"Fotografie" Piotra Rosińskiego

0
Marta Sinior
18 Listopad 2005
Artykuł na: 4-5 minut
30 listopada 2005 roku w warszawskiej "praCoVni art clubie" zostanie otwarta wystawa zdobywcy wielu nagród i wyróżnień, "fotograficznego poety" Piotra Rosińskiego. Zdjęcia artysty urzekają specyficznym klimatem, nieokreśloną czasowością i kryjącą się gdzieś tajemnicą.
30 listopada 2005 roku w warszawskiej "praCoVni art clubie" zostanie otwarta wystawa zdobywcy wielu nagród i wyróżnień, "fotograficznego poety" Piotra Rosińskiego. Zdjęcia artysty urzekają specyficznym klimatem, nieokreśloną czasowością i kryjącą się gdzieś tajemnicą. Fotografie współczesne, ale bliskie stylistyce z końca dziewiętnastego wieku. Samotność, niepokój, wyobcowanie, mistycyzm. Wszytko to odnajdujemy w obrazach autora będącymi specyficzną interpretacją rzeczywistości.

fot. Piotr Rosiński "Fotografie"

Poniżej publikujemy tekst autorstwa Włodka Kierusa na temat fotografii Piotra Rosińskiego:

"Fotografie" Piotra Rosińskiego to eksperyment wizualno-myślowy. Przedstawia rzeczywistość pozbawioną związków przyczynowo-skutkowych - rzeczywistość na wzór snu, reguł rządzących marzeniami sennymi. Przedstawione widoki mają charakter irracjonalny, sprzeczny z zasadami logiki i regułami prawdopodobieństwa.
Zacierają się granice między tym, co realne, a tym, co może już być tylko tworem nieskrępowanej, wyzwolonej przez sen wyobraźni.
Kobiety w fotografii Rosińskiego są postaciami mitycznymi a jednocześnie melancholicznymi - wypełniają przestrzeń rozpiętą pomiędzy Freud'owską koncepcją snu a mroczną wizją "Mulholland Drive" Lynch'a.

Rosiński tworzy swoją przestrzeń swobodą wyobraźni, wizjonerstwem, burzeniem porządku czasowo-przestrzennego i przyczynowo-skutkowego, nieciągłością fabuły, wyszukaną symboliką.

Nigdy nie wiemy, co czuje bohaterka fotografii - to nie ma znaczenia - pomyślcie sami...
- Włodek Kierus

fot. Piotr Rosiński "Fotografie"

pływamy na krach
miękkich niczym zegarki Dali'ego
zabrakło nam sekund
do minuty
w której śnimy
księżyca wiotkie oblicze
wici skąpanej w odmętach
łapiemy się jak ostatecznej
ocknieni w tym samym miejscu
przyznajemy rację fiołkowi
i purpurze jedwabnych fal pościeli
zanurzamy dłonie w twoje
bystre ciało Ilmatar
i wyrwani z kontekstu
tłumaczymy kolcom róży
że wcale nie są gorsze
od pąku

Erotyk - Alruna

fot. Piotr Rosiński "Fotografie"

Piotr Rosiński (ur.1972 roku) fotografuje zawodowo od trzynastu lat. Od 1988 roku należy do Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest również członkiem artystycznej grupy POZA. Obok fotografii artystycznej, uprawia fotografię komercyjną robiąc zdjęcia do katalogów reklamowych i folderów. Rosiński należy do bardzo płodnych i aktywnych fotografów. Jest autorem lub współautorem dwudziestujeden wystaw. Organizator I Łódzkiego Festiwalu Fotografii. Systematycznie współpracuje także z twórcami festiwalu Camerimage.
Za swoje fotografie otrzymał wiele medali i wyróżnień. Do najważniejszych należy zaliczyć: Grand Prix i nagroda prezydenta Koszalina podczas X przeglądu Złota muszla; III miejsce w konkursie czasopisma Chip-Foto-Video; I miejsce w konkursie Oskary Mody w kategorii fotografik; wyróżnienie redakcji Pozytyww konkursie Canon; II miejsce w konkursie Pozytywu: Fotograf roku, zdjęcie roku; złoty medal na 43 dorocznej wystawie ŁTF.Wernisaż wystawy fotografii Piotra Rosińskiego odbędzie się 30 listopada 2005 roku w warszawskiej praCoVni art club mieszczącej się przy ulicy Popiełuszki 16. Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 19.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
“Inne problemy, potrzeby, marzenia”. Codzienność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka
“Inne problemy, potrzeby, marzenia”. Codzienność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka
Wraz z początkiem sierpnia w Leica 6x7 Gallery Warszawa startuje wystawa fotografa i podróżnika, laureata konkursu DEBUTS 2016, Patryka Bułhaka. “Zamknięte” to...
0
0
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Reportaż to coraz bardziej popularny trend w fotografii ślubnej. Jeżeli chcielibyście rozwijać się w tym kierunku, zarezerwujcie w swoim kalendarzu datę 20...
0
0
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
Fujifilm rusza z wakacyjną promocją na modele X-T3 i X-T30. Do 22 września, kupując aparat w zestawie z wybranymi szkłami możemy otrzymać 430 zł rabatu.
0
0