"Fotografie" Piotra Rosińskiego

30 listopada 2005 roku w warszawskiej "praCoVni art clubie" zostanie otwarta wystawa zdobywcy wielu nagród i wyróżnień, "fotograficznego poety" Piotra Rosińskiego. Zdjęcia artysty urzekają specyficznym klimatem, nieokreśloną czasowością i kryjącą się gdzieś tajemnicą.
30 listopada 2005 roku w warszawskiej "praCoVni art clubie" zostanie otwarta wystawa zdobywcy wielu nagród i wyróżnień, "fotograficznego poety" Piotra Rosińskiego. Zdjęcia artysty urzekają specyficznym klimatem, nieokreśloną czasowością i kryjącą się gdzieś tajemnicą. Fotografie współczesne, ale bliskie stylistyce z końca dziewiętnastego wieku. Samotność, niepokój, wyobcowanie, mistycyzm. Wszytko to odnajdujemy w obrazach autora będącymi specyficzną interpretacją rzeczywistości.

fot. Piotr Rosiński "Fotografie"

Poniżej publikujemy tekst autorstwa Włodka Kierusa na temat fotografii Piotra Rosińskiego:

"Fotografie" Piotra Rosińskiego to eksperyment wizualno-myślowy. Przedstawia rzeczywistość pozbawioną związków przyczynowo-skutkowych - rzeczywistość na wzór snu, reguł rządzących marzeniami sennymi. Przedstawione widoki mają charakter irracjonalny, sprzeczny z zasadami logiki i regułami prawdopodobieństwa.
Zacierają się granice między tym, co realne, a tym, co może już być tylko tworem nieskrępowanej, wyzwolonej przez sen wyobraźni.
Kobiety w fotografii Rosińskiego są postaciami mitycznymi a jednocześnie melancholicznymi - wypełniają przestrzeń rozpiętą pomiędzy Freud'owską koncepcją snu a mroczną wizją "Mulholland Drive" Lynch'a.

Rosiński tworzy swoją przestrzeń swobodą wyobraźni, wizjonerstwem, burzeniem porządku czasowo-przestrzennego i przyczynowo-skutkowego, nieciągłością fabuły, wyszukaną symboliką.

Nigdy nie wiemy, co czuje bohaterka fotografii - to nie ma znaczenia - pomyślcie sami...
- Włodek Kierus

fot. Piotr Rosiński "Fotografie"

pływamy na krach
miękkich niczym zegarki Dali'ego
zabrakło nam sekund
do minuty
w której śnimy
księżyca wiotkie oblicze
wici skąpanej w odmętach
łapiemy się jak ostatecznej
ocknieni w tym samym miejscu
przyznajemy rację fiołkowi
i purpurze jedwabnych fal pościeli
zanurzamy dłonie w twoje
bystre ciało Ilmatar
i wyrwani z kontekstu
tłumaczymy kolcom róży
że wcale nie są gorsze
od pąku

Erotyk - Alruna

fot. Piotr Rosiński "Fotografie"

Piotr Rosiński (ur.1972 roku) fotografuje zawodowo od trzynastu lat. Od 1988 roku należy do Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest również członkiem artystycznej grupy POZA. Obok fotografii artystycznej, uprawia fotografię komercyjną robiąc zdjęcia do katalogów reklamowych i folderów. Rosiński należy do bardzo płodnych i aktywnych fotografów. Jest autorem lub współautorem dwudziestujeden wystaw. Organizator I Łódzkiego Festiwalu Fotografii. Systematycznie współpracuje także z twórcami festiwalu Camerimage.
Za swoje fotografie otrzymał wiele medali i wyróżnień. Do najważniejszych należy zaliczyć: Grand Prix i nagroda prezydenta Koszalina podczas X przeglądu Złota muszla; III miejsce w konkursie czasopisma Chip-Foto-Video; I miejsce w konkursie Oskary Mody w kategorii fotografik; wyróżnienie redakcji Pozytyww konkursie Canon; II miejsce w konkursie Pozytywu: Fotograf roku, zdjęcie roku; złoty medal na 43 dorocznej wystawie ŁTF.Wernisaż wystawy fotografii Piotra Rosińskiego odbędzie się 30 listopada 2005 roku w warszawskiej praCoVni art club mieszczącej się przy ulicy Popiełuszki 16. Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 19.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
2
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0