Wernisaż wystawy „Upadek” oraz polska premiera książki „ Auschwitz - fall of the modern age” Tomasza Lewandowskiego

Wernisaż wystawy „Upadek” oraz polska premiera książki „ Auschwitz - fall of the modern age” Tomasza Lewandowskiego

„Po wielu miesiącach pracy nad projektem Auschwitz - fall of the modern age zrozumiałem jedno: każdy z nas, w tym ja sam, mógł być zarówno jedną z ofiar, jak i jednym ze sprawców” - powiedział Tomasz Lewandowski. Wernisaż wystawy oraz polska premiera książki już dziś (14 maja) w Poznaniu.

Wystawa „Upadek” jak i książka Auschwitz - fall of the modern age” Tomasza Lewandowskiego to fotograficzne studium architektury obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, które pozwala dostrzec okrutną w intencjach racjonalizację architektury przeznaczonej do zabijania.

Szeroko zakrojony plan jak i metody będące jednym z osiągnięć modernizmu zakładającego pozytywny impuls dla rozwoju ludzkości, stały się w Oświęcimiu narzędziem przyczyniającym się do tytułowego upadku wszelkich współczesnych wartości. Ten antagonizm stanowił podstawę badań Lewandowskiego. Aby ograniczyć narracyjny wydźwięk nazwy „Auschwitz“, fotograf podjął się dokumentowania budynków i obiektów na terenie współczesnego muzeum w Oświęcimiu pracując w ujednoliconych warunkach oświetleniowych, zachowując rygorystyczną kompozycję kadrów. Rezultatem są graficzne obrazy przedstawiające były obóz koncentracyjny, a typologicznie zestawienia pozwalają na obiektywną analizę architektury, służącej w przeszłości do eksterminacji ludzi. Książkę uzupełniają dwa opracowania naukowe cenionych historyków Riccardo Bavaja i Matthiasa Noella.

- Jadąc do Auschwitz, szukałem odpowiedzi na pytanie, które zadaje sobie wielu z nas: jak to możliwe, że w okresie rozkwitu modernizmu, epoki, która rzekomo postawiła człowieka na pierwszym miejscu, mogło dojść do tak straszliwej zbrodni, w której zginęły miliony ludzi i w której również miliony brały udział, patrzyły, obserwowały i tolerowały? Po wielu miesiącach pracy nad projektem „Auschwitz - Ultima Ratio Ery Modernizmu” zrozumiałem jedno: każdy z nas, w tym ja sam, mógł być zarówno jedną z ofiar, jak i jednym ze sprawców. Ta świadomość jest bardziej przerażająca niż wszystko, co dotychczas zrozumiałem, jest nie do wyobrażenia, a mimo to jest faktem. Świat nie jest jednak wyobrażeniem, wyimaginowaną materią, świat jest namacalny, a zachodzące w nim procesy mają swój początek, trwają i pociągają za sobą konsekwencje - powiedział Tomasz Lewandowski.

Gdzie i kiedy? 

Projekt w różnych odsłonach prezentowany był na wystawach pokonkursowych w Polsce i zagranicą. Wernisaż wystawy Upadek oraz polska premiera książki fotograficznej Auschwitz - fall of the modern age Tomasza Lewandowskiego odbędzie się dziś, 14 maja o godzinie 19:00 w przestrzeniach Centrali (Pl. Cyryla Ratajskiego 6A, Poznań). Natomiast na 16 maja (czwartek) na 18:30 zaplanowano spotkanie autorskie. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 maja w dniach: od wtorku do piątku w godzinach 15:30-20:00 oraz w soboty od 12:00 do 18:00.

Tomasz Lewandowski - urodzony w 1978 roku w Nysie, mieszka i pracuje w Niemczech. W 2012 roku ukończył studia magisterskie w dziedzinie fotografii na Uniwersytecie Artystycznym Burg Giebichenstein w Halle w pracowni prof. Rudolfa Schäfer'a. Od 2014 pracuje również jako gościnny wykładowca fotografii w Instytucie Edukacji Artystycznej w Warszawie, a od 2018 r. jest gościnnym wykładowcą na Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle (Saale). Na swoim koncie ma liczne publikacje w czasopismach architektonicznych oraz nagrody w takich konkursach jak m.in. MIFA 2018, LensCulture 2017, ND Awards 2017, 2 grand prix w Vintage Photo Festival i innych. Jako fotograf dokumentalny zajmuje się przede wszystkim socjologicznym wymiarem architektury - www.tomaszlewandowski.de.

wykorzystane zdjęcia: fot. Tomasz Lewandowski

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
0
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12