Jak rok 1989 zapisał się na zdjęciach fotoreportretów? Rusza wystawa “Przełom w Kadrze”

1
Redakcja Fotopolis
7 Czerwiec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Protesty i manifestacje na ulicach polskich miast, pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory i zwycięstwo „Solidarności” - rok 1989 był przełomowy w historii Polski. Startująca dzisiaj wystawa w Domu Spotkań z Historia pokaże jak ten burzliwy okres zapamiętały klisze pracujących w tamtym czasie fotoreportetów.

W 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce Dom Spotkań z Historią prezentuje wystawę plenerową „Przełom w kadrze 1989”. To reporterskie spojrzenie na ten pamiętny rok oraz zdarzenia, które uruchomiły przemiany i w krótkim czasie doprowadziły do ustanowienia ustroju demokratycznego w Polsce. W Polkach i Polakach rozbudziły zaś ogromne nadzieje i oczekiwania, których wyrazem były wyniki wyborów 4 czerwca.

Ten niezwykły rok miał niezwykłych kronikarzy - fotoreporterów i fotoreporterki, których prace doskonale oddają atmosferę i zmiany zachodzące w kraju. Na wystawie prezentowany będzie wybór zdjęć prasowych dokumentujących najważniejsze wydarzenia roku 1989, jej uczestników i świadków oraz życie codziennie Polaków w tym czasie. Zobaczymy zdjęcia m.in. Jarosława Stachowicza, Krzysztofa Millera, Jacka Domińskiego, Czarka Sokołowskiego, Erazma Ciołka, Chrisa Niedenthala, Macieja Goliszewskiego, Macieja Macierzyńskiego, Anny Beaty Bohdziewicz. Ekspozycję uzupełnią plakaty wyborcze i przedruki prasy zagranicznej dotyczące wydarzeń w Polsce.

Zdjęcia, na których utrwalono przełomowe wydarzenia, ale i zwykłe życie Polaków

fot. Jarosław Stachowicz, Manifestacja Solidarności. Warszawa, 1 maja 1989

- „Przełom w kadrze 1989” to projekt, którego bohaterami są nie tylko zdjęcia, dokumentujące ten niezwykły rok, ale przede wszystkim ludzie, którzy je zrobili. Pomysł narodził się w czasie pracy nad wystawą „Krzysztof Miller 1989”. Zdałam sobie wówczas sprawę z tego, o jak wielu fotoreporterkach i fotoreporterach, dokumentujących wydarzenia przełomu, nic dzisiaj nie wiemy - opowiada kuratorka Katarzyna Puchalska. - W listopadzie rozpoczęliśmy w Domu Spotkań z Historią cykl spotkań o przełomie z perspektywy fotoreporterskiej, którego gospodynią była dziennikarka Urszula Urzędowska (autorka tytułu naszego projektu). Najczęściej powtarzane przez naszych bohaterów zdanie to: „Jak dużo się wtedy działo!”. Właśnie tę dynamikę zmian starałyśmy się pokazać na tych 69 fotografiach z wystawy.

Ekspozycja składa się ze zdjęć pokazujących wybrane wydarzenia roku 1989 w Polsce - od pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez kampanię wyborczą i wybory 4 czerwca, aż po powołanie nowego rządu i pierwsze miesiące jego działalności. Zobaczymy też protestującą młodzież, uczestników strajków i manifestacji, festiwalowiczów z Jarocina, happeningi Pomarańczowej Alternatywy, bywalców warszawskiego sztabu wyborczego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w kawiarni Niespodzianka oraz polityków, działaczy opozycji i artystów wspierających Polskę w tym ważnym momencie m.in. Tadeusza Mazowieckiego, gen. Wojciecha Jaruzelskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego, Jacka Kuronia, Jane Fondę ze znaczkiem „Solidarności” na festiwalu w Cannes, prezydenta George’a Busha w Gdańsku, Andrzeja Łapickiego czy francuskiego aktora Yves’a Montanda.

fot. Leszek Wdowiński, Premier Tadeusz Mazowiecki w Sejmie po powołaniu nowego rządu. Warszawa, 12 września 1989

Przełom polityczny 1989 roku pociągnął za sobą przełom w mediach. Polacy odzyskali wolność, a prasa zaczęła pokazywać wszystko, co się dzieje, mimo że cenzura jeszcze oficjalnie istniała. I właśnie to był ten tytułowy przełom. Fotoreporterzy mogli w końcu swobodnie pracować, co więcej ich zdjęcia były publikowane.

- To jest najważniejsze w tej wystawie. Działo się bardzo dużo i do tych wszystkich wydarzeń był nieograniczony dostęp mediów – prasy, telewizji i radia. Internetu jeszcze nie było, a w związku z tym, to właśnie prasa dostarczała czytelnikom fotograficznych dowodów tych niezwykłych wydarzeń. Na wystawie pokazujemy bardzo dobrą fotografię prasową, którą publikowały gazety polskie, ale też prasa światowa. Zdjęcia, na których utrwalono przełomowe wydarzenia, ale i życie Polaków w tym ważnym i fascynującym okresie. - mówi Anna Brzezińska, jedna z kuratorek wystawy.

Wystawa jest zwieńczeniem półrocznego cyklu „Przełom w kadrze”, w ramach którego w DSH odbywały się spotkania z fotoreporterami i fotoreporterkami. Ekspozycja powstała z okazji obchodów 30. rocznicy wydarzeń 1989 roku.

Kiedy i gdzie?

fot. Krzysztof Miller, Festiwal Muzyków Rockowych (wcześniej Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie) powstał w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego. Przez lata był największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej, w państwach bloku wschodniego. Jarocin, 2-6 sierpnia 1989

Plenerowa ekspozycja “Przełom w kadrze” będzie dostępna dla oglądających od 7 czerwca do 4 sierpnia 2019 roku na skwerze ks. Jana Twardowskiego przy ul. Karowej w Warszawie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 7 czerwca o godzinie 18:00 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. Towarzyszyć mu będzie premierowy pokaz filmu „Przełom w kadrze” w reż. Agnieszki Uścińskiej i Jarosława Wątora

Więcej informacji znajdziecie pod adresem dsh.waw.pl.

(fot. okładkowa: Jarosław Stachowicz, Blokada Sejmu podczas manifestacji Konfederacji Polski Niepodległej. Warszawa, 3 lipca 1989)

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Jesień i początek zimy będzie doskonałym czasem na zakup aparatów i obiektywów Fujifilm. W ramach najnowszej promocji cashback możemy otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na aparat.  W akcji...
4
0
Psychologia 550-latki według Wojtka Wieteski – wernisaż wystawy Lola van der W.
Psychologia 550-latki według Wojtka Wieteski – wernisaż wystawy Lola van der W.
Punktem wyjścia dla cyklu fotografii Lola van der W. jest fascynacja jednym z najbardziej tajemniczych obrazów w historii sztuki – Portretem Damy autorstwa Rogiera van der Weydena z 1460 roku....
29
0
Powiązane artykuły