"Fotografie" Piotra Rosińskiego

30 listopada 2005 roku w warszawskiej "praCoVni art clubie" zostanie otwarta wystawa zdobywcy wielu nagród i wyróżnień, "fotograficznego poety" Piotra Rosińskiego. Zdjęcia artysty urzekają specyficznym klimatem, nieokreśloną czasowością i kryjącą się gdzieś tajemnicą.
30 listopada 2005 roku w warszawskiej "praCoVni art clubie" zostanie otwarta wystawa zdobywcy wielu nagród i wyróżnień, "fotograficznego poety" Piotra Rosińskiego. Zdjęcia artysty urzekają specyficznym klimatem, nieokreśloną czasowością i kryjącą się gdzieś tajemnicą. Fotografie współczesne, ale bliskie stylistyce z końca dziewiętnastego wieku. Samotność, niepokój, wyobcowanie, mistycyzm. Wszytko to odnajdujemy w obrazach autora będącymi specyficzną interpretacją rzeczywistości.

fot. Piotr Rosiński "Fotografie"

Poniżej publikujemy tekst autorstwa Włodka Kierusa na temat fotografii Piotra Rosińskiego:

"Fotografie" Piotra Rosińskiego to eksperyment wizualno-myślowy. Przedstawia rzeczywistość pozbawioną związków przyczynowo-skutkowych - rzeczywistość na wzór snu, reguł rządzących marzeniami sennymi. Przedstawione widoki mają charakter irracjonalny, sprzeczny z zasadami logiki i regułami prawdopodobieństwa.
Zacierają się granice między tym, co realne, a tym, co może już być tylko tworem nieskrępowanej, wyzwolonej przez sen wyobraźni.
Kobiety w fotografii Rosińskiego są postaciami mitycznymi a jednocześnie melancholicznymi - wypełniają przestrzeń rozpiętą pomiędzy Freud'owską koncepcją snu a mroczną wizją "Mulholland Drive" Lynch'a.

Rosiński tworzy swoją przestrzeń swobodą wyobraźni, wizjonerstwem, burzeniem porządku czasowo-przestrzennego i przyczynowo-skutkowego, nieciągłością fabuły, wyszukaną symboliką.

Nigdy nie wiemy, co czuje bohaterka fotografii - to nie ma znaczenia - pomyślcie sami...
- Włodek Kierus

fot. Piotr Rosiński "Fotografie"

pływamy na krach
miękkich niczym zegarki Dali'ego
zabrakło nam sekund
do minuty
w której śnimy
księżyca wiotkie oblicze
wici skąpanej w odmętach
łapiemy się jak ostatecznej
ocknieni w tym samym miejscu
przyznajemy rację fiołkowi
i purpurze jedwabnych fal pościeli
zanurzamy dłonie w twoje
bystre ciało Ilmatar
i wyrwani z kontekstu
tłumaczymy kolcom róży
że wcale nie są gorsze
od pąku

Erotyk - Alruna

fot. Piotr Rosiński "Fotografie"

Piotr Rosiński (ur.1972 roku) fotografuje zawodowo od trzynastu lat. Od 1988 roku należy do Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest również członkiem artystycznej grupy POZA. Obok fotografii artystycznej, uprawia fotografię komercyjną robiąc zdjęcia do katalogów reklamowych i folderów. Rosiński należy do bardzo płodnych i aktywnych fotografów. Jest autorem lub współautorem dwudziestujeden wystaw. Organizator I Łódzkiego Festiwalu Fotografii. Systematycznie współpracuje także z twórcami festiwalu Camerimage.
Za swoje fotografie otrzymał wiele medali i wyróżnień. Do najważniejszych należy zaliczyć: Grand Prix i nagroda prezydenta Koszalina podczas X przeglądu Złota muszla; III miejsce w konkursie czasopisma Chip-Foto-Video; I miejsce w konkursie Oskary Mody w kategorii fotografik; wyróżnienie redakcji Pozytyww konkursie Canon; II miejsce w konkursie Pozytywu: Fotograf roku, zdjęcie roku; złoty medal na 43 dorocznej wystawie ŁTF.Wernisaż wystawy fotografii Piotra Rosińskiego odbędzie się 30 listopada 2005 roku w warszawskiej praCoVni art club mieszczącej się przy ulicy Popiełuszki 16. Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 19.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8