„Projekt Y“ Marcina Góralskiego to fotograficzna rozprawa o brutalności i zniewoleniu, ale także o kruchości i ulotności ludzkiego życia

„Projekt Y“ Marcina Góralskiego to fotograficzna rozprawa o brutalności i zniewoleniu, ale także o kruchości i ulotności ludzkiego życia

Co oznaczają uniesione ręce? Strach, podporządkowanie a może wręcz przeciwnie są oznaką radości, pewności siebie oraz komfortu? Odpowiedź poznasz już w najbliższy piątek na krakowskim wernisażu „Projektu Y“ Marcina Góralskiego.

Projekt „Y” Marcina Góralskiego dotyczy wielowymiarowości gestu człowieka z uniesionymi w górę rękami, zwraca uwagę na kwestie pojęć wolności i zniewolenia oraz to jak dziś postrzegamy te pojęcia. Spoglądając na sportowców stojących na podium, publiczność na fantastycznym koncercie widzimy charakterystyczny pełen radości i uwielbienia gest wzniesionych rąk. Jednakże ten sam gest w sytuacji zagrożenia stanowi wyraz poddania i zniewolenia. W kontekście biblijnej opowieści o walce Izraelitów z Amalekitami, wzniesione ręce Mojżesza zapewniły przewagę i ostatecznie zwycięstwo Izraelitom. Oznaczały gest błagalnej modlitwy do Boga, który mógł dać wygraną osobom niemającym żadnego doświadczenia wojennego.

Inspiracją projektu jest wyizolowanie i odrealnienie samego gestu wzniesionych rąk. Jakie znaczenie miałby w zderzeniu z czystą naturą w oderwaniu od cywilizacji. To stało się punktem wyjścia dla działań fotograficznych rozpoczętych w 2015 roku a trwających do 2018 roku. Zamysłem projektu są cykle fotografii tworzonej na przestrzeni lat w różnych szerokościach geograficznych o różnych porach roku w różnej scenerii. Punktem wiążącym całość jest obecność tej samej modelki w identycznym geście „ręce do góry”, zawsze widzianej od tyłu, jakby podglądanej przez swego oprawcę. Zderzenie delikatności i nagości kobiecego ciała z często surową i nieprzejednaną naturą paradoksalnie potęguje myśli o brutalności i zniewoleniu, ale także o kruchości i ulotności ludzkiego życia. To co z pozoru wygląda jak sielski akt poprzez ten prosty gest uniesionych rąk zmienia się w dziwny niepokojący obraz.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek, 26 kwietnia o godzinie 19:00 w Forum Przestrzenne (ul. Marii Konopnickiej 28, Kraków). Wystawę będzie można oglądać do 8 maja.

Marcin Stanisław Góralski - Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2015 roku dyplom magisterski z wyróżnieniem na Wydziale Sztuki Mediów w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego. Dyplom licencjacki obronił z wyróżnieniem w 2009 r. w pracowni prof. Hieronima Neumanna w Katedrze Multimediów i Animacji warszawskiej ASP. Swoją twórczość prezentował na wielu wystawach zbiorowych, m.in.:  8.Leica Street Photo (Leica 6X7 Gallery, Warszawa 2018), ABS_2067 (Galeria Salon Akademii, Warszawa 2017), „Modlitwa. Teatr Powszechny” (Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku 2016), Parol! (Widzenia, Stacja Muranów, Warszawa 2014 ,Parole! X European Exhibition, Munpunt Bruksela 2015 ), Światoobraz (Pałac Branickich w Warszawie, 2014), Duenda at Walltheater Berlin (Fylkingen, Sztokholm, 2011). Wyróżniony w konkursach, m.in.: IV WFFA (2008, Warszawa) III WFFA (Warszawa, 2007), For Diversity. Against Discrimination (Bruksela, 2007).  W latach 1998-2007 aktywny jako dj Martinez w licznych projektach muzycznych m.in.: Aua Sound System, Bałagan Galeria OFF, Fusion Jazz Radio. Zajmuje się fotografią, grafiką, wideo, wydrukami 3D. W swoich pracach głównie oscyluje wokół kwestii człowieka, czasu i przestrzeni.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
0
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12