"Wizje Natury" - festiwal fotografii na X-lecie ZPFP

0
Tomasz Gutkowski
8 Grudzień 2005
Artykuł na: 6-9 minut
W sobotę, 10 grudnia, w podwarszawskim Izabelinie odbędzie się 1-dniowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej zorganizowany przez obchodzący swoje 10-lecie Związek Polskich Fotografików Przyrody. W programie pokazy slajdów, prezentacje konkursowe i dyskusje. Gościem honorowym będzie Artur Tabor, autor albumu "Sowy Polskie".
W sobotę, 10 grudnia, w podwarszawskim Izabelinie odbędzie się 1-dniowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej zorganizowany przez obchodzący swoje 10-lecie Związek Polskich Fotografików Przyrody. W programie pokazy slajdów, prezentacje konkursowe i dyskusje. Gościem honorowym będzie Artur Tabor, autor albumu "Sowy Polskie".FESTIWAL FOTOGRAFII PRZYRODNICZEJ ZPFP

Festiwal Fotografii Przyrodniczej ZPFP
10 grudnia 2005, Izabelin

"Wizje Natury"

Główne punkty programu program:
godz. 10.00
- otwarcie imprezy i pokazy konkursowe członków ZPFP;
godz. 14.00 *
- prelekcja Artura Tabora "Sowy Polski"
godz. 15.00
"X lat ZPFP" i "Nasze fascynacje"
zestaw pokazów przygotowanych na międzynarodowe festiwale
godz. 16.00
- ogłoszenie wyników konkursu na prezentacje i pokaz nagrodzonych prac

Przy okazji festiwalu ZPFP organizuje spotkanie ogólnozwiązkowe w dniach: 9 - 11 grudnia. Poranki zarezerwowane są na plenery. W sobotni wieczór warsztaty poświęcone tworzeniu cyfrowych prezentacji oraz pokazy pozakonkursowe członków i kandydatów ZPFP.

Termin: sobota, 10 grudnia 2005 r., od godz. 10.00
Miejsce: Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, Izabelin, ul.
Tetmajera 38

Organizatorzy: ZPFP i Kampinoski Park Narodowy
Centrum Edukacji KPN w Izabelinie, ul. Tetmajera 38

10 grudnia 2005 r., od godz. 10.00

* w przypadku zgłoszenia większej liczby prac na konkurs pokazy oficjalne mogą zostać przesunięte na nieco późniejsze godziny. Ostateczny program opublikujemy na stronie internetowej na kilka dni przed festiwalem.

Szczegółowe informacje i program:
www.zpfp.pl

Informacja prasowa:

Święto miłośników fotografii przyrodniczej w Izabelinie. Festiwal "Wizje Natury" jest organizowany przez obchodzący swe dziesięciolecie Związek Polskich Fotografów Przyrody, we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Spotkanie odbędzie się w nowej, mieszczącej 250 widzów, sali kinowej Kampinoskiego Parku Narodowego. ZPFP przygotowując imprezę skorzystał z doświadczeń innych europejskich stowarzyszeń i międzynarodowych festiwali.

Krótkie udźwiękowione pokazy ukazujące bogactwo światowej przyrody, prezentowane na dużym ekranie na długo pozostają w pamięci gości. Organizatorzy mają nadzieję, że przyszłorocznej edycji festiwalu towarzyszyć już będzie ogólnopolski konkurs pokazów zdjęć, a wśród gości znajdą się również zagraniczni mistrzowie fotografii.

W tegorocznej edycji konkursu członkowie ZPFP mogli zgłosić zarówno pokazy cyfrowe, jak i tradycyjne - slajdowe. Konfrontacja obu technik może być bardzo interesująca i pouczająca dla wszystkich zainteresowanych fotografią. Jedną z największych atrakcji festiwalu będzie seria krótkich tematycznych pokazów przygotowana przez ZPFP na międzynarodowe festiwale w Belgii i Niemczech. Nowocześnie stworzone cyfrowe prezentacje spotkały się z bardzo żywiołowym i ciepłym przyjęciem - długie owacje stały się już tradycją.

Gościem specjalnym festiwalu będzie Artur Tabor, jeden z najlepszych polskich fotografów przyrody, którego album "Sowy Polski", wkrótce opublikuje wydawnictwo Winkowski. Książka będzie owocem blisko 8 lat intensywnej pracy w terenie. W czasie prelekcji nie tylko poznamy te piękne, skryte i tajemnicze ptaki, ale także dowiemy się jakiego sprzętu, jakich technik i jakich sztuczek fotograf musiał, by użyć, by uwiecznić swych pierzastych bohaterów.

fot. Artur Tabor


Dodatkowe informacje: Artur Tabor "Sowy Polski"

Artur Tabor poświęcił 7 lat pracy na fotografowanie sów występujących w Polsce. Sowy były bardzo trudnym wyzwaniem - są niezwykle skryte i czujne. Aktywne są głównie nocą, kiedy nasze zmysły zawodzą. Mało kto wie, że w naszym kraju regularnie wyprowadza lęgi 9 gatunków sów. Mamy wśród nich prawdziwe giganty - jak puchacz o rozpiętości skrzydeł przekraczającej 1.5 metra i sowie liliputy - niewiele większe od wróbla domowego np. sóweczka. Każdy z gatunków preferuje inny biotop (miejsce występowania). Mamy gatunki związane z lasami, z bagnami, z krajobrazem rolniczym, czy gatunki występujące w naszej zabudowie, blisko człowieka. Są sowy aktywne nocą ale są też i takie, które w nocy widzą gorzej od człowieka i są aktywne tylko w dzień. W albumie "Sowy Polski" są pokazane i opisane wszystkie gatunki oraz m. in. przygody towarzyszące autorowi podczas robienia zdjęć - które były wyjątkowo trudne do wykonania.

Aby sfotografować te tajemnicze ptaki autor musiał zastosować wyrafinowany sprzęt fotograficzny i filmowy m.in. kamery na podczerwień i zdalnie sterowane aparaty. Setki godzin spędzonych nocą razem z sowami na czubkach drzew, na bagnach, na kościelnych strychach i wieżach dały niepowtarzalny materiał dokumentalny z życia sów.

Wydawnictwo "Winkowski" wkrótce opublikuje album autorski Artura Tabora poświęcony właśnie tym ptakom - będziemy mogli zobaczyć wszystkie nasze sowy i przekonać się, że nie są to żadne duchy - ale niezwykle ciekawe i pożyteczne ptaki.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Już po raz piąty początek września upłynie pod znakiem festiwalu “W ramach Sopotu”. Zobaczymy najnowsze projekty czołowych polskich fotografów, a także wystawy tegorocznych rezydentów...
7
0
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów - Vladimír Birgus w Pix.House
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów -...
Przedstawianie człowieka w smutnej rzeczywistości bloku wschodniego stało się dla niego niemalże obsesją. To opowieść o esencji istnienia, która nie ma ani początku,...
280
0
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Z okazji Światowego Dnia Fotografii popularne modele Sony A7R Mark II, A6500, kompakty z serii RX100 oraz ciekawe jasne stałki możecie kupić z rabatem sięgającym 25%...
40
0
Powiązane artykuły