"Fotografie" Piotra Rosińskiego

30 listopada 2005 roku w warszawskiej "praCoVni art clubie" zostanie otwarta wystawa zdobywcy wielu nagród i wyróżnień, "fotograficznego poety" Piotra Rosińskiego. Zdjęcia artysty urzekają specyficznym klimatem, nieokreśloną czasowością i kryjącą się gdzieś tajemnicą.
30 listopada 2005 roku w warszawskiej "praCoVni art clubie" zostanie otwarta wystawa zdobywcy wielu nagród i wyróżnień, "fotograficznego poety" Piotra Rosińskiego. Zdjęcia artysty urzekają specyficznym klimatem, nieokreśloną czasowością i kryjącą się gdzieś tajemnicą. Fotografie współczesne, ale bliskie stylistyce z końca dziewiętnastego wieku. Samotność, niepokój, wyobcowanie, mistycyzm. Wszytko to odnajdujemy w obrazach autora będącymi specyficzną interpretacją rzeczywistości.

fot. Piotr Rosiński "Fotografie"

Poniżej publikujemy tekst autorstwa Włodka Kierusa na temat fotografii Piotra Rosińskiego:

"Fotografie" Piotra Rosińskiego to eksperyment wizualno-myślowy. Przedstawia rzeczywistość pozbawioną związków przyczynowo-skutkowych - rzeczywistość na wzór snu, reguł rządzących marzeniami sennymi. Przedstawione widoki mają charakter irracjonalny, sprzeczny z zasadami logiki i regułami prawdopodobieństwa.
Zacierają się granice między tym, co realne, a tym, co może już być tylko tworem nieskrępowanej, wyzwolonej przez sen wyobraźni.
Kobiety w fotografii Rosińskiego są postaciami mitycznymi a jednocześnie melancholicznymi - wypełniają przestrzeń rozpiętą pomiędzy Freud'owską koncepcją snu a mroczną wizją "Mulholland Drive" Lynch'a.

Rosiński tworzy swoją przestrzeń swobodą wyobraźni, wizjonerstwem, burzeniem porządku czasowo-przestrzennego i przyczynowo-skutkowego, nieciągłością fabuły, wyszukaną symboliką.

Nigdy nie wiemy, co czuje bohaterka fotografii - to nie ma znaczenia - pomyślcie sami...
- Włodek Kierus

fot. Piotr Rosiński "Fotografie"

pływamy na krach
miękkich niczym zegarki Dali'ego
zabrakło nam sekund
do minuty
w której śnimy
księżyca wiotkie oblicze
wici skąpanej w odmętach
łapiemy się jak ostatecznej
ocknieni w tym samym miejscu
przyznajemy rację fiołkowi
i purpurze jedwabnych fal pościeli
zanurzamy dłonie w twoje
bystre ciało Ilmatar
i wyrwani z kontekstu
tłumaczymy kolcom róży
że wcale nie są gorsze
od pąku

Erotyk - Alruna

fot. Piotr Rosiński "Fotografie"

Piotr Rosiński (ur.1972 roku) fotografuje zawodowo od trzynastu lat. Od 1988 roku należy do Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest również członkiem artystycznej grupy POZA. Obok fotografii artystycznej, uprawia fotografię komercyjną robiąc zdjęcia do katalogów reklamowych i folderów. Rosiński należy do bardzo płodnych i aktywnych fotografów. Jest autorem lub współautorem dwudziestujeden wystaw. Organizator I Łódzkiego Festiwalu Fotografii. Systematycznie współpracuje także z twórcami festiwalu Camerimage.
Za swoje fotografie otrzymał wiele medali i wyróżnień. Do najważniejszych należy zaliczyć: Grand Prix i nagroda prezydenta Koszalina podczas X przeglądu Złota muszla; III miejsce w konkursie czasopisma Chip-Foto-Video; I miejsce w konkursie Oskary Mody w kategorii fotografik; wyróżnienie redakcji Pozytyww konkursie Canon; II miejsce w konkursie Pozytywu: Fotograf roku, zdjęcie roku; złoty medal na 43 dorocznej wystawie ŁTF.Wernisaż wystawy fotografii Piotra Rosińskiego odbędzie się 30 listopada 2005 roku w warszawskiej praCoVni art club mieszczącej się przy ulicy Popiełuszki 16. Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 19.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0