backstage, sprzęcie, postprodukcji itd. „Formuła spotkania ma być przyjacielska i luźna, chcemy też wchodzić w interakcje z widzami na czacie - tak by mogli również zadawać pytania gościom spotkania”- tłumaczy Michał Przybylski z Fomei Polska. Czego będziecie mogli dowiedzieć się podczas live’a?

Będziesz bohaterem najbliższego spotkania z cyklu Fomei LIVE! Podobno tym razem nie będzie to zwykła pogadanka, ale forma warsztatu. Przechodząc od razu do sedna - czego nauczą się słuchacze?

Mam nadzieje, że nauczą się dość trudnego fragmentu fotografii, jakim jest zamrażanie ruchu, praca w HSS-ie oraz czym różni się czas naświetlania od czasu błysku. Wbrew pozorom wiele osób nadal to myli. Nie do końca są też świadomi do czego się używa poszczególnych funkcji lampy a co jesteśmy w stanie zrobić samym aparatem. Na co dzień zajmuje się fotografią komercyjna więc postaram się pokazać to o czym mówię na podstawie przykładowej sesji w studio.

Czy by zamrozić ruch w studio, potrzebujemy specjalistycznego sprzętu? Jakie są wymagania? Czego potrzebujemy?

W pierwszej kolejności wiedzy, znajomości aparatu, pomysłu i faktycznie odrobinę sprzętu. Oczywiście mając odpowiednie lampy jest o niebo łatwiej ale postaramy się tak naświetlić temat aby każdy skorzystał.

A na czym Ty pracujesz obecnie w Skylight Studio?

Ja obecnie pracuję praktycznie tylko na lampach Fomei z serii ProX, te woły robocze są nie do zamordowania i naprawdę przeszły ze mną przez tysiące zdjęć bezproblemowo. Do mrożenia ruchu oraz do sesji z wodą używam lamp akumulatorowych, mają one kilka zalet o których opowiem na warsztatach.

Mnóstwo podłączonych do prądu urządzeń i bryzgają wszędzie woda... Jak ważne przy takich sesjach jest bezpieczeństwo?

Wiadomo, nikt nie chce zostać porażony prądem więc znaleźliśmy sposób, aby lampy przy sesjach z wodą nie były podłączone do prądu. Owszem było trochę stresu bo nie poszło tak łatwo jak na filmie, ale najważniejsze, że wszystko się udało i obyło się bez ofiar w ludziach jak i w sprzęcie. Wszystkie karty odkryję już w środę!

A edycja? W jak dużym stopniu tego typu zdjęcia powstają na planie a na ile w postprodukcji?

Zdjęcie z planu jest decydujące i kluczowe! Owszem zawsze wchodzi edycja, poprawki i szlify itd. ale to jakość wyjściowego materiału decyduje o tym. Co później oglądamy. W tak trudnych sesjach czasem więcej czasu pochłania wybór odpowiedniego ujęcia niż sama postprodukcja. Telefony komórkowe wymuszają na nas coraz mocniejszy retusz i troszkę idzie to w złą stronę, ale nie panikujmy jest światełko w tunelu!

Dziękujemy i do zobaczenia!

Spotkanie z Grzegorzem Szafrugą transmitowane będzie w środę 24 maja na kanale YouTube Fomei Polska. Planowany start o godz. 18:00.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jak fotografować niebo nocą - bezpłatny webinar Irix
Jak fotografować niebo nocą - bezpłatny webinar Irix
Chcesz poznać tajniki fotografowania nocnego krajobrazu? Weź udział w darmowym webinarze i dowiedz się, jak zacząć przygodę z tą dziedziną fotografii.
0
0
Rusza nabór do TIFF Open 2021 - pokaż swój projekt na festiwalu we Wrocławiu
Rusza nabór do TIFF Open 2021 - pokaż swój projekt na festiwalu we Wrocławiu
Wystartował nabór p do TIFF Open 2021, który odbywa się w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii TIFF Festival. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 16...
0
0
Masz pomysł na wystawę lub inne wydarzenie? Kraków Photo Fringe 2021 przedłuża nabór
Masz pomysł na wystawę lub inne wydarzenie? Kraków Photo Fringe 2021 przedłuża nabór
Przedłużono nabór do 9. edycji Kraków Photo Fringe 2021, który odbywa się w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie. Organizatorzy czekają na propozycje wystaw, warsztatów, akcji i happeningów
10
0