„Wyjedź Zostań“ Rafała Siderskiego to prywatna opowieść o tęsknocie, emigracji i pamięci

0
Redakcja Fotopolis
28 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

„Wyjedź Zostań“ to osobisty projekt Rafała Siderskiego, w którym podejmuje próbę poznania przedwcześnie zmarłego ojca. Wykorzystuje do tego dokumenty archiwalne, fotografie przedmiotów oraz portrety osób, które go znały. Wernisaż wystawy już 5 lipca w Białymstoku.

W projekcie „Wyjedź Zostań“ Rafał Siderski zadaje uniwersalne pytania o tęsknotę, stratę i pamięć. Na ponad 100 zdjęciach autor we wręcz eklektyczny sposób opowiada o swoim nieznanym ojcu. Przedstawia go z perspektywy bliskich osób, które miały okazję go poznać. Zadaje pytania, na które wie, że nie uzyska odpowiedzi. Jak sam mówi w wywiadzie będącym integralną częścią wystawy: „ociera się tylko o wyobrażenie tego, kim był jego ojciec“.

Rafał Siderski „Wyjedź Zostań“

W poszukiwaniu odpowiedzi...

- 30 sierpnia 1992 roku wracaliśmy z niedzieli nad wodą. Ktoś z domowników otwierał właśnie drzwi, gdy usłyszałem dzwonek telefonu. Pobiegłem odebrać. Myślałem, że dzwoni Tata ze Stanów. Zamiast Taty usłyszałem kobiecy głos proszący kogoś dorosłego. Miałem 8 lat, a pani po drugiej stronie linii przekazała nam wiadomość, że mój Tata nie żyje. Wyjechał do Ameryki kilka lat wcześniej i znałem go tylko z kilku zdjęć i głosu w słuchawce. Teraz, prawie trzydzieści lat później, zdałem sobie sprawę, że nie wiem kim był mój Tata. Staram się go poznać, a moi bliscy - matka, brat, babcia i wujek - mi w tym pomagają. Pokazują mi pamiątki po ojcu i oglądając stare zdjęcia opowiadają historie z nim związane. Pozwalają mi fotografować się w miejscach, w których przeżyli z moim ojcem ważne chwile. Mimo że starania te skazane są na porażkę, to i tak je podejmuję - wyznał Rafał Siderski.

Rafał Siderski „Wyjedź Zostań“

Gdzie i kiedy?

Wernisaż „Wyjedź Zostań“ odbędzie się 5 lipca 2019 roku w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii 5 w Białymstoku. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym promocji książki pod tym samym tytułem. Mała, intymna i skrupulatnie zaprojektowana, pozwala jeszcze pełniej zanurzyć się w tej osobistej historii. Wydrukowana została tylko w 500 egzemplarzach, z czego 400 przeznaczone jest do sprzedaży (150 w wersji polskiej, 250 w wersji angielskiej). Każdy tom numerowany jest przez autora, co pozwala  traktować każdy egzemplarz jako niepowtarzalny obiekt artystyczny.

Rafał Siderski - fotograf ur. w 1984 r. w Białymstoku, od dekady związany zawodowo z Warszawą. Jak sam mówi, zajmuje się przede wszystkim opowiadaniem prawdziwych historii za pomocą zdjęć. Student studiów doktoranckich na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Republice Czeskiej. Wykładowca fotografii w Akademii Fotografii w Warszawie.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Już w najbliższy poniedziałek (22 lipca) w Starej Galerii ZPAF wernisaż projektu „LOS” Alexandra Glyadyelova, cenionego reportażysty i dokumentalisty. „ U autora tej...
0
0
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Zastanawiasz się nad kupnem X-T30? Nie ma na co czekać. Dziś dobiega końca wyjątkowa promocja Fujifilm, dzięki której aparat możesz kupić z rabatem wynoszącym aż 1200...
0
0
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0